Ne každý si může dovolit za dovolenou, nebo cestování utratit plno peněz. Pokud chcete cestovat dlouho po světě, do exotických destinací, nebo i do drahých evropských zemí, je vhodné cestovat levně. Nejste-li limitováni časem, ale financemi, platí jednoduché pravidlo: čím víc ušetřím, tím déle mohu cestovat. Zde naleznete několik tipů, pro cestovatele začátečníky, jak na cestách šetřit a hlavní výdaje snížit na minimum.
Doprava
Doprava patří mezi nejnákladnější část cesty. Ať už jde o cestu do destinace, nebo pohyb a přesouvání se po destinaci. I tak lze náklady za dopravu ale snížit. Důležité je si o cílové destinaci zjistit předem co nejvíce informací a vědět, jaký způsob dopravy je nejvýhodnější (někde vlaky a autobusy, jinde třeba skútr).
Letadlo, levné letenky
Dnes již seženete levné letenky jak po Evropě, tak po celém světě díky nízkonákladovým leteckým společnostem, nebo chybným tarifům.
Vyhledávače levných letenek
Nemáte-li čas čekat na výhodnou letenku s odletem za 3 dny a chcete mít jistotu trochu dřív, požijte vyhledávače letenek jako je Skyscanner.cz, Momondo.cz, nebo Kiwi.com. Tyto vyhledávače porovnají ceny letenek všech leteckých společností a naleznou ty nejlevnější kombinace. Dokáží dokonce spojit lety různých leteckých společností tak, aby celá cesta stála co nejméně. Pokud naleznete cestu do vaší cílové destinace přes některý z vyhledávačů, ověřte si cenu přímo na stránkách letecké společnosti u toho stejného letu. Někdy bývají ceny přes vyhledávače vyšší, nicméně vám vyhledávač alespoň pomůže naleznout nejlevnější variantu, kterou může případně koupit jinde (přímo u letecké společnosti). To ale neplatí vždy, vhodné je i porovnat vyhledávače mezi sebou, každý většinou ukazuje jinou cenu pro ten stejný let.
Na Skyscanneru můžete vyhledávat ceny letenek na celý měsíc. Pokud tedy nejste pevně vázáni datem odletu a příletu, klikněte ve vyhledávači na políčko odlet a místo přesného data zvolte nahoře v tabulce „celý měsíc.“ To stejné udělejte i s návratem. Takto se vám zobrazí tabulka s jednotlivými cenami na každý den v měsíci a vy tak snadno naleznete nejvýhodnější cenu. Rozdíl jediného dne může představovat několikanásobně vyšší cenu. Pokud je vám relativně jedno kam vyrazíte, můžete místo cílové destinace zadat „kamkoli“ tak se vám ukáží všechny destinace od nejlevnější po nejdražší, což může být každý den jinak. Jednoduše tak například zjistíte, že v březnu je nejlevnější letět na Bali, zatímco v dubnu je levnější Thajsko z tropických destinací. Pokud například chcete do Thajska a hledáte nejlevnější variantu, zadejte do vyhledávače Thajsko (místo konkrétního místa jako je Phuket, nebo Krabi) a vyhledávač vám tak nalezne nejlevnější let do dané země. Do vaší cílové destinace se jednoduše dostanete vnitrostátním nízkonákladovým letem.
Kiwi vám zase umožní hledat cestu z více destinací do více destinací. Jelikož let z Německa, Polska, nebo Vídně může být i několikanásobně levnější než let z Prahy, vyplatí se zadat i okolní letiště. Na tato letiště se jednoduše dopravíte vlakem, nebo autobusem (Student Agency, FlixBus). Dále Kiwi disponuje interaktivní mapou znázorňující lety do různých destinací a jejich ceny.
Nízkonákladové společnosti
Pokud se vám nepodaří koupit jedinečně výhodnou letenku, vždy můžete využít levných letů nízkonákladovek. Po Evropě se nejlevněji dopravíte se společností Ryanair.com (levnější lety bývají z Německa, než z Prahy), dále pak s Norwegian.com, Volotea.com, WizzAir.com, nebo EasyJet.com. I mimo Evropu můžete využít nízkonákladovek jako je třeba Eurowings.com (pro lety z Německa), Flyscoot.com (pro lety do Asie s přestupem v Singapuru), také Norwegian.com, FlyDubai.com (s přestupem v Dubaji) , nebo ChinaEasternAirlines.com (s přestupem v Číně). K dopravě po Asii pak vyžijte aerolinek AirAsia.com, LionAir a dalších místních společností.
Jak cestovat s nízkonákladovkou?
Tyto letenky je ideální kupovat 3 – 1 měsíc před odletem. Na palubě nečekejte téměř žádný servis. Někde dostanete vodu, někde ani to ne (a to i na 12ti hodinovém letu například). Jelikož celý den v letadle bez vody a jídla vydržet nelze a jídlo na letišti a v letadle je drahé, udělejte si svačinu. Bez problému si můžete vzít s sebou plnou tašku jídla i na několik dní (při přestupech), pokud tedy splníte zavazadlové limity. Můžete převážet téměř cokoli (ovoce, zeleninu, pečivo, kuřecí stehno, rizoto, salám a sýr, nebo třeba buchtu k snídani). Problém je s tekutinami. Každý člověk může převážet maximálně litr tekutin rozdělen v maximálně 100ml lahvičkách uložených ve speciálním uzavíratelném sáčku. Tento limit většinou naplníte krémy, opalovacími krémy, nebo deodorantem. Vezměte si s sebou tedy nějakou lahev, nebo několik lahví na vodu. Láhve jednoduše naplníte vodou po tom, co projdete kontrolou zavazadel. V zemích s pitnou vodou (Německo, Švédsko, Norsko, ČR atd.) můžete napustit vodu na WC, ve většině zemích i mimo Evropu dnes ale naleznete pítko s pitnou vodou určenou k tomuto účelu (Vietnam, Thajsko, Indonésie, Singapur).
Jelikož v základní ceně letenky nízkonákladové společnosti není zahrnuto odbavené zavazadlo, je ideální letět bez něj. Jakýkoli další servis navíc je u těchto společností zpoplatněn. Pokud letíte mimo Evropu delší let, zavazadlo, které je v ceně letenky je rozumné velikosti. Snadno tak můžete letět s menší krosnou a někdy i s batohem bez dalších příplatků. Při cestách v cílové destinaci menší zavazadlo jedině oceníte. Problematické jsou krátké lety po Evropě. Například Raynair natolik zmenšil příruční zavazadlo v ceně letenky, že vás to téměř nutí zakoupit si větší. Řešením je pak jedině zabalit co se vejde (v létě k moři by to stačit mělo) a zbytek si obléct na sebe.
Chybné tarify
Pokud chcete na letenkách ušetřit ještě víc a nejste vázáni datem odletu, ani destinací, sledujte každý den nejnovější nabídky a chybné tarify. V tomto případě je důležitá rychlost. Pokud se objeví chybný tarif za směšnou cenu (např. zpáteční let na Srí Lanku za 3900 Kč), musíte okamžitě reagovat a letenku do několika minut, maximálně hodin koupit. Jakmile si letecká společnost chybu uvědomí, tarif opraví a vy už letenku za nízkou cenu nekoupíte. Pokud se vám podaří letenku zaplatit, máte většinou vyhráno, občas se ale může stát, že vám letenku i s penězi vrátí (nákup přes prostředníka – např. eDreams).
Jak na to? Na stránce feedly.com si vytvoříte svůj účet a přidáte stránky, které chcete sledovat – stránky, které hlídají levné letenky. Zde jsou příklady nejpoužívanějších stránek:
Auto
Pokud cestujete po Evropě a je vaším záměrem poznání mnoha míst, vyplatí se zvolit auto. Díky autu můžete ušetřit za bydlení a jídlo, nejdražší budou náklady za palivo a dálniční poplatky. I na tom lze ale ušetřit.
Spaní v autě
Pokud jste ochotni obětovat trochu pohodlí, můžete bydlet po celou dobu v autě, a to dokonce v obyčejném osobním voze. Stačí sklopit zadní sedačky, vystlat kufr, nebo do něj pořídit vyrovnávací desku a navrch umístit slabší nafukovací matraci. Tímto způsobem se můžete libovolně přesouvat z místa na místo třeba každý den bez zdlouhavého hledání ubytování a stěhování věcí. A hlavně zcela zdarma.
Místo, kde přespat v autě snadno naleznete v aplikaci Park4night, kterou stáhnete zdarma a můžete ji používat offline. V této aplikaci si na mapě v dané oblasti vyberete označené místo určené ke spaní. Místa i s fotkami do aplikace přidávají běžní uživatelé (i vy můžete přispět) a jiní je zase komentují. Dopředu tak zjistíte jak místo vypadá, jestli zde naleznete koš, či toalety, nebo zda je tu v noci klid. Většinou se jedná o klidná místa v lese, u rybníka, na kopci na vyhlídce, nebo třeba u hřbitova. Snadno tak i naleznete místa (značená jako parkoviště) vhodná k parkování zdarma ve městě (Nice, Paříž, Marseille, Záhřeb, Berlín), nebo v turistických letoviscích.
Některé země začaly proti tomuto úspornému způsobu bojovat a za spaní v autě rozdávají pokuty. To je třeba si předem zjistit a pokud se i přesto rozhodnete jet, pečlivěji hledat místa ke spaní. Lepší je vybrat místo dál od pláže v turistickém letovisku a vyjet spíš někam do kopců. Země, které pokutují spaní v autě jsou například Chorvatsko a Slovinsko. Legálně můžete spát v autě třeba ve Francii, Rakousku, nebo Andoře.
Palivo
Náklady na pohonné hmoty můžete snížit buď větším počtem pasažérů, nebo pomocí spolujízdy přes blablacar.cz. Toto se rozhodně vyplatí na delší vzdálenosti třeba v Německu, nebo ve Francii. Na blablacar jednoduše vypíšete jízdu (odkud kam jedete a průjezdní body) a napíšete cenu. Spolucestující, které budete cestou nabírat a vysazovat vám tak mohou celou cestu zaplatit, nebo alespoň na ni přispět. Nebo můžete být tím spolucestujícím vy a ušetřit tak za vlak, nebo autobus, který vyjde většinou dráž.
Dálniční poplatky
Dálniční poplatky jsou další drahou položkou při cestách po Evropě. Nejdražší jsou mýtné brány, které naleznete například v Itálii, Chorvatsku, nebo ve Francii. V některých případech se vyplatí (třeba ve Francii) po dálnici nejet a využít tak obyčejných cest, které lemují dálnice a nejsou o mnoho pomalejší. Pokud máte cestou plno zastávek a jedete tak jen krátké úseky, dálnice se opět nevyplatí.
V jiných zemích je nutné zakoupit dálniční známku předem (Rakousko, Švýcarsko) – opět je potřeba zvážit, zda se to vyplatí. V Rakousku můžete koupit desetidenní známku, ve Švýcarsku pak ale musíte koupit minimálně roční. Řešením může být cesta přes Německo, které má dálnice zatím zdarma. Pozor také na horské průsmyky a tunely zejména v Rakousku a Itálii. Některé úseky v Alpách bývají zpoplatněny, vždy je ale možnost tyto úseky objet. Stačí na navigaci nastavit „vyhnout se placeným úsekům“ nebo si cestu ověřit předem na internetu.
Autobus a vlak
Další variantou je samozřejmě vlak nebo autobus, a to jako doprava do cílové destinace, tak i po destinaci.
Jízdenky je vhodné kupovat s předstihem, jelikož se cena většinou postupně navyšuje. Stejně jako u letenek můžete i zde objevit nějakou akci, nebo slevu u různých společností a cenu tak snížit. Mezi levné evropské společnosti patří Student Agency, nebo FlixBus.
Autobus, nebo vlak bývá nejlevnějším dopravním prostředkem na letiště a z letiště a téměř vždy je možné ho využít. Pokud tedy přiletíte do cílové destinace, nejste odkázáni pouze na předražené taxíky. Stačí vyjít z letiště a nedaleko, většinou na parkovišti, naleznete zastávku autobusu, který vás dopraví do centra, nebo po ostrově za rozumné peníze.
V některých případech je letenka dokonce levnější než vlak, nebo autobus, tudíž se nevyplatí trávit dlouhé hodiny v těchto prostředcích při cestách po Evropě.
Stopování
Pokud nechcete za cestu platit vůbec, můžete zkusit stopovat. Můžete tak úplně zadarmo cestovat po Evropě i po světě. V některých zemích vám ochotní řidiči zastaví hned, jinde zastaví, ale budou za cestu chtít peníze, nebo nezastaví vůbec. V každé zemi to chodí jinak. Nicméně však můžete poznat zajímavé lidi a zažít taky trochu dobrodružství. Časově je tento typ cestování náročnější a hůře plánovatelný. Také je potřeba vyřešit ubytování a stravování.
Pozor jen na základní bezpečnostní pravidla. Lepší je stopovat ve dvou (kluk a holka), lepší je stopovat přes den, nestopovat v noci na odlehlých oblastech, nenastupovat do aut k podezřelým, nebo opilým řidičům.
Ubytování
Ubytování na cestách patří mezi další významné položky v rozpočtu. Nicméně i tak lze na něm opět ušetřit.
Nalezněte to nejlevnější
Vyhledávejte přes vyhledávače jako je například booking.com (funguje snad všude), airbnb.cz (zde lidé nabízí část svého domu, nebo bytu, vy tak s nimi sdílíte třeba koupelnu, nebo spíte u nich v ložnici, zatímco oni spí na gauči), agoda.com (hlavně Asie), nebo hostelworld.com. Ubytování jednoduše seřadíte podle ceny a vyberete nejlevnější. V některých zemích (Srí Lanka) je lepší cenu usmlouvat na místě a ubytování předem nerezervovat, jinde je zase levnější cena na bookingu (Vietnam) než na místě.
Jak za ubytování neplatit vůbec
Mezi varianty „zdarma“ patří spaní v autě a ve stanu (není všude legální), nebo pod širým nebem (také nemusí být všude možné). Většinou je toto možné v horách a na odlehlých místech v přírodě.
Další možností jak za nocleh neplatit je couchsurfing.com. Jednoduše se zaregistrujete, vyplníte profil a vyhledáte někoho, kdo nabízí nocleh v dané destinaci. Nepočítejte s příliš velkým komfortem, nebo luxusem, jde o přespání. Na oplátku byste zase měli vy nabídnout váš gauč na přespání jemu až přijede do vaší země. Myšlenkou couchsurfingu není zadarmo se někde vyspat, ale vzájemné obohacení, poznávat místní lidi a kulturu, zajít na společný výlet, nebo se třeba nechat provést městem.
Další variantou je house sitting neboli hlídání domu. Majitelé domu, kteří odjíždí na dovolenou, nebo na delší cestu pryč si takto nechávají hlídat své domy a často i své mazlíčky po dobu své nepřítomnosti. Snadno se tak můžete dostat do luxusních destinací a bydlet v luxusních vilách úplně zdarma. Vaším úkolem bude pouze hlídat dům a například venčit psa, nebo krmit kočku. Délka pobytu je různá. Někdo hledá hlídače jen na 3 dny, jiný zase na 4 měsíce. Jak na to? Vyberete si jednu z několika stránek, které toto zprostředkovávají a zaregistrujte se. Každá webová stránka si účtuje poplatek za členství od 20$ do 120$, který musíte uhradit jednou ročně. Poté můžete hledat v jejich databázi (databázi si lze většinou prohlédnout ještě před zaplacením poplatku), domluvit se s majiteli domu a vydat se na cesty.
Stravování na cestách
Evropa
V při cestách po Evropě patří stravování na mezi nemalé položky v rozpočtu. Pokud chcete ušetřit, nemůžete každý den navštěvovat restaurace, a to zejména při cestách po drahých zemích jako je například Francie, Švýcarsko, Norsko atd. I tak to ale neznamená se takovým destinacím vyhnout. Pokud cestujete na kratší dobu autobusem, nebo vlakem, není problém si všechno jídlo vzít s sebou a při delších cestách si jídlo dokoupit například v Lidlu. Jídlo si uvaříte na ubytování s kuchyňkou, nebo na skladném plynovém vařiči.
Při cestách autem můžete jídla nakoupit víc, třeba na celý měsíc a jednoduše si na plynovém vařiči uvařit tam, kde to zrovna bude jen trochu možné (v parku na lavičce, na klidném parkovišti, u řeky, nebo třeba na pláži).
Jaké trvanlivé potraviny vzít s sebou? Dnes již existují i jiné možnosti než klasická vepřová konzerva s chlebem. Vhodné jsou sušené a zavařené potraviny. Jako přílohu můžete zvolit rýži, čočku (červená čočka se vaří rychleji a spotřebuje tak méně plynu), těstoviny (tenké, aby se nevařily dlouho), pohanka, bulgur, kuskus (rychlé – malá spotřeba plynu), dále pak třeba tortily, celozrnný trvanlivý chléb, nebo tortelliny. K tomu se hodí zavařený rajčatový protlak, zavařená boloňská omáčka s masem, sušené maso, konzervy se zeleninou (kukuřice, hrášek), zavařená rajčata, sušené omáčky a polévky, fazolky v protlaku, nebo klasicky Dobrý hostinec, což je téměř hotové jídlo. Dále můžete vzít také proteinové tyčinky, ořechy, olivový olej, nebo sušené ovoce jako zdroj energie. Ke snídani je nejjednodušším jídlem miska s ovesnými vločkami, semínky, kukuřičnými lupínky, nebo s müsli.
Kde vzít vodu na cestách? Dalším zbytečným výdajem by bylo na cestách vodu kupovat. Při cestách autem bez ubytování potřebujete poměrně velké množství vody na pití, mytí nádobí, vaření, čištění zubů, nebo sprchování. Ve většině státech i městech naleznete pítka s pitnou vodou, nebo veřejné studny. Ideální je si tedy na cestu vzít nějaké lahve a barely a vodu nabrat do zásoby (cca 13 l). To vás každopádně naučí vodou šetřit a vážit si jí, vaše denní spotřeba několikanásobně na cestách klesne. K nalezení pitné vody vám pomohou mapy.cz, které si můžete před cestou stáhnout a používat offline. Na mapě jsou značeny všechny zdroje pitné vody i v té nejskrytější vesnici.
Při pěší turistice v horách si můžete vodu natočit v horských chatách, nebo pít přímo z horských potůčků vodu z ledovců (Alpy). Při několikadenních túrách ani nic jiného nezbývá.
Pobýváte-li v oblasti s přírodním zdrojem vody, která není úplně čistá (např. lesní potok) můžete použít filtrační brčka, nebo láhve. Tato brčka snadno sežene na internetu v různé kvalitě i ceně. Většina běžných brček filtruje bakterie a prvoky z vody – to by mělo při cestách po Evropě stačit. Žádná brčka ale nefiltrují chemikálie, tudíž voda nesmí být chemicky znečištěná. Není dobré vodu filtrovat do zásoby. Brčka totiž většinou nedokážou odfiltrovat 100 % bakterií a prvoků a malé množství bakterií, které ve vodě zbude sice nestačí k rozvinutí infekce, ale v odfiltrované vodě se rychle namnoží do infekce schopného počtu.
Tropické oblasti
Ve většině oblíbených tropických destinacích, zejména zemích jihovýchodní Asie, je nejlevnějším způsobem jídlo kupovat hotové. Vařit si, nebo si jídlo přivést se nevyplatí. I v těchto zemích naleznete samozřejmě drahé restaurace, pokud ale chcete ušetřit zvolte spíš street food. Paní vařící přímo na ulici může mít i mnohem chutnější jídlo než v restauraci. I přes to, že podmínky bývají někdy odpudivé (špinavé plastové stolky, plno lidí, staré hrnce a nepořádek na zemi, jídlo je čerstvě uvařené. To můžete sami velice snadno zkontrolovat. Vybírejte místa, kde je hodně lidí a jídlo se zde točí, to by měla být záruka kvality.
V těchto oblastech bývá problém s vodou. Turisté Jsou často odkázáni na kupovaní balené vody. To je při delších cestách finančně i ekologicky náročné. Voda není zrovna levná, v teple je jí velká spotřeba a obrovské množství plastového odpadu většinou skončí v moři a poté na plážích.
Vodu doplňujte do jedné lahve. Na plno místech, hostelech je možné vodu doplnit (domácí ji filtrují) zdarma nebo za poplatek (Vietnam, Indonésie, Thajsko). Také je možné vodu z kohoutku, nebo vodopádu na ubytování převařit. V některých městech (Hanoi) jsou k dispozici doplňující stanice s pitnou vodou. Dále můžete použít filtrační brčko, či láhev. V tropech se ale mohou v přírodní vodě vyskytovat i viry, je tedy lepší si připlatit za dražší verzi s filtrem s menšími póry, který filtruje i viry. Vodu opět nefiltrujte do zásoby.
Práce na cestách
Pokud chcete na cestách ušetřit za ubytování a jídlo, nebo si dokonce z cesty peníze ještě přivést, pracujte. Práce ve světě je dostatek, jen je potřeba trochu hledat.
Dobrovolničení
Jako dobrovolník většinou pracujete výměnou za stravu a jídlo. Takto můžete žít v jakékoli zemi zdarma, jen si nic nevyděláte na cesty. Pracujete většinou jen pár hodin denně a to například na farmě, v hostelu, nebo jako učitel angličtiny. Existují agentury, které vám dobrovolničení zprostředkují například v Africe (většinou práce se zvířaty) za nehorázné poplatky a vy si ještě musíte platit příspěvek na ubytování a stravu. Ceny některých programů jsou až neuvěřitelné, příkladem může být gooverseas.com. Finančně to pak vyjde jako obyčejná dovolená, jen musíte pracovat. Zdarma ale můžete najít práci na několika Facebookových skupinách, nebo přes tyto stránky:
- workaway.info
- wwoof.net (organické farmy)
- www.helpx.net
- Freevolunteering.net
- aiesec.cz (pro studenty VŠ, nebo absolventy do 2 let)
Některé z portálů si při registraci účtují poplatky (na rok, nebo na 2), ale jiné výdaje by vás už neměly potkat. Vybíráte pak ze široké databáze míst a možností práce.
Výhodou dobrovolničení v zahraničí je rozhodně veliká životní zkušenost a kulturní obohacení. To je něco, co vám obyčejná cesta neposkytne. Jako dobrovolník máte šanci zažít místní život na vlastní kůži, poznat místní zvyky a kulturu. Prožijete s místními lidmi kus života, budete společně jíst, bydlet jako místní, možná s nimi oslavíte narozeniny, nebo svatbu. Navíc získáte plno zkušeností, které vás určitě obohatí. Poznáte, že život místních v tropickém ráji není takovou pohádkou, jak si často turisté myslí. Možná vám i takový pobyt změní pohled na život.
Au pair
Pro ženy je asi nejsnadnější a nejvýhodnější stát se Au pair. Náplní práce je péče o děti, domácnost, nebo zvířata za což Au pair dostává kapesné. Au pair by spíše než zaměstnankyní měla být členem rodiny a trávit s rodinou i volný čas. Některé rodiny berou své Au pair na dovolenou, výlety, nebo do restaurací. Občas se naopak stává, že rodiny své Au pair považují za sluhy a také tak s nimi zachází (posluhování při večeři, dlouhá pracovní doba, omezení v jídle, příliš mnoho práce). Au pair většinou nemá s rodinou žádnou smlouvu a může tak okamžitě z rodiny odejít. Veškeré podmínky a pravidla je vhodné domluvit předem při pohovoru přes skype, nebo jiný komunikátor. Existují dvě kategorie/možnosti:
- Live in – Tato verze je nejčastější. Au pair žije přímo s rodinou v pokoji pro ni určeném, stravuje se společně s rodinou a neustále je její součástí. Rodina plně hradí veškeré jídlo, někdy půjčí auto, nebo platí jazykové kurzy. Některé rodiny přispívají na dopravu do země, nebo ji hradí celou. Plat takové Au pair je ale výrazně nižší než live out Au pair. Výhodou je, že pokud nechcete, nic neutratíte a peníze pouze vyděláváte.
- Live out – V tomto případě si zajistíte a hradíte sami ubytování a stravu. Do rodiny pouze docházíte na určený počet hodin. Kapesné je ale samozřejmě mnohonásobně vyšší.
Jako Au pair můžete vyjet i jako pár – Au pair couple. Rodin, které hledají kluka i holku není mnoho a většinou chtějí někoho alespoň na rok, stále je to ale možné. Žena se většinou stará o děti a domácnost, muž pracuje například na zahradě. Zároveň je možné vyjet i jako samotný muž, to je ale trochu komplikované, jelikož rodiny většinou preferují ženy.
Pokud hledáte snadnou možnost jak do světa, toto je ideální možnost. Po Evropě funguje rychle, jednoduše a naprosto zdarma (pokud neplatíte agenturu). Kromě toho, že poznáte nové lidi, místa a kultury, můžete cestovat zdarma. Pokud vám rodina zaplatí i letenku, nepotřebujete peníze. Na život tam a cestování o volných víkendech si vyděláte v rodině.
K vyhledání vhodné rodiny můžete samozřejmě využít několika placených agentur, ale není to nutné. Velice snadno si na internetu naleznete rodinu sami a zdarma. Vše navíc vyřídíte přímo s rodinou domluvou a nečeká vás tak žádné papírování. Během několika dní můžete nalézt rodinu, zavolat si s ní a klidně odletět. Největší webovou stránkou fungující celosvětově je aupairworld.com. Zde si jako Au pair zdarma (rodiny to mají placené) vyplníte co nejkonkrétněji profil a už jen hledáte vhodné rodiny v databázi, nebo ony najdou vás.
Pokud byste jako Au pair toužili vyjet na rok do USA, jediná legální cesta je přes agenturu. Jedná se zdlouhavý proces zařizování a vyplňování dokumentů a samozřejmě nemalé poplatky.
Práce v hotelu
Další úspornou variantou je práce v hotelu. Takto opět ušetříte peníze za jídlo a bydlení, navíc dostáváte plat. K vyhledání hotelu můžete využít opět placených agentur, nebo si práci najít sami. Některé agentury nabízejí své služby zdarma, ale vy pak nevědomky odvádíte ze svého platu určitou část právě agenturám. Agentury snadno obejdete tak, že si na internetu, nebo přes booking.com vyhledáte hotely ve vámi zvolené destinaci a pošlete jim email s životopisem. Plno jich nejspíš ani neodepíše, některé ovšem ano. Pak stačí jen domluvit termín pohovoru přes skype (například) a na všem se dohodnout předem.
Práce na počítači
Můžete-li se živit prací přes počítač, máte téměř vyhráno. Jako digitální nomád můžete pracovat pro jakoukoli firmu z jakéhokoli místa s internetem na světě. Můžete tak například z evropského platu platit indické výdaje za živobytí. Více informací zde.
Working holiday
Working holiday je typ víza, které vám umožňuje většinou roční pobyt v dané destinaci spojený s prací a cestováním. Tyto víza jsou poměrně snadným způsobem jak se dostat do některé z destinací, procestovat ji a na svůj pobyt si vydělat přímo tam.
Každá země má jiné podmínky pro udělení tohoto víza. O některá víza žádáte kdykoli během roku (Chile, Kanada), o jiná musíte pouze v konkrétní den a hodinu (Nový Zéland). Někde je šance vízum získat velká, jinde zase velice nízká. Zájem je velký a většina oblíbených destinací má kapacitu omezenou (např. 1000 víz ročně).
Vhodné je také počítat s jistými výdaji na začátku. Poplatky za vyřízení víza, cestovní pojištění na celý rok a nějaké peníze pro začátek (někde vyžadováno doložit dostatečné množství peněz) se mohou vyšplhat do desetitisíců. Do těchto zemí můžete vyjet v rámci working holiday:
- Austrálie
- Chile
- Izrael
- Japonsko
- Jižní Korea
- Kanada
- Nový Zéland
- Taiwan
Užitečné aplikace na cestách
- Waze: Auto navigace po vyspělých zemích.
- Google Maps: Hledání a ukládání míst k navštívení
- Maps.me nebo Mapy.cz: Pěší navigace. Mapy tvořené pomocí open street map.
- Park4night: Parkování auta ve městech, u moře, hledání místa na přespání a kempování.
- Booking, Airbnb a Agoda: Srovnání cen ubytování po světě a následná rezervace.
- WiFi map: Připojení k veřejným i soukromým WiFi sítím bez znalosti hesla.