Bali

Indonéský ostrov plný překvapení. Bali je nádherný ostrov téměř reprezentující tropický ráj. Na tomto relativně malém, zato dostatečně pestrém ostrůvku naleznete téměř vše. Ikonické výhledy s majestátní sopkou v pozadí, vodopády téměř na každém rohu, kýčovitě zelená rýžová políčka s kokosovými palmami, krásné hinduistické chrámy, čisté pláže a modré moře. Na své si přijdou surfaři, milovníci potápění, či horské turistiky.

Základní informace

Kultura

Pokud chcete zažít pravou Indonésii, na Bali ji nenaleznete. Jedná se o úplně odlišný a specifický ostrov (jak kulturou, tak krajinou). Na Bali je naprosto převládajícím náboženstvím hinduismus, ale ve zbylé Indonésii vládne islám. Místo zahalených muslimů a hlasité mešity v 5 ráno, zde potkáte usměvavé Balijce v barevných tradičních krojích, ženy často s typickým bílo žlutým květem ve vlasech, jak kladou každé ráno obětiny v podobě přírodní mističky se sušenkou, rýží a květy na silnice, sochy, nebo na pláž.

Náboženství je na Bali velice důležité, místní věří v existenci bohů, kteří sídlí v horách, zejména na sopce Gunung Agung a pomocí rutinních obětin si zajišťují jejich přízeň. Tisíce chrámů naleznete po celém Bali, svatyně mají místní obyvatelé v každé domácnosti. Ucítíte vonné tyčinky z chrámů a možná zahlédnete ženy jak nacvičují balijské tance na vystoupení. I jazyk je údajně trochu odlišný od zbylé Indonésie. Příroda je zelená. Hustá a svěží vegetace pokrývá téměř celý ostrov i na konci období sucha, kdy jsou okolní ostrovy vypražené. Díky své jedinečnosti by Bali mohlo být spíš samostatným státem.

Bohatě zdobené hinduistické chrámy naleznete téměř všude
Bohatě zdobené hinduistické chrámy naleznete téměř všude
Místní kladou obětiny bohům všude, i na pláž, jedná se o každodenní rituál
Místní kladou obětiny bohům všude, i na pláž, jedná se o každodenní rituál
Místní ženy v tradičním oděvu na společném hinduistickém ceremoniálu
Místní ženy v tradičním oděvu na společném hinduistickém ceremoniálu

Turistické Bali

Bali je také nejvíce navštěvované místo v celé Indonésii. O turisty tu budete nejspíš zakopávat a v některých oblastech, potkáte mnohem více bělochů než místních. Pokud si budete chtít udělat hezkou fotku na nějakém známém místě, nejspíš si zde vystojíte frontu, ta může být i několika-hodinová. Občas máte pocit, že se sem lidé jezdí hlavně fotit. Slečny s sebou na jakoukoli vyhlídku berou šaty a boty na podpatku a samozřejmě fotografa. Na spoustě míst naleznete tzv. fotokoutky, kde se za poplatek můžete vyfotit v proutěném hnízdě, nebo vajíčku přivázaném na stromě. Populární jsou fotky na velkých houpačkách, kde se jakoby vznášíte nad rýžovými terasami v červených, nebo bílých šatech, které vám na focení zapůjčí. Dokonce se zde pořádají tzv. Instagramtour, kdy vás vezmou (za nemalý poplatek) na ta nejznámější a nejfotogeničtější místa na Bali a pořídí vám zde skvělé fotky na sociální sítě.

Nečekejte tedy, že zde budete sami tak, jako to vypadá na fotkách na sociálních sítích. Nejtypičtějším příkladem je asi proslulá balijská nebeská brána. Tyto brány naleznete po celém ostrově, nejvyhledávanější je ale ta na východě ostrova s majestátní sopkou v pozadí. V popředí jezero, které odráží vaši postavu i s branami. Realita je ale taková, že musíte vystát několika hodinovou frontu a pak vás pomocí zrcátka vyfotí tak, aby vznikla iluze jezera. Žádné tam totiž není.

