Lombok je sousední ostrov Bali. I přesto, že ostrovy leží jen kousek od sebe, nedá se rozhodně říci, že by byly stejné. Naopak. Říká se, že Lombok je obrazem Bali před 30ti lety. Na ostrově jsou místa, kde turistu vidí jen jednou za čas a několik míst, kde se turismus teprve rozjíždí. Ostrov je klidnější, prázdnější a více reprezentující Indonésii. Místo barevných chrámů zde naleznete mešity, místo restaurací pouliční prodejce jídla a místo civilizace divočinu.
Doprava
Doprava v Indonésii je obecně chaotická, na silnici je spoustu motorek a aut, které se postupně míchají mezi sebou podle toho, kdo si kde najde místo a kudy projede. Silnice v Indonésii jsou všeho druhu, od krásně rovné s novým asfaltem, přes díry v silnici až ke kamenité cestě a to všechno klidně na jednom úseku cesty. Jezdí také stylem: Kdo se nenatlačí, nepojede. Pokud se na Lomboku vyhnete velkým městům jako je Kota Mataram a pojedete třeba na sever, budete na silnici téměř sami. Lombok je liduprázdná oáza klidu ve srovnání s dalšími ostrovy, i s Bali (i zde se ale můžete vydat do prázdných končin). Cesty jsou poměrně úzké, ale v dobrém stavu (hlavní tahy) plné zatáček a kopečků.
Na Lomboku se můžete dopravovat stejně jako po celé Indonésii, to znamená, že nejlepším způsobem je půjčit si skútr. Můžete jezdit i autobusem, tzv. Bemo (to ale jezdí jen někde a velice těžko se zjišťuje kde), nebo zde samozřejmě fungují taxi, či soukromí řidiči. Ne moc rozšířeným, ale čím dál více používaným způsobem, je cestování pomocí služeb Grab a GoJek.
Na Lombok se dostanete buď letadlem vnitrostátním, i mezinárodním letem, nebo trajektem z Bali, Gili, nebo Sumbawy. Z Bali je nejlevnější public ferry, který každý den vyjíždí z Padangbai a lístek koupíte přímo před odjezdem u přepážky v přístavu.
Půjčení skútru
Nejefektivnějším způsobem dopravy po Lomboku je skútr, kterým se dostanete na všechny části ostrova. Půjčovné na den závisí na místě, kde si ho půjčujete a na tom, na jak dlouho si ho půjčíte. Nejjednodušeji si skútr půjčíte v turistických oblastech, jako Senggigi nebo Kuta. Můžete se dostat na ceny kolem 50 tisíc rupií za den. Cena benzínu se pohybuje kolem 10 Kč. Vzhledem k tomu, že spotřeba skútru je malá, jedná se o nejlevnější dopravu.
Taxi
Na Lomboku funguje několik taxi služeb. Hlavní je licencovaná společnost Blue Bird taxi. Řidiči této společnosti mají modrou košili s logy Blue Bird, stejně tak na autě je logo s tímto textem. Pozor na místní, kteří používají také modrá auta, aby se podobali Blue Bird. Pravý Blue Bird na rozdíl od ostatních má ale taxametr. U ostatních si cenu musíte domluvit, někdy doslova vyhádat. Přibližnou cenu vám pomůže zjistit Grab, nebo Go Jek, kde si zadáte kam chcete jet a aplikace vám ukáže cenu.
Grab a GoJek
Tyto služby připomínají evropský Uber. V mobilní aplikaci zadáte místo odkud a kam chcete jet a vyberete si dopravní prostředek (motorku pro jednoho, nebo auto pro více lidí). Zde se dozvíte cenu, jízdu potvrdíte a za chvíli vás řidič vyzvedne. Řidiče poznáte podle fotky, nebo podle SPZ vozidla. Motorkáři mají obvykle bundu společnosti. Cenu nesmlouváte, jen na konci jízdy zaplatíte to, co se vám zobrazilo v aplikaci.
Bemo
Místní autobus. Nikdy nevíte, kdy jede, kam jede, jestli vůbec jede a jestli se vejdete. Místní obyvatelé vám mohou poradit kde máte stát, aby vás nabral. Je to takový malý autobus, špinavý a rozpadlý, který jede a cestou troubí. Vy už si jen mávnete a jedete. Jak ho poznáte od ostatních aut? Těžko. Ale on pozná vás! V jeho zájmu je nabrat co nejvíc lidí. Pohodlí a komfort nečekejte. Bude vám tam vedro a dost často i těsno, protože tím jezdí místní, kteří sebou vozí nejrůznější věci, třeba cement, slepice, nebo trávu. Nikdy pořádně nevíte, kudy jede a kde vás vyhodí. Řidiči obvykle neumí moc anglicky, jen se dozvíte cenu, maximálně s vámi prohodí pár základních vět. Tímto způsobem se dostanete například z přístavu Bangsal do Kota Mataram.
Jídlo
Jídlo je na Lomboku velice levné, obzvlášť mimo turistická centra. U místního jídla počítejte s pálivostí a malými porcemi.
Mezi tradiční jídla patří:
- Nasi goreng – smažená rýže s masem a zeleninou
- Nasi campur – vařená rýže s přílohou, kterou si sami zvolíte (maso, ryby, vejce, zelenina)
- Bakso – vývar s kuřecím masem, zeleninou, masovými kuličkami a nudlemi
- Sate – grilované maso na špejli
- Mie goreng – smažené nudle se zeleninou a masem
- Ayam goreng – smažené kuře (obvykle s rýží)
- Tempe – je v podstatě fermentovaná sója, jedná se o levnou náhražku masa. Tempe je většinou smažený a podává se jako příloha k jídlu, často s nasi campur.
- Důležité je si pamatovat, že nasi = rýže, goreng = smažený, mie = rýžové nudle, ayam = kuře
Ubytování
Ubytování můžete sehnat na Lomboku velice levně (kolem 130 Kč za dvojlůžkový pokoj s koupelnou a se snídaní). Neočekávejte však žádný luxus, pouze čisté místo na přespání. Rezervaci provedete jednoduše kdykoliv přes booking.com, agoda.com, nebo hostelworld.com.
Místa k navštívení
Monkey forest – Je to vlastně vnitrozemská silnice mezi Pamenangem a Mataramem, kde cestou uvidíte opice povalující se na silnici, skákající před auta, nebo dovádějící v korunách stromů.
Pamenang-Mataram pass – Okouzlující pobřežní cesta skrze vesnici Senggigi. Na cestě můžete zastavit na několika vyhlídkách, v rozpadajících se vilách podél cesty, nebo prostě jen na krajnici. Velmi fotogenické.
Big Tree Sambelia – Nádherný park se starými stromy. Pro vstup do areálu musíte zaplatit vstupné, ze silnice je focení zdarma.
Sendang Gile Waterfall – Nádherný vodopád v národním parku na úpatí majestátní sopky Rinjani. Zde si místní postavili stánek u silnice a prodávají tu vstupné. Trasa je dobře značená, většinu cesty se jde po udržované cestě. Doporučujeme ale pevné boty. Součástí areálu je i druhý vodopád Tiu Kelep waterfall, který naleznete kousek dál po cestě. Na vodopád se lze podívat i z výšky, konkrétně z vyhlídky Kebun kopi dan coklat. Od vodopádu se na vyhlídku přímou cestou dostat nelze, musíte se vrátit na silnici a celé to obejít.
Gunung Rinjani – Se svou výškou 3726 m n.m. je tato sopka druhou nejvyšší horou celé Indonésie. Největší atrakcí v okolí jsou výstupy pořádané na tuto horu. Pokud máte výstup v plánu, je ideální se přemístit do oblasti Senaru a dohodnout se s některou z místních kanceláří, které výstupy organizují. Připravte se na několika denní výstup do strmého kopce, nízké teploty na vrcholu a úžasné výhledy. K výstupu potřebujete průvodce a nosiče, nejedná se tedy o levnou záležitost. Existuje více variant. Můžete zvolit jednodušší a kratší trek pouze na okraj kráteru, nebo delší až na úplný vrchol hory.
Tetebatu Waterfall – Vodopád na jižní straně sopky, vhodný ke koupání.
Air Terjun Benang Kelambu – Další vodopád na úpatí sopky.
Sade Village – Tradiční vesnice s domečky se slámovou střechou na jihu ostrova. Turistická atrakce.
Města
Senaru – Vesnice v kopcích, kde začíná většina výletů na vrchol sopky Rinjani (3 726 m). Z vesnice můžete jít také k vodopádům Sendang Gile. Zde naleznete snadno ubytování i restaurace.
Sembalun Village – Typická horská muslimská vesnice. Pokud Vás zajímá, jak si žijí místní, tato vesnice je dobrým příkladem. Bohužel i sem již zavítal turismus a pokud se budete chtít podívat na vyhlídku na kopci, musíte zaplatit jistou částku za výšlap. Můžete se také podívat na pole, kde místní pěstují v úhledných čtvercích své plodiny z miniaturního kopce, ale i zde musíte za vyhlídku zaplatit. Vypadá to asi tak, že jakmile se vydáte směrem ke kopci, z ničeho nic se u vás objeví jeden z místních a z tašky vytáhne bloček se vstupenkami a sešit, do kterého se máte zapsat. Domorodci si jednoduše sami mezi sebou rozdělili okolní kopce a na nich vydělávají.
Mataram City – Největší město na ostrově, které je prakticky turisticky nedotčené. Vlastně se není čemu divit, protože ve městě není nic k vidění a přístup k moři také nemá. Můžete zde najít levné obchody se značkovou módou, hotely a nebo velká nákupní centra. Velice levně se zde najíte, jelikož jedno balení nasi campur lze na ulici sehnat už od 8 Kč. Dále zde sežene velice levně místní SIM kartu s internetem 5 GB na měsíc kolem 30 Kč. Očekávejte ale vedro, smrad a chaos na silnici.
Senggigi – Turistické městečko s pláží, kde si můžete půjčit skútr a projet okolí. Nedaleko je přístav v Bangsalu, z kterého se dostanete na ostrovy Gili, nebo na Bali.
Kuta Lombok – Město na jihu ostrova, které slouží jako hlavní turistické centrum a základna surfařů. Surfingem to zde žije, jižní pláže jsou ideální jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušené. Lidé tu jezdí se surfařskými prkny přidělanými přímo na motorkách a nebo si objednávají zájezdy. U města je i pláž, která ale není příliš hezká, plavou tady plasty a není zde stín. V noci zde můžete vidět plno světýlek v moři. To jsou místní obyvatelé brodící se v moři s baterkami, kteří do sítěk loví krevety.
Pláže
Mawi Beach – Je oblíbená mezi turisty i místními, možnost půjčení surfů.
Sira Beach – Pláž u hotelů s výhledem na ostrovy Gili. Na pláž se dostanete uličkou mezi hotely. Jelikož se pláž nachází před drahými hotely, jedná se o velice klidné a čisté místo.
Tanjung Aan Beach – Velká pláž v zálivu. Na pláž se dostanete po neudržované cestě, ačkoliv už se sem staví silnice z hlavní cesty (údaj z roku 2019). Pláž vypadá nádherně. Bílý písek, modré moře, ale bohužel plasty. Plasty jsou nejen v Indonésii velký problém a dokáží zničit sebehezčí místo. Z lehátka je pláž krásná, ve vodě už tolika ne. Na některých místech po vás budou chtít parkovné, jinde u restaurací a plážových barů je místo na stání neplacené, jen si musíte něco v restauraci koupit. Stačí si tedy dát třeba v fresh džus a máte parkovné a lehátka pod slunečníkem na celý den zdarma. Atmosféra je zde stále pohodová a uvolněná, masový turismus ještě nedorazil.
Selong Belanak Beach – Pláž velmi doporučovaná pro začínající surfaře. Nejsou zde velké vlny, tudíž je pláž vhodná na naučení. Za příjemnou cenu (cca 90 Kč na den) si lze pronajmout surf a zkoušet to sám, nebo si můžete zaplatit instruktora. Kurz potrvá údajně do doby, než vám to půjde, což je v reálu asi hodina, maximálně dvě. Zbytek dne si to můžete na půjčeném surfu zkoušet sami. V ceně máte i půjčení surfařského trička a lehátko se slunečníkem. V momentě, kdy přijdete na pláž na vás začnou jednotliví instruktoři pokřikovat a nabízet surfy, lehátka a lekce. Je tu jedna škola vedle druhé, nenechte se ale zmást, ceny nejsou všude stejné, jak vám bude ten první (nejdražší) instruktor, kterého potkáte nejspíš tvrdit. Projděte se a sami si zjistěte ceny. Mnozí vás budou lákat na lehátka pod slunečníkem zdarma. Po chvíli ale přijdou a budou chtít, abyste si zakoupili surfařskou lekci.
Pláž je krásně dlouhá a čistá. Naleznete zde i trochu stínu pod stromy, volné moře na plavání a restaurace. Ráno a večer zde můžete pozorovat, jak místní vedou své stádo buvolů přes pláž. Parkování je placené.
Tampah Beach – Klidná pláž s čistým mořem. Při příjezdu vás nejspíš uvítají děti a ihned budou chtít peníze za parkování. Zaplatíte tak osmiletému klukovi a doufáte, že vám správně vrátí na stovku. Můžete si zde dát v několika restauracích jídlo, nebo džus. Pláž je čištěna každý den, takže i moře vypadá čistě.
Mawun Beach – Surfovací pláž s restauracemi a placeným parkováním.
Pink Beach – Velmi předražená pláž, kde písek vypadá růžový. Spíše se jedná o turistickou atrakci.
Za pohádkovými plážemi s čistým mořem plným korálů a mořských želv se vydejte na ostrovy Gili u Lomboku, dále můžete pokračovat také na Bali a Nusu Penidu.