Britské Panenské Ostrovy

Britské Panenské ostrovy jsou takovým malým zapomenutým tropickým rájem Karibiku. Souostroví více než 50 menších ostrovů hornaté povahy přináší tu pravou relaxaci v klidu a v přírodě. Nenaleznete zde velké hotely, přeplněné pláže, ani davy turistů. Naopak vás zde čeká plno svěží tropické zeleně, prázdné písečné pláže, křišťálové moře, panoramatické výhledy z příkrých kopců a mnoho dalšího. 

BVI (British virgin islands) jsou zámořským územím Velké Británie nacházející se v Karibském moři nedaleko Portorika. Ostrovy jsou nádherné a velice přírodní, ale nejedná se bohužel o žádnou lowcost destinaci. I to nejlevnější ubytování vás přijde na značnou sumu, cena jídla v supermarketu je také astronomická a pronájmem auta na měsíc začíná na 1000 $. Tyto ostrovy jsou rájem bohatých majitelů jachet a katamaránů, kteří neřeší zda večeře stojí 200 Kč, nebo 2000 Kč.

Doprava

Doprava na BVI je poměrně časově i finančně náročná, protože vás čeká nejspíš několik přestupů jak v Evropě, tak i v Americe. Letiště na BVI je malé a létají sem tedy jen menší letadla zejména z okolních ostrovů. Na ostrovech neexistuje žádná hromadná doprava, tudíž vás čeká buď pronájem auta, nebo taxi. Skútrů zde mnoho nejezdí. Řízení může být zprvu obtížné. Jezdí se zde vlevo, ale většina aut má řízení vlevo, což může být matoucí. Silnice jsou navíc plné děr, hrbolů a zrádných zatáček. Cesty jsou zde až neuvěřitelně strmé, protože ostrov je velice hornatý. Auta zde jezdí hlavně terénní s náhonem na všechny 4. Benzín je zde sice levnější než v Evropě, ale vysoká spotřeba aut tento rozdíl dorovnává, dokonce převyšuje. To, že na vás zde někdo troubí, nebo mává ještě neznamená nic zlého, většinou jde jen o pozdrav, nebo upozornění. Řidiči zde jsou obecně trpěliví a ohleduplní.

Ceny

Na BVI se platí USD dolary. Platit můžete většinou kartou, bez poplatku. Dobrým řešením je si založit účet v dolarech, přes Wise si převést peníze ve výhodném kurzu a dál už jen platit z dolarového účtu. 

BVI rozhodně nepatří mezi levnou destinaci pro baťůžkáře. I pokud zvolíte to nejlevnější, stále to bude dost drahé. Dobré je zde využít možnost housesittingu ideálně i s půjčením auta, pak je to cenově stravitelné. Ceny jídla v supermarketu jsou zhruba 2× až 4× (v některých případech i 10x) vyšší než v ČR, ale dají se vychytat slevy. Nakupujte ve velikých supermarketech ideálně ve slevách. Tak se může objevit třeba potravina zlevněná z 12$ na 1$ a to už se vyplatí. Nenechte se ale zmást. Nepoužívají se zde kilogramy, ale libry. Jedna libra je necelé půl kilo. Takže už tak vysoké ceny za maso, zeleninu a ovoce musíte ještě vynásobit dvěma abyste měli porovnání. Kupovat je třeba i vodu, protože ta z kohoutku je dešťová a vhodná spíš na vaření, umývání, ale třeba i na čaj. Voda se zde prodává v galonech (necelé 4 litry). V supermarketu koupíte jeden galon za 2,6$. Levnější je zastavit u nějakého automatu na vodu, kde se prodává jeden galon za 1$.

To, co je zde cenově výhodné je benzín, karibský rum a burákové máslo.

Orientační ceny 2022: červená paprika 3$/lb, brambory 1,3$/lb, mléko 1,3$/litr, toastový chléb 3,2$, burger bulky 2,5$ (jiné pečivo zde není, jen toto trvanlivé), ovesné vločky 3,5$/kg, láhev vína 10$, galon benzínu 4,13$, balení těstovin 2$.

Praktické info

Nezapomeňte adaptér! Zásuvky jsou zde americké s napětím 110V. Hlavní sezóna zde začíná v prosinci, kdy končí období dešťů. Přes léto zde panují vedra, dusno a deště. Také komárů je zde v létě mnohem více. Ostrov je bezpečný, kriminalita na minimální úrovni. Lidé většinou usměvaví a nápomocní. Nikdo vám zde nebude nic nutit a tahat z vás peníze. Místní vás vesele pozdraví, zamávají a klidně se dají do řeči. Mluví se zde anglicky, takže není problém se dorozumět. Jenom přízvuk může dělat občas trochu problém. Tak jako v některých zemích potkáváte na každém rohu toulavý psy, kočky, nebo třeba krávy, zde jsou to slepice a kohouti. Nikomu nepatří a jsou všude. Zejména u kontejnerů, ale třeba i na letišti. Často tak můžete u silnice vědět kvočnu s malými kuřátky. Jednotkový systém je zde úplně odlišný. Tachometr v autě bude ukazovat rychlost v mílích za hodinu. Takže když pojedete 50, jedete vlastně 80 km/h. Teploměr neukazuje teplotu ve stupních Celsia, ale ve stupních Fahrenheit. Takže trouba zapnutá na 400, má vlastně jen 200°C. Benzín se zde tankuje na galony, jídlo kupuje na libry. Platí se zde americkým dolarem.

Lidé

Obyvatelstvo ostrova je smíšené, žijí zde zejména přistěhovalci z ostatních karibských ostrovů, částečně ale i Američané a Britové. Na ostrovech se tak mísí různé kultury a kuchyně. Značný je i americký vliv. Jazyk je zde jednotný – angličtina.
Menší nejistotu může vzbuzovat fakt, že 90 % obyvatel jsou černoši. Lidé jsou zde ale úžasní, velice přátelští a milí. Každý vesele mává a zdraví, nebo se dá rovnou do řeči. I taxikář rád ukáže cestu a poradí a nepřesvědčuje, že jedinou možností je jet taxi. V noci není problém jit do města, nebo posedět s vínem na pláži. Lidé se zde nebojí, že budou okradeni. Řidiči troubí na pozdrav a ne z rozčílení. Na Vánoce každý, koho potkáte na pláži, už z dáli vesele volá „Merry Christmas!“ Na nový rok zase zastavovují auta a řidiči volají „Happy New Year!“ navíc se na ostrově rozjíždí velké párty na plážích a všichni slaví Nový rok. Na plážích se slaví i narozeniny, nebo se pořádají víkendové grilovačky s rodinami, které jsou zde relativně velké. V tento okamžik si na pláži zrovna v klidu neodpočinete. Pokud je nějaký svátek a vychází na víkend, tak se den volna automaticky přesouvá na pracovní den a slavit je tak možné o to déle. Dle slov místních: „K čemu by nám byl svátek o víkendu?“
Obecně zde nejsou tolika na turisty zvyklí, chybi zde i klasické turistické zázemí jako uličky se suvenýry a restaucacemi, prodavači různých zájezdů, nebo půjčovny. Počítá se s tím, že tu lidé žijí a vědí co a jak si kde zařídit. A možná právě proto jsou zde tak milí lidé, které ještě nezkazil masový turismus. Jednou za pár dní zde zastaví obrovská zaoceanská loď a počet turistů tak lehce vzroste, když je místní bus vyveze na odpolední výlet po ostrově. Do západu slunce jsou ale zase pryč.

Co navštívit 

Hlavním lákadlem BVI jsou zejména prázdné čisté pláže obklopené svěží džunglí. Největším ostrovem je Tortola, kde se také na přilehlém Beef islandu nachází letiště, kam přiletíte a přístav v hlavním městě Road town, kam můžete přijet trajektem z vedlejších USVI. Častým cílem rekreantů je i vedlejší Virgin Gorda, kam můžete zamířit ať už za džunglí národního parku, nebo krásnými plážemi.

Tortola

Road town

Hlavním městem BVI je Road town nacházející se na největším ostrově Tortola. Město je dobré na nákup potravin, protože je zde několik větších supermarketů, na natankování benzínu a to je vše. Nejedná se o turistické město. Moc toho zde k vidění není. Jen pár kostelů a občas nějaká restaurace, vlastivědné muzeum Old Government House Museum a staré vězení s 11 celami, které slouží dnes již jako muzeum. Ulice jsou rušné a špinavé. Je zde veliký přístav, kde kotví obrovské zaoceánské lodě a odkud můžete podniknout cestu lodí na okolní ostrovy, nebo na USVI. Kanceláře jednotlivých kanceláří sídlí přímo v přístavu, ale lístek můžete koupit i přes internet. Dál od centra města můžete navštívit malou botanickou zahradu J.R. O’Neal Botanical Garden s dobrovolným vstupným.

Botanická zahrada je skvělým místem pro odpočinek, Road town.
Barevné ulice Road Townu.
St. George’s Church v Road town.

Národní park Mount Sage

Budete-li si chtít zpestřit koupání a opalování na místních plážích, vyrazte do národního parku Mount Sage s nejvyšší horou ostrova, která sahá do výšky 530m. Zde vás čeká příjemná procházka deštným pralesem, kde můžete pozorovat nejrůznější tropické rostliny (bromélie, heliconie, fíkovníky, nebo třeba ozubenou huru chřestivou) a živočichy (banánoví pavouci, mnohonožky, leguáni, kolibříci a další ptactvo). Obávat se nemusíte, na ostrovech nežijí žádní jedovatí živočichové. Projít si můžete okruh měřící cca 3 km, vše je značené a cestičky udržované. Časově tento výlet trvá zhruba 2 hodiny. V jižní části trasy se nachází vyhlídka v podobě menší dřevěné rozhledny, která vám otevře pohled na moře a okolní ostrovy. Zajímavé je, že vegetace je na severní a jižní straně parku odlišná. Prší hlavně ze severu a tak severní trasa vede klasickým karibským deštným pralesem, jižní část je sušší a tak zde můžete vidět třeba kaktusy v suchém lese.

Vstup do parku je zdarma.

Mount Healthy national park

Zde naleznete malý zelený park s dominantní ruinou mlýnu na cukrovou třtinu. Naskytne se vám i výhled do okolí a možnost vydat se dál po prašné cestě kolem poloostrova.

Bat cave a Anderson point

Cestou do zátoky Brewers můžete odbočit směrem na malý poloostrov, který zátoku lemuje. Po pěšině odbočující z prašné cesty se dostanete až k jeskyni Bat cave a dále na vyhlídkovou terasu uprostřed džungle na Anderson Point. Hezký výhled se vám naskytne i z velkých balvanů cestou.

Pláže

Pláže jsou asi hlavním lákadlem ostrova. Jsou čisté, často liduprázdné s bílým a žlutým pískem a obklopené šťavnatou zelení. Ideální místo na relaxaci, plavání, někde surfování, či kitesurfing. Šnorchlovat zde můžete také, ale korálové útesy zde nejsou časté. I tak tu můžete občas spatřit nějakou tu rybu. Nejhezčí a nejpočetnější pláže jsou na severním pobřeží ostrova, kde hezkou písečnou pláž naleznete téměř v každé zátoce.

Lambert Beach
Největší pláž na ostrově Tortola. Nachází přímo před velkým hotelovým komplexem, ale vstup na pláž je možný i pro veřejnost. Parkovat můžete před vjezdem do hotelu na vyhrazených parkovacích místech. Projdete skrz komplex a jste na pláži. U pláž je dlouhá a často s vlnami. Ohraničená je utesy a balvany, které můžete s šnorchlem prozkoumat, pokud je voda klidná.

Lambert beach


Little beach
Malá, ale krásná pláž, která se nachází hned vedle Lambert beach. Voda bez vln je krásně bledě modrá a průzračná. Dobré na šnorchlování, když je voda klidná. Dostanete se sem „polní cestou“ (v době psaní článku se začala budovat silnice).

Josiah’s bay

Zátoka, kde je moře divočejší a můžete zde zažít parádní vlny. Přímo na pláži se nachází menší půjčovna surfů, kdew si snadno surf vypůjčíte na hodinu, nebo celý den.

Josiah’s bay

Rogues bay 

Bílá pláž s vlnami a tropickou džunglí. Strmý kopec na pláž je třeba sejít pěšky, není to ale daleko. Podél pláže se táhne dlouhý výběžek pevniny do moře. Na jeho konci vás čeká krásná vyhlídka z útesu.

Brewers bay

Opět krásná a liduprázdná pláž s klidnou vodou. V rohu pláže se nachází malý plážový bar a možnost pronajmout si lehátko. V okolí pláže naleznete ruiny starých destilérek, kde se z cukrové třtiny dělal tradiční karibský rum. Na východní straně pláže je možnost hezkého šnorchlování mezi kameny a občasnými korály.

Cane garden bay

Údajně nejživější pláž na ostrově s jedním větším hotelem, plážovými bary a restauracemi. Voda jde klidná a čistá. Poblíž pláže naleznete přes 300 let starou rumovou destilérku Callwoodrum destillery, kde se můžete zúčastnit prohlídky s ochutnávkou a také si zakoupit nějaký výrobek.

Long bay beach

Dalšími hezkými plážemi jsou Long bay beach a Smuggler’s cove beach s častými vlnami. Cesta sem není asfaltová, takže se vyplatí terénní auto.

Smuggler’s cove

J

Belmont

Již z dálky, nebo z pláže Smuggler’s cove můžete vidět vysoký kopec, na kterém se tyčí vysílače. Toto místo je pěšky dobře přístupné a výhled do okolí je odsud jedinečný. Hezký výhled vás čeká i od ostatních vysílačů na kopcích Tortoly, které jsou také volně přístupné.

Frenchman’s cay

Tento malý ostrůvek na jihu Tortoly ukrývá velice hezký přístav plný luxusních jachet, restaurace a bary v pestrobarevných koloniálních budovách. Vylézt můžete také na nejvyšší kopec a užít si tak úžasný výhled do okolí.

S Tortolou je ostrov spojen mostem, takže se sem bez problému autem dostanete.

Nanny cay

Na malém poloostrově nedaleko hlavního města naleznete menší uměle vytvořenou písečnou pláž i s plážovým barem a restaurací. V přístavu kotví plno jachet a katamaránů. Je zde možnost ubytování.

Brandywine bay beach

Spolu s předešlým místem je tato zátoka jedinou pláží na jihu ostrova. Pláž je lemovaná hlavní silnicí a mnoho zeleně zde neroste, takže to je spíš rušnější místo. Vhodnější na večerní piknik než na relax přes den. Voda je čistá, ale místo není moc hezké. Lambert beach je další krásnou pláží ostrova a zároveň největší pláží.

Beef island

Tento malý ostrov je s Tortolou spojen mostem, takže je bez problému dostupný. Nachází se zde hlavní letiště a přístav spojující ostrov s okolními ostrovy. Téměř celý Beef island je národním parkem, jelikož je obklopen z velké části mangrovy a pokryt pralesem. Nachází se zde ale i jedna dlouhá krásná písečná pláž Long bay beach hned vedle runwaye. Na pláži je plážový bar a několik lehátek k pronájmu. O víkendu zde můžete potkat místní pořádající grilování, oslavy narozenin a další sešlosti. Za větrnějšího počasí sem jezdí místní kite a wing foil škola učit své studenty.

Budete-li chtít objevovat místní přírodu, vyražte na nejvyšší kopec ostrova. Cesta na vrchol je upravovaná, lehce značená pomocí šipek na kamenech. Trasa měří 2 km a výstup není náročný. Výhled z vrcholu je neskutečný. Uvidíte celý ostrov jako na dlani, okolní ostrovy, část Tortoly a v dáli USVI. Také můžete pozorovat vzlétající a přistávající letadla.

Chcete-li na ostrově zažít pořádnou párty, navštivte Trellis bay Market bar and grill. Zde pořádají různé večerní akce s živou hudbou a s umělci (tanec s ohněm). Velké akce se zde konají jednou měsíčně za úplňku – Full moon party. To vše pod širým nebem přímo na pobřeží.

Virgin Gorda

Virgin Gorda je nádherný ostrov s úchvatnými národními parky. Většina návštěvníků sem míří za krásnými plážemi na jihu ostrova, nebo také do hor a do pralesa. Nejproslulejší jsou zde zátoky Trunk bay, Spring bay, the Baths a Devil’s bay na jih od Spanish town. Písek je v těchto zátokách hrubší a voda tak křišťálově průzračná. Na pláži a ve vodě jsou rozesety obrovské sopečné balvany, které vytváří tu hlavní atrakci. Na pláži poslouží jako fotografická kulisa a dobrodružná prolézačka, ve vodě je to úžasný pestrý terén pro šnorchlování. Balvany jsou v moři porostlé korály a zároveň vytváří úžasné vodní skrýše a tunely, kde se to jen hemží nespočtem barevných ryb. Patříte-li mezi milovníky šnorchlování, vyhraďte si na tyto zátoky celý den. Jelikož jsou poslední dvě zátoky (the Baths a Devil’s bay) národním parkem, vstup je zpoplatněn částkou 3$. Vstupné zahrnuje obě zátoky + možnost využití plážových toalet. Obě zátoky jsou spojeny pobřežní pěšinou, která vede skrz balvany vytvářejí velice zábavnou cestu skrz vodu, jeskyně a po lávkách. K zátokám se dostanete z přístavu buď pěšky (2,5 km), nebo taxi, která jsou v přístavu už připravená před příjezdem trajektu.

Další zátokou s čistou vodou ale už bez balvanů naleznete severně od Spanish town – Savannah bay. Další zátoky pak na severu ostrova. Také se můžete vydat na nejvyšší vrchol ostrova po nenáročné stezce džunglí a užít si krásné výhledy na ostrov. 

Na Virgin Gordu se dostanete buď letadlem, nebo trajektem z okolních ostrovů. Ideální je zvolit trajekt z Tortoly, protože se jedná o velice krátkou vzdálenost, zpáteční lístek výjde na 30$, pokud zrovna nechytíte předvánoční slevy.

Na ostrově se lze samozřejmě také ubytovat, ale hotely zde patří mezi ty nejdražší v Karibiku. Noc v jenom z hotelových pokojů (malé bungalovy v nádherně upravených zahradách) výjde na zhruba 3000$ za dvě osoby. Na plazích je jen pár lidí a místo je to tak velice klidné a ideální pro relax.

Jost Van Dyke

Na tento blízký ostrov se opět dostanete snadno lodí. K vidění je zde několik mlýnů na cukrovou třtinu, pláže, treky s hezkými výhledy do okolí a na východní straně přírodní mořská vířivka.

Pohled na Jost vám Dyje z Tortoly.