Vietnam

Vysoké hory a hustá džungle, rýžová políčka a chudí lidé žijící si svůj prostý život. Starobylá města, buddhistické chrámy, ale i všudypřítomné motorky i moderní velkoměsta, luxusní vozy a mohutné moderní stavby. To vše je Vietnam, země kontrastů.

Vietnam je cestovatelsky velice přívětivá destinace. I cestovatel začátečník může bez problémů objevovat krásy této země jelikož je zde bezpečno (až na silniční provoz), velice levno a snadno se zde lze přepravovat. Země je naprosto nakloněná backpackerům (levné hostely a jídlo naleznete téměř všude). Můžete si zde dovolit dobrodružné zkoumání země i v neturistických oblastech bez obav. Vietnam je velice pestrý, jako stvořený k cestování, objevování a akční dovolené, má rozhodně co nabídnout. Byl by tedy holý nesmysl ubytovat se jen na jednom místě (například v Danangu u pláže). Na návštěvu této země si vyčleňte ideálně alespoň 3 týdny, Vietnam je veliký a vzdálenosti mezi zajímavými místy nemalé.

Informace před cestou

Očkování

Před cestou do Vietnamu je vhodné nechat se očkovat. Žádné očkování není povinné, ale je dobré mít cestovatelský základ: žloutenku typu A a B (hygiena není ve Vietnamu na nejvyšší úrovni) a břišní tyfus. Dále je potřeba zkontrolovat platnost poslední dávky tetanu. Můžete také zvážit očkování proti vzteklině, není to ovšem nezbytné. Psi ve Vietnamu nejsou příliš agresivní a opic zde není mnoho. Pokud budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, nemělo by se nic stát. Pamatujte, že pokud se přeci jen rozhodnete očkovat proti vzteklině a dojde k pokousání, do nemocnice na přeočkování musíte stejně. Případné očkování je vhodné zvážit alespoň půl roku před cestou, abyste celý proces (několik dávek u žloutenky a vztekliny) stihli absolvovat.

Víza

Vietnam bohužel nemá s Českou republikou uzavřený bezvízový styk. Před cestou je tedy třeba toto zařídit a promyslet jak dlouho budete chtít v této zemi zůstat. Existuje několik variant: měsíční, nebo tříměsíční a jednovstupové či vícevstupové vízum. Jednovstupové měsíční si vyřídíte online (E-visa), nebo po příletu a stojí 25$. Pro jednovstupové tříměsíční si musíte u nějaké vietnamské agentury online požádat o schvalovací dopis, který přivezte sebou na letiště a před vstupem do země jen předložíte patřičným úředníkům a na základě toho dostanete vízum. Cena je 10-40$ za schvalovací dopis a 25$ za samotné vízum, což zaplatíte přímo na letišti ve Vietnamu. Vícevstupové vízum na měsíc, nebo na 3 měsíce stojí 50$.

Doprava

Doprava ve Vietnamu je jedním slovem šílená. Evropanovi, který nikdy nezažil dopravu v Asii, se bude zdát všechno zmatené, velice nebezpečné a bez jakéhokoli řádu a pravidel. Ale není tomu úplně tak. Doprava sice působí chaoticky, ale má svůj řád. Jezdí se zde pomalu, což umožňuje se vždy přizpůsobit situaci – zabrzdit, předjet, nebo objet ze všech možných stran. Místní si dovolí jezdit v protisměru, dokonce i na dálnici, otáčí se uprostřed silnice, předjíždějí se v zatáčce, odbočují bez rozhlédnutí a tak dále. Vietnamci neřídí podle pravidel, ale podle citu a jistých zvyklostí, všichni musí být neustále ve střehu, protože se na silnici neustále něco děje. Je nemyslitelné, že by za volantem někdo samou nudou třeba usnul. O rozptýlení za volantem se postarají ostatní řidiči aut a kamionů, motorky, dobytek, neustále přebíhající slepice, psi, díry v silnici, náhlé změny povrchu cest a místní zemědělci, kteří na silnici suší to, co je třeba. Jakmile si na toto všechno zvyknete, bude se vám pohybovat v této dopravě celkem dobře. Důležité je troubit, aby o vás všichni kolem věděli a počítali s vámi.

Doprava je ve Vietnamu chaotická, zejména ve velkých městech, Hanoj.
Doprava je ve Vietnamu chaotická a to zejména ve velkých městech. Hanoj, Vietnam.

Přecházení silnice je ze začátku celkem oříšek. Musíte se pohybovat pomalu, ale jistě a plynule. Nečekejte, že vám někdo zastaví (ani na většině přechodech), prostě opatrně vstupte do silnice a běžte. Určitě se vám podaří najít malou uličku mezi jedoucími auty a motorkami. Pokud jim dáte na vědomí, že jdete a nebudete sekaně zastavovat, budou vás objíždět. Místní doprava je také o důvěře. Věřte, že vás motorkáři už z dálky vidí a mají v plánu, z jaké strany vás objedou.

Velmi často uslyšíte všechny dopravní prostředky troubit. Troubí z několika důvodů. Když předjíždí, když se otáčí, když jede v protisměru, když se mu něco nelíbí, při vjíždění do zatáčky, když zdraví, taxi – oznamuje, že je volný. Pokud budete řídit, musíte taky troubit ať všichni vědí, že jedete.

Vlak

Cestování vlakem je nenáročné, ale ne moc pohodlné. Můžete si koupit jízdenku do jedné ze tří tříd, kde naleznete třeba dřevěné sedačky, nebo měkké lehátkové vozy. Ani jeden způsob není ideální. Vlak jede pomalu, nejezdí všude, není příliš pohodlný, nebo je drahý. Existují zde i velice luxusní vlaky, ale cena je neúměrná.

Taxi a GRAB

K dopravě na krátké vzdálenosti můžete využít místní taxi služby, která oproti Evropě, není tak drahá. Počítejte ale se smlouváním a dohadováním o ceně.

Druhou možností je využít službu GRAB. Skrze mobilní aplikaci si objednáte motorku, auto, nebo jiný prostředek a v aplikaci ihned vidíte, kolik vás to bude stát. Tato služba je asi o 40-50 % levnější, než klasické taxi. O ceně se dále už nesmlouvá, na místě zaplatíte tolik, kolik vám ukáže aplikace. Máte tak jistotu, že cena je spravedlivá a nemusíte se s nikým dohadovat.

Autobus

Asi nejrozšířenější druh hromadné dopravy ať už na krátké, nebo dlouhé vzdálenosti je autobus. Můžete využít klasických sedačkových autobusů, nebo, v Evropě zakázaných, spacích autobusů, které jsou zde běžnou záležitostí. 

Na delší vzdálenosti jsou autobusy levným způsobem dopravy. Večer si lehnete do autobusu na lehátko a ráno se probudíte v destinaci. Rychlost je přibližně 50 km/h. Například cesta Hanoi – Hue je dlouhá cca 670 km a trvá kolem 14ti hodin. Záleží na dopravci. Jelikož přepravu zajišťují různé společnosti, můžete si vybírat. Lišit se mohou cenou, kvalitou, místem výstupu a nástupu, dobou jízdy. To vše se vyplatí zjistit předem. Čas jízdy je orientační, záleží na dopravě, na množství cestujících nastupujících cestou, počtu zajížděk atd. Výhodou těchto lůžkových autobusů je, že jezdí v noci a vy tak neztratíte den na cestě a ještě ušetříte za nocleh.

Luxusní lůžkový autobus. Cesta Da Lat - Saigon
Luxusní lůžkový autobus. Cesta Da Lat – Saigon, Vietnam.

V každém autobuse si při vstupu musíte sundat boty, které vám dají do pytlíku. Také dostanete přikrývku, která se v noci hodí. Někdy připraví na zastávce box s pantoflemi a vy si nemusíte brát svoje boty, když jdete na záchod, nebo na jídlo do bufetu. Autobusy mají většinou i WiFi. Kvalitnější autobusy mají závěsy, USB zástrčku, televizi a dostanete i vodu. Můžou se hodit sluchátka, nebo nějaká zábava na cestu.

Městské autobusy jsou levným způsobem dopravy ve městě. Cesta trvá dlouho, ale stojí pár korun (7 000 VND v Hanoii, mimo cesty z a na letiště, 5 000 VND v Saigonu). Cena je jednotná bez ohledu na to, kam jedete. Komplikovanější bývá najít zastávku, nebo konkrétní autobus. Hodně pomůžou Google mapy, které ukazují správně místo a obvykle i číslo autobusu, nebo nástupiště.

Motorka

Motorka je ve Vietnamu nejvíce používaný dopravní prostředek. Nevěřili byste, k čemu všemu se dá motorka využít a co na ní lze přepravit. Od rodiny (2 dospělí a 3 děti), přes prasata, kozy, slepice, až k pytlům s rýží, cementu atd. Vietnamci si dokonce přestavují motorku na nákladní motorku, aby uvezli například cihly na nový dům. Motorku hravě předělají na pojízdný obchod, nebo bufet, dokonce si za motorky zapřahají i doma vyrobené valníky s nákladem. Právě z těchto důvodů je jízda na motorce v noci ve Vietnamu nebezpečná. Spousta motorek ani světla nemá, jezdí v protisměru, nebo jsou neočekávaně naložené vším možným. Svítí jako motorka, ale rozměry vozidla spíš odpovídají autu.