Stále ale existují místa jakoby utajené turistům, to se ale musíte vydat na motorce úplně mimo turistické cíle a zajímavá místa. Klidně se jen tak toulat neznámými cestami, na Bali je totiž stále něco k vidění.

Vysoký turismus s sebou nese i vyšší ceny než je v Indonésii běžné. Na druhou stranu se zde díky tomu domluvíte dobře anglicky, snadno naleznete restauraci, ubytování, nebo nemocnici na evropské úrovni.

Doprava

Doprava po Bali je chaotická, jako v celé Indonésii. Jezdí se zde vlevo. Cestovat se vyplatí zejména na skútru, dostanete se na spoustu míst v relativně krátkém čase. Můžete využít několik záchytných bodů k ubytování a poté organizovat výlety na motorce z ubytování. Skútr pronajmete velice snadno na každém rohu. Čím déle si ho budete chtít nechat, tím lepší cenu usmlouváte. Pokud můžete vyhněte se řízení skútru v hlavním městě, skútr má na Bali snad každý (i děti) a doprava je zde opravdu hustá. Ideální je dojet taxíkem z letiště, nebo přístavu do turistické základny Ubud severněji a půjčit skútr až tam.

Většina hlavních turistických tahů je velice dobře sjízdná, pozor ale na vedlejší cesty. Tato cesta vede z hor od jezera Danau Tamblingan na sever ostrova, je dlouhá asi 5 km a překonáte na ní velké převýšení kolem 700 m. Pozor na uvařené brzdy!
Většina hlavních turistických tahů je velice dobře sjízdná, pozor ale na vedlejší cesty. Tato cesta vede z hor od jezera Danau Tamblingan na sever ostrova, je dlouhá asi 5 km a překonáte na ní velké převýšení kolem 700 m. Pozor na uvařené brzdy!

Snadno, ale draze se na Bali můžete dopravovat taxíky. Ty naleznete na každém rohu a spíš si najdou oni vás, než že byste museli hledat vy je. Nejrozšířenější a oficiální službou je zde Bluebird. V těchto autech naleznete taxametr a stačí si jen ohlídat, aby byl zapnutý. Řidiči mají stejné modré košile a auta jsou také modrá s nápisem Bluebird. Pozor na podvodné předražené taxikáře, kteří jezdí také v modrých autech, ale bez nápisu. Ti si řeknou o galaktickou částku. Pokud s nimi ale usmlouváte rozumnou cenu předem, není to problém. Vždy se na ceně dohodněte dříve, než vyjedete.

Levnější variantou jsou služby Grab a GoJek, to funguje podobně jako Uber. V aplikaci si předem zvolíte trasu a naleznete nejlepší cenu. Taxikář tak přesně ví, kde vás má vyzvednout a kde vyložit. Jeho příjezd můžete sledovat online na mapě. Přesně víte kolik zaplatíte, máte jistotu, že cena je spravedlivá a nemusíte se tak s nikým dohadovat. Pozor jen na dálnici vedoucí kolem letiště. Ta je placená a taxikář se vás musí zeptat, zda chcete po ní jet a tudíž si připlatit, nebo zda chcete zvolit zdlouhavější cestu kolem. To stejné s poplatkem za vjezd na letiště. Taxikář vás může vyložit před vjezdem na letiště a vy tak ušetříte.

Do Kuty (hlavní turistické a surfařské centrum) z letiště se můžete dostat v podstatě pěšky, jelikož to není daleko. Obráceně to lze samozřejmě také.

Doprava na Bali je hustá a chaotická zejména ve městech, nebo při náboženských událostech, které jsou relativně časté
Doprava na Bali je hustá a chaotická zejména ve městech, nebo při náboženských událostech, které jsou relativně časté

Jídlo

Indonéská kuchyně je zážitek sama o sobě. Ochutnat ji můžete téměř na každém rohu a kvalita restaurace nezávisí na tom, jak navenek vypadá. Chuťově, cenově i objemově nejlepší jídlo může být u paní ve stánku podél silnice. Jídlo očekávejte spíš chudší a porce menší. Tradiční indonéské jídlo je většinu pálivé, ale v turistických destinacích se místní už přizpůsobili a na požádání vám uvaří i nepálivé jídlo. Cenově se jídla pohybují kolem 20 – 30 Kč.

Někde si můžete k jídlu nasi campur přílohy vybrat sami.
Někde si můžete k jídlu nasi campur přílohy vybrat sami.
V takovéto formě (zabalené v papíru ve tvaru kužele) můžete očekávat nasi campur. Uvnitř naleznete skromnou porci rýže s tempe, trochou smažených nudlí a kouskem kuřete.
V takovéto formě (zabalené v papíru ve tvaru kužele) můžete očekávat nasi campur u pouličních prodavačů. Uvnitř naleznete skromnou porci rýže s tempe, trochou smažených nudlí a kouskem kuřete.
Nesmí chybět ani výborné tropické ovoce, které nejlevněji koupíte u prodavačů u silnice (dole jackfruit, nahoře smrdutý durian - nejdříve ochutnejte kousek, než koupíte celý, nejedná se o klasické ovoce, které chutná každému.
Nesmí chybět ani výborné tropické ovoce, které nejlevněji koupíte u prodavačů u silnice (dole jackfruit, nahoře smrdutý durian – nejdříve ochutnejte kousek, než koupíte celý, nejedná se o klasické ovoce, které chutná každému).

Mezi tradiční jídla patří:

  • Nasi goreng – smažená rýže s masem a zeleninou
  • Nasi campur – vařená rýže s přílohou, kterou si sami zvolíte (maso, ryby, vejce, zelenina)
  • Bakso – vývar s kuřecím masem, zeleninou, masovými kuličkami a nudlemi
  • Gado gado – zeleninový salát s tofu, vajíčkem a omáčkou z buráků
  • Sate – grilované maso na špejli
  • Mie goreng – smažené nudle se zeleninou a masem
  • Ayam goreng – smažené kuře (obvykle s rýží)
  • Tempe – je v podstatě fermentovaná sója, jedná se o levnou náhražku masa. Tempe je většinou smažený a podává se jako příloha k jídlu, často s Nasi campur.
  • Důležité je si pamatovat, že nasi = rýže, goreng = smažený, mie = rýžové nudle, ayam = kuře
Nasi Campur - dole je tempe, vedle žluté tofu, zelenina a nahoře vařená rýže. Jídlo dostanete většinou v proutěném kosíku s papírem.
Nasi Campur – dole je tempe, vedle žluté tofu, zelenina a nahoře vařená rýže. Jídlo dostanete většinou v proutěném kosíku s papírem.
Vegetariánské gado gado s tofu
Vegetariánské gado gado s tofu
Kuřecí vývar - bakso
Kuřecí vývar – bakso

Místa k navštívení

Jak je již v úvodu uvedeno, Bali nabízí velké množství atrakcí, které můžete za svůj pobyt navštívit. Některé jsou zdarma, jinde zaplatíte drobný poplatek za parkování a vstup, jinde si musíte zaplatit celý výlet nebo kurz.

Odpočinek v rýžových polích na konci Campuhan Ridge Walk
Odpočinek v rýžových polích na konci Campuhan Ridge Walk
  • Sacred Monkey Forest Sanctuary – Opičí rezervace v Ubudu. Zde opice volně pobíhají po parku. Můžete se mezi nimi voně procházet a fotografovat. Opic je zde přes 1600, takže jsou takřka všude a rozhodně nejsou plaché. Neberte s sebou žádné jídlo a pečlivě si hlídejte všechny své věci. Opice jsou schopny ukrást svačinu, balení kapesníků, kameru, nebo třeba naušnici přímo z ucha.
  • Campuhan Ridge Walk – Příjemná procházka přírodou. Asi tři kilometry dlouhá cesta s hezkými vyhlídkami. Nejlepší je navštívit toto místo mimo poledne a dobu, kdy slunce pálí. Není zde příliš stínu. Nepatří mezi nejkrásnější místa na Bali, ale naleznete zde trochu klidu u rušného centra Ubudu. Po zdolání cesty dojdete do vesnice, kde si můžete dát čerstvý džus, nebo večeři přímo mezi rýžovými poli.
  • Chrám vodního očištění – Velký hinduistický chrám, ve kterém se můžete očistit v posvátné vodě. Pro vstup musíte zaplatit vstupné, uvnitř dostanete půjčený sarung (tradiční hinduistický šátek, který si uvážete kolem pasu). Abyste mohli do vody, musíte mít jiný sarung, který je určen ke koupání. Ten vám uvnitř za poplatek půjčí také.
  • Penglipuran Village – Starobylá vesnice vypadající spíš jako komplex malých chrámů. V každé budově někdo bydlí a prodává tam suvenýry. Všude budete vřele vítáni, místní vám ukáží jejich velice jednoduchou kuchyni a ložnici zároveň, budou šťastni, když si něco koupíte. Areál není příliš velký a budovy jsou poměrně podobné, na prohlídku není tedy třeba mnoho času. Vstup je zpoplatněn. Pokud ale přijdete z vrchní části areálu přes bambusový les, placení se nejspíš vyhnete.
  • Rýžové terasy zdarma – V okolí vesnice Sideman jsou k vidění krásná rýžová pole, kde nikdo po vás nevyžaduje poplatek ani za parkování, ani za vstup. Navíc tu budete nejspíš sami a vyhnete se tak davům turistů fotících se v terasách. V některých místech se vám naskytne krásný pohled na sopku Gunung Agung tyčící se vzadu za rýžovými políčky.
  • Rýžové terasy Jatiluwih – Rozsáhlé rýžové terasy v kopcích. Při příjezdu do oblasti vás zastaví výběrčí vstupného přímo na silnici. V ceně je vstup na 2 vyhlídky v terasách. Ty poznáte snadno – podle velkého množství lidí. Poplatku se lze vyhnout, pokud řeknete, že oblastí pouze projíždíte a míříte někam jinam. V tomto případě se nedostanete na vyhlídky, ale pohled od cesty je stále hezký.
  • Rýžové terasy Tegallalang – Malé, ale nádherné rýžové terasy jako z kreslené pohádky. Cesta, po které sem přijedete je obklopena restauracemi a kavárnami s panoramatickým výhledem na rýžoviště. Propletete-li se mezi restauracemi některou z cestiček až dolů, dostanete se mezi rýžová políčka a můžete se tak v nich přímo procházet. Cestou vás nejspíš zastaví výběrčí vstupného, záleží na tom, kterou cestičkou se vydáte. Přímo na terasách očekávejte plno turistů, velké houpačky za poplatek a fotokoutky. Dále se může stát, že vás některý z místních, pravděpodobně vlastník některého z políček, poprosí o další peníze (donation). I tak se ale jedná o krásné místo.
Rýžové terasy Tegallalang s několika velkými houpačkami a fotokoutky
Rýžové terasy Tegallalang s několika velkými houpačkami a fotokoutky
Opičí park v Ubudu
Opičí park v Ubudu
Rýžové terasy Jatiluwih
Rýžové terasy Jatiluwih
Klidné rýžové terasy v okolí Sidemanu s monumentální třítisícovou sopkou v pozadí
Klidné rýžové terasy v okolí Sidemanu s monumentální třítisícovou sopkou v pozadí
Penglipuran Village
Penglipuran Village
Chrám vodního očištění
Chrám vodního očištění
  • Gunung Batur – Jedná se o menší (1717 m n.m.) balijskou sopku na kterou se lze vydat. Výstup je uskutečňován v noci tak, abyste na vrchol dorazili ráno. Počasí na vrcholu je chladnější, výhled do okolí nádherný.
  • Gunung Agung – Nejvyšší hora Bali (3031 m n.m.) a zároveň krásná a majestátní sopka, kterou lze pozorovat i z okolních ostrovů jako jsou Nusa Penida, nebo Gili. Kromě toho, že tuto sopku můžete obdivovat z nížin, je možné na ni podniknout výstup a užít si tak nádherný výhled na ostrov a pohled do kráteru sopky. Výstup to není jednoduchý, sopka je velmi strmá a je nutné počítat s chladným počasím na vrcholu. Možnost výstupu je třeba předem ověřit. Jelikož je nyní (2019) sopka stále aktivní od svého výbuchu v roce 2018, výstup není možný.
Mohutnou stále aktivní sopku Gunung Agung (3031 m n.m.) můžete pozorovat z mnoha míst na Bali, dokonce i ze sousedních ostrovů.
Mohutnou stále aktivní sopku Gunung Agung (3031 m n.m.) můžete pozorovat z mnoha míst na Bali, dokonce i ze sousedních ostrovů.

Města

  • Denpasar – Hlavní město Bali, které ovšem nepatří mezi místa vyhledávaná turisty. Je to spíše rušné město, kde moc zajímavostí k vidění není. Je lepší se tomuto chaotickému městu vyhnout.
  • Kuta – Hlavní turistické centrum na pobřeží nedaleko letiště. Zde naleznete vše – restaurace, bary, hotely, nespočet stánků a trhovců s oblečením a suvenýry, luxusní prodejny, půjčovny i prodejny surfů a skútrů. Turistů je zde opravdu mnoho. Na pláži to potom žije surfem. Můžete si zde pronajmout surf přímo na pláži, nebo si zaplatit instruktora. Nečekejte ale hezkou pláž. Spíš než tropický ráj to tady připomíná severní Itálii, moře je zakalené a přes velké množství surfařů se zde téměř nedá koupat. Západ slunce zde také nebudete pozorovat sami. Hledáte-li místo, kde to žije, pak je pro vás Kuta skvělá volba. Pokud hledáte něco klidnějšího, navštivte vedlejší část Seminyak, nebo rovnou zamiřte na sever ostrova.
  • Ubud – Město ve vnitrozemí, téměř v kopcích. Dnes je to spíš turistická základna, jelikož je zde plno možností ubytování a stravování a většina zajímavých míst je právě kolem Ubudu v dojezdové vzdálenosti na skútru.
  • Singaraja – Město na severu ostrova na pobřeží. Turisticky to tu ještě příliš nežije. Na západ je část Lovina, která začíná být více turistická a láká na výlety za delfíny, nabízí černou pláž, možnosti ubytování a restaurace. Toto místo by se dalo opět zvolit jako základna, jelikož je v okolí několik vodopádů v horách. Pokud chcete, můžete si zde zaplatit ranní výlet na delfíny budete je pozorovat z lodi, nebo pod vodou, plavat s nimi nelze, i když to často prodejci inzerují.
  • Amed – Jeden z přístavů, ale také místo, kde se lze potápět. Můžete zde vidět vrak lodi. Amed má také pláž.
  • Padangbai – Přístavní městečko. Zajistíte si zde trajekt na Lombok, Nusu Penidu, nebo rychlé lodě na Gili. Zároveň je zde možnost ubytování a hezké pláže – Blue Lagoon (zde můžete i šnorchlovat).
Na západ slunce v Kutě rozhodně nebudete koukat sami
Na západ slunce v Kutě rozhodně nebudete koukat sami.
Surfa v Kutě seženete na každém rohu.
Surf v Kutě seženete na každém rohu.

Vodopády

Rozhodně navštivte místní vodopády. Jsou často obrovské a vhodné ke koupání. U všech počítejte s poplatkem za parkování cca 5 rupií a za vstup 20-40 rupií. Některé nabízí zážitkový program s průvodcem (skákání do vodopádu, plavání, sjíždění vodopádu – nic co byste nezvládli sami) a proto jsou výrazně dražší. Stále ale máte možnost koupit obyčejnou vstupenku, která je i 10x levnější. Sami vám ji ale nenabídnou, musíte si o ni říci. Na některých místech vám dokonce zakáží koupání bez průvodce, abyste museli zaplatit dražší vstupné. Otázka ale je, kdo to kontroluje.

Mohutný vodopád Nungnung
Mohutný vodopád Nungnung
  • Nungnung Waterfall – Nejvyšší a nejmohutnější vodopád na ostrově. Z parkoviště vás čeká sestup 500 schodů k vodopádu. Nádherné scenérie jsou zde hlavně kolem poledne, kdy na vodopád svítí slunce. Zde se můžete koupat zdarma, platíte parkovné a jednoduché vstupné. Cestou zpátky musíte opět 500 schodů nahoru.
  • Tukad Cepung Waterfall -Magický vodopád skrytý ve skále. Na koupání to zde sice není, ale okolní skály a jeskyně vytváří nevšední atmosféru.
  • Git Git Waterfall – Hezký vodopád, po deštích plný bláta. Po zaplacení průvodce se zde můžete houpat na laně a skákat do vody. Má horní a dolní část, ale ve spodní se koupat nemůžete.
  • Git Git Twin Waterfall – Dvojvodopád, který je složen ze dvou vodopádů spojených v jeden. Zde průvodce nepotřebujete. Nohy si vykoupete, ale na plavání to tu není.
  • Aling-Aling Waterfall – V těchto vodopádech můžete za vyšší poplatek zažít několik aktivit, jako skok z 5, 10 a 15m, jízdu po kamenné skluzavce a další. Nebo si můžete zaplatit obyčejný vstup za klasický poplatek, ale koupání není dovoleno, to ovšem nikdo nehlídá.
  • Sing-Sing Waterfall – Vyschlý vodopád, pokud sem jedete v období sucha. Místní si vodu svádí do obydlí jako užitkovou a není zde ani kapka.
  • Air Terjun Kanto Lampo – Široký po skále tekoucí vodopád nedaleko Ubudu. Na fotku si zde budete muset nejspíš vystát frontu. K vodopádu vede cesta hezky upraveným parkem s houpačkou. Na vodopád se můžete podívat i shora, pokud vyjdete na vyhlídku na druhém břehu.
  • Sekumpul Waterfall – Nejznámější a také nejdražší vodopád. Jedná se o vysoký vodopád hlavní a několik menších kolem. Můžete si sem zaplatit základní vstupné, za normální cenu, ale příliš toho neuvidíte, pouze pohled shora, sestoupit dál pod vodopád vás nenechají. Dále máte na výběr z několika balíčků, kde dostanete průvodce a on vás zavede k vodopádu, ve kterém se můžete vykoupat. Můžete si vybrat několik okruhů, které se liší délkou, cenou, i počtem vodopádů. Ceny jsou ale i na evropské poměry nesmyslné.
Git Git Waterfall
Git Git Waterfall
Tukad Cepung Waterfall
Tukad Cepung Waterfall
Aling-Aling Waterfall
Aling-Aling Waterfall
Pohled shora na Sekumpul, dál vás bez drahé vstupenky nepustí.
Pohled shora na Sekumpul, dál vás bez drahé vstupenky nepustí.

Chrámy

Bali, jak již bylo zmíněno, je silně hinduistickou zemí, chrámy zde naleznete téměř na každém rohu. Vstup do menších chrámů je zdarma, do větších a známějších je za poplatek. Zároveň je třeba se patřičně zahalit a kolem pasu je často vyžadován jejich tradiční sarung, obyčejný šátek nestačí.

Během různých slavností můžete místní ženy vidět v jejich tradičním oděvu. Což je bílá blůza, barevný sarung, stuha kolem pasu a vlasy vždy sepnuté a ozdobené tradičními květy. Tyto ženy přinášejí do chrámů bohatě zdobené tácy s ovocem jako obětiny bohům.

O víkendu (někde i ve všední dny) můžete navštívit místní taneční vystoupení přímo v jednom z chrámů. Balijský tanec je úzce spjat s místní kulturou a náboženstvím a patří mezi dlouholeté tradice. Lístek koupíte na ulici, prodejci vstupenek nebudou daleko od chrámu.

Ulun Danu Beratan Temple
Ulun Danu Beratan Temple
  • Saraswati Temple – Chrám přímo v Ubudu. Zde můžete zvenku vidět zajímavé chrámové budovy a brány, sochy, nebo jezírko s lekníny. Dovnitř chrámu se nedostanete. Vstupné je zdarma.
  • Uluwatu temple – Poměrně vzdálený chrám od ostatních atrakcí nacházející se až na jižním cípu ostrova. Spíš než o zajímavý chrám, se jedná o vyhlídku na útesu.
  • Batu Bolong Temple – Chrám na skále v moři. Skála tvoří jakýsi most, či bránu.
  • Besakih Temple. Další z chrámových komplexů v horách s hezkými scenériemi. Dojem mohou pokazit místní, kteří vám budou chtít prodat v podstatě cokoli.
  • Ulun Danu Beratan Temple – Ikonický chrám u horského jezera, který lze nalézt na většině prospektů cestovních kanceláří. Narazíte na něj, pokud budete ostrov přejíždět z jihu na sever. Můžete zde očekávat chladnější a deštivější počasí, jelikož se chrámový komplex nachází v horách v nadmořské výšce 1200 m n.m. Projít si zde můžete areál chrámového komplexu a zahrady, dovnitř se nikam nedostanete. Očekávejte plno turistů, drahé vstupné a parkovné.
  • Banjar Tegehe Buleleng – Jeden z mála buddhistických chrámů nacházející se na severu Bali. Jedná se o hezký chrámový komplex s udržovanými zahradami, velkými sochami a chrámy, do kterých můžete bez bot nahlédnout. Jelikož se toto místo nachází v kopcích, naskytne se vám i hezký výhled na ostrov a pobřeží. Je zde vybíráno vstupné a v ceně je i sarung, který vám namotají kolem pasu. Poté můžete dovnitř.
Saraswati Temple
Saraswati Temple
Obětiny kladené k sochám v chrámech
Obětiny kladené k sochám v chrámech
Buddhistický chrám - Banjar Tegehe Buleleng
Buddhistický chrám – Banjar Tegehe Buleleng
Banjar Tegehe Buleleng
Banjar Tegehe Buleleng

Pláže

  • Kuta Beach – Surfovací pláž, není příliš hezká, ale pro začátečníky surfaře ideální. Půjčoven surfů je pláž plná. Koupání není přímo zakázané, ale je nedoporučené kvůli velkému množství surfařů.
  • Blue Lagoon – Malá, ale hezká pláž s lehátky a restaurací, poblíž přístavu Padangbai. Moře je vhodné ke šnorchlování.
  • Lovina Beach – Velice klidná pláž na severu ostrova. Moře je čisté, ale písek je černý, tudíž působí temně. Na pláži není příliš stínu pod stromy, ale naleznete zde plážovou restauraci se slunečníky, zde můžete při večeři pozorovat západ slunce.
  • Další známé pláže:
  • Dreamland Beach
  • Nyang Nyang Beach
  • Pandawa Beach
  • Amed Beach
  • Lipah beach
Tmavá pláž Lovina Beach
Tmavá pláž Lovina Beach

Pokud budete chtít zažít nádherně bílé pláže, křišťálové moře, plavat s mořskými želvami, šnorchlovat na korálových útesech, vydejte se na malé ostrovy Gili u Lomboku. Lákají-li vás tropické pláže, šnorchlování a nádherné fotogenitecké útesy u pobřeží, vydejte se na ostrov Nusa Penida nedaleko Bali. Většina krásných přímořských balijských fotek pochází právě odtud. Více informací o těchto ostrovech naleznete na těchto stránkách.

Zdravotní péče na Bali

Nemocniční zařízení je to poslední, co cestovatelé na svých cestách vyhledávají, může se ale stát, že návštěva lékaře je během cest nezbytná. Pokud budete cestovat po okolních ostrovech a dostanete se do situace, kdy bude nutné navštívit lékaře, je nejlepší tak učinit na Bali. Jelikož je Bali nejturističtější částí Indonésie, dostane se vám zde pravděpodobně nejlepší péče. Na Bali vznikly přímo turistické nemocnice, které jsou určené hlavně cizincům s dostatečným finančním obnosem, nebo kvalitním zdravotním pojištěním, místní zde nejspíš nepotkáte. Jedná se o nemocnici BIMC, ta má na Bali celkem 3 pobočky (Nusa Dua, Kuta, Ubud – hlavní turistická centra). Údajně byla tato nemocnice uznána jako nemocnice splňující mezinárodní standardy a opravdu se nejspíš dočkáte lepší péče jak v ČR. Tyto nemocnice jsou velice moderní, čisté, dobře vybavené a pracovníci hovoří anglicky. Znají zde anestetikum, gumové rukavice i desinfekci, přístup je profesionální. Jak už to tak ale bývá, jde hlavně o peníze. Za jakýkoli úkon zde zaplatíte nemalou částku. Už za první přijímací pohovor, kde se vás zeptají s čím přicházíte, změří vám tlak a navrhnou další postup, zaplatíte 200$. Za nocleh v nemocnici je to zhruba 12 000 Kč. Je tedy dobré si dopředu zjistit, zda se o výdaje vaše pojišťovna postará. V ideálním případě není ani potřeba vytáhnout peněženku z kapsy a pojišťovna si vše vyřeší s nemocnicí sama.

Žádné čekárny, ale recepce a pohodlné pohovky. Voda a Káva zdarma. BIMC Nusa Dua
Žádné čekárny, ale recepce a pohodlné pohovky. Voda a Káva zdarma. BIMC Nusa Dua

Zajímavosti

Není neobvyklé, že místní v obchodech přímo bydlí. Při nakupování suvenýrů tak můžete zakopnout o večeřící dítě na podlaze, kojící matku, nebo třeba spícího člověka zabaleného v dece. Občas také potkáte zaparkované auto, nebo motorku přímo v uličkách obchodu, či v restauraci.
Není neobvyklé, že místní v obchodech přímo bydlí. Při nakupování suvenýrů tak můžete zakopnout o večeřící dítě na podlaze, kojící matku, nebo třeba spícího člověka zabaleného v dece. Občas také potkáte zaparkované auto, nebo motorku přímo v uličkách obchodu, či v restauraci.
Nejenom na Bali můžete téměř na každém rohu (na balkóně, v obchodě, v restauraci, dokonce i na trajektu) vidět klece s nejrůznějším ptactvem. Smysl není  úplně jasný. Ptáci jsou ve vedru na slunci zavěšeni se svou klecí třeba někde na palmě a nikdo si jich nevšímá. Toto můžete pozorovat i v dalších částech Indonésie, nebo třeba v Thajsku.
Nejenom na Bali můžete téměř na každém rohu (na balkóně, v obchodě, v restauraci, dokonce i na trajektu) vidět klece s nejrůznějším ptactvem. Smysl není úplně jasný. Ptáci jsou ve vedru na slunci zavěšeni se svou klecí třeba někde na palmě a nikdo si jich nevšímá. Toto můžete pozorovat i v dalších částech Indonésie, nebo třeba v Thajsku.
Sušení prádla na vyhřátých kamenech u silnice.
Sušení prádla na vyhřátých kamenech u silnice.
V okolí sopek naleznete cedule ukazující evakuační cestu, kudy je potřeba se vydat v případě výbuchu sopky.
V okolí sopek naleznete cedule ukazující evakuační cestu, kudy je potřeba se vydat v případě výbuchu sopky.
Cedule ukazující evakuační cestu v případě příchodu tsunami.
Cedule ukazující evakuační cestu v případě příchodu tsunami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *