Mauricius

Nádherný tropický ostrov v teplém Indickém oceánu. Tvrzení Marka Twaina, podle kterého byl Mauricius předlohou pro ráj, není daleko od pravdy. Bílé pláže s dokonale jemným pískem, kokosové palmy nad hlavou, čistý tyrkysový oceán plný barevných korálu a rybek všech možných tvarů a velikostí a taky spalující slunce nad hlavou. To je Mauricius. Tento ostrov, ale nemusí být pouze symbolem luxusní hotelové dovolené, lze ho pojmout i z trochu dobrodružnějšího a levnějšího hlediska a zároveň ho pořádně procestovat. Milovníkům přírody nabízí velkou spoustu kopců, vodopádu, několik jezer a plno zajímavých výletů do pralesa, kde je většina výletů bez průvodce dobrodružná. Zajímavým zážitkem může být ale i cesta místním autobusem, či večeře na ulici. Mauricius nabízí úžasné cestovatelské dobrodružství, pokud člověk ví, kde ho hledat.

Před cestou – kdy jet, očkování, víza

Jelikož se Mauricius nachází na jižní polokouli poměrně daleko od rovníku, není ideální k návštěvě celý rok. Nejlepší měsíce pro návštěvu ostrova jsou říjen až leden. Tyto měsíce jsou teplé s malým množstvím srážek. V únoru začíná období cyklónů. Během tohoto období přichází občasné přeháňky a cyklóny. Můžete samozřejmě prožít celých 14 dní vaší dovolené s hezkým počasím, pokud ale přijde cyklon, přinese silný vítr a déšť. Několik dní může být vše zavřeno, bez proudu, dokonce i zaplaveno. V červnu, červenci a srpnu zde panuje zima. Počasí bude suché a chladnější (i 16°C), zejména noci mohou být studené. Moře se také ochladí z 28°C na 22°C. V září se na Mauricius vrací teplo – léto. V dubnu, květnu, červnu se ostrov pomalu ochlazuje a srážky ustupují.

Před cestou na Mauricius nemáte žádnou očkovací povinnost. Jelikož se ale jedná o Afriku, je vhodné podstoupit klasické cestovatelské očkování v podobě žloutenky A i B, břišního tyfu a zkontrolovat očkování proti tetanu.

Pro klasickou turistickou cestu kratší než 3 měsíce nepotřebujete žádná víza. Na letišti dostanete pouze razítko do pasu. Mohou po vás chtít jméno hotelu, kde budete bydlet, popřípadě vidět rezervaci. Mohou vás také vyzvat k předložení zpáteční letenky, či dokladu prokazující dostatečné finanční prostředky. Váš pas musí být platný.

Doprava

Dopravovat se na Mauriciu je dobrodružství samo o sobě. Jezdí se po levé straně silnice jako v Británii. Doprava je trochu bláznivější méně vyzpytatelná, ale stále se nejedná o naprostý chaos a anarchii. I když se to na první pohled nezdá, řidiči jsou většinou bezpeční.
Když uslyšíte troubení, neznamená to ve většině případů “nepřekážej”, ale “koukej, jedu”, řidiči troubí z důvodu bezpečnosti, aby byli vidět a slyšet.

K dispozici je několik způsobů dopravy, které můžete využít.

BUS

Autobusová doprava je nejlevnější, ale časově nejvíce náročná. Autobusy jsou starší, ale funkční. Někdy jedou hodinu rychlostí 10km/h a jindy zase 90km/h ať ve městě nebo mimo. Nikdy dopředu nevíte, jak dlouho bude cesta trvat.

Existuje offline aplikace a webová stránka, kde naleznete, jaký autobusem jede kam, ale rozhodně se neřiďte časovým harmonogramem, jezdí si jak chtějí. Stačí přijít na stanici a počkat, nebo se rovnou na stanici zeptat místních.

Ceny se pohybují od pár rupií do 34 rupií za jednu cestu autobusem. Nikdy vám za osobu nedají vyšší cenu. Cena je ale pouze za jednu cestu, když budete muset přestupovat, budete muset znovu zaplatit.

Typický Mauricijský autobus
Autobusy jezdící na Mauriciu

V autobuse jezdí výběrčí peněz, který, až se usadíte, přijde. Řeknete mu, kam jedete a dáte peníze, on vám dá lístek a vrátí. Nemají rádi větší bankovky, než 200 rupií. Pokud si nebudete jisti jak se dostanete do cílové destinace, zeptejte se. Místní vám rádi pomůžou a poradí. Když uvidí, že jste turisti, dokonce vám řeknou, kde máte vystoupit. Když nevíte jak se jmenuje zastávka, kam chcete jet (což většinou nebudete, pokud to není název města), tak výběrčímu nebo řidiči ukažte mapu, oni vám ukáží gestem, jestli jo, nebo ne.

Počítejte, že autobus jezdí od brzkého rána, většinou od 5ti hodin a končí také dříve, jezdí maximálně do 7mi hodin, ale to jen hlavní spoje. Autobus je také nejlevnější způsob dopravy z a na letiště. Určitě není nezbytné jet taxíkem. Když vyjdete z letiště, vydáte se směrem na parkoviště, kde naleznete autobusovou zastávku a jednoduše se zeptáte každého řidiče autobusu, který přijede, zda jede do vaší destinace.

Jezdí zde více společností, které vás mohou dopravit. Poznáte je podle velikosti a barvy autobusu. Velké autobusy jsou modré a červené. Modré zajišťuje stát, červené jsou soukromé. Jezdí obvykle odlišné trasy. Ještě existují bílé mikrobusy. Na těch je obvykle napsáno “CONTRACT BUS” a mají i přídomek, který je v závorce. Přídomky jsou “EMPLOYEES” což je autobus, který si najala společnost k přiváženi zaměstnanců do firmy a z ní. Pak existuje také “SCHOOL”, ten odváží děti do školy a ještě “TOURIST”, který si můžete pronajmout při zájezdu nebo po dohodě. Někdy je k vidění i CONTRACT BUS, který funguje jako běžný autobus. Občas uvidíte i velké autobusy se značkou “CONTRACT”, které fungují stejně.

Poslední možnost veřejné dopravy je auto-autobus, což je taxi, který vozí lidi za ceny autobusu, na cenu je dobré se zeptat, než nastoupíte. Budou na vás pokřikovat název místa kam jedou a taky “same as bus.” Cenu ale většinou trochu navýší, zvlášť pokud vidí turistu. Jedná se o taxikáře, kteří pro někoho jedou, nebo se vracejí z práce domů a nechtějí jet naprázdno.

V autobuse si můžete připadat poněkud stísněně, sedačky počítají s malými a drobnými místními.
V autobuse si můžete připadat poněkud stísněně, sedačky počítají s malými a drobnými místními.

TAXI

I zde, jako všude jinde, potkáte taxikáře, kteří se budou snažit z vás dostat maximum peněz. Pokud bude muset taxi využít, vždy o ceně smlouvejte. Často za sebou uslyšíte troubení a uvidíte blikání. To znamená, že vás někdo chce vzít. Dávejte pozor. Taxíky jsou zde relativně drahé, ale dají se usmlouvat i na cenu autobusů, když si za tím budete stát a taxikář zrovna nebude mít nic lepšího na práci. Často zastaví a nabídnou “special price,” což znamená, že za 2 km zaplatíte 100 rupií. Na to stačí říct “bus is cheaper” a hned se budete bavit o jiné ceně. Toto funguje hlavně v oblasti Blue bay.

Taxi můžete sehnat prakticky kdekoli a kdykoli. Občas taxikáři jezdí “domů” za stejnou cenu jako bus, přitom vám v autě se budou snažit prodat nějaký zájezd, ubytování, akci či dopravu na jiný den. Většinou předražené. Když se s taxikářem dohodnete na ceně, ujistěte se, že tu částku máte přesně, nebo že vám vrátili správně. Ne vždy rádi vrací.

STOPOVÁNÍ

Levnější než autobus je stopování. Vzhledem k tomu, že jsou místní lidé přátelští, stačí chvíli počkat a někdo zastaví.

Pokud jste zůstali někde, například u pláže a poslední autobus už odjel, určitě se zeptejte lidí na parkovišti u aut, jestli by vás někam nepřiblížili. Je to super šance potkat jiné turisty, nebo v lepším případě místní, se kterými se můžete seznámit a poradí vám, kam se ještě podívat. Obzvlášť problematická doprava autobusem je z oblasti pláží v Le Morne. Je tam ale spousta lidí, kteří čekají i do západu slunce a pak jedou poloprázdným autem domů.

Rozhodně doporučujeme vyzkoušet. Je to dobrodružný způsob cestování. Samozřejmě je i zde, jako všude ve světě, potřeba trochu opatrnosti, nikdy nevíte, na koho narazíte. Pokud můžete, nestopujte úplně sami v noci na odlehlých místech.

Pronájem auta

Pokud se rozhodnete pronajmout si auto, budete potřebovat trochu odvahy, orientace a drzosti. Pro nezkušené může být mauricijská doprava stresující. Vše je ale možné časem zvládnout. Rozhodně nezapomeňte navigaci. Aplikacím je věnována jiná kapitola.

Vlastní auto je rozhodně velká výhoda. Místo 2 hodin v autobusu, který zastavuje každých pár metrů, strávíte na cestě 20 minut a dojedete si kam potřebujete. Za den máte tak šanci navštívit mnohem více míst, než kdybyste jeli autobusem. Parkování je mimo Port Louis zdarma, zde necháte 10 rupií za hodinu. Není vhodné sem ale jezdit autem, kvůli husté dopravě. Zde člověk snadno ztratí nervy.

Ceny pronájmů se odvíjí od velikosti auta, typu řazení a místa, kde auto půjčujete. Pokud jste smlouvaví, můžete si půjčit auto již od 800 rupií na den. Pokud znáte nějaké místní, mohou vám doporučit místa, nebo hledejte na Facebooku, kde místní nabízí svá auta. Většinou chtějí abyste si auto půjčili na více dní, jinak navýší cenu. Za 2 dny se cena může pohybovat kolem 1100 rupií. Vždy záleží, jak se dohodnete. Vyplatí se tedy zvážit, zda utratíte nemalé peníze za pronájem auta, nebo ušetříte a obětujete čas. Ideální je kompromis, půjčit auto na několik dní a na další dny zase využít autobusu. Pokud plánujete strávit celý den na pláži, autobus je dobrou volbou.

Benzín se pohybuje kolem 47 rupií za litr a nafta kolem 37 rupií (2018). Tankování je na celém ostrově stejně drahé, protože ceny určuje stát.

Auto z půjčovny v Quatre Bornes
Auto z půjčovny v Quatre Bornes, Mauricius.

Ostatní doprava

Scooter

Pokud jste sami, nebo maximálně ve dvou, můžete si půjčit Scooter. Nedáte tam moc zavazadel, ale pro přesouvání to stačí. Půjčovny jsou k dispozici hlavně na severu a za půjčení dáte kolem 500 rupií. Nefunguje to zde jako v Asii, že skútr seženete všude, opravíte všude a má ho každý. Zde jsou skútry méně časté, auta jsou oblíbenější. Tento způsob dopravy je asi nejvíce nebezpečný vzhledem k bláznivosti řidičů aut a autobusů.

Kolo

Tato varianta je vhodná v kombinaci s autem, kdy můžete vyrazit na výlety do přírody po méně frekventovaných cestách. Vhodné i k dopravě na pláž, nebo do města. Jako hlavní dopravní prostředek není kolo ideální, ostrov je příliš velký a jízda po rušné silnici v pořádném vedru není nic příjemného. Kolo si můžete půjčit spíše u místních než v půjčovně.

Pěšky

Pěší chůzi místní skoro neznají, proto když se budete ptát na cestu, vždy řeknou abyste jeli autobusem, i když na něj budete 15 minut čekat, pak to vezme oklikou a ještě budete přestupovat. Někdy je lepší jít podle mapy pěšky.

Stravování

Mauricijské smažené nudle s vajíčkem
Typické smažené jídlo na Mauriciu s vajíčkem

Pokud se rozhodnete zvolit tu nejlevnější variantu, v podobě stánků a pouličního jídla, je možné se najíst za 30 – 70 Kč. Jídlo je ale bohužel skoro všechno smažené a všude podobné. Naštěstí jídlo nepálí, ale vždy je k jídlu zvlášť podávána pálivá chilli omáčka pro zájemce. Jídlo lze sehnat nejčastěji přímo na ulici, u stánků na pláži, u prodejce na kole, v malých špinavých bufetech, nebo v dodávkách přímo na silnici, kde mají prodejci velkou nádobu s rýží v kufru a prodávají jídlo do mističek kolemjdoucím, nebo jedoucím (např. Quatre Bornes).

Tradičním jídlem na Mauriciu, všude se vyskytujícím, jsou smažené nudle s masem (nejčastěji kuřecím) a vajíčkem, smažená rýže, gyros, hamburger a také tradiční muslimské jídlo Briani. Briani je vařená rýže s hnědou omáčkou podávaná s kuřecím, hovězím masem, nebo s rybou. Dále jsou k dostání bílé bagety, které jsou všude stejné, tropické i dovážené ovoce, spousta místní zeleniny, různé smažené kuličky ze zeleniny, smažená cuketa, nebo lilek obalovaný ve vajíčku. Samozřejmostí jsou kokosy, které ale na Mauriciu nepatří mezi nejlevnější i přesto, že rostou na každém rohu. Cena pro místní je kolem 30 Kč, turisté mohou platit i 60 Kč za kus.

Na Mauriciu není vhodné kupovat sýry a šunky, jelikož jsou relativně drahé a dovážené, lepší je vyžít místních surovin a pokrmů. Nutné je ale bohužel kupovat, nebo převařovat vodu. Z kohoutku ji nepijí ani místní obyvatelé. Velká lahev vody (1,5 l) stojí v supermarketu asi 13 Kč, na ulici kolem 20 Kč, na plážích je i kolem 30 Kč.

Pokud na jídle šetřit nepotřebujete, Mauricius samozřejmě nabízí širokou škálu restaurací a luxusních podniků, kde naleznete mnohem větší výběr jídel, a to i v evropském stylu. Za běžné jídlo není problém zaplatit 200 – 500 Kč v turistické restauraci.

Je nutné pamatovat na to, že na Mauriciu se jídlo nedá sehnat úplně na každém rohu. Jsou zde oblasti, kam si je potřeba přinést dostatek vody a jídla s sebou. Příkladem je Le Morne, nebo většina oblastí v horách a národních parcích, cesty k vodopádům atd. Když máte štěstí, naleznete ovoce v lese přímo na stromě – mango, papaya, jack fruit (chlebovník).

Hovězí Briani
Hovězí Briani
Jack utržený přímo ze stromu.
Jackfruit utržený přímo ze stromu.
Rozporcovaný jackfruit. Skvělá pochoutka pro půl vesnice.
Rozporcovaný jackfruit. Skvělá pochoutka pro půl vesnice.

Ubytování

Mauricius je relativně malý ostrov, takže není potřeba se každý den přesouvat. Celý ostrov lze krásně prozkoumat z jedné výchozí stanice (popřípadě dvou, nebo třech). Pokud chce člověk hodně cestovat, je ideální zvolit bydlení v centru (Curepipe Fenix, Rose Hill, nebo Quatre-Bornes – z těchto měst jezdí autobusy na všechny strany ostrova). Každý den lze navštívit jinou část ostrova. Pokud ale preferujete spíše relax na pláži, je lepší si najít ubytování přímo na pláži.

Oblíbenou a cenově dostupnou destinací je oblast Flic en Flac. Dále pak pláže na severu jako Trou aux Biches, Mont Choisy, nebo Grand Baie, která vládne nočním životem. Pro milovníky luxusu je tu oblast Le Morne, kde jsou k dispozici luxusní hotely s krásnými plážemi a mořem plným korálů (na pláž sem ale samozřejmě lze dojet z jakéhokoliv ubytování). Pár dní před odletem je vhodné se ubytovat v oblasti Blue bay a Mahébourg. V této oblasti je stále co k poznávání a je to jen pár kilometrů na letiště.

Luxusní ubytování v oblasti Le Morne.
Luxusní ubytování v oblasti Le Morne, Mauricius.

Varianty

Ubytování seženete klasicky přes Booking.com. Ceny se mohou různit dle oblasti. Seženete zde i poměrně levné ubytování za několik stovek, ale v luxusních oblastech (Le Morne) není problém zaplatit za jednu noc třeba 20 000 Kč. Levné ubytování v této oblasti bohužel neseženete. Celkově se ceny za noc pohybují od 250 Kč za dvojlůžkový pokoj až po 60 tis. Kč.

Další variantou je Airbnb. Ubytování přes Airbnb je o něco levnější než přes Booking, ale často je potřeba zůstat déle – například týden. Zároveň jsou zde ještě poplatky za úklid a zprostředkování, takže se nevyplatí každý den stěhovat.

Další variantou pro lowcost cestování je Couchsurfing, který zde funguje. Evropan by ale mohl být zaskočen příliš přátelskou povahou místních. Místní rádi poradí, sdílejí informace o své kultuře a životě na ostrově a nic pro ně není problém. Zároveň je potřeba počítat s tím, že bydlení u místních nepatří mezi nejčistší a nejmodernější.

Poslední variantou je kempování. Na veřejných plážích (např. Albion, La Cambuse) je možné si zdarma postavit stan. Jsou zde dokonce i sprchy a záchody, které se ovšem v 7 večer zavírají. Je možné se domluvit se službou, která se tu o ně stará, že vám za zálohu klíč nechají. Nechybí ani stánky s občerstvením. Místní mají stanování v oblibě hlavně o víkendech a svátcích, kdy sem přijíždějí s celými rodinami i na týden kempovat.

Místa k navštívení

Hory

Všechny vrcholky, které jsou zde zmíněné jsou dobře přístupné, takže není třeba žádné lanové vybavení. Je dobré vždy vyrazit co nejdříve. Nejen proto, že není takové vedro, ale také kvůli dobré viditelnosti. Hlavně v letních měsících (prosinec – březen) přicházejí přeháňky a často se odpařuje voda z lesů, nebo přicházejí mraky, které se drží v kopcích a odpoledne toho není moc vidět. Určitě si na cestu zabalte dostatek vody, minimálně 1,5 l na osobu. Ne vždy když slezete z kopce je možné hned něco k pití koupit. Dále je vhodná pokrývka hlavy a repelent, protože komáři jsou všude. Vhodné je i jídlo, jelikož i zdánlivě krátký výšlap se může protáhnout. Ve vysokých teplotách a při značné vlhkosti vzduchu je každý výlet náročný.

Velikou výhodou Mauriciu je jeho nejedovatost. Ve volné přírodě zde nenajdete žádná nebezpečná zvířata, ani několik hadů, kteří zde žijí, nejsou jedovatí. Můžete se tak bez starostí brodit džunglí, nebo lézt po horách. Pozor je ale potřeba dávat v moři, zde je život velice pestrý a můžete tak spatřit jedovaté hady, nebo ryby.

Na žádné hory, ani do národních parků není třeba platit vstupné, někde se pouze zapíšete do knihy návštěv.

Piton de la Petite Rivere Noire (828 m.n.m.)

Nejvyšší hora ostrova, která se tyčí v národním parku Black River Gorges, ze kterého je úžasný pohled na velkou část ostrova, rozhodně stojí za návštěvu. Nejjednodušší způsob, jak se tam dostat, je autem. Dojedete na vyhlídku Gorges viewpoint, ze které si můžete prohlédnout krásnou rokli až k pobřeží, odtud se vydáte po asfaltce směrem na západ asi 100 m kde uvidíte ceduli na nejvyšší horu. Cesta je dobrá, na trekingovou obuv, když je po dešti, je potřeba počítat s blátem na cestě. Cesta je střídavě z kopce a do kopce až skoro ke konci. Sem tam cestou prokoukne nějaký ten výhled mezi stromy. Na konci naleznete přidělané lano, které se vám bude hodit, až polezete na nejvyšší bod. Lano nahradilo řetěz, ze kterého zde zůstal jen kousek, ale také se hodí.

Druhý možný výstup je z vesničky jménem Chamarel. Cesta vede od vyhlídky Chamarel viewpoint, kde ale není možné nechat auto. To můžete nechat dál směrem do centra vesnice. Výšlap je náročnější a strmější, ale také zvládnutelný.

Některé mapy říkají, že z národního parku je možné také na vrcholek, ale nikde odbočka není, navíc cesta by byla nejnáročnější.

Výhled v nejvyšší hory Mauriciu na útes Le Morne.
Výhled z nejvyšší hory Mauriciu PITON DE LA PETITE RIVERE NOIRE na útes Le Morne.
Začátek treku na PITON DE LA PETITE RIVERE NOIRE s vrcholem v pozadí.
Začátek treku na PITON DE LA PETITE RIVERE NOIRE s vrcholem v pozadí.

Le Pouce (820 m.n.m.)

Hora za městem Port Louis ve tvaru palce, ze které je krásný výhled na město a zároveň na druhou stranu, na plošinu v centru ostrova a na ostatní vesnice v dolinách. Výstup je možný ze dvou směrů.

Jednodušší výstup je ze zadní strany. Mezi částmi Moka a Saint Pierre. Pokud sem chcete dojet autobusem, dojedete do Moka a zde řeknete, že chcete na tuto horu a už vás nasměrují na správný autobus a zastaví vám u odbočky. Výstup je přibližně z 370ti m n.m., ale bude váš čekat příkřejší stoupání, které je doprovázeno potůčkem na cestě a jinými malými záludnostmi.

Špičatý vrchol hory Le Pouce viditelní z konce treku v Port Luis
Špičatý vrchol hory Le Pouce nahoře vpravo viditelní z konce treku v Port Luis. Tuto vzdálenost lze ujít pěšky, lepší cesta je ale směrem z kopce než nahoru.

Druhá přístupová cesta je z Port Louis, části Tranquebar, do které můžete dojet autobusem. Začínáte prakticky z nulové výšky, tak počítejte s dlouhým výšlapem. Ne příliš prudké stoupání, ale zato velmi táhlé, takže se vám chvílemi bude zdát výstup nekonečný. Opět vás cestou překvapí několik vodních cest, které křižují cestu, dokonce i několik metrů.

Obě cesty mají společnou křižovatku pod vrcholem. Zbytek cesty, asi 1 km, je nezakrytá a tedy za přímého svitu slunce. Je to procházka až skoro k vrcholu. Poslední kousek je trochu horolezecký, ale stále ho lze vylézt bez větších obtíží. Výhled stojí opravdu za to. Ideální je na kopec vylézt ze zadní části (od Moka) a dolu to vzít směrem do města Port Louis a spojit třeba s prohlídkou města. Tento trek měří celkem 10 km a zabere zhruba půl dne.

Cesta z autobusová zastávky na horu Le Pouce s vrcholem v pozadí.
Cesta z autobusová zastávky na horu Le Pouce s vrcholem v pozadí.
Závěrečné stoupání na vrchol Le Pouce.
Závěrečné stoupání na vrchol Le Pouce.
Cesta dolů z Le Pouce lemovaní obrovskými agávemi vedoucí směrem do Port Luis.
Cesta dolů z Le Pouce lemovaní obrovskými agávemi vedoucí směrem do Port Luis.

Le Morne Brabant (556 m.n.m.)

Ikonický útes Le Morne Brabant.
Ikonický útes Le Morne Brabant, Mauricius.

Tato hora byla v roce 2008 přidána na seznam světového dědictví UNESCO. Výstup do první části této hory je jednodušší, než na předchozí hory, možná i vzhledem k upraveným cestám a nižší nadmořské výšce. Cesta je zde široká a dobře schůdná. Může po ní jet i terénní auto. Je to jediná hora, která má otevírací dobu 7:00 až 16:00. Pokud jedete autobusem, vstoupíte u jižní strany kopce v zatáčce (mávnete na řidiče) a vydáte se na asi 1,5 km dlouhou cestu po rovině na začátek trasy na kopec.

Pokud jedete autem, tak se na parkoviště na jižní straně dostanete stejnou cestou. Cesta je prašná, ale dobře sjízdná. U brány je dobré se zapsat do knihy návštěvníků a dále pokračovat po cedulích až na vrchol. Jsou zde dva vrcholy. První (cca 240 m.n.m.), na který se dá dojít po dobrém terénu, který vám poskytne krásnou scenérii jižního a západního pobřeží. Pokud se cítíte na mnohem náročnější výstup, můžete pokračovat dál po cestě, která se rychle mění v nezpevněnou horskou pěšinu. Ta vede až na druhý vrchol ve výšce cca 500 m n.m. Málo turistů se dostane až na vrchol, většina končí v půli cesty, někdo ani netuší, že lze pokračovat. Výhled z úplného vrcholu je nádherný.

Pohled z vyhlídky na útesu Le Morne Brabant.
Pohled z vyhlídky na útesu Le Morne Brabant, Mauricius.

Pláže

Téměř kolem celého ostrova je korálový útes, tudíž na pobřeží nejsou vlny, moře je teplé a mělké, ideální na šnorchlování a pozorování korálových útesů plných různobarevných rybiček, ježků a dalších živočichů. Veškeré pláže na ostrově jsou přístupné veřejnosti a to i ty před luxusními hotely. Často je ale problém se na pláž mezi hotelovými komplexy dostat. V některých místech (Le Morne) je jeden hotel vedle druhého a od silnice jsou obehnány zdí. Je tedy nutné na pláž proniknout na přístupném veřejném vstupu a po pláži dojít tam, kam chcete.

V moři vás ohromí pestrý korálový život. Je ale třeba dávat pozor na jedovaté živočichy, které na korálech žijí. Vhodné jsou boty do vody a šnorchlovací vybavení. Můžete zde potkat jedovaté hady, kteří jsou ale většinou plaší. Nebezpečí zde představuje tzv. Stonefish, což je ryba pobývající u dna na kamenech, nebo korálech, jelikož svým vzhledem věrně připomíná kameny, nebo korály, je těžké ji spatřit. V hřbetní čísti těla má ostny s agresivním jedem, na které můžete snadno šlápnout. Mimo silné bolesti, můžete ochrnou, nebo i zemřít. V takovém případě je třeba zavolat rychlou pomoc a podat protijed, zároveň je dobré poraněné místo ponořit do horké vody. Tomuto incidentu se můžete vyhnout, pokud budete nohy po dně šoupat a nebudete našlapovat svrchu. Kopnete-li do ryby ze strany, nic se vám nestane.

Pointe D‘ Esny

Veřejná pláž, která je klidnější a chudší na korálové útesy. Není zde dostatek stínu. K proniknutí na pláž jsou dva vstupy ze silnice, které jsou dobře označené, dokonce i cedulemi.

Blue Bay

Vyhlášená pláž. Během víkendů a svátků je přeplněná místními. Nachází se zde největší a nejhezčí korálové útesy na ostrově v oblasti chráněného mořského parku (Blue Bay Marine park). Tato oblast se nachází kus od pobřeží, takže jsou tam turisté dopravováni lodí s proskleným dnem. Cena za tento asi hodinový výlet je různá. Pohybuje se od 250 do 800 rupií, záleží na tom, jak moc se chcete dohadovat. Zdatnější plavci tam mohou i doplavat, ale je potřeba si dát pozor na silnější proudy mezi ostrůvky. Naleznete zde i několik stánků s občerstvením u silnice, kde můžete koupit zmrzlinu, kokosy, ale také nudle a hamburgery. Pokud budete pěšky pokračovat po pláži směrem na sever, dostanete se na mnohem klidnější pláže, kde lze šnorchlovat nedaleko od břehu.

Výlet lodí za korály v Blue bay.
Výlet lodí za korály v Blue Bay, Mauricius.
Blue bay
Blue Bay, Mauricius

La Cambuse

Oblíbená veřejná pláž hlavně mezi místními. Je zde plno stromů, takže je možné nalézt dostatek stínu. O víkendech se zde scházejí místní rodiny a pořádají pikniky. Pláž je bez občerstvení, jen s kokosy.

Piknik na pláži La Chambuse.
Piknik na pláži La Chambuse, Mauricius.

Gris Gris

Toto místo je spíše vhodné jako vyhlídka, než pláž ke koupání. Nejsou zde korálové útesy, tudíž jsou zde velké vlny a podmořské proudy. Přesto se ale s trochou opatrnosti koupat dá. Procházka po pobřeží nabízí pohled na oceán a velké vlny tříštící se o útesy.

Gris Gris
Gris Gris, Mauricius

Saint Felix beach

Malá, velice klidná pláž. Není moc známá, ani turisty vyhledávaná. Je docela možné, že zde budete sami. Moře je zde čisté. Zábavné na této pláži je, že když více na severu vejdete do vody, vodní proudy vás odnesou na jih. Jsou docela silné, ale ne nebezpečné.

Klidná a prázdná pláž Saint Felix Beach.
Klidná a prázdná pláž Saint Felix Beach, Mauricius.

Le Morne

Pláže v oblasti Le Morne patří mezi ty nejkrásnější na Mauriciu, moře je zde jako stvořené ke šnorchlování.
Pláže v oblasti Le Morne patří mezi ty nejkrásnější na Mauriciu, moře je zde jako stvořené ke šnorchlování.

Nejkrásnější a nejluxusnější část ostrova. Poloostrov obehnaný písčitými plážemi a luxusními hotely. Ideálním místem pro šnorchlování jsou pláže před hotely. Zde jsou snadno dostupné rozsáhlé korálové útesy plné barevných rybek, pláže jako takové už jsou ale hůře dostupné. Je potřeba se sem vydat z veřejné pláže pěšky po pláži směrem na jih. Autobusem je celá tato oblast obtížně dostupná, jelikož staví pouze na hlavní silnici B9. Je tedy ideální u odbočky na tento poloostrov stopnout nějaké auto, nebo i contract bus jedoucí do hotelu. V této oblasti se nachází jedna dosti drahá restaurace na první křižovatce, dále pak není moc možností koupit jídlo a pití (vezměte s sebou). U parkoviště se naleznete stánek s ovocem a vodou, dále po pláži je už jen jedna restaurace hned u hotelu.

Korálové útesy na Le Morne. Zde jsou ryby velice zvědavé, někdy až útočné.
Korálové útesy na Le Morne. Zde jsou ryby velice zvědavé, někdy až útočné.
Korálové útesy na Le Morne. Naleznete zde nejrůznější ryby všech možných barev i tvarů.
Korálové útesy na Le Morne. Naleznete zde nejrůznější ryby všech možných barev i tvarů.
Korálové útesy na Le Morne. Opravdový šnorchlovací zážitek!
Korálové útesy na Le Morne. Opravdový šnorchlovací zážitek!

La Preneuse

Pláