Při návštěvě Říma asi nelze vynechat Vatikán. Jedná se o nejmenší stát na světě, který i přesto stojí za návštěvu. Ve Vatikánu nalezneme světoznámou baziliku svatého Petra a náměstí svatého Petra, což je jediné volně přístupné místo. Dále se zde nachází Vatikánské zahrady a Vatikánská muzea. Délka návštěvy se odvíjí od toho, co chce zde člověk navštívit. Letmá návštěva se dá stihnout za odpoledne, důkladnější prohlídka všech částí může zabrat třeba 2 dny.
Doprava
Vatikán je natolik malý (0,44 km²), že není třeba, ani možnost se na jeho území dopravovat městskou hromadnou dopravou. Do Vatikánu se z centra Říma dostanete pěšky (kousek od Andělského hradu), nebo městskou hromadnou dopravou. Nedaleko Vatikánu je stanice metra Ottaviano a tramvaje a autobusu Risorgimento.
Co navštívit
Bazilika svatého Petra
Jedná se o největší baziliku na světě a zároveň tak hlavní turistickou památkou, za kterou se sem sjíždějí turisté z celého světa. Do baziliky je vstup zdarma, je ale nutné počítat i s několikahodinovými frontami. Před vstupem do baziliky je jedna dlouhá fronta na kontrolu věcí (rámy jako na letišti), poté následuje fronta druhá, kde kontrolují vhodné oblečení (sukně/kraťasy musí být pod kolena, výstřih a ramena musí být zahaleny).
Otevírací doba je poněkud nejistá. Za normálního provozu bazilika otevírá v 7. Pokud se tam dostavíte kolem sedmé, máte velkou šanci na krátkou frontu. Otevírací doba je ovšem regulována papežskými audiencemi, či dalšími náboženskými akcemi.
Během audiencí, jsou bazilika a někdy i náměstí úplně uzavřené, je vhodné se o programu informovat dopředu. V těchto situacích budí Vatikán dojem naprostého zmatku a neorgnizovanosti. Na náměstí jsou k odchytnutí příslušníci švýcarské gardy, kteří udržují ve Vatikánu pořádek a pomáhají s organizací náboženských akcí. Nikdo ovšem pořádně neví, co se děje a každý přichází s jinou informací. Z tohoto důvodu nenechávejte návštěvu Vatikánu na poslední den dovolené, mohlo by se stát, že se tam nepodíváte.
Kromě samotné baziliky, je také jedinečným zážitkem navštívit její 136m vysokou kopuli.
Vyhlídková kopule baziliky
Vstupenky se kupují hned u baziliky (musíte tedy nejprve projít bezpečnostní kontrolou), kde se samozřejmě stojí opět fronta. Máte 2 možnosti: vstupenka pěšky (více jak 500 schodů) za 8 euro, nebo výtahem za 10 euro, který vás ovšem nedoveze ani do půli cesty a zbytek stejně musíte po schodech. Před vstupem jsou cedule, že vstup na kopuli je pouze pro osoby, kteří netrpí dechovými, či srdečními problémy. Vstupenky nelze platit kartou! Pouze hotově a neuznávají se zde žádné studentské, důchodcovské, ani jiné slevy.
Výstup není nijak drastický, po určité části se dostanete na střechu baziliky, kde je možné si odpočinout, a poté dovnitř do kopule, kde můžete pozorovat dění v bazilice shora. Kopuli zevnitř lze projít po obvodu jen do poloviny. Dále se pokračuje schodištěm v plášti kopule (je relativně úzké a stěny zkosené) až k cílovému vrcholu, kde se dostanete ven na vyhlídku až nad kopuli a můžete se projít po obvodu, v zamřížovaném prostoru. Opět očekávejte davy lidí. Výhled je ovšem úchvatný. Můžete vidět celé Svatopetrské náměstí, Vatikánské zahrady, budovy Vatikánských muzeí a v podstatě celý Řím.
Při sestupu z kopule se dostanete znovu na střechu baziliky, kde jsou WC zdarma, pítko s pitnou vodou a malý bufet. Není problém si zde sednout na zem/střechu a po všech těch vystátých frontách se občerstvit. Dále budete pokračovat po schodech opět dolů a dostanete se přímo do baziliky.
Bazilika
Za povšimnutí hned u vchodu stojí velká bronzová Brána smrti (Porta della Morte), která je používána pro přinášení rakví s mrtvými těly papežů do baziliky. Vpravo od vchodu v první kapli stojí slavná Michelangelova Pieta. Z důvodu bezpečnosti je tato socha kryta sklem. Uprostřed baziliky se nachází obrovský papežský oltář, který je umístěn nad hrobem svatého Petra. Baldachýn nad oltářem je vyroben z bronzu, který byl odcizen z kopule Pantheonu, což je v Římě relativně častý způsob zisku materiálu. Dále je zde k vidění nesčetné množství soch, maleb, obrazů, oltářů.
Zajímavá je i velká mramorová deska nacházející se ve vchodu do sakristie, na které jsou vytesána jména všech papežů od počátku i s daty jejich úmrtí. Za prohlídku stojí samozřejmě i náměstí. Na náměstí naleznete 2 fontány a uprostřed tyčící se egyptský obelisk, který často slouží k odpočinku turistů. Náměstí je lemováno kolonádou s mohutnými sloupy, ta je zdobená sochami, kterých se zde nachází 140. Mimo jiné jsou zde toalety zdarma, bohužel většinou s frontou. Opět zde naleznete pítko s pitnou vodou.
Vatikánská muzea
Ve Vatikánu se nachází rozsáhlý komplex muzeí, kde papežové po staletí shromažďují cenná umělecká díla. V dnešní době se jedná o jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Je zde prý tolik exponátů, že kdyby vám prohlídka každého z nich zabrala 1 minutu, celková prohlídka muzeí by trvala 12 let. Ve Vatikánském paláci se nachází 8 muzeí, 5 galérií, Apoštolská knihovna, apartmány Borgiů, Raffaelovy síně a slavná Sixtinská kaple. V této soukromé papežské kapli se konají konkláve kardinálů při volbě nového papeže.
Sixtinská kaple je známá díky nádherným freskám od Michelangela. Ve Vatikánských muzeích naleznete například rozsáhlou sbírku soch, etruskou expozici, egyptskou expozici a další. Do Vatikánských muzeí i do Sixtinské kaple je jednotné vstupné. Pozor, každou neděli je tento komplex zavřený. Výjimku tvoří pouze poslední neděle v měsíci, kdy je otevřeno a vstupné je zdarma. Otevírací doba je ovšem v tento den zkrácená.