Tři překrásné Gili ostrovy, které naleznete v Indonésii mezi ostrovy Bali a Lombok, jsou ideálním místem na odpočinek, relax, zábavu, potápění, šnorchlování a jiné. Kolem ostrovů je korálový útes a na určitá místa připlouvají denně želvy, které zde můžete pozorovat zblízka. Na ostrovy nesmí žádná motorová vozidla, mimo elektrických skútrů, takže se zde jezdí v koňských povozech, nebo na kole. Při pohledu na vyzáblé poníky táhnoucí vozík s turisty a jejich kufry, vás napadá, že pěšky to taky není špatné. Ostrovy nejsou nijak zvlášť velké (v průměru cca 2 km), obejdete je pěšky dokola.
Na ostrovy se velmi snadno dostanete lodí z Lomboku (nejlevnější), nebo z Bali z Padangbai, či Amedu. Z Bali na Gili nejezdí public ferry, tudíž není možné dosáhnout nízké ceny. Jedinou možností jsou speedboat soukromých společností. Lístek zakoupíte ráno před devátou přímo v přístavu u některého z prodejců, o ceně je možné smlouvat. Mezi jednotlivými ostrovy vás pak mohou dopravovat opět soukromé lodě za nemalé peníze vzhledem k vzdálenosti, nebo si jednoduše zakoupíte lístek přímo v kanceláři v přístavu na public ferry těsně před odjezdem. Tato varianta je nejlevnější a dostanete se tak na jakýkoli z ostrovů, nebo až na Lombok.
Jaký z ostrovů ale vybrat? Pokud hledáte turistické místo, kde to večer žije, zajdete si rádi na masáž, do restaurace, plážového kina, nebo na drink, pak rozhodně Gili Trawangan. Zároveň je zde téměř jisté plavání se želvami. Pokud naopak hledáte klid a nepotřebujete turistické zázemí, pak určitě Gili Meno. Gili Air je něco mezi.
Na ostrovech je krásné šnorchlování na korálových útesech. Doporučujeme přivést si vlastní šnorchlovací vybavení, nebo si ho zde za poplatek půjčit i s ploutvemi. Je možno ho zde i koupit. Vzhledem k výrazným odlivům, doporučujeme boty do vody, nebo ploutve, ve kterých se při odlivu dostanete lépe do moře přes ostré kameny a korály.
Příliv a odliv je zde vhodné si hlídat a přizpůsobit si tomu program, jinak se totiž může stát, že vám ve dvě hodiny odpoledně doslova zmizí moře a vy zůstanete na pláži na horkém slunci bez možnosti osvěžení. Hladina moře může klesat a stoupat až o 3 metry, moře tak zmizí a odhalí mořské dno na desítky metrů. Někde koupání není možné vůbec, jinde můžete mořské dno přejít a pokusit se do moře dostat tam, kde začíná. V těchto místech začínají také korálové útesy, takže je jednak poničíte když po nich budete šlapat a nejspíš se o ně i odřete jelikož jsou velmi ostré. Není to tedy ideální. K hlídání přílivů a odlivů můžete využít mobilní aplikaci Gili Tides.
Gili Trawangan
Největší ze tří ostrovů, také nejvíce turistický s nejrozvinutějším nočním životem. Říká se mu také „Párty ostrov.“ Naleznete zde krásné pláže kolem celého ostrova.
Krásné korálové útesy naleznete prakticky kolem celého ostrova, několik desítek metrů od pláže.
Severní část ostrova je klidná, bez větších vln, perfektní na šnorchlování a na severovýchodě také na pozorování mořských želv. Jižní část ostrova je rozbouřená a určena spíše pro surfaře a naleznete tu jediný kopec na Gili, kam se můžete vydat na západ slunce. Ze západních pláží ostrova je krásný pohled na západ slunce za Bali a balijskou sopku. Východní část ostrova je hlavně město. Turistické prodejny, nabídky výletů, masáže a přístav. V noci tu je každý den, kousek od přístavu, noční market, kde si můžete koupit k večeři maso na špejli, nebo čerstvou rybu. Ceny jsou většinou smlouvatelné.
Velmi pestrý je tu i noční život. Místní se příliš netají svým prodejem tzv. Happy mushrooms, neboli veselých houbiček. Někteří na tom jedou od rána do večera. Noční párty kluby jsou tu také na denním pořádku. Někdy hudbu z tohoto ostrova uslyšíte i na dalších ostrovech.
Jídlo tu místní prodávají za rozumné peníze ve středu ostrova, nebo dál od pláží. Na okraji jsou turistické restaurace nabízející například řecká jídla, americké burgery, japonskou kuchyni a jiné. Místní (indonéské) jídlo je na kraji ostrova předražené.
Gili Meno
Nejmenší a zároveň nejklidnější ze všech ostrovů, také nejdražší. Lidé sem obvykle jezdí strávit své líbánky, takže místo levných hostelů očekávejte spíš romantické rákosové domečky přímo na pláži. Tento luxus zde ale stále pořídíte za rozumnou cenu. Na tomto ostrově není na většině míst internet, tedy ubytování může být i bez internetu. Internet zdarma můžete chytit na východní části ostrova, kde je také městská část (několik obchodů) a přístav. Sever ostrova je klidný a daleko od mešity, což je příjemné obzvláště ráno, kdy vás nikdo nebudí v pět. Kolem ostrova vedou cesty v podobě písečných pěšin, takže ostrov působí opravdu klidně a přírodně.
Na severu a severozápadě ostrova jsou krásné korálové útesy, musíte ale doplavat asi 50 m od břehu, abyste něco viděli (při přílivu). Zde můžete také pozorovat mořské želvy. Na východě ostrova je jedna z turistických atrakcí – sochy v moři. Nedaleko od pláže se zde můžete potápět k proslulým sochám lidí v kroužku. Místo poznáte snadno – plno lodí a lidí. Ve vodě přímo u soch to vypadá jako by tam právě ztroskotala loď plná lidí. Všichni do sebe kopou, strkají se a téměř lezou jeden přes druhého. Z břehu sem lze snadno doplavat, většina lidí ale navštěvuje toto místo v rámci výletů lodí.
Největší vlny jsou na jihu ostrova, kde také začíná nejkrásnější pláž a pokračuje až na východ k přístavu. Směrem na východ se voda uklidňuje a můžete se koupat v krásné tyrkysové vodě. Na jihovýchodě navštivte želví líheň. Místní tu nechávají líhnout želvy, pak je tu ochraňují do té doby, než budou dostatečně velké a nakonec je po půl roce vypouští do moře. Dělají to kvůli predátorům, aby se jich zachránilo co nejvíce. Želvy se tak v moři ocitají až v době, kdy mají vysokou šanci na přežití. Vstupné je zdarma (jedná se o několik akvárek), můžete zde ale zanechat dar.
Uvnitř ostrova naleznete slané jezero a ptačí zoologickou zahradu.
Gili Air
Ostrov který spojuje oba předchozí ostrovy a nabízí tak od každého něco. Naleznete zde krásné pláže, klid, ale i noční život.
Pozor! Pokud možno, oblékněte si na šnorchlování tričko místo používání opalovacího krému. Krémy se velice snadno dostávají do vody a látky obsažené v nich zastavují růst korálů a tím je postupně ničí. Velká míra turismu v těchto oblastech budoucnost korálových útesů velice ohrožuje.