Nusa Penida

Nusa Penida a Lebongan je nenápadné, ale poměrně velké souostroví mezi Bali a Lombokem, které by bylo škoda minout. Nusa Penida patří k Bali a právě zde naleznete ta nádherná místa na pobřeží s fotogenickými útesy. Krásné výhledy, plavání s mantami, pláže, delfíni, šnorchlování na korálových útesech, přístrojové potápění a pořádné teplo. To vše lze zažít na malé ploše tří ostrovů Nusa Penida, Ceningan a Lebongan.

Nusa Penida

Největší z ostrovů a nejvyhlášenější z ostrovů. Sem míří opravdu velké množství turistů, možná ještě víc než na samotné Bali. Silnice se mohou zdát relativně prázdné, ale zajímavá místa, vždy přelidněná. Nejlepší je jet na ostrov ve všední dny. O víkendu se ostrov hemží turisty i místními, školy pořádají organizované výjezdy a tvoří se kolony. Na ostrov se dostanete veřejným trajektem z Padangbai za cca 30 Rupíí. Můžete převést i motorku, ta je ale dražší. Lístek na trajekt koupíte přímo v přístavu před odjezdem.

Doprava

Abyste mohli navštívit všechna zajímavá místa na ostrově, musíte poměrně dost cestovat. Nejlepším řešením je pronájem skútru. Doprava na ostrově je klidná a cesty sjízdné (až na výjimky). Je to zároveň i nejlevnější řešení.

Dále si lze pronajmout auto s řidičem. To je samozřejmě dražší varianta a vyplatí se spíš pro skupinu lidí. Tato auta jsou nejspíš jediná, která na ostrově jezdí, zato jich je zde mnoho a na úzkých silnicích se tak mohou tvořit kolony u jednotlivých zajímavých míst.

Ačkoliv má Nusa Penida pouze 12x19km, nelze navštívit všechny atrakce za jediný den, kvůli špatné infrastruktuře. Některé cesty na ostrově jsou ve velice špatném stavu, dokonce tak špatném, že byste skútr nechali uprostřed cesty a šli dál pěšky. Většina cest ale podstupuje rekonstrukci, kvůli velkému množství turistů. A tak možná brzy na ostrově budou pouze asfaltky.

Silnice na Nusa Penida
Silnice na Nusa Penida
Neprůjezdné a po chvíli mizející cesty na ostrově
Neprůjezdné a po chvíli mizející cesty na ostrově

Druhým problémem je, že na některých místech ostrova cesty neexistují vůbec. Většina atrakcí na jihu ostrova se nachází na pobřeží, nejsou ale spojeny silnicí. Pokud se tedy budete chtít přesunout například z Broken beach do Crystal bay, což jsou po pobřeží 2 km vzdušnou čarou, budete muset jet zpět do středu ostrova až k Bunga Mekar, dále přes Sakti – což je 17 km. Po pobřeží sice cesta vede, ta se ale brzy mění v pěšinu a po chvílí ztrácí úplně. Tímto ježděním sem tam bohužel ztratíte plno času, ani samotné cestování není příliš rychlé, jelikož je to samá zatáčka. Důležité je, si na tento ostrov vyčlenit dostatek času (alespoň 3 dny).

Místa k navštívení

Všechna místa jsou turisticky dobře známá, nevyhnete se tedy přelidnění. Záleží, jak moc si přivstanete, také záleží na počasí, nebo v jaký den dorazíte.

Pokud byste nechtěli cestu organizovat sami, na ostrově naleznete několik cestovních kanceláří pořádajících výlety na ty nejznámější místa. Není to ale nutné, jelikož cestování po ostrově snadno zvládnete s mapou v telefonu a skútrem.

Goa Giri Putri Temple

Chrám vytesaný do skály. Ještě dole na parkovišti zaplatíte parkovné a musíte si půjčit za poplatek sarung (speciální šátek kolem pasu), pokud již nemáte vlastní. Další poplatek zaplatíte při vstupu do chrámu. Vstup zdarma mají pouze ti, kteří jdou do chrámu za náboženskými účely.

Pláže a vyhlídky

Atuh Beach – Krásná pláž mezi útesy s placenými lehátky a občerstvením. Můžete se sem dostat po příkrých schodech vedoucích dolů z parkoviště. Při příjezdu na parkoviště si můžete vybrat parkovací místo pod jedním z několika podomácku vyrobených přístřešků. Místní se mohou přetrhnout, abyste zaparkovali právě u nich, vše inzerují zdarma. Samozřejmě tam netráví celé dny jen tak a budou po vás chtít, abyste si u nich něco koupili, vše je ale dražší než normálně. Na sever od pláže jsou schody vyrobené z hlíny a pytlů. Na jihu jsou betonové se zábradlím. 

Zaparkujete- li na severním parkovišti, vyplatí se přejít pláž a na druhém konci po betonových schodech vystoupat opět na další útes. Zde se vám z vyhlídky otevře krásný výhled na ostrůvky v moři a pláž (Diamond beach) s bílým pískem přímo pod vámi – tam se můžete po schodech opět vydat. Pokud zůstanete nahoře na útesech, můžete dojít až k vyhlídce Tisíc ostrovů.

Suwehan Beach – Hezká pláž vhodná na koupaní s fotogenickým útesem v moři. Cesta na pláž je strmá, jelikož je pláž obklopená útesy.

Kelingking beach – Nejznámější, nejhezčí a také nejnavštěvovanější část ostrova. Z vysokého útesu můžete pozorovat skalnatý výběžek nořící se do moře ve tvaru dinosauří hlavy. Tyto obrázky nejspíš znáte ze sociálních sítí, není ale lehké je takto vyfotit, jelikož se na vás ze všech stran tlačí davy turistů a sami (tak jako to často vypadá na fotkách) zde nebudete. Dole v zátoce se nachází pláž s bílým pískem a čistým modrým mořem. Sem se můžete vydat po schodech, cesta zpátky ale není příliš příjemná. V moři jsou většinou silné vlny, takže je potřeba trocha úsilí, abyste se tam dostali. Opět zde nechybí restaurace a krámky. Vstup je zdarma, ale parkování je placené.

Pohled na Kelingking beach z útesu.
Pohled na Kelingking beach z útesu.

Diamond Beach – Schody vytesané ve skále vedoucí k pláži, palmy, útes, houpačka a krásná písečná pláž.

Broken beach – Nejedná se o klasickou pláž, ale spíš o útesy s vyhlídkami. Cesta sem je místy pouze kamenitá, nebo hlinitá a sjízdnost je tak špatná, že si člověk není jistý, zda vůbec jede dobře. Pokud ale budete potkávat turisty na skútrech, jedete správně. Na Broken beach zaplatíte parkovné, vstupné je zdarma. Můžete zde vidět několik vyhlídek na moře, při troše štěstí i delfíny, či manty. Naleznete zde i malou lagunu mezi skálami, kde se můžete vykoupat a pořídit fotky, pokud se uvolní fotící místo na okraji u moře. Nechybí ani turistické zázemí jako jsou restaurace, stánky s nápoji, zmrzlinou a kokosy.

Vyhlídka nad Atuh beach. Pohled na Diamond beach.
Vyhlídka nad Atuh beach. Pohled na Diamond beach.
Laguna na Broken beach vhodná ke koupání.
Laguna na Broken beach vhodná ke koupání.
Broken beach. Tento přírodní skalnatý most vytváří vstup do laguny, kde můžete spatřit z útesu manty, dolů se nedostanete.
Broken beach. Tento přírodní skalnatý most vytváří vstup do laguny, kde můžete spatřit z útesu manty, dolů se ale nedostanete.

Crystal bay – Neboli křišťálově čistá zátoka na západě ostrova. Zde naleznete poněkud chladnou vodu, ale krásný korálový útes se spoustou barevných rybek. Pláž není příliš velká a stínu tu také není mnoho, můžete ale využít placených lehátek, nebo palem na okraji. Zejména večer před západem slunce zde očekávejte plno lidí. Pro pozorování západu je toto nejlepší místo. Během dne zde pak potkáte plno výletních lodí, které sem vozí turisty za šnorchlováním. Pokud se vydáte na jihu pláže po schodech do kopce, po chvíli dojdete na další skrytou a klidnou pláž Pandan beach, kde davy turistů čekat nemusíte. I zde je ale stánek s občerstvením.

Crystal bay
Crystal bay
Západ slunce v Crystal bay
Západ slunce v Crystal bay

Pozor! Pokud možno, oblékněte si na šnorchlování tričko místo používání opalovacího krému. Krémy se velice snadno dostávají do vody a látky obsažené v nich zastavují růst korálů a tím je postupně ničí. Velká míra turismu v těchto oblastech budoucnost korálových útesů velice ohrožuje.