Paříž

Jedna z nejromantičtějších destinací, které si můžete vybrat na dovolenou s partnerem/partnerkou. Hlavní město Francie. Město, které vás dokáže okouzlit a kde budete jako v romantickém ráji. Nicméně Paříž není jen pro zamilované. Také milovníci památek a umění si přijdou na své. Také zde můžete ochutnat vyhlášenou francouzskou kuchyni, víno, zajít si do kavárny, nebo třeba do baru. Toulat se pařížskými uličkami, nebo relaxovat v parcích s krásnými výhledy má také své kouzlo.

Doprava

Jako v každém hlavním městě je zde naprosto zbytečná a nervy drásající doprava autem. Parkování v centru je příliš komplikované, drahé a doprava v centru chaotická. Pokud do Paříže jedete přeci jen autem, je ideální ho zaparkovat na okraji města a po centru využít MHD. Na kraji města snadno naleznete parkoviště zdarma třeba v parku, kde lze i v autě přespat. Do centra se pak pohodlně dostanete přímým vlakem.

Ideální je chodit pěšky a delší vzdálenosti přejet metrem, nebo autobusem. Památky jsou relativně blízko sebe a i po cestě od jedné památky k druhé, je stále co vidět.

Na metro si koupíte jednotlivé jízdenky v automatu na stanici metra. S lístkem lze přestoupit ale nelze jet opačným směrem, jsou jednosměrné.

Dále lze za poplatek využít elektrických koloběžek, které se povalují všude po městě. Nebo za nemalý peníz využít rikšu.

Co navštívit

V Paříži je toho opravdu plno k vidění. Chcete-li si město pořádně vychutnat, vyhraďte si na návštěvu alespoň týden. V trochu rychlejším tempu lze ale to hlavní zvládnout i za 4 dny. Mimo hlavní památky je i skvělým zážitkem posezení na dece v některém z parků s lahví vína, nebo se třeba jen toulat pařížskými ulicemi, kde na vás dýchne ta správná atmosféra.

Eiffelova věž

Eiffelova věž je jedním z těch nejznámějších turistických cílů v Paříži. I přesto, že nepatří mezi ostatní památky se vstupem zdarma do 25 let, stále se vyplatí ji navštívit. Věž vysoká 320 m postavena ke stému výročí VFR je opravdovou dominantou města. Zajímavé je, že tato věž měla být na základě protestů obyvatel Paříže zbourána, jelikož hyzdila město a dnes je to naopak symbol Paříže. Z nejvyššího patra věže budete mít Paříž jako na dlani. K návštěvě je vhodné zvolit den, kdy bude hezké počasí, aby byl rozhled co největší. Ideální je přijít ráno na otevírací dobu kvůli frontám. Nejprve se dostanete přes bezpečnostní kontrolu dovnitř do areálu pod věží. Teprve zde si koupíte vstupenku. Vstupenek je několik variant a každá se prodává jinde, je tedy dobré se pořádně rozhlédnout, aby člověk nestál špatnou frontu. Nejlevnější variantou je jít pěšky po schodech do 1. patra a užít si tak výhled pouze z prvního patra. Dále si pak můžete koupit variantu pěšky do prvního patra a zbytek výtahem, což je asi nejlepší varianta pokud se nebojíte výšek a chcete něco opravdu vidět. Nejdražší variantou je celá cesta až nahoru výtahem.

Eiffelova věž
Eiffelova věž. Pohled z Jardins du Trocadero.

Věž si ale můžete užít i ze země. Na obou stranách se nachází parky (Jardins du Trocadero a Champ de Mars), kde si můžete udělat klasickou fotku s věží, nebo si zde na dece dát víno při západu slunce. Pozor ale na otravné prodavače z Afriky. Budou vám vnucovat malé modely věže, láhev vína, láhev vody, nebo třeba deštník. Zkrátka to, co podle nich právě potřebujete. Večer se tu potloukají i krysy hledající něco k snědku kolem košů a v křoví. Nicméně park je relativně rušný, takže k dece si netroufnou.

Pohled v nejvyššího patra Eiffelovy věže.
Pohled z nejvyššího patra Eiffelovy věže.
Pohled z Eiffelovy věže na Jardins du Trocadero.
Pohled z Eiffelovy věže na Jardins du Trocadero.
Pohled z Eiffelovy věže na Champ de Mars.
Pohled z Eiffelovy věže na Champ de Mars.
Noční Eiffelova věž.
Noční Eiffelova věž.

Katedrála Notre-Dame

Velice známá a hojně navštěvovaná je katedrála Notre-Dame známá také jako Chrám matky boží v Paříži z knihy Victora Huga. Nádherná je katedrála jak zvenku, tak zevnitř. Určitě vás zaujme její čelní strana, ale hezká je i zezadu, kde se nachází malý park plný květin. Z věží se vám naskytne krásný výhled na město, ne ale z příliš velké výšky, jelikož měří 69 metrů. Zároveň můžete uvnitř věží obdivovat obrovské zvony.

Vstup do katedrály je zdarma. Placený je ovšem výstup nahoru do věží (občané EU do 25 let zdarma). U této památky je systém vstupů trochu odlišný. Je třeba si z automatů na ulici po levé straně katedrály vyzvednout lístek s časem, kdy můžete dovnitř. Může se tedy snadno stát, ze první volné místo je třeba až za 3 hodiny. Abyste nemuseli čekat, je dobré si vzít lístek třeba den předem, nebo v této čekací doba zajít navštívit nějakou blízkou památku v okolí.

Jelikož katedrála v roce 2019 hořela, je nutné ověřit aktuální situaci a možnost návštěvy na internetu.

Katedrála Notre-Dame
Katedrála Notre-Dame, Paříž.
Katedrála Notre-Dame z parku za katedrálou.
Katedrála Notre-Dame z parku za katedrálou.
Výhled z katedrály Notre-Dame.
Výhled z katedrály Notre-Dame.

Sainte Chapelle

Naleznete na stejném ostrově jako Notre-Dame – uprostřed komplexu budov Justičního paláce. Velice stará (13. století) a zároveň zachovalá dvoupatrová kaple s výraznou modrou výzdobou a obrovskými okny s vitrážemi. Vstupné do 25 let zdarma.

Sainte Chapelle
Sainte Chapelle, Paříž.
Sainte Chapelle
Sainte Chapelle, Paříž.

Vítězný oblouk

Při návštěvě Paříže rozhodně nelze vynechat vítězný oblouk, jehož kopie můžete nalézt po celém světě. Ideální je k Vítěznému oblouku přijít pěšky po asi 2 km dlouhé slavné třídě Champs-Élysées, kde naleznete spoustu obchodů a restaurací. Na konce této dlouhé třídy dojdete právě k vítěznému oblouku, na začátku je náměstí Plac da la Concorde. Pokud se s ním budete chtít vyfotit, musíte přejít do půlky silnice před obloukem po přechodu a uprostřed ulice na úzkém nakresleném ostrůvku si vystát frontu. Dále pak musíte počkat až, na obrovském několika proudém kruhovém objezdu kolem oblouku, nic nepojede.

Podchodem se dostanete přímo pod oblouk. Po zaplacení vstupného (občané EU do 25 let zdarma), můžete dovnitř oblouku, kde naleznete malé muzeum a ze střechy vysoké 49 metrů se vám naskytne opět nádherný výhled na město. Dobře uvidíte nedalekou Eiffelovu věž, celou třídu Champs-Élysées spolu s dalšími 11 ulicemi, které se od oblouku rozbíhají do všech stran. Jedna z ulic přímo spojuje oblouk s moderní čtvrtí La Défense s velkými skleněnými mrakodrapy. Na konci této ulice stojí napodobenina oblouku v moderním stylu.

Oblouk se vyplatí navštívit také v noci, kdy zde máte krásný výhled na nasvícené město.

Vítězný oblouk
Vítězný oblouk, Paříž.
Výhled z vítězného oblouku.
Výhled z vítězného oblouku na moderní čtvrť La Défense s novým vítězným obloukem.

Place de la Concorde

Dříve nazýváno Place Louis XV., v době revoluce pak Place de la Revolución. Dnes vcelku rušné náměstí, jelikož je obklopeno několikaproudými silnicemi. V minulosti se jednalo o velice důležité místo. Během Velké francouzské revoluce zde stála gilotina a probíhaly zde veřejné popravy. Popraveni zde byly osobnosti jako Ludvík XVI., Marie Antoinetta, Robespierr, nebo Danton. Dnes zde naleznete na místě původní gilotiny 3 300 let starý Luxorský obelisk, který Paříži daroval egyptský panovník Muhammad Ali. Z obou stran stojí na náměstí dvě fontány a v každém rohu náměstí je socha představující jedno z osmi významných francouzských měst – Brest, Rouen, Štrasburk, Lille, Nantes, Bordeaux, Marseilles a Lyon.

Z tohoto náměstí vychází slavná ulice Champs-Elysées, která se táhne až k oblouku Arc de Triomphe.

Place de la Concorde
Place de la Concorde, Paříž.

Champs-Élysées

Již zmiňovaný slavný bulvár táhnoucí se z náměstí Plac de la Concorde až k Vítěznému oblouku. Každý rok je zde slavnostně zakončený světověznámý závod Tour de France. V dolní části se nachází park a Elysejský palác, rezidence francouzských prezidentů. 14. července (státní svátek) se zde konají slavnostní vojenské přehlídky.

Dále zde nalezneme park Jardins des Champs-Élysées. Také jsou zde (stále dolní část) k vidění paláce Petit Palais a Grand Palais používané jako výstaviště.

Champs-Élysées s vítězným obloukem na konci.
Champs-Élysées s vítězným obloukem na konci.
Pohled na noční Champs-Élysées z vítězného oblouku.
Pohled na noční Champs-Élysées z vítězného oblouku.

Grand Palais

Neboli Velký palác je výstavní pavilon v Paříži, který byl postaven pro světovou výstavu v roce 1900 stejně jako protilehlý Petit Palais a Pont Alexandre III. V dnešní době se zde pořádají výstavy a různé akce. Naleznete ho v dolní části třídy Champs-Élysées.

Louvre

Opět světoznámá záležitost. Rozhodně navštivte Louvre zvenku, je to neuvěřitelný komplex budov a náměstí je velice fotogenické. Návštěva Louvru zevnitř je také zážitkem, ale asi jak pro koho. Jeden zádrhel je fronta při vstupu na bezpečnostní kontrolu (odpoledne bývá kratší než ráno). Lze také využít zadní vstup, o kterém moc lidi neví a fronty tam prý nebývají. Po vstupu do velké haly si můžete zdarma odložit batohy a kabáty v šatně. Pokud jste starší 25 let, koupíte si v hale vstupenku a vyzvednete plánek, pokud ne, můžete vstoupit jen na občanku. Patříte-li k milovníkům umění a historie a Louvre máte v plánu projít důkladně, nachodíte zde desítky kilometrů a stavíte zde i několik dní, či let. V Louvre se nachází více jak 250 tisíc exponátů. Pokud ale nezkoumáte každý obraz a chcete se prostě jen podívat do Louvru a vidět nejslavnější exponáty (Mona Lisa, Chamurapiho zákoník, korunovační klenoty, diamanty…) postačí vám na prohlídku i 2 hodiny. Louvre prochází průběžnou rekonstrukcí, tudíž bývají některé prostory určité dny v týdnu zavřené. Některé dny je možné navštívit Louvre i v noci a ne každý den je Louvre otevřený. To vše je nutné si aktuálně zjistit na jejich stránkách.

Noční Louvre
Noční Louvre, Paříž.
Interiéry Louvre
Interiéry Louvre
Podzemní část Louvre s původními základy.
Podzemní část Louvre s původními základy.

Jardin des Tuileries

Velké královské zahrady, které se rozkládají před Louvrem. Ideální k odpočinku po vyčerpávající prohlídce Louvru. Dříve zde stával i palác, ten ale roku 1871 vyhořel.

Palais Royal

Dnes sídlo soudu a Ústavní a Státní rady. Nachází se naproti vchodu do Louvru. Uvnitř areálu naleznete příjemný park k posezení.

Bazilika Sacré-Coeur

Neuvěřitelně fotogenická bazilika stojící na vrcholu známé čtvrti Montmartre dále od centra. Zde se vám naskytne zase trochu jiný výhled na Paříž, jedná se o druhý nejvyšší bod Paříže. Můžete si zde posedět v parku pod bazilikou a udělat i pár hezkých fotek. Jen pozor na skupinky kapsářek a otravné prodavače suvenýrů. Bazilika je otevřena každý den od 6 do 21:30 hodin, vstup je zdarma. Za poplatek je možné vyjít po schodech do kopule, ta je otevřena denně od 9:00 do 17:45.

Bazilika Sacré-Cœur
Bazilika Sacré-Cœur v Paříži

Montmartre

Pozoruhodná je i celá čtvrť Montmartre. Krásné uličky, obchůdky, restaurace a cukrárny dotváří příjemnou atmosféru. V minulosti zde žili umělci jako Picasso, Van Gogh a další. Nachází se zde také světoznámý kabaret Moulin Rouge, který naleznete na náměstí Place Blanche. Jeho symbolem je mlýn, který připomíná zašlé časy této čtvrti. Za vysoký poplatek si můžete zakoupit vstupenku na večerní show.

Moulin Rouge
Moulin Rouge, Paříž.

Muzeum Orsay

Známé pařížské muzeum nacházející se na břehu Seiny. Sbírky se nachází ve třech podlažích. Pokud nepatříte mezi velké fanoušky umění, nejspíš vám postačí pouze návštěva Louvru a pohled zvenčí. Vstupné je zpoplatněné pro všechny.

Le Marais

Jedná se o čtvrť Paříže, dále od centra. K vidění je zde Place de la Bastille, což je náměstí (ne příliš hezké), kde dříve stálo slavné vězení, původně obranná pevnost – Bastila. Jelikož byla Bastila zcela zničena a rozebrána a nic z ní nezbylo, na její památku zde stojí pouze vysoký sloup.

Place de la Bastille
Place de la Bastille, Paříž.

Jardin du Luxembourg

Rozmanité zahrady u Lucemburského paláce, který slouží jako budova francouzského senátu. Naleznete zde velkou fontánu, plno soch, květin a stromů.

Invalidovna

Jedná se o rozsáhlý komplex budov, který už samy o sobě stojí za vidění. Naleznete zde například muzeum armády, které je jedním z největších svého druhu na světě, dále pak hrobku v kryptě pod Mansartovým dómem, kde odpočívá tělo Napoleona Bonaparte, nebo také vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány. Vstupné pro osoby do 25ti let zdarma.

Invalidovna
Invalidovna
Hrob Napoleona
Hrob Napoleona

Pantheon

Obrovská a krásná stavba, které opět stojí za vidění. V kryptě se nachází hrobky spousty slavných osobností jako například Mirabeau, Voltaire, J. J. Rousseau, Victor Hugo, nebo Marie Curie-Skłodowská.

Vstup – 25 let zdarma.

Pentheon
Pentheon, Paříž.
Pentheon
Pentheon, Paříž.

Versailles

Nádherný a velice rozlehlý zámek, který původně sloužil jako lovecký zámeček v lesích několik kilometrů od Paříže. Jelikož se Paříž od té doby značně rozrostla, je zámek téměř součástí okrajově části města.

Na návštěvu si vyčleňte ideálně celý den. K vidění jsou zde 3 prohlídkové okruhy přímo v zámku, obrovský komplex zahrad, kde se můžete projet i na lodičce po uměle vybudovaném kanálu ve tvaru kříže. Dále můžete v zahradách navštívit další 2 menší zámečky tzv. Malý Trianon a Velký Trianon, kde se králové scházeli s milenkami a Marie Antoinetta zde žila jako venkovanka.

Z centra se sem snadno dostanete vlakem, nebo i autem. Když zaparkujeme dál od zámku, někde na okraji některé z cest, můžete zde parkovat celý den zdarma.

Do zámku se platí vstupné (občané EU do 25 let zdarma, vstupenku nepotřebují), které musíte zakoupit v domě na levé straně náměstí před zámkem. Až poté, co máte vstupenku se postavíte do obrovské fronty směřující ke vstupu do zámku. Je dobré přijít brzy ráno, nebo odpoledne, frontě se tak vyhnete. Pokud máte vstup zdarma, můžete rovnou do této fronty. Při vstupu si můžete vyzvednout audio průvodce, který vás v angličtině, nebo jiném jazyce, provede každou místností. Stačí jen zmáčknout příslušné číslo.

Návštěva zahrad je některé dny v týdnu zdarma. Dny, kdy se v zahradách koná nějaká akce (např. zpívající fontány- fontány vytryskují vodu do rytmu hudby), se platí. Zdarma se stále dostanete do okolních rozsáhlých zahrad, k Trianonům a k vodnímu kanálu. Zde ale už nenaleznete fontány, ani hezky upravený park.

Otevírací dobu a vstupné je vhodné si ověřit přímo na oficiálních stránkách.

Fronta před vstupem do zámku ve Versailes.
Fronta před vstupem do zámku ve Versailles.
Výhled ze zámku do zahrad. Versailles.
Výhled ze zámku do zahrad. Versailles.
Interiéry zámku ve Versailles.
Interiéry zámku ve Versailles.

Užitečné tipy

  • Paříž je velice nakloněna mladým lidem. Vstupné je tedy zdarma do velké většiny památek pro občany EU do 25 let včetně. Stačí se pouze prokázat pasem, nebo OP a ušetříte i několik tisíc.
  • Po celém městě naleznete pítka s pitnou vodou, stačí tedy jen lahev s sebou.
  • Udělejte si i noční prohlídku města, nasvětlená Paříž opravdu stojí za to. Krásný je například pohled z nočního Vítězného oblouku na blikající Eiffelovku a zářící třídu Champs-Élysées.
  • Nekupujte předražené suvenýry od pouličních prodavačů (nekupujte vůbec, nebo smlouvejte jako byste byli v Africe)
  • Toalety jsou většinou čisté a zdarma
  • V noci pozor na spoustu krys v parcích
Noční Paříž z vítězného oblouku.
Noční Paříž z vítězného oblouku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *