Americké Panenské ostrovy

Karibské ostrovy porostlé svěží džunglí a disponující nádhernými přírodními písečnými plážemi nabízí ten pravý odpočinek ve skrytém ráji. Aktivní odpočinek lze realizovat v krásných národních parcích a zdoláváním strmých svahů. Největší odměnou je pak panoramatický výhled na zelené ostrovy vykukující z průzračného moře.

Americké Panenské ostrovy (USVI) spolu s Britskými Panenskými ostrovy (BVI) tvoří Panenské ostrovy v Karibském moři nacházející se nedaleko Portorika. USVI jsou (narozdíl od BVI) pod správou USA. Ostrovy jsou si ale s Britskými Panenskými ostrovy podobné – také se jedná o malé velice hornaté ostrůvky s čistým mořem a přírodními písečnými plážemi. USVI jsou ale mnohem více komerční s větším turistickým zázemím. Bohužel jsou i trochu nebezpečnější, protože kriminalita je zde na vyšší úrovni. I tak jsou ale ostrovy krásné.

Cesta na USVI povede pravděpodobně z USA, nebo okolních ostrovů letadlem, či lodí. Pamatujte, že vstupujete na území USA a tak bude třeba zařídit klasické formality jako je ESTA, vstupní formulář a podstoupit pohovor s imigračním úředníkem. Je potřeba mít i zpáteční letenku, nebo lístek na loď. Také je zakázáno dovážet téměř veškeré jídlo (masné výrobky, ovoce, zelenina, vařené potraviny v nepůvodním obalu).

Letiště a ostrov St. Thomas, USVI.
Letiště na St. Thomas je malé, ale chaotické a proces na letišti velmi zdlouhavý, USVI.
Jednou z možností jak se na USVI vydat je trajekt z nedalekých BVI z Tortoly. I tak vás ale čeká zdlouhavý proces vstupu na území USA.

DOPRAVA

Ostrovy jsou kopcovité povahy a tak očekávejte strmé kopce a prudké silnice. Doprava po ostrově je možná buď pomocí pronajatého auta, pěšky, taxi, nebo pomocí menších otevřených autobusů, které jsou levnou variantou ale jezdí jen určité trasy – např. Charlotte Amalie – letiště za cenu 2$. I přesto, že se jedná o americké území, jezdí se zde vlevo. Je to jediné území USA, kde se nejezdí vpravo.

CENY

Na USVI se platí americkými dolary. Platit můžete většinou kartou, bez poplatku. Dobrým řešením je si založit účet v dolarech, přes Wise si převést peníze ve výhodném kurzu a dál už jen platit z dolarového účtu.

USVI rozhodně nepatří mezi levnou destinaci pro baťůžkáře. I pokud zvolíte to nejlevnější, stále to bude dost drahé. Existuje ale možnost, jak návštěvu zvládnout s rozumným finančním obnosem a to je dobrovolničení, nebo housesitting. Ideálně i s půjčením auta od majitele, pak je to cenově stravitelné a vaše jediné výdaje půjdou na benzín, jídlo a letenku. Ceny jídla v supermarketu jsou zhruba 2× až 4× (v některých případech i 10x) vyšší než v ČR, ale dají se vychytat slevy. Obyčejné grilované street food stojí okolo 14$. Nakupujte ve velkých supermarketech ideálně ve slevách. Nenechte se ale zmást. Nepoužívají se zde kilogramy, ale libry. Jedna libra je necelé půl kilo. Takže už tak vysoké ceny za maso, zeleninu a ovoce musíte ještě vynásobit dvěma abyste měli porovnání. Kupovat je třeba i vodu na pití. Voda se zde prodává nejvýhodněji galonech (necelé 4 litry), ale i v klasických pet lahvích.

To, co je zde cenově výhodné je benzín, karibský rum a burákové máslo. Orientační ceny 2022: červená paprika 5$/lb, toastový chléb 3,5$, burger od pouliční prodavaçky 8$, grilované kuře s přílohou u pojízdného grilu 14$, kuře s rýží a zeleninou z místní neturistické jídelny 16$, galon benzínu 4,2$, noc v levném hotelu v centru města 112$.

PRAKTICKÉ INFO

Nezapomeňte adaptér! Zásuvky jsou zde americké s napětím 110V. Hlavní sezóna zde začíná v prosinci, kdy končí období dešťů. Přes léto zde panují vedra, dusno a deště. Také komárů je zde v létě mnohem více. Mluví se zde anglicky s různými přízvuky. Někdy je ovšem přízvuk příliš silný a porozumění může dělat trochu problémy. Obyvatelstvo tvoří zejména černoši různých národností. Na ostrovech se mísí různé kultury z různých koutů Karibiku.

Ostrov St. Thomas je trochu divočejší než sousední BVI, kriminalita je zde na vyšší úrovni. Nedoporučuje se chodit mimo turistická místa a navštěvovat čistě místní čtvrti. Některé lokality dál od centra mohou být pro turisty velmi nebezpečné, zejména v noci. Lidé jsou ale většinou nápomocní, ale méně usměvaví než na nedalekých BVI.

Jednotkový systém je zde úplně odlišný. Tachometr v autě bude ukazovat rychlost v mílích za hodinu. Takže když pojedete 50, jedete vlastně 80 km/h. Teploměr neukazuje teplotu ve stupních Celsia, ale ve stupních Fahrenheit. Takže trouba zapnutá na 400, má vlastně jen 200°C. Benzín se zde tankuje na galony, jídlo kupuje na libry.

CO NAVŠTÍVIT

Hlavním lákadlem ostrovů jsou zejména krásné přírodní pláže, čisté Karibské moře, výhledy ze strmých kopců, ale i samotné hlavní město Charlotte Amalie. Souostroví tvoří tři velké ostrovy St. Thomas, St. John, St. Croix a plno menších ostrůvků.

St. Thomas

Saint Thomas je druhým největším ostrovem USVI, kde se také nachází hlavní město celého souostroví, hlavní přístav a letiště. Hezké pláže zde naleznete zejména na severním pobřeží ostrova. Přístav spojující ostrov s dalšími ostrovy se nachází jeden v hlavním městě a druhý na východě ostrova ve Vessup bay.

St. Thomas, USVI.

Jelikož byly ostrovy dlouhou dobu pod dánskou správou, můžete stále pozorovat pozůstatky této doby a to zejména v hlavním městě. Naleznete zde stále dánské nápisy (např. cedule s názvy ulic). A tradiční dánskou koloniální architekturu. Až v roce 1917 během války byly ostrovy odkoupeny USA. Dnes již lze pozorovat silný americký vliv.

Charlotte Amalie

Hlavní město Charlotte Amalie bylo založeno dánskými kolinizátory v 17. století. Pojmenované bylo na počest manželky dánského krále. Turistické centrum je moc hezké, turistům přizpůsobené a bezpečné. Budovy v tradičním dánském koloniálním stylu spolu s dánskými nápisy vytváří zajímavou atmosféru. Naleznete zde klasické uličky se suvenýry, drahé restaurace, zmrzlinu, pobřežní promenádu, vyhlídky a historické budovy.

Pobřežní promenáda v Charlotte Amalie vedoucí až do přístavu, USVI.

Hlavní třída Dronningens gade west vás nejspíš překvapí množstvím zlatnictví. V ulici nenajdete téměř nic jiného než jedno zlatnictví vedle druhého. Lákači před luxusními obchody se o případné zákazníky téměř přetahují – to ale se vší slušností. Mile vás zvou do obchodů, nabízejí nápoje, kávu, nebo třeba malý dárek zdarma. Hlavní klientelu těchto obchodů tvoří turisté z velkých zaoceánských lodí, které zde pravidelně zastavují. Kvůli tomu je také vše večer kolem 6 už zavřené a ulice zeje prázdnotou. Loď zde kotví jen přes den, večer ostrov opouští.

Hlavní luxusní třída v Charlotte Amalie je zaplněna téměř výhradně samými zlatnictvími čekajícími na bohatou klientelu ze zaoceánských lodí , USVI.
Pevnost Cristian v centru Charlotte Amalie, USVI.
Franklin D. Roosevelt memorial park, USVI.

Ve městě můžete navštívit několik zajímavých míst. Jedním z nich je 99 steps, což je 99 schodů v uličce mezi domy vedoucích na menší vyhlídku na pobřeží a město. Dále pak pevnost Cristian, která slouží jako muzeum a vstup je zpoplatněn. Odpočinout si můžete v parku Emancipacion garden park, nebo Franklin D. Roosevelt memorial park. Ve městě také potkáte několik kostelíků jako například Frederick Lutheran Church. Dalšími zajímavými budovami jsou Britannia house, Government house, Black beard’s castle, který je ale aktuálně bohužel uzavřen, jedna z nejstarších synagog a také starý a dnes již nefunkční Hotel 1829. Jednou z historických památek je i socha 3 černošských žen – Three Queens Statue, které vedly povstání otroků proti dánské nadvládě. Navíc je z tohoto místa opět hezký pohled na město.

99 steps, USVI.
Three Queens Statue, USVI.
Hotel 1829, USVI.

Vydat se můžete i na kopec Bluebeard hill s hradem a hotelovým komplexem na vrchu. Místo je v dochozí vzdálenosti z centra a volně přístupné. Hotel je částečně zdevastován hurikánem a tedy jen v částečném provozu. Využít můžete vyhlídkových teras s úžasným výhledem a jedné restaurace.

Pohled na město Charlotte Amalie z Bluebeard hill, USVI.
Hrad na vrcholu Bluebeard hill, USVI.
Upravené zahrady s hezkým výhledem na vrcholu Bluebeard hill, USVI.

Další hezké výhledy se vám naskytnou z kopce Flag Hill, který se tyčí za Bluebeard hill také u pobřeží. Na tomto kopci se nachází restaurace nabízející panoramatický výhled na hlavní město a pobřeží. Nahoru vás vyveze buď lanovka, nebo se můžete vydat pěšky, či autem.

Zapadlejší ulička města Charlotte Amalie, USVI.

Krásná vyhlídková místa naleznete v kopcích nad hlavním městem ostrova. Po ránu, než začne být horko, není problém vyjít na tato místa pěšky. Z prvního vyhlídkového místa Charlotte Amalie overlook se vám naskytne krásný výhled na hlavní město a značnou část jižního pobřeží. Na vyhlídkové terase naleznete i dalekohled a plno parkovacích míst pro případ, že přijedete autem. Druhé vyhlídkové místo Drake’s seat se nachází nedaleko a nabízí pohled na opačnou stranu ostrova – severní pobřeží a velkou zátoku Magens bay. Opět se zde nabízí možnost parkování.

Výhled na hlavní město z Charlotte Amalie overlook, USVI.

Kromě nespočtu malých zátok s plážemi, které snadno naleznete na mapě, jsou zde tři velké zátoky. Na severním pobřeží je to Magens bay beach s bílým jemným pískem a průzračnou vodou. Dále pak na jihu Brewers bay vedle letiště a Lindbergh bay beach také s čistou vodou a bílým pískem ležící přímo u letiště. Tato zátoka je ideální na poslední koupání v moři před odletem pryč. Nachází se zde i hotel přímo u pláže. Často zde můžete vidět lidi s kufry na pláži čekající na letadlo, ale i místní jak třeba grilují. Nečekejte ale na letadlo na pláži příliš dlouho, protože odletový proces je z USVI velmi zdlouhavý. Ikdyž cestujete bez odbaveného zavazadla a letiště je malé, buďte tam alespoň 3 hodiny před odletem. Hned před letištěm vás totiž velmi zdrží dlouhá a chaotická fronta na samotný vstup do letiště.

Pohled na zátoku Magens bay z vyhlídkového místa Drake’s seat, USVI.
Lindbergh bay beach s hotelem v pozadí, USVI.
Místní grilují na pláži Lindbergh bay beach, USVI.

St. John

Panenský ostrov s divokou přírodou. Téměř celý ostrov St. John je národním parkem, takže je to velmi přírodní ostrov se svěží džunglí a krásnými přírodními plážemi. Nejkrásnější pláže na celých USVI naleznete právě zde. Některé pláže, zejména na jihu ostrova, jsou dostupné pouze pěšky hustou džunglí národního parku, nebo lodí. Snadno se vám tu tak stane, že budete na přírodní pláži úplně sami. Moře kolem ostrova navíc disponuje korálovými útesy, které jsou také součástí národního parku.

Severní část zeleného ostrova St. John, USVI.

St. John je bez problému dostupný lodí ze St. Thomas ze zátoky Vessup bay. Cesta lodí je dlouhá zhruba 7 km a zavezeni budete do přístavu v Cruz bay. Na ostrově se můžete buď ubytovat, nebo sem klidně vyrazit jenom na jednodenní výlet.

Leguán zelený nemusí být vždy zelený. Často je k vidění na USVI a Portoriku. St. Thomas.
Anolis, USVI.