Jízda ve městech je očistec i pro zkušeného řidiče. Motorky jezdí snad ve všech směrech a doprava je zde velice hustá. Pokud můžete, vyhněte se minimálně řízení v Hanoji a Saigonu.

S motorkou získáte ve Vietnamu svobodu. Na zadní nosič, který vám přimontují skoro všude snadno přiděláte zavazadla a můžete putovat i několik týdnů, nebo měsíců.
S motorkou získáte ve Vietnamu svobodu. Na zadní nosič, který vám přimontují skoro všude, snadno přiděláte zavazadla a můžete putovat i několik týdnů, nebo měsíců.

Půjčení motorky:

Existují části Vietnamu, kde to bez tohoto dopravního prostředku nezvládnete. V turistických městech si můžete pronajmout skútr, či poloautomatickou motorku, což je skvělá možnost jak prozkoumat okolí. Částky se pohybují kolem 150 000 VND na den, pokud ji vrátíte na stejném místě. Pokud ne, platíte kolem 350 000 VND za jednu cestu s tím, že vám vaše zavazadla přivezou do cíle. Servis a veškeré opravy motorky jsou hrazeny obvykle společností, která vám motorku půjčí (mimo píchnuté pneumatiky).

Pokud se rozhodnete na motorce projet větší oblast, například hory na severu, můžete si motorku půjčit i na delší dobu (třeba měsíc). Ceny se pak pohybují u jednotlivých společností různě. Motorku si můžete takto půjčit v Hanoji, nebo přímo v horách v Ha Giang (tak se vyhnete hanojské dopravě).

Koupě motorky

Proces, který je třeba promyslet. Koupě motorky se obvykle provádí ve velkých městech. Musíte zvážit, jestli se vám koupě vyplatí, když vás na konci bude zase čekat prodej. Počítejte se ztrátou na hodnotě, také že to zabere nějaký čas a dohadování. Pokud si koupíte motorku u místního prodejce, vždy se z vás bude se snažit vyrazit co nejvíce. Stroj bude funkční, ale obvykle jen na ukázku, pak začíná vaše investice. Místní překupníci motorky od turistů koupí například za 100$ a vzápětí je prodají jiným turistům za 200$. Jsou ale samozřejmě výjimky. Koupě od cestovatele může být lepším řešením. Ten vám dokáže alespoň říci o motorce nějaké informace, jelikož s ní nějakou dobu strávil a nejspíš ji už i několikrát opravoval. Levná nemusí vždy znamenat špatná a naopak. Je třeba ji vyzkoušet. 

Počítejte, že se starší motorkou se servisu nejspíš nevyhnete.
Počítejte, že se starší motorkou se servisu nejspíš nevyhnete.

Před koupí zkontrolujte: 

  • Jestli dostanete modrou kartu (blue card = doklady od motorky).
  • Jestli neteče olej z motoru (motor od oleje).
  • Jak startuje (Chytne hned, nebo to trvá? Pokud má menší problémy, se startováním, po nějaké době možná přestane startovat úplně a vy tak skončíte v servisu).
  • Jestli vydrží běžet na volnoběh a nechcípá.
  • Pokud je to možné, nechte si ukázat svíčku, jestli není černá mezi póly (musí se rozšroubovat – jednoduchý a levný úkon).
  • Postavte motorku na stojan a roztoče přední kolo, nesmí být osma (kolo se musí točit rovně), jinak je většinou bouraná. 
  • Zkuste zatlačit na řidítka plnou vahou. Měli byste cítit odpor a mělo by vás to vrátit zpět, jinak jsou špatné tlumiče. Stejně tak zadní tlumiče je třeba zkontrolovat. 
  • Důležité je také zkontrolovat světla (přední, zadní a nezapomeňte na brzdové světlo). Pokud světla nefungují nemusí to znamenat jen prasklou žárovku, ale rozsáhlejší opravu. Silnice v horách osvětlené nejsou a bez světel se zde neobejdete.
  • Klakson musí fungovat také perfektně. Až vás kamion začne vytlačovat ze silnice je to jediná možnost, jak dát o sobě vědět.
  • Projeďte ji, zkuste všechny převody a vytočit do vysokých otáček, nesmí škubat ani chcípat. 
  • Můžete také kouknout jestli funguje tachometr, ale ten není ve Vietnamu nějak stěžejní. Rychle se zde totiž jezdit moc nedá.

Všechno jsou to malé částky za opravy, ale může se to vymstít a nasčítat. Pokud máte dost času a dostanete stroj za velmi nízkou cenu, nechá se opravit vše, místní servisy (Xe May) jsou dobře vybavené a naleznete je snad i v těch nejzapadlejších vesnicích v horách. Poznáte je snadno podle nápisu, nebo podle vzhledu – velice špinavá garáž u někoho doma plná všeho možného, co je potřeba k opravě.

Samotná koupě je velice jednoduchý proces. Zaplatíte a dostanete klíčky a modrou kartu. Nečeká vás žádný přepis motorky, nebo běhání po úřadech, ani pojištění se zde nijak neřeší. Motorka je stále napsaná na nějakého Vietnamce ale majitele v podstatě střídá různě.

Policie

Pokud řídíte ve Vietnamu motorku, činíte tak pravděpodobně nelegálně. Vietnamská policie uznává pouze vietnamský řidičák, který není pro cizince úplně jednoduché získat. Většina lidí tak volí variantu mezinárodní řidičský průkaz + úplatky. Oficiálně by ale od roku 2015 měl být mezinárodní řidičský průkaz uznáván, práva se tady ale nedovoláte, policie se jen tak tučných úplatků nevzdá. Vždy si najde něco, proč vám dát pokutu. Často po vás chtějí peníze za řízení bez řidičského průkazu, popřípadě za rychlou jízdu, či jakýkoliv jiný vymyšlený přestupek. Chtějí částky v řádech několika milionů VND. Můžete se tomu vyhnout pokud jim řeknete, že dle zákona musí uznávat mezinárodní řidičský průkaz a že nemají důkaz o přestupku. Záleží ovšem na koho zrovna narazíte.

Pokud nemáte nervy se s nimi dohadovat, mějte v kapse jen 100-200 tisíc VND a ukažte, že více nemáte. Vezmou si to a nechají vás jet. Dalším způsobem, jak se policie zbavit, je předstírání, že neumíte anglicky. Po nějaké době to snad vzdají a nechají vás jít. Také se doporučuje vůbec nezastavovat a prostě ujet, pokud vás policie nezačne honit. V případě, že vás přece jenom zastaví, je důležité okamžitě vytáhnout klíček ze zapalování a strčit si ho do kapsy dřív, než to udělají oni.

Nedoporučuje se ani dávat policii do rukou pas, či řidičák jelikož se může stát, že vám ho vrátí až po zaplacení neúměrně vysoké pokuty. Někteří policisté záměně vyhledávají bělochy kvůli penězům, jiní zase bělochy ignorují, jelikož se chtějí vyhnout problémům a dohadování (ne všichni umí anglicky). Policejních hlídek je ve Vietnamu poměrně dost. Jsou k vidění snad všude i v zapadlých vesničkách v horách, kde byste je rozhodně nečekali.

Letadlo

Pokud cestujete na delší vzdálenosti, nechcete se vydat autobusem a chcete ušetřit čas, můžete letět letadlem. Je to rychlý způsob dopravy, cesta trvá pár desítek minut až hodinu a dostanete se i do relativně menších měst jako je Da Lat, nebo Hue. Ve Vietnamu jsou tři mezinárodní letiště (Hanoi, Ho Chi Minh a Da Nang) a plno malých vnitrostátních. Funguje zde několik vietnamských nízkonákladových leteckých společností, které zajišťují spojení mezi městy.

Jídlo

Jídlo je ve Vietnamu pestré a pro jednotlivé oblasti typické. Základem je rýže a rýžové nudle, zelenina a maso. Na severu naleznete opravdu jednoduchá jídla jako je třeba polévka Pho, která slouží jako hlavní chod. Na vesnicích si většinou jídlo nevybíráte – mají jen jedno. Ve městech pak ale naleznete plno druhů jídel a můžete také využít pestrého street food – zejména v Hanoji. Připravte se na to, že místní porce jsou na evropské poměry malé, ale levné. Mezi nejčastější jídla patří:

  • Pho – jsou široké rýžové nudle, pokud přidáte do jména druh masa (Ga, Bo, Ca, Thit …), je to nudlová polévka. Na jihu je jiná, než na serveru. Obvykle bývá s nějakým druhem masa, se zeleninou, bylinkami, klíčky. Na stole jsou vždy limetky a chilli papričky. Cenově vyjde na 20-50 tisíc VND.
  • Bun – jsou slabé rýžové nudle, pokud přidáte do jména druh masa (Chá, Chò, Bo) je to nudlová polévka podobná Pho, s masem a zeleninou. Cenově 20-50 tisíc VND.
  • Banh Mi – něco jako bageta s masem, zeleninou a bylinkami. Každý ji dělá jinak, někdo použije mleté maso, někdo nakrájené maso, párek, vajíčko… Cenově 10-30 tisíc VND.
  • Com – rýže
    • Com Binh Dan – rýže se zeleninou, tofu a masem dle vlastního výběru z pultu. Cena kolem 25-50 tisíc VND.
    • Com rang – smažená rýže s masem a zeleninou. Cena kolem 20-50 tisíc VND.
  • Nam – jarní závitky, různé druhy. Mohou být smažené, nebo přírodní, s krevetami, nebo různými druhy masa.
Smažená rýže se zeleninou a masem.
Smažená rýže se zeleninou a masem.
Tradiční večeře složená z rýže, masa, ryb, zeleniny a klíčků. Nechybí ani smažené kobylky.
Tradiční večeře složená z rýže, masa, ryb, zeleniny a klíčků. Nechybí ani smažené kobylky.
Většina ubytování má v ceně i snídani. Ta je ale jednoduchá v podobě omelety, nebo palačinky s čajem, nebo kafem.
Většina ubytování má v ceně i snídani. Ta je ale jednoduchá v podobě omelety, nebo palačinky s čajem, nebo kafem.

Je to jen výčet některých nejběžnějších jídel, samozřejmě najdete další. V každém street food si můžete zdarma vzít čaj, dostanete chilli omáčku, papričky, sojovou omáčku a rybí omáčku. Jídlo tedy napálí a je jen na vás, jak si ho dochutíte. Jí se obvykle hůlkami a lžící, vyspělejší jídelny mají i vidličku.

Ovoce je ve Vietnamu hlavně tropické (mango, papája, ananas), ale například v oblasti Da Lat, kde je chladnější počasí, se prodávají jahody. Pokud jste v místě, kde se toto ovoce nebo zelenina pěstuje, můžete ho koupit za cenu kolem 10 tisíc VND za kilogram. Pokud se dostanete do části, kde není běžné, cena se vyšplhá běžně na 30-60 tisic VND za kilogram, výjimečně i k 80 tisícům VND.

Mango přímo ze stromu.
Mango přímo ze stromu.
Papája
Papája
Jackfruit - chlebovník je největší ovoce na světě. Žlutá dužina má opravdu jedinečnou chuť.
Jackfruit – chlebovník je největší ovoce na světě. Žlutá dužina má opravdu jedinečnou chuť.

Severní Vietnam

Při putování Vietnamem rozhodně nelze opomenout severní Vietnam. Pro mnohé cestovatele je právě tato část Vietnamu hlavním cílem cesty a to proto, že je to ta poslední část země, která si ještě stále zachovala tradiční ráz a kulturu. Některá místa v horách jakoby zaspala dobu o pár set let. Lidé zde bydlí v chatrčích vlastnoručně postavených z přírodních materiálů, žijí velice skromně, starají se o svá rýžová políčka a dobytek. Celé dny tráví prací – od rána do večera, od narození do smrti. Děti často ani nenavštěvují školu, jelikož si ji rodiče nemohou dovolit a zároveň děti musí pomáhat s hospodářstvím. V horách často potkáte malé děti jak pomáhají rodičům, nebo jen pobíhají bosé a ve špinavém a roztrhaném oblečení po vesnici, nebo potkáte opravdu staré lidi, kteří táhnou na zádech těžký náklad do kopce, či obdělávají pole.

Putování v horách severního Vietnamu nabízí nádherné výhledy na specifické kuželovité kopce.
Putování v horách severního Vietnamu nabízí nádherné výhledy na specifické kuželovité kopce.

Život v horách není jednoduchý, severní Vietnam patří mezi nejchudší oblasti v zemi. Nečekejte hotely ani restaurace, spíš se připravte na jednoduché jídlo (většinou Pho) a homestay. Pokud, nehledáte luxus, kasína a hotely, vyhněte se Sapě. Sapa nemá s tradičním Vietnamem vůbec nic společného, dokonce i okolní vesnice, údajně tradiční, jsou dnes spíš divadlem na turisty, kterých už je tu v dnešní době opravdu mnoho. 

Ideálním způsobem jak poznat severní Vietnam je koupě, nebo půjčení motorky. Staňte se svým pánem a vydejte se do hor, do míst, kde turistu nepotkáte, do míst, kde okusíte opravdový Vietnam. Výhledy v horách jsou neskutečné a cesty dobrodružné, navíc máte vždy možnost odbočit z hlavní cesty a prozkoumat nějakou zapadlou vesničku. 

Pro návštěvu severního Vietnamu není vhodná zima. To je v horách chladno, na některých místech může padat i sníh. Navíc je vše většinou zahalené v mlze a z nádherných výhledů tak nebudete mít nic.

Hanoi

Hlavní město celého Vietnamu. V tomto městě plno cestovatelů začíná svou cestu severním Vietnamem, jelikož se zde nachází jedno ze tří mezinárodních letišť. Je to město, které si drží svou historii a tradici. V centru starého města naleznete tradiční staré ulice s typickými domy a obchody. Tradiční rodiny, kde v jedné domácnosti žije několik generací. Hanoi stojí za návštěvu a pokud si chcete dát záležet, věnujte mu 3 dny. Jinak 1-2 dny stačí.

Stará čtvrť (Old town)

Uprostřed města je hlavní turistickou atrakcí právě stará čtvrť. Každý domek je zde zároveň obchodem i s využitím chodníku před ním. Seženete zde snad úplně vše od jídla, přes kadeřníka, jakoukoliv látku, kus železa, živá zvířata až po náhrobek, který vytesají přímo na ulici dle přání. Můžete zde najít obchody s velkým výběrem “značkového zboží” jako je North Face, Adidas a jiné za nízké ceny. V centru naleznete i noční trh, který je otevřen pouze v pátek, sobotu a neděli. V Hanoji si také můžete dát dobré jídlo za rozumné ceny, ochutnat místní pivo od 5 tisíc VND za sklenici na Beer street a nebo se prostě jen toulat ulicemi.

V hanojských ulicích je většinou plno. Lidé se zde schází a společně popíjejí, nebo hrají různé hry. Rádi tráví čas spolu.
V hanojských ulicích je většinou plno. Lidé se zde schází a společně popíjejí, nebo hrají různé hry. Rádi tráví čas spolu.
Kadeřnictví přímo na ulici, Hanoi.
Kadeřnictví přímo na ulici, Hanoi, Vietnam.
Jedna ze zapadlejších ulic v Hanoji.
Jedna ze zapadlejších ulic v Hanoji.

Jezero Hoan Kiem

Posvátné jezero, které zasahuje do staré čtvrti, je asi nejznámějším jezerem v Hanoii. Jezero má uprostřed na malém ostrůvku hrobku Turtle tower. Hrobka je věnována obří želvě, která zde měla dle pověstí historický vliv na město, když jednomu z králů věnovala meč se kterým vyhrál válku. Muž, který nechal vystavět tuto hrobku, má svou sochu na východním břehu jezera (Statue of King Ly Thai To). U  tohoto pomníku (vpravo při pohledu na sochu) si lze do vlastních lahví natočit zdarma pitnou vodu. Dále je uprostřed jezera na ostrově malý chrám, zasvěcený již zmíněné želvě (Temple of the Jade Mountain). Do chrámu se platí vstupné, ale místní se snaží o to, aby se v budoucnu vstupné neplatilo, tak třeba budete mít štěstí. Napište nám do komentáře, jestli se něco změnilo.

Jezero a zejména jeho okolí ožívá o víkendu večer, kdy je kolem jezera zákaz vjezdu pro motorky a auta a lidé se mohou bezpečně procházet kolem jezera. Je zde ruch již od brzkých ranních hodin, kdy se zde tančí, cvičí, hraje, děti jezdí v elektrických autíčkách (které ovládají na dálku jejich tatínkové), nebo se zde lidé prochází a konverzují, je to zkrátka místo setkávání a víkendového vyžití. Často se turistovi stane, že ho zastaví někdo s větou “Hello, do you speak English?” Jedná se o děti i dospělé, kteří si jen chtějí procvičit svou angličtinu. Můžete s nimi konverzovat dle libosti. Na spoustě místech kolem jezera, ale i v jiných parcích v Hanoji uvidíte skupiny cvičících, nebo tančících žen. To je velice oblíbené, někdo umí tančit, tak přinese do parku reproduktor, pustí hudbu a předcvičuje. Ostatní kolemjdoucí se dle libosti přidávají. Vypadá to velice spontánně a přátelsky.

Jezero Hoam Kiem s Turtle Tower.
Jezero Hoam Kiem s Turtle Tower, Hanoi, Vietnam.

Ho Chi Minhovo mauzoleum

Mauzoleum, jak již název napovídá, je místo, kde je uložena balzamované tělo národního hrdiny a bývalého vládce Ho Chi Minha. V tomto komplexu budov můžete zdarma navštívit hrobku, ale pozor na otevírací dobu – nutno ověřit, je velice krátká. Za mírný poplatek, můžete navštívit jeho dům, prezidentský palác a jeho pracovnu. Dále zde naleznete muzeum, kde oslavují samotného Ho Chi Minha. Zde se opět platí vstupné. Aby vás vůbec pustili do areálu, je potřeba si zahalit ramena a kolena.

Ho Chi Minhovo mauzoleum, Hanoi.
Ho Chi Minhovo mauzoleum, Hanoi, Vietnam.

Train street

Vlak projíždějící ulicí jen několik centimetrů od domu a kavárny rozložené přímo na kolejích vás zaručeně zaujmou ve vyhlášené Train street. Velký zážitek je to, když jdete po vlakových kolejích a najednou všichni prodejci začnou zatahovat své markýzy, uklízet stolky a začnou na vás pokřikovat, ať jdete z kolejí pryč. Pokud přes koleje vede silnice, tak zřízenec začne zavírat jezdící závoru. To ale místním problém nedělá, prostě ji objíždí dokud to jde. Jen nějakým zázrakem po zavření závor není uvnitř v kolejišti žádné vozidlo. Během několika okamžiků slyšíte houkání vlaku a následně kolem vás projede vlak, který má několik vagónů. Jakmile projede, vše se vrací do normálu stejně rychle, jako se to uklízelo.

Vlak jezdí 2x denně. Přímo na kolejích jsou rozložené stolky a židle. Můžete zde poobědvat, nebo si posedět u kávy, je ale nutné počítat s vyššími cenami, jelikož se jedná o turistickou atrakci. V současné době se diskutuje o uzavření Train street z důvodu bezpečnosti.

Vlak projíždějící Train street, Hanoi.
Vlak projíždějící Train street, Hanoi, Vietnam.
Ihned po projetí vlaku se celá Train street vrací do běžného chodu, Hanoi.
Ihned po projetí vlaku se celá Train street vrací do běžného chodu, Hanoi, Vietnam.

Chrám literatury (Van Mieu)

Nejstarší chrámový komplex v Hanoii. Najdete zde tři hlavní chrámy. Prostory byly využívány jako univerzita, kde se vzdělávali studenti literatury. Jména absolventů pak byla vytesána do velkých desek s podstavou želvy. Platí se menší vstupné, studenti mají slevu. Naproti můžete pak také navštívit trh knih a jezírko, ke kterému se opět platí vstupné.

Chrám literatury v Hanoji.
Chrám literatury v Hanoji, Vietnam.

Jezero Ho Tay

Jedno z největších jezer v Hanoii. Můžete se zde projít kolem, je tu několik parčíků a zajímavých chrámů a pagod. Jedna z nich je nepříklad Tay Ho Pagoda.

Autobusové nádraží – Ben xe Nuoc nham Ha Noi

Pokud se budete chtít přesouvat mezi městy autobusem, je potřeba toto místo znát. Je to hlavní autobusové nádraží, ze kterého odjíždí snad všechny druhy autobusů. Dostanete se sem z centra města městským autobusem (konečná). V prvním patře budovy si koupíte lístek u některé ze společností. Budete si zde připadat jako na tržišti. Osoby za okénky se vás budou snažit zuřivým mlácením do okénka přimět, abyste si vybrali právě jejich okénko. Po vybrání jednoho okénka se dotážete na destinaci a ihned vám řeknou v kolik a jestli jede jejich společnost a za jakou cenu. Cena se dá smlouvat, i když je napsaná. Důkladně si předem zjistěte, kde vás autobus vyloží. Některé autobusy jedou z Hanoje do Saigonu a pokud vy potřebujete například do Hue, vyloží vás u dálnice, aby nemuseli do města zajíždět. Vy se pak ocitnete po vyložení o několik, ne-li desítek kilometrů pryč, od místa, než jste potřebovali. Samozřejmě toho využívají taxikáři, kteří tam na vás už čekají a doslova se o vás poperou. Otázkou je, jak moc možné je toto dopředu ohlídat.

Po nákupu jízdenky půjdete přes kontrolu lístků na parkoviště autobusů, kde už nelze nic koupit, bez možnosti návratu. Doporučujeme dostatek jídla a vody koupit předem. Během cesty autobus občas zastaví u toalet a restaurace. Autobusy nemusí jezdit na čas, občas čekají i hodinu, nebo dvě zdánlivě bezdůvodně.

Sapa

Pokud budete chtít jet do hor, nejsnadněji se dostanete to vyhlášené Sapy. Jezdí sem přímé autobusy z Hanoje i dalších částí země. Můžete se sem nechat pouze dovést, nebo si zaplatit organizovaný výlet. Hledáte-li ale opravdový Vietnam, tady ho nenajdete. Sapa a její okolí je spíš jako divadlo stvořené pro turisty. Samotná Sapa připomíná spíš moderní město, než chudou vesnici v horách. Naleznete zde plno luxusních restaurací, obrovské hotely, plno suvenýrů, obchody s rádoby značkovým oblečením a placenou vyhlídku na město. To, co je hlavním lákadlem města, je bezesporu Fansipan. Se svou výškou 3143 m n.m. je nejvyšší horou Vietnamu a zároveň celé Indočíny.

Večerní Sapa s nejvyšším vrcholkem Vietnamu v pozadí.
Večerní Sapa s nejvyšším vrcholkem Vietnamu v pozadí.

Fansipan

Na vrchol se dostanete buď pěšky nebo lanovkou. Přímo ze Sapy můžete jet za 50 tis. VND (2019) vláčkem k dolní stanici lanovky, nebo se tam dostat na motorce a ušetřit tak za tuto cestu, která není dlouhá. Za zpáteční lístek na samotnou lanovku vedoucí na vrchol zaplatíte dalších 700 tis. VND. Lanovky se nemusíte bát, je od  kvalitní evropské firmy Doppelmayr (lanovky v Alpách). Nemá cenu jezdit nahoru, když je vrchol v mlze. I za slunného počasí je zde kolem 7°C. Na samotném vrcholu naleznete několik chrámů a pagod, krásný výhled do okolí a na Sapu, restaurace, toalety a velké sochy. Je to v podstatě takový buddhistický komplex, kde se procházíte po cestičkách a po schodech, které jsou docela strmé. I na samotný vrchol se můžete (za další poplatek) nechat vyvést, pokud se vám nechce jít po schodech. Na úplném vrcholu nalezneme vyhlídkovou plošinu, z které se vám otevře výhled do širokého okolí. Bohužel tam nebudete sami.

Vrchol Fansipanu.
Vrchol Fansipanu, Vietnam.

Od té doby, co sem vede lanovka, navštíví horu každý den velké množství lidí. Pokud se chcete alespoň částečně vyhnout frontám a davům, vyražte odpoledne.

Pohled z vrcholku Fansipanu.
Pohled z vrcholku Fansipanu.
Pohled od vrchní stanice lanovky na úplný vrchol Fansipanu.
Pohled od vrchní stanice lanovky na úplný vrchol Fansipanu.
Pohled z kabinky, Fansipan.
Pohled z kabinky, Fansipan, Vietnam.

Cesta pěšky

Vystup na tuto populární horu rozhodně není zadarmo. Počáteční bod treku je hlídán strážci parku, kteří vyžadují povolení vstupu do parku a průvodce, což si musíte sami předem obstarat ve městě. Naleznete zde spoustu cestovních agentur, které váš výstup ochotně zorganizují. Bohužel to vyjde dráž, než lanovka a to se navíc nejedná o jednoduchý výstup. Můžete zvolit jednodenní, nebo i několikadenní variantu výstupu.

Pokud byste chtěli ušetřit, můžete se zkusit vydat nahoru pěšky bez průvodce a bez povolení. Občas se někomu povede proklouznout načerno. Buď stanici v noci obejdete tak, aby vás při vstupu nikdo neviděl, nebo se prostě pohádáte se strážci, že průvodce nepotřebujete. Je ale potřeba vyrazit ještě v noci, abyste se stihli dostat dolů za světla. Na lanovce kontrolují lístky i na zpáteční cestě, takže i dolů budete muset pěšky. Samotný vrchol je v podstatě taková betonová pevnost obehnaná hradbami a proniknout dovnitř může být trochu obtížnější. Nicméně je to samozřejmě možné. Musíte projít skrze chodby jedné z restaurací, cesta může vypadat spíše jako sklad.

Okolí Sapy

Další turistickou atrakcí jsou vesnice kolem Sapy. Pokud chcete najít autentickou vesnici, nemůžete ji čekat pár kilometrů od Sapy, to budete muset mnohem dál. Tyto turistické vesnice se nachází ve vzdálenosti do deseti kilometrů od Sapy. Jsou to například Cat Cat, Ta Phin, Ma Cha, údolí Ta Van. Zde zaplatíte vstupné a uvnitř uvidíte příslušníky místních etnických skupin v jejich tradičních krojích – ne vždy se jedná o opravdové etnické skupiny, někdy jsou to jen obyčejní Vietnamci převlečeni v krojích. Ti zde prodávají turistům velké množství ručně vyráběných suvenýrů v jejich tradičních domcích. Zároveň si zde na každém rohu můžete najmout místní průvodkyni, která vás provede vesnicí a zasvětí vás do jejich života. Skupinku bělochů s průvodkyní v kroji zde potkáte velice často.

V horách žije několik desítek tradičních etnických skupin, které si stále drží svou kulturu a tradice. Jednotlivé skupiny se odličují barevným, často ručně vyráběným, oblečením. Nejčastěji se zde setkáte s Hmongy.
V horách žije několik desítek tradičních etnických skupin, které si stále drží svou kulturu a tradice. Jednotlivé skupiny se odličují barevným, často ručně vyráběným, oblečením. Nejčastěji se zde setkáte s Hmongy. Ta Van
Zatímco v jižním Vietnamu už můžete vidět na rýžových polích zemědělské stroje, na severu potkáte hlavně buvoly. Buvol je velice spjat s vietnamskou kulturou a v hojném počtu chován a využíván právě k orbě rýžových polí v severním Vietnamu.
Zatímco v jižním Vietnamu už můžete vidět na rýžových polích zemědělské stroje, na severu potkáte hlavně buvoly. Buvol je velice spjat s vietnamskou kulturou a v hojném počtu chován a využíván právě k orbě rýžových polí v severním Vietnamu.
Místní se zde živí také prodejem ručně vyráběných předmětů turistům.
Místní se zde živí také prodejem ručně vyráběných předmětů turistům. Ta Van

Pokud ale přeci jen chcete v této oblasti uniknout davům, vydejte se sami v údolí Ta Vanu některou z cestiček do kopců. Budete se proplétat mezi rýžovými políčky, opravdu prostými domky místních, občas potkáte místní ženy v krojích jak nesou na zádech těžký náklad a nebo špinavé a bosé děti hrající si venku. K vidění je zde vodopád, kam většina průvodců také míří a plno vyhlídek. Pokud budete stále stoupat do kopců, dostanete se do opuštěných míst velmi vysoko až na hranici osídlení a divoké džungle. Můžete pokračovat stále výše a po úzkých cestičkách se proplétat hustou místní džunglí. Nikdy ale nevíte, kam dojdete.

Pohled na údolí Ta Van cestou ze Sapy.
Pohled na údolí Ta Van cestou ze Sapy.

Bac Ha

Cestou ze Sapy do Ha Giang leží město Bac Ha, které je proslulé svým nedělním trhem. Ten je obrovský a prodává se zde snad úplně vše (zvířata, jídlo, ovoce, oblečení, suvenýry). Lidé se na tento pravidelný trh sjíždějí ze širokého okolí jak prodávat, tak nakupovat. Dokonce se sem pořádají autobusové zájezdy ze Sapy. Na trh jděte rozhodně ráno, odpoledne už se vše pomalu sklízí.

Trh v Bac Ha je největší v širokém okolí.
Trh v Bac Ha je největší v širokém okolí.

Ha Giang

Toto město v horách je dalším vyhledávaným cílem aktivnějších cestovatelů. Dostanete se sem autobusem ze Sapy, nebo Hanoje. Samotné město není příliš zajímavé, za zmínku snad stojí akorát špičatý kopec naproti přes řeku na kterém je chrám a z kterého je hezký výhled na celé město. To, za čím sem lidé jezdí je Ha Giang loop, neboli okruh v horách, který začíná a končí v Ha Giangu. Vede přes ta nejkrásnější místa v horách a jezdí se na motorce. Můžete jet na vlastní motorce, nebo si nějakou půjčit přímo v Ha Giang s tím, že si v půjčovně můžete nechat krosnu a vzít si jen nezbytné věci na 3-5 dní. Pokud máte strach, můžete jet s průvodcem, ale není to nutné.

Celá tato oblast okruhu je již dosti turistická, takže jídlo a ubytování naleznete na každém rohu a o bělochy na skútrech zavadíte také každou chvíli. Existuje několik variant a kombinací okruhu, cestu a délku okruhu si můžete vybrat sami. Jelikož cesty jsou nevyzpytatelné a pěkná nová asfaltka se zničehonic na několik kilometrů promění v rozorané pole ve tvaru cesty, je nejlepší si na tuto cestu obstarat terénní motorku, i tak ale můžete mít v některých místech problém. Mezi místa, která stojí za vidění cestou patří: 

Pohled na město Ha Giang ze špičatého vrcholku u města.
Pohled na město Ha Giang ze špičatého vrcholku u města, Vietnam.

Du Gia

Vesnice kde se turismus teprve rozvíjí (2019). I přesto, že je zde hned několik možností přespání v homestay, při příjezdu nejspíš nabydete dojmu, že jste zde špatně. Vesnice vypadá tradičně a ani místní ještě nejsou příliš zvyklí na turisty, doporučuje se zde tedy delší oblečení. Nicméně to se může rychle změnit, Vietnam se vyvíjí velice rychle. Za návštěvu stojí místní vodopád – Du Gia waterfall. Cesta k vodopádu vede mezi domky a políčky chudých místních. Nejspíš uvidíte domy postavené z čehokoliv, co místní našli v přírodě, bosé a špinavé děti hrající si venku na cestě. Cesta k vodopádu se po chvíli mění v kamenitou pěšinu, je tedy vhodné ve správný okamžik odložit motorku a dál pokračovat pěšky. Ve vodopádu se můžete koupat. Díky velké hloubce a bambusovému žebříku můžete z horní části vodopádu také skákat, což je zde velkou atrakcí. Krajina kolem vodopádu je také nádherná. Procházky po okolí nebudete litovat.

Cesta k vodopádu v  Du Gia.
Cesta k vodopádu v Du Gia.
Vodopád v Du Gia.
Vodopád v Du Gia, Vietnam.
Vesnické děti v okolí Du Gia.
Vesnické děti v okolí Du Gia.

Dong Van

Samotné město nestojí příliš za návštěvu, ale pokud tudy bude projíždět, můžete se zde zastavit jestliže hledáte civilizaci. Naleznete zde pěkné ubytování, restaurace, dokonce i pizzerii a tržiště.

Ulice Dong Vanu.
Ulice Dong Vanu, Vietnam.

Ma Pi Leng Pass

Tímto horským průsmykem ve výšce 1500 m n.m. budete projíždět, pokud pojedete po silnici z města Dong Van do Meo Vac. Jedná se o nádherný vysokohorský průsmyk s úžasnými výhledy cestou. Je to velice oblíbené a turisty často vyhledávané místo na Ha Giang loop – okruhu. Naleznete zde tedy dobrou asfaltovou silnici, plno kaváren s výhledy a několik vyhlídkových teras u cesty.

Horský průsmyk Ma Pi Leng.
Horský průsmyk Ma Pi Leng, Vietnam.
Horský průsmyk Ma Pi Leng. Silnice zaříznutá v kopcích, po které pojedete zvolíte-li tuto oblast.
Horský průsmyk Ma Pi Leng. Silnice zaříznutá v kopcích, po které pojedete zvolíte-li tuto oblast.

Vodopád Meo Vac

Pokud pojedete z Meo Vacu na jih, budete míjet hustou džungli a hned pod ní vede cesta k vodopádu. Cesta je nejprve betonová, dále přechází v kamenitou pěšinu, ne příliš sjízdnou. Jen co se přehoupnete přes kopec, naskytne se vám krásný výhled na rýžová pole a domky mezi nimi. Zde budete nejspíš úplně sami, málokdo o tomto místě ví. Až vám bude připadat cesta příliš nesjízdná, odložte motorku a běžte pěšky. Cestou projdete kolem několika tradičních budov, uvidíte místní pracovat na rýžových terasách, nebo jak dále zpracovávají rýži. Pěšinou v džungli se dostanete až k opuštěnému, 50 metrů vysokému, vodopádu. Nejspíš si zde nezaplavete, ale můžete se v něm osprchovat. Cestu naleznete nejlépe na mapách.cz.

Cesta k vodopádu postupně klesá na kvalitě. Žena v dáli dokonce suší rýži přímo uprostřed cesty, přes kterou jezdí motorky. Meo Vac
Cesta k vodopádu postupně klesá na kvalitě. Žena v dáli dokonce suší rýži přímo uprostřed cesty, přes kterou jezdí motorky. Meo Vac
50 m vysoký vodopád. Meo Vac
50 m vysoký vodopád. Meo Vac, Vietnam.

Ve městě Na Phong máte možnost okruh opustit a putovat dále na východ směrem na Bao Lac. V této oblasti už nenaleznete příliš restaurací, či možností ubytování, i turistů zde potkáte minimum. Bude mít šanci užít si tradiční Vietnam v klidu, bez turistů. 

Cao Bang

Tato oblast na severovýchodě Vietnamu (na hranicích s Čínou) jistě stojí za návštěvu. Od Sapy a Ha Giangu je toto místo vzdálené a většina turistů sem nedojede. Spíš zde potkáte vietnamské turisty například z Hanoje, nebo Saigonu, kteří přijeli na víkendový výlet. Můžete zde vidět krásná rýžová políčka prostoupená kuželovitými kopečky, buddhistické chrámy, nebo vodopády.

Největší atrakcí této oblasti je vodopád Ban Gioc, který leží cca 80 km na severovýchod od města Cao Bang přímo na hranicích s Čínou. Jedná se největší vodopád ve Vietnamu. K vodopádu se platí menší vstupné a uvnitř areálu si můžete zaplatit malou loďku, která vás doveze přímo pod vodopád, to ale není nutné, jelikož lze vodopád dobře vidět i ze břehu. To stejné probíhá i na druhém břehu řeky v Číně, takže se pod vodopádem střídají jak čínské, tak vietnamské lodě. Vodopád je mohutný, takže je zakázáno se v něm koupat, podél břehu můžete do vody alespoň po kolena.

Ban Gioc vodopád na hranicích s Čínou, největší vodopád ve Vietnamu.
Vodopád Ban Gioc na hranicích s Čínou, největší vodopád ve Vietnamu.

Cestou k vodopádu se můžete zastavit u kláštera Trung Khanh na kopci po pravé straně. Klášter je to malý, ale výhled, který se vám naskytne, jak do krajiny tak na vodopád, je krásný.

Pohled od Trung Khanh do okolí.
Pohled od Trung Khanh do okolí, Vietnam.

V této oblasti dále stojí za vidění krápníková jeskyně Dong Nguom Ngao (známá také jako tygří jeskyně), která není daleko od vodopádu (cca 4 km). Do jeskyně se platí vstupné, prohlídka je bez průvodce. Jeskyně je relativně velká a některé krápníky dosahují obrovských rozměrů. Bohužel zde neplatí žádná pravidla, která by chránila krápníky. Lidé tedy na krápníky sahají a lezou po nich aniž by tušili, že je tím ničí. Hlavní dominantou jeskyně je krápník ve tvaru lotosového květu. Do jeskyně nepotřebujete teplé oblečení, nečekejte zimu jako v krápníkových jeskyních v Evropě.

Vstup do krápníkový jeskyně - Tygří jeskyně.
Vstup do krápníkové jeskyně – Tygří jeskyně, Vietnam.
Krápníková jeskyně - Tygří jeskyně.
Krápníková jeskyně – Tygří jeskyně, Vietnam.

Ubytovat se může nedaleko těchto zajímavých míst v některém z autentických homestay. Nečekejte žádný luxus, většinou se jedná o matraci na zemi. Za příplatek můžete zažít tradiční vietnamskou večeři s rodinou.

Prosté ubytování v homestay poblíž vodopádu Ban Gioc.
Prosté ubytování v homestay poblíž vodopádu Ban Gioc, Vietnam.
Kuchyně v podobě ohniště  v jednom z homestay v okolí Ban Gioc.
Kuchyně v podobě ohniště v jednom z homestay v okolí Ban Gioc.

Pokud míříte na motorce dále na jih, další zastávkou na cestě může být Lang Son, kde snadno seženete ubytování a jídlo. Lang Son je relativně velké a zmatené město. Není turistické, ale jsou zde hezká místa k navštívení. Příkladem jsou třeba malé špičaté kopce na kraji města. Zde se večer, nebo ráno scházejí lidé, kteří zde společně cvičí, vybíhají schody, nebo jen sedí a popíjejí. Zde se vám naskytne výhled na celé město a okolí. Dále, přímo v centru města, naleznete dva špičaté skalní útvary na které vedou schody. Zde můžete opět vidět město, dokonce i v noci. Vše je hezky nasvětlené a vstup je zdarma. 

Z tohoto města můžete dále pokračovat do Ha Long (cca 160 km).

Pohled na město Lang Son z kopců na okraji města.
Pohled na město Lang Son z kopců na okraji města, Vietnam.

Ha Long bay

Do Ha Long bay míří většina turistů, přesto zde stále není tak plno. V samotném městě Ha Long toho příliš neuvidíte. Nová část města Bai Chay, do které se dostanete přes most, je plná vysokých nových luxusních hotelů, které zatím čekají na davy zákazníků. Naleznete zde i několik prázdných nově upravených pláží a na kopci ve městě velké ruské kolo a vyhlídku. Jediná cesta, jak se na kopec dostat je lanovkou, která vede z nové čtvrti podél mostu. Celá záležitost není levná, pokud byste chtěli přijít ke kolu pěšky, nebo přijet na motorce, nepustí vás tam. Musíte přijet placenou lanovkou z druhého břehu. Místo toho ale můžete vyšlápnout na Bai Tho mountain. Kopec se nachází přímo na pobřeží ve městě.

Proslulá zátoka Ha Long s typickými špičatými vápencovými ostrůvky.
Proslulá zátoka Ha Long s typickými špičatými vápencovými ostrůvky.

Chcete-li objevit krásy proslulé zátoky Ha Long, budete se muset vydat lodí na plavbu zátokou. Máte v podstatě 2 možnosti: jednodenní až několikadenní plavba na velké lodi s kajutami, kterou objednáte přes booking, nebo na stránkách jednotlivých společností. Toto je ta dražší varianta, která vyjde na několik tisíc korun. Druhá a podstatně levnější varianta je jednodenní výlet menší lodí. Tento výlet nejlépe pořídíte na ostrově Cat Ba. Ve městě, i v přístavu je velké množství prodejců u stánků, kteří nabízejí v podstatě ten stejný výlet za různé ceny. Zeptat se můžete i na vašem ubytování, často tyto výlety nabízejí také.

Ceny začínají na 300 Kč za osobu a v ceně je celodenní plavba zátokou, oběd, zastávka na koupání (někdy šnorchlování), plavba na kajaku do skryté laguny, návštěva opičího ostrova, kde si můžete užít písečnou pláž, několik opic a vyhlídku na zátoku. Cestou uvidíte plno zajímavých skalních útvarů. Buďte připraveni na další turisty na dalších lodích, bohužel zde nebudete sami. I tak ale tento výlet stojí za to. 

Pohled z vyhlídky na opičím ostrově, Ha Long bay.
Pohled z vyhlídky na opičím ostrově, Ha Long bay.
Během plavby můžete vidět několik rybářských vesnic postavených přímo na vodě, Ha Long.
Během plavby můžete vidět několik rybářských vesnic postavených přímo na vodě, Ha Long bay.
Netradiční skalní útvary spatříte během plavby zátokou, Ha Long bay.
Netradiční skalní útvary spatříte během plavby zátokou, Ha Long bay.

Cat Ba

Cat Ba je největší ostrov celé zátoky. Dostanete se sem pohodlně trajektem i se svou motorkou (ta se na ostrově hodí) z nové části Ha Longu z ostrova Dao Tuan Chau, který je spojen mostem s pevninou. Trajekt jezdí 3x denně tam i zpět a lístek koupíte přímo v přístavu chvíli před odjezdem. Cat Ba je hezký ostrov porostlý hustou džunglí (velká část ostrova je národním parkem) s pěknými výhledy a plážemi. Navštívit zde můžete celkem 3 oficiální pláže – ne příliš velké. Dále pak vojenskou nemocnici v jeskyni (zde uvidíte figuríny vojáků, zbraně, operační lůžko a další rekvizity), krápníkovou jeskyni Trung Trang a národní park s hezkou procházkou džunglí až na vrchol Ngu Lam (225m). Do těchto dvou míst použijte jednu vstupenku. Všechna tato místa se nachází podél hlavní cesty vedoucí napříč ostrovem.

Pohled z vyhlídky na ostrově Cat Ba.
Pohled z vyhlídky na ostrově Cat Ba.
Výhled na národní park porostlý hustou džunglí, Cat Ba.
Výhled na národní park porostlý hustou džunglí, Cat Ba, Vietnam.
Výletní loď vyjíždějící z ostrova Cat Ba.
Výletní loď vyjíždějící z ostrova Cat Ba.

Ve městě Cat Ba naleznete ubytování, restaurace, kavárny, pláže a vyhlídky. Z přístavu se do města (na druhé straně ostrova cca 22 km) dostanete buď taxíkem, nebo autobusem, který navazuje na trajekt.

Střední Vietnam

Hue

Historické královské město, ve kterém se můžete dozvědět něco o tom, jak se tu dříve žilo. Hue bylo hlavním městem za dynastie Nguyen až do roku 1945. Městem protéká řeka Song Huong, po které se můžete plavit na historických lodích se symbolem draka. U řeky vám prodejci výletů nabízí projížďku lodí až k bráně císařské pevnosti.

Císařská pevnost (Hue Imperial City)

Historické centrum města, ve kterém žil císař. Během války toto město bylo prakticky zničeno, zůstalo jen 20 budov, které jsou tam stále z původních 148mi. Město podléhá neustálé rekonstrukci a některé budovy se tak obnovují. Před pevností se nachází vlajková věž, ve které je stožár s velkou vlajkou – zde naleznete vstupní bránu. Do pevnosti se dostanete, po zaplacení vstupného, bránou Meridian Gate, která už dříve sloužila právě pro vstup do města. Prostředními dveřmi mohl pouze císař, vedlejšími šlo jeho služebnictvo a rodina, úplně krajními šlo vojsko a koně. Pokud se vydáte rovně, dostanete se do původního zakázaného města. Do této části směl jen císař, jeho ženy a konkubíny. I jeho syn byl po dovršení puberty vyhnán.

Královské město Hue.
Královské město Hue, Vietnam.

Pokud se vydáte směrem na západ, dostanete se k budově, kde jsou pochováni bývalí císaři – jsou zde k vidění jejich vystavené urny. Každý má svou postel a své předměty, které údajně potřebuje v posmrtném životě. Každý císař má před touto budovou svou velkou mísu, na které jsou čínskými znaky napsány jejich vlastnosti.

Na této straně je dále dámský pavilon, kde strávila poslední chvíle i manželka posledního císaře.

Dále zde naleznete různé artefakty, fotografie, kopie dokumentů, a jiné předměty, které zde byly nalezeny.

Hai Van Pass

Horský průsmyk mezi městy Hue a Da Nang je dalším vyhlášeným lákadlem středního Vietnamu. Tento průsmyk proslavil Top Gear ve svém speciálním díle věnovaném právě Vietnamu. Krásné výhledy, pláže, vodopády a nádherná scenérie vás zde neminou. V Hue, Da Nangu nebo v Hoi Anu si můžete půjčit skútr a v jednom z těchto měst ji zase vrátit. Společnost, která vám skútr půjčuje vám dá i mapku se zajímavými místy cestou, které lze navštívit. Půjčení skútru stojí na den cca 350 tisíc VND. V rámci pučení skútru máte v ceně také převezení věcí k vám do hotelu, takže se nemusíte starat o zavazadla a cestu si naplno užít. Nebo můžete zvolit mnohonásobně dražší variantu s průvodcem ve skupině. Celá cesta je dlouhá cca 130 km, takže se jedná o jednodenní výlet.

Důležité je nevjet do relativně nového tunelu u Lang Co bay (cesta ze severu), ale vydat se přes kopce. Tunel by vás připravil o výhledy a požitek z horských serpentin. Bohužel v kopcích potkáte i kamiony, jelikož ne všichni jsou ochotni za průjezd tunelem platit. Kamiony zde mohou tvořit dlouhé zácpy, pokud jeden dostane smyk a zablokuje cestu. Na skútru však kolonu hravě předjedete a dál můžete pokračovat po volné silnici.

Za hezkého počasí vás zde čekají hezké pohledy, Hai Van pass.
Za hezkého počasí vás zde čekají hezké pohledy, Hai Van pass, Vietnam.

Danang

Danang je třetí největší město Vietnamu nacházející se na pobřeží. Zde se nachází jedno ze tří mezinárodních letišť. 

V sezóně zde můžete využít turistických pláží k odpočinku a koupání. Kromě procházek městem zde můžete také navštívit poměrně nový most Cau Thuan Phuoc, ze kterého uvidíte část města, nebo se můžete vydat k soše Buddhy Son Tra Guanyin. Dále můžete vyjít na nějaký z kopců Marble Mountains. Také zde nechybí bary, restaurace a hotely.

Danang a jeho pláže v monzunovém období zejí prázdnotou.
Danang a jeho pláže v monzunovém období zejí prázdnotou.

Marble Mountains

V oblasti Danangu můžete navštívit Mramorové hory, které jsou pro místní posvátné. Každá hora nese svůj název, podle staročínské teorie, jednoho z nejdůležitějších prvků – Vodní, Dřevová, Ohňová, Zemní a Kovová hora. Největší z nich je Vodní. Jedná se spíš o kopce ve městě na které vede schodiště než o hory. Nahoru se můžete dostat pěšky, nebo výtahem. Jelikož je to krátký a nenáročný výstup, doporučujeme jít pěšky. Nahoře máte možnost vylézt na několik vyhlídek s hezkým výhledem na město a pobřeží. Můžete se zde procházet mezi chrámy a skálami, kde se velmi často skrývá nějaká jeskyně s dalším chrámem. V areálu je možnost občerstvení a veřejné toalety (pokud budou zrovna fungovat). Vstup na hory je zpoplatněn rozumnou částkou. V okolí kopců si od místních můžete koupit různé výrobky z mramoru, nejčastěji sochy.

Svatyně uvnitř jedné z jeskyní, Marble mountains.
Svatyně uvnitř jedné z jeskyní, Marble mountains, Vietnam.
Výhled z Marble mountains.
Výhled z Marble mountains.

Hoi An

Krásné historické město s romantickou atmosférou. Slavné je zejména svými obchůdky a krejčovstvími, ve kterých si za nízkou cenu (záleží na obchodu a vzdálenosti od centra) můžete nechat ušít prakticky jakýkoliv kus oblečení. Od plavek, přes sukně, šaty, obleky, kabátky až po pyžamo. Vše je z kvalitního materiálu a pokud si vyberete dobrého krejčího, je schopen vám ušít cokoliv si řeknete za velmi krátkou dobu. Oblek, nebo šaty například trvají cca 24h (doporučujeme si rezervovat 2 noci, je potřeba 2-3 zkoušení, než vám padne) a stojí zhruba 100$-200$ dle materiálu a počtu kusů, kabátek můžete mít i za 4-5h. Toto oblečení je opravdu kvalitní a moc hezké, nejedná se o klasické vietnamské hadry z tržnic.

Na své si přijde snad každý. Buď si vyberete z katalogu, nebo hotový kousek na figuríně, nebo prostě ukážete obrázek z internetu a řeknete, jak by se vám to líbilo. Cenově výhodnější je navštívit krejčí mimo staré město. Takto se dostanete až na poloviční ceny za stejnou kvalitu. Pokud se sem chystáte, nezapomeňte si před odletem z domu nechat místo na nějaké oblečení odsud, nebo si ho samozřejmě můžete nechat poslat poštou domů. Poslání balíku je ale poměrně drahé a může se stát, že si ho budete muset jet vyzvednout do Prahy a zaplatit daň a clo.

Město má svou starou čtvrť, ve které naleznete spoustu obchodů, kaváren a restaurací. Můžete zde nalézt dva mosty. Jedním je Japonský most, který je velice fotogenický a druhý je most spojující jeden z ostrovů se starým městem. Na ostrově můžete navštívit night market. Celá tato část podél řeky mezi starým městem a ostrovem je krásná po západu slunce. Lidé pouští po řece zamilované lampiony, můžete se projet v místní lodičce, nebo se jen procházet nočním městem a pozorovat tisíce lampionů a světýlek. Atmosféra města večer je velice romantická, očekávejte ale spoustu turistů.

Centrum lampiónového města Hoi An.
Centrum lampiónového města Hoi An.
Hoi An - historický most v centru města.
Hoi An – historický most v centru města.
V Hoi An potkáte jedno krejčovství vedle druhého. Je opravdu těžké odolat lákačkám a hezkým kouskům oblečení.
V Hoi An potkáte jedno krejčovství vedle druhého. Je opravdu těžké odolat lákačkám a hezkým kouskům oblečení.

Jižní Vietnam

Nha Trang

V Nha Trangu naleznete především písečné pláže, vodní sporty, bary a restaurace a také pestrý noční život. 

Můžete se odsud vydat lanovkou na nedaleký ostrov Hon Tre, kde se nachází zábavní centrum a delfinárium.

Da Lat

Horské městečko s chladnějším podnebím ležící na cestě z Nha Trangu do Saigonu. Město bylo dříve francouzské, takže zde můžete navštívit francouzskou čtvrť a několik kostelů. 

Dalším lákadlem města je tzv. Crazy House. Po zaplacení vstupného (40 tisíc VND), se můžete procházet skrz opravdu šílené stavby, cesty přes střechy, atd. V tuto chvíli jsou zde 3 budovy ve kterých jsou hotelové pokoje, ale stále se rozšiřují. Atrakce je vhodná spíš pro děti.

Výhled z Crazy house na město Da Lat.
Výhled z Crazy house na město Da Lat, Vietnam.

Doporučujeme si v Da Latu půjčit skútr a projet si nedaleká místa v okolí. Jedno z míst, které stojí za návštěvu je hora Lang Biang. Pod horou je parkoviště, kde necháte skútr za drobný poplatek a zaplatíte vstup do parku. Dole, přímo na parkovišti si pak můžete zaplatit auto 4×4 aby vás vyvezlo na vedlejší horu s výhledem, ale na Lang Biang vás nedoveze a budete muset polovinu cesty pěšky. Od parkoviště je samozřejmě možné jít celou cestu pěšky a za auto neplatit. Z vrcholu Lang Biang se vám naskytnou krásné výhledy do okolí, když budete mít štěstí a nebude mlha. Pokud se chcete vyhnout placení parkovného a vstupného stačí se vydat cestou, která vede hned vedle vstupní brány (podél) vpravo. Stačí ujet kousek, někde nechat skútr, třeba u restaurace a dál se skrze plantáže kávy vydat pěšky do kopce, vrcholek uvidíte už zespodu.

Výstup na horu Lang Biang je poměrně zdlouhavý a strmý.
Výstup na horu Lang Biang je poměrně zdlouhavý a strmý.

Na jih od Da Latu navštivte čajové a kávové plantáže v Cau Dat (Cau Dat Tea Hill) u vesnice Phát Chi. Můžete se tu volně procházet mezi čajovými keříky a třeba si dát hrnek čaje, nebo kávy. Vstupné, ani parkovné se neplatí.

Za návštěvu stojí také Elephant waterfall u vesnice Nam Ban. Je velice snadno dostupný mohutný vodopád téměř ve městě. Při vstupu zaplatíte vstupné, i parkovné. Za deštivého období je vodopád rozvodněný a špinavý. Vedle vodopádu se nachází chrám, vedle kterého je vysoká socha Lady Buddhy. Do této sochy lze vejít postranním vchodem a vnitřním schodištěm se dostat skoro až na vrchol. Výhled do okolí a na vodopád je možný jen malými okénky do stran a ze zadní části sochy. Vstup do buddhistického areálu a na sochu je zdarma.

Čajové plantáže Cau Dat.
Čajové plantáže Cau Dat, Vietnam.
Vysoká socha Buddhy poblíž Elephant waterfall s vyhlídkou uvnitř. Da Lat
Vysoká socha Buddhy poblíž Elephant waterfall s vyhlídkou uvnitř. Da Lat, Vietnam.
Pohled na Elephant waterfall z obrovské sochy Buddhy. Da Lat
Pohled na Elephant waterfall z obrovské sochy Buddhy. Da Lat, Vietnam.

Mui Ne

Pokud vám ve Vietnamu bude zbývat ještě čas, můžete také navštívit obrovskou pískovou dunu u města Mui Ne. Pořádají se sem také zájezdy z okolních měst i ze Saigonu. Můžete si tu pronajmout čtyřkolky a nebo se jen tak procházet po dunách.

Ho Chi Minh City (Saigon)

Hlavní město jižního Vietnamu, pojmenované po národním hrdinovi Ho Chi Minhovi. Ve městě můžete nalézt i jeho muzeum. Město je to velké, ale samotné centrum toho nemá tolik co nabídnout. Saigon je v porovnání s Hanojí moderní velkoměsto. Starobylé domy s tradičními obchody zde nenajdete. Očekávejte spíš supermarket, nebo prosklený mrakodrap.

Ve městě můžete navštívit například:

  • Francouzský kostel Notre Dame
  • Independence palace, který se nachází nedaleko kostela Notre Dame. Za 40 tisíc VND je možné se podívat i dovnitř. Kolem paláce je hezký upravený park s dostatkem stínu ideální k odpočinku.
  • Muzeum vietnamské války, dříve nazývané jako Muzeum amerických válečných zločinů, což lépe vystihuje to, co uvidíte uvnitř. Je zde zobrazen vietnamský pohled na válku, na to jak probíhala, jaké metody mučení byly používány, co způsobila místním obyvatelům a krajině. Vše je zde velice detailně popsané a fotky bez jakékoliv cenzury pověšené všude po stěnách. Na fotografiích vidíte mrtvoly, uřezané ruce a nohy, roztrhaná těla doslova na kusy po výbuchu miny. Také jsou zde velice detailně popisovány účinky chemikálie Agent Orange, kde uvidíte fotky neuvěřitelně deformovaných dětí, včetně reálných lidských zárodků ve formalínu. Také zde uvidíte tanky, letadla a vrtulníky z války. Silná nenávist k Američanům je zde více než patrná. 
  • Sky Deck – Oficiální název budovy je Bitexco Financial Tower. Je to jedna z moderních vysokých budov přímo v centru Saigonu. Vrchní patra slouží jako vyhlídka na devíti milionové město a kavárna v oblacích. Vstupné na vyhlídku ve 48. patře je drahé i na evropské poměry, ale dá se tomu částečně vyhnout. Pokud do budovy vejdete z boční strany mezi volně přístupné obchody, jezdícím schodištěm se dostanete do prvního patra, přímo proti schodům uvidíte člověka, který pouští lidi do výtahu vedoucího do kavárny. Jednoduše řeknete, že byste si rádi nahoře dali kávu a bez problému a zdarma se tak dostanete do 50.-52. patra. Kavárna je vícepatrová. Jakmile vás usadí, objednáte si kávu, nebo váš oblíbený nápoj a pokud nebudete sedět u okna, chvíli vyčkejte a jakmile se místo u okna uvolní, číšníci pro vás dojdou a přesunou vás tam. Ceny jsou na Vietnam opravdu vysoké, ale stále vyjde jedna obyčejná káva (cca 100 000 VND) na méně peněz než vstupné. Doporučujeme přijít přibližně 30 minut před západem slunce, pak se vám při jedné návštěvě naskytne pohled na denní i na noční město. Nečekejte ovšem, že tu v tuto dobu budete sami.

Mekong Delta

Při cestě jižním Vietnamem nevynechejte tuto rozsáhlou oblast. Velice členitá delta Mekongu se rozkládá na území velkém jako Česká republika a poskytuje hlavní zdroj obživy. Kromě spleti řek, potoků a různých kanálů zde naleznete i několik ostrovů, města a tradiční vesnice, plovoucí tržiště, ovocné zahrady, rýžová pole a další.

Do delty se buď můžete vypravit sami, nebo využít i několikadenních zájezdů cestovních kanceláří v Saigonu. Delta je obrovská a pokud pojede na vlastní pěst, potřebujete vše naplánovat, zjistit kam přesně se vydat a také bude potřeba více času. Pokud si chcete ušetřit starosti a čas, vydejte se s nějakou z místních cestovek. Zavezou vás na spoustu míst, které byste těžko hledali sami a ušetří vám čas. Cena zájezdu není vysoká – cca 600 000 VND za dvoudenní výlet s noclehem, obědem, snídaní, dopravou a ochutnávkami. Nevýhodou těchto výletů ale je, že všechny cestovky jezdí na ta stejná místa, takže se budete míjet s dalšími zájezdy. Máte možnost zvolit jednodenní, dvoudenní, nebo třídenní variantu. Velice dobrá volba je zlatá střední cesta a to dvoudenní výlet. Díky noci strávené v deltě máte možnost brzo ráno navštívit plovoucí market a další místa. V rámci zájezdu se nejspíš podíváte na tyto místa:

My Tho

My Tho je jedna z oblíbených oblastí v deltě plná atrakcí pro turisty.

Vinh trang pagoda

Jedna z největších pagod v deltě Mekongu. Byla postavena na konci 19. století a je zařazena mezi národní a kulturní památky. V areálu naleznete několik soch Buddhy a každá má svůj význam. Spící Buddha je pro klid a odpočinek, veselý Buddha pro spokojenost a radost, atd.

Vinh Trang Pagoda
Areál Vinh Trang Pagoda, Vietnam.
Jedna ze soch Buddhy v areálu Vinh Trang Pagoda.
Jedna ze soch Buddhy v areálu Vinh Trang Pagoda.

Čtyři ostrovy na mekongu

Ostrovy Long, Thoi son, Quy, Phung. Mezi těmito ostrovy se dostanete spíše na lodi. Před nedávnem tu postavili most, ale ten vede jen na dva ze čtyř ostrovů. Před postavením mostu trvala cesta z jednoho břehu na druhý jednu hodinu lodí, nyní přes most je to jen pár minut.

Ostrov Thoi son – je nejvíce turistický ostrov, můžete zde zažít jízdu na typické lodičce kanálem mezi banánovníky a palmami. Dále můžete v deltě navštívit výrobnu kokosových sladkostí coconut candy, výrobnu rýžového papíru, kde si sami vyzkoušíte jak se rýžový papír a následně nudle vyrábějí, dále také, v rámci organizovaného výletu, navštívíte krokodýlí farmu.

Jízda na tradiční loďce v jednom z postranních kanálů delty Mekongu.
Jízda na tradiční loďce v jednom z postranních kanálů delty Mekongu.

Can Tho

Největší město delty Mekongu je Can Tho. Zde naleznete velké množství obchodů s ovocem a zeleninou hlavně v ulici Hai Ba Trung směrem na jih od centra. Vše pochází z úrodné oblasti delty a můžete tak očekávat nízké ceny. Ve městě naleznete most pro pěší, který je krásný v noci, když je osvětlený, dále promenádu kolem řeky, kde můžete vidět sochu Ho Chi Minha v nadživotní velikosti. V ulici Vo Van Tan můžete navštívit noční market s oblečením a v ulici Nguyen An Ninh zase noční market hlavně s jídlem.

Delta Mekongu je velice úrodná oblast Vietnamu. Tropické ovoce je zde levné a snadno dostupné. Ochutnávka ovoce v rámci výletu.
Ochutnávka ovoce v rámci výletu do delty. Delta Mekongu je velice úrodná oblast Vietnamu. Tropické ovoce je zde levné a snadno dostupné.

Z Can Tho se v rámci zájezdu vyráží na tzv. floating market, neboli plovoucí market.

Cai Rang plovoucí market

Do těchto míst se už na své motorce nedostanete a nezbyde vám, než si pronajmout loď, nebo se připojit k turistické lodi. V rámci zájezdu se o nic starat nemusíte. Návštěva plovoucího marketu je zajímavým zážitkem, když u vás zastavují prodejci ovoce a zeleniny, občas i jiných věcí, a prodávají své zboží ze své loďky k vám do lodi. Vše vám dají předem ochutnat. Ceny nejsou příliš vysoké i vzhled k turistické oblasti.

Parkují tu i větší lodě, kam si lidé jezdí nakupovat. To, co prodávají mají vystavené – pověšené, nebo napíchnuté na dlouhé tyči. I z dálky lze tedy poznat o jaké zboží se jedná.

Plovoucí kavárna v rámci plovoucího marketu v deltě Mekongu.
Plovoucí kavárna v rámci plovoucího marketu v deltě Mekongu.
Plovoucí market v deltě Mekongu.
Plovoucí market v deltě Mekongu.
Plovoucí market v deltě Mekongu.
Plovoucí market v deltě Mekongu.

Několik zajímavostí na závěr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *