Dominikána sever (Cabarete, Sosua, Puerto Plata)

Severní pobřeží
(Cabarete, Sosua, Puerto Plata)

Severní pobřeží ostrova omývá Atlantský oceán. Voda je zde obecně kalnější, častější jsou i vlny, pobřeží je větrnější a občas se zde mohou na plážích objevovat řasy. I tak je zde plno zajímavých míst k navštívení jak na pobřeží, tak ve vnitrozemí.

Sosua

Sosua je turistickým letoviskem na severu ostrova. Velmi připomíná oblíbená jihoevropská přímořská letoviska. Právě zde tráví plno turistů své dovolené a to zejména na dvou plážích – Casa Marina beach a dlouhá Sosua beach. Pláže jsou moc hezké hlavně po ránu než se zalidní. Voda je zde průzračně čistá a skvělá ke šnorchlování. Na plážích naleznete plno lehátek a slunečníků k pronájmu, u pláží pak plno restaurací. Jen těžko se zde ale najíte za místní ceny. I když restaurace podél celé pláže Sosua vypadají spíše jako místní vývařovny, ceny jsou zde turistické. Dál od pláže můžete najít několik dalších restaurací na vyšší úrovni. Také zde potkáte plno klasických obchodů se suvenýry, nebo prodejce výletů. To, co je zde zajímavé a za čím sem jezdí i výletní lodě s turisty je velký korálový útes s nejrůznějšími rybkami. Útes naleznete u pláže Sosua uprostřed zálivu. Buď uvidíte loď zakotvenou poblíž a ve vodě hlouček šnorchlujících lidí, nebo se prostě vydáte přímo z prostředku pláže do moře k tmavému fleku a k útesu dříve, či později dorazíte. Toto je asi nejhezčí zážitek z této oblasti.

Casa Marina beach, Sosua.

Vydáte-li se od hlavních pláží na sever, můžete navštívit malou písečnou pláž mezi útesy –  Playa Chiquita. Moře je zde čisté, na pláži nejsou žádná lehátka, restaurace ani obchody.

Playa Chiquita, Sosua.

Pokud se do letoviska Sosua vypravíte z Puerto Plata, můžete využít místní gua gua autobus, který jezdí sice často, ale je dražší než velký Caribe Tour. Lístek na na gua gua z Puerto Plata do Sosua stojí 100 DOP, ta stejná cesta stojí s Caribe Tours 50 DOP.

Sosua beach, Sosua.

Přímo ze Sosuy se můžete také vydat do opičího parku a na zip line do Monkey Jungle, kde můžete zakoupit různé zážitkové balíčky. Tak jako všechny turistické atrakce zde, je to ale zážitek poměrně drahý.

Cabarete

Cabarete je dalším oblíbeným letoviskem turistů a to zejména kitesurfařů, wingfoilařů a windsurfařů. Tato část pobřeží je návětrná, takže zde můžete počítat s relativně stabilním větrem. Na koupání to zde ideální není kvůli větru a vlnám. I tak zde ale naleznete dlouhou písečnou pláž Playa Cabarete s lehátky a restauracemi. Ve městě pak plno obchodů se suvenýry, prodavačů výletů, půjčoven a na okraji několik hotelových komplexů. Nedaleko od města můžete navštívit také národní park a krápníkové jeskyně s jeskynním koupáním. Sem je ale nutné zaplatit vstupné a průvodce.

Větrná pláž Playa Cabarete, Dominikánská republika.

Vydáte-li se z Cabarete směrem do hor po silnici vedoucí do Moca, dostane se do krásné vesnické horské oblasti, kde můžete navštívit několik vodopádů a čistých řek, odpočinout si od turistů, pozorovat místní život a užít si hezké výhledy. Cestou se můžete vykoupat například v řece Rio Jamao u vesnice Jamao al Norte. Voda je čistá, do řeky lze dokonce skákat z okolních skal. Nachází se zde i několik rybích restaurací a o víkendu zde bude nejspíš plno místních vegetovat. Jinak je to klidné místo a to zejména dopoledne. V celé této oblasti naleznete mnoho říčního a vodopádového dobrodružství. Také se zde můžete projíždět na kanoích. Turisty jsou tato místa stále pořádně neobjevená. Většinou je ale třeba si zaplatit tour s průvodcem, aby vás do místa zavedl.

Panoramatická silnice vedoucí do města Moca, Dominikánská republika.
Rio Jamao je ideální k osvěžení cestou, Dominikánská republika.
Venkov cestou do Moca je turisty neobjevený, Dominikánská republika.

Odbočíte-li z hlavní silnice vedoucí do Moca, můžete cestou navštívit několik vodopádů. Počítejte, ale s náročnou a zdlouhavou cestou. Některé silnice jsou velmi terénní a bez asfaltu. Auto 4×4 bude určitě výhodné, auto s vyšší světlou výškou nezbytností. Jedním z dobrodružných vodopádů je Salto de Elena. Na mapě sice vodopád značen je, ale bez průvodce sem cestu nejspíš nenajdete. Cesta začíná ve vesnici u Colmado Diaz, zde si vás průvodce buď najde sám, nebo se jednoduše zeptáte na vodopád a místní vám průvodce zavolají. Základnu místního průvodce naleznete kus dál přímo u hlavní cesty (poznáte podle cedule s fotkami vodopádu, skladu helem a vest). Pokud se rozhodnete absolvovat celou cestu k vodopádu Salto de Elena, bude vás čekat náročná 3-4 hodinová cesta řekou a několika vodopády. Někde budete muset z vodopádu skočit, jinde ho slezete, někde ho budete muset slaňovat a jinde kus přeplavat. Neberte si sebou tedy nic, vybavení dostanete od průvodce. Cesta/řeka vede krásnou čistou přírodou bez odpadků a bez lidí. K vodopádům je nejspíš možné se dostat i po nějaké pěšině, tu budete ale sami jen těžko hledat. S průvodcem můžete domluvit i kratší, jednodušší a levnější variantu výletu. Dostanete se až k velkému vodopádu, který ale už nebudete slaňovat. I tak vás čeká hezké putování řekou a přes několik vodopádů. Cestou zpět půjdete kakaovými plantážemi, mezi pomerančovníky a avokády. 

Cesta k Salto de Elena, Dominikánská republika.
Jeden z vodopádů na cestě k Salto de Elena, Dominikánská republika.
Pěšina k vodopádu Elena vede mezi ovocnými stromy a kolem kakaové plantáže, Dominikánská republika.

Puerto Plata

Historie města Puerto Plata sahá až do 15. století do dob počátku španělského kolonialismu. Krásné je zejména historické centrum města, kde můžete obdivovat staré i zrekonstruované budovy španělské koloniální architektury. Dominantu města tvoří velký kostel San Filipe s náměstím Parque Central. Ve dne i v noci je zde živo. Večer během mší je kostel otevřen a lze do něj nahlédnout. Na náměstí je několik laviček, kde lidé často posedávají a popíjejí, či krmí velké hejno holubů, kolem náměstí je několik prodavačů občerstvení a mimo to i jedna drahá, ale kvalitní zmrzlinárna. V přilehlých ulicích naleznete plno obchodů se suvenýry nabízející místní modrý minerál larimar a další předměty, restaurace, kavárny s místní kávou, nebo kakaem, také půjčovnu kol, nebo kadeřnictví. Zajímavá je především ulice Paseo de Doňa Blanca, která je celá růžová, nebo Umbrella street s barevnými deštníky. Nedaleko centra naleznete také místní rumovou destilérku Macorix, kam můžete vyrazit na placenou prohlídku i s ochutnávkami. Přímo v centru pak menší výrobnu a prodejnu doutníků, která je volně přístupná.

Náměstí Parque Central s kostelem San Filipe, Puerto Plata.
Pohled z vyhlídkové věže v Puerto Plata na park a pevnost La Fortaleza de San Filipe, Dominikánská republika.
Centrum Puerto Plata hraje všemi barvami, Dominikánská republika.

Na pobřeží nedaleko starého centra pak můžete zavítat do hezkého zeleného parku. Na okraji parku se nachází obranná pevnost La Fortaleza de San Filipe. Pevnost je menší se zpoplatněným vstupem – 100 DOP. Dále zde naleznete velké jeviště pod širým nebem, dětské hřiště, několik starších budov, vyhlídek a zbytky starého opevnění. Také zde stojí vysoká vyhlídková věž a maják zároveň – Harbor Lighthouse, který je oficiálně uzavřený, ale lidé prolézají dírou mezi mřížemi a nahoru přesto chodí. Výhled je z vrchu opravdu krásný. Pozorovat můžete mimo města, kopců a pobřeží i přístav, kde pravidelně zastavují obrovské výletní lodě a přivážejí pravidelně turisty. Možná právě proto můžete ve městě velmi často vidět turistickou policii (politur), nebo vojáky, kteří se starají o bezpečí návštěvníků a pomáhají například zastavovat vozidla, aby mohli lidé bezpečně přejít silnici. Také zde naleznete v čase, kde zde kotví loď plno jakýchsi informátorů v oranžových tričkách, kteří mluví anglicky. Zároveň je v tuto dobu otevřeno nejvíce obchodů a objevují se i stoly se suvenýry.

Parque Central, Dominikánská republika.
Deštníková ulice, Puerto Plata.
Bývalý nevěstinec, který zde dříve představoval hlavní atrakci pro Američany připlouvající na velkých zaoceánských lodích v rámci okružních plaveb, Puerto Plata.

Zhruba 5 km od starého centra se nachází čokoládovna Del Oro Chocolate Factory. Zde vás čeká krátká prohlídka čokoládovny, dokumentární film o zpracování kakaových bobů a také několik ochutnávek. Svou prohlídku zakončíte v obchodu s různými výrobky s ochutnávkou prodávaných druhů čokolády. Celá prohlídka je sice zdarma, ale očekává se, že si na konci něco koupíte.

Del Oro Chocolate Factory, Puerto Plata.
Kakaové máslo a kakao, Del Oro Chocolate Factory, Puerto Plata.
Prodejna a výrobna místních doutníků, Puerto Plata.

Odpočinout si můžete i na místních plážích, které ale nepatří k těm nejhezčím. Není to místo, kde by člověk chtěl strávit týden dovolené. Některé pláže jsou natolik znečištěné plasty, že by nebylo ani kam položit ručník, jiné jsou sice uklízené, ale i tak tu kusy plastu najdete. Pláže jsou plné místních, kteří plastové obaly bezstarostně hází kolem sebe. Plno je zejména o víkendu. Děti sem často chodí hrát baseball, takže se může stát, že občas dostanete míčkem. Voda je kalná s častými vlnami. Pláže jsou lemovány dlouhou pobřežní promenádou, několika bary a restauracemi a následně silnicí. Často vás zde také navštíví prodavač zmrzliny usilovně zvonící zvonkem klidně u vaší hlavy abyste ho náhodou nepřehlédli, nebo také prodavač cukrové třtiny, slaných brambůrků, či obalů na telefon. Mezi ty obyvatelné a uklízené pláže patří Acapulco beach, Costa Rica beach a Long beach. Dále pak Dorada beach, která je už dál od centra a obklopená hotelovými komplexy.

Long beach, Puerto Plata.
Acapulco beach patří k těm nejrušnějším v Puerto Plata, Dominikánská republika.
Velká část pobřeží je bohužel znečištěna odpadem, který místní pravidelně a bezohledně vyhazují kdekoli se jim zlíbí. Pláže, které se pravidelně neuklízí jsou poté téměř neobyvatelné, Puerto Plata.

Isabel de Torres

K Puerto Plata neodmyslitelně patří Isabel de Torres National park. Tento vysoký zelený kopec přiléhající k městu můžete vidět odkudkoliv z Puerto Plata.

Pohled na Isabel de Torres z městské vyhlídky, Puerto Plata.

Na vrchol se můžete vypravit buď autem, pomocí mototaxi, pěšky, nebo lanovkou (únor 2022 stále nefunkční – čeká na opravu součástky). Výhled z výšky 850 m na město, pobřeží, ale i na druhou stranu do vnitrozemí je úžasný. Mimo to se zde nachází velice pěkně upravená a pravidelně udržovaná botanická zahrada s pestrými květy, fontánou, jezírkem s rybami a želvami a také s jeskyní a velkou sochou Krista, která je přesnou replikou té v Riu de Janeiru. Socha je v noci nasvětlena a lze ji pozorovat i z pobřeží. Samozřejmě nechybí ani prodavači suvenýrů a menší stánek s občerstvením. Restaurace je aktuálně zavřená.

Na vrcholu Isabel de Torres je velmi pěkná upravovaná botanická zahrada, Puerto Plata.
Isabel de Torres, Puerto Plata.
Isabel de Torres, Puerto Plata.

Vydáte-li se pěšky z města, čeká vás moc hezká procházka džunglí, ale také strmé stoupání vzhůru. Celou dobu půjdete ve stínu stromů a několikrát minete osvěžující potok. Samozřejmě je ale nejlepší vyrazit ráno co nejdříve a vyvarovat se výstupu během horkého dne. Cestou potkáte několik banánovníků, plno velkých mangovníků, ale i třeba kakaovníky. Pokud budete mít štěstí a plody budou zralé, můžete v džungli poobědvat. Pěšina je dobře vyšlapaná a značená na mapy.cz. Kontrolujte mapy a držte se této cesty. Pěšina se totiž několikrát během cesty rozdvojuje a mohlo by se stát, že se ztratíte. Vydáte-li se po špatné odbočce, cesta se stává zarostlejší a zarostlejší až se nakonec úplně rozplyne a vy se ocitáte uprostřed džungle. Bude-li vám připadat, že je cesta málo prošlapaná, je načase zkontrolovat mapu. Pěšiny vedoucí na vrchol jsou na mapě dvě, půjdete-li tou východní, hned na začátku vede trek kousek řekou, kterou je třeba přejít na druhou stranu. Vydáte-li se podél řeky po méně výrazné pěšině aniž byste řeku překročili, pravděpodobně se ztratíte. Stačí pouze následovat mapu. Nahoru se dostanete za cca 1,5 – 2 hodiny. Dorazíte na první vyhlídkovou terasu s pohledem na vnitrozemí. Budete-li pokračovat dál vzhůru, dorazíte do parku a na samý vrchol hory, kde se vám otevřou další krásné výhledy na město a pobřeží.

Cesta na vrchol Isabel de Torres, Puerto Plata.
Pohled z Isabel de Torres na Puerto Plata a okolí, Dominikánská republika.
Věrná kopie sochy Ježíše z Ria de Janeira, Isabel de Torres, Puerto Plata.

Maimón

Dalším místem dál od Puerto Plata, které můžete navštívit je vesnice a stejnojmenná pláž Maimón. Cestu dlouhou cca 13 km můžete absolvovat menším autobusem společnosti Javilla tours, který vyráží z okraje města. Přímo k pláži budete muset kus dojít pěšky kolem krásného přírodního jezera s hnízdícími ptáky a vodními želvami. Dále pak kolem suvenýrů a jedné restaurace. Pláž je menší s palmami a čistou vodou. Můžete zde dokonce šnorchlovat a pozorovat často se zde vyskytující perutýny. Na plavání to ale ideální není, protože je voda příliš mělká. K pláži přiléhá hotel na jehož pláže vás ochranka už nepustí. Pokud ale hotel obejdete po silnici, dostanete se na další pláže, k několika obchodům se suvenýry pro hotelové hosty a menší pobřežní restauraci. Také se můžete vydat dál krásnou pobřežní pěšinou vedoucí loukami, kolem skal a palem směrem na Puerto Plata.

Pláž Maimón nedaleko Puerto Plata, Dominikánská republika.
Jezero u pláže Maimón, Dominikánská republika.
Pobřežní pěšina vedoucí od Maimón směrem do Puerto Plata, Dominikánská republika.

27 vodopádu

Velmi oblíbenou atrakcí nedaleko Puerto Plata je 27 vodopádů na řece Damajagua. Jedná se o canyoning – zábavné putování přímo řekou přes několik vodopádů. Občas budete muset z vodopádu skočit, někde kus doplavat a někdy vodopád sjedete jako skluzavku. Řeka je čistá a svěží. Celou cestou vás bude provázet zkušený průvodce, bez kterého vás k vodopádům nepustí.

Občas vás čeká skok, občas sjezd, občas budete muset plavat. 27 vodopádů je skvělým dobrodružným zážitkem, Dominikánská republika.

K vodopádům se dostanete buď v rámci organizovaného výletu, nebo mnohem levněji a bez davů – sami. Přijedete na parkoviště a zaplatíte vstupné. K dispozici je několik variant, které jsou cenově odstupňované. Nejlevnější varianta je 7 vodopádů za 500 DOP na osobu. Pokud to bude možné, volte všech 27 vodopádů. Uvidíte tak ty největší a nejhezčí vodopády a zároveň bude zážitek dostatečně dlouhý. Někdy se ovšem může stát, že nejsou všechny vodopády přístupné (po silném dešti, nebo při dlouho trvajícím suchu). Na to vás ale upozorní hned u vstupu. Zakoupit můžete také drahý balíček obsahující kromě vodopádů ještě oběd a zipline. U vstupu je možné za 100 DOP zapůjčit trezor na osobní věci, protože s sebou si můžete vzít maximálně GoPro kameru. Také je třeba myslet na vhodnou obuv. V pantoflích vás do areálu nepustí. Musíte mít tenisky, které si namočíte a celou cestu v nich absolvujete. Boty si lze také na místě za poplatek půjčit. Také jsou zde k dispozici toalety a několik obchodů s občerstvením a suvenýry. Areál otevírá v 8:00. Pokud můžete, přijeďte hned ráno a budete u vodopádů sami. Kolem 10. hodiny začínají najíždět autobusy s turisty a vy pak můžete celou trasu absolvovat ve skupině 20ti lidí, to jde potom o úplně jiný zážitek.

Sjezd vodopádové skluzavky, 27 vodopádů.

Luperón

Dále můžete v okolí Puerto Plata navštívit pobřežní vesnici Luperón, kde se lze levně najíst, ochutnat levnou zmrzlinu přímo na náměstí, nebo se projít po molu v zátoce obklopené mangrovy. Zde kotví mnoho jachet a plachetnic. Můžete se zde i ubytovat. Vesnice je ale stále více místní než turistická. Nedaleko se nachází ruiny velkého hotelového komplexu přímo na dlouhé písečné pláži Playa Grande, kam můžete zajet za odpočinkem a koupáním. Příliš mnoho lidí zde nenajdete. Místo je klidné a čisté. Nedaleko se nachází ještě několik dalších pláží jako třeba Playa Chiquita Luperon.

Luperón hlavní náměstí, Dominikánská republika.
Pláž Playa Grande u opuštěného hotelu, Dominikánská republika.
Playa Chiquita Luperon, Dominikánská republika.

La Isabela

Popojedete-li dál na západ, dorazíte do starobylého městečka La Isabela. Jedná se tedy spíš o ruiny a archeologické vykopávky první vesnice, kterou na ostrově Kryštof Kolumbus založil. K vidění jsou zde základy Kolumbova domu, které už částečně zmizely i s kusem pobřeží, původní hřbitov, základy kostela, kde se pravděpodobně konala první mše v Novém světě. Dále jsou zde základy několika dalších domů tvořících vesnici a muzeum, kde se dozvíte více o historii a kolonizaci ostrova, můžete zde vidět plno dobových předmětů a nákresy původní vesnice. Vstupné do celého areálu je 100 DOP. Půjde s vámi i místní průvodce, který následně očekává nějaké dýško.

Ruiny La Isabela, Dominikánská republika.
Ruiny domu Kryštofa Kolumba, La Isabela, Dominikánská republika.
Muzeum v La Isabela, Dominikánská republika.

Kousek od ruin La Isabela naleznete i několik klidných a hezkých pláží. Příkladem může být třeba Playa El Castillo, nebo Playa Cupellito. Tyto pláže jsou písečné, čisté a dobré i na šnorchlování. Často zde můžete ve vodě vidět perutýny a plno dalších ryb. Oblíbenou, ale přelidněnou pláží je pláž Fricolandia. Sem jezdí místní zejména kvůli restauraci na pobřeží přímo na útesech. Vstup do vody je údajně zpoplatněn.

Playa El Castillo, Dominikánská republika.
Pláž Fricolandia, Dominikánská republika.
Playa Cupellito, Dominikánská republika.
Perutýn u Playa Cupellito, Dominikánská republika.

Punta Rucia a Paradise island

Při cestě dál na západ dorazíte do malé vesnice Punta Rucia, kde se turistický ruch teprve rozjíždí. I tak se lze zde ubytovat a stále ještě levně najíst přímo na pláži. Hlavní lákadlo zde představuje malý korálový ostrov Paradise Island, či Cayo Arena, který je součástí národního parku Monte Christi. Ostrov je malý, celý písečný obklopený křišťálovou vodou a obehnaný krásným korálovým útesem. Je to tedy skvělé místo na šnorchlování. Vyplavete-li mimo mělčinu (průplav mezi korály na oceán je značen bojkou) dostanete se ke korálovému útesu, který obklopuje ostrov. Útes je stále živý plný barev, nejrůznějších tvarů a také pestrých korálových ryb.

Paradise Island nabízí jedno z nejhezčích šnorchlování v Dominikánské republice.

Voda je zde chladnější a počasí větrnější, protože se ocitáte na otevřeném oceánu. Na ostrově není nic než písek a několik přístřešků. Bude-li příliv, celý ostrov bude pod vodou a nad hodinou zůstanou jen přístřešky. Dostanete se sem buď soukromou menší lodí, nebo katamaránem. Ideální je přijet do vesnice ráno mezi 8. a 9. hodinou a na odvoz se zeptat na místě. Lidé vám velmi ochotně pomohou. Jen tak se vyhnete davům lidí a zážitek bude mnohem hezčí. Pojedete-li v rámci organizovaného zájezdu, na ostrov se dostanete až kolem 11 a s dalšími 50ti lidmi. Takových lodí dorazí i několik. S nimi i hluk a hlasitá hudba. Na ostrově pak není téměř k hnutí. S menší soukromou lodí, můžete odjet kdy chcete a navíc ještě cestou navštívíte menší lagunu přímo na oceánu, kde můžete také šnorchlovat a cestou zpět se projedete mezi mangrovy u pobřeží, což je také hezký zážitek. Cena takového výletu se pohybuje kolem 3 500 – 4 000 DOP za loď a 2 osoby bez jídla a pití.

Paradise Island, Dominikánská republika.
Paradise Island, Dominikánská republika.
Korálový útes kolem Paradise Islandu je jedním z nejhezčích a nejpestřejších v Dominikánské republice.
Paradise Island obklopený pestrými korálovými útesy, Dominikánská republika.

Až se vrátíte z ostrova, můžete si ještě užít nedalekou pláž Playa La Ensenada. Pláž je sice plná restaurací a nafukovacích atrakcí, ale její okraj je klidný plný fotogenických útesů a vhodný na šnorchlování mezi balvany. Voda je zde klidná. Parkování u pláže je placené (150 DOP).

Playa La Ensenada, Dominikánská republika.
Playa La Ensenada, Dominikánská republika.
Cestou z Paradise Island budete projíždět mezi mangrovy národního parku Monte Cristi.

Vydáte-li se na druhou stranu poloostrova, můžete navštívit přírodní mangrovovou rezervaci. Je zde dokonce vybudováno pozorovací místo Observatorio de Manaties. Vzácně zde můžete dokonce pozorovat kapustňáky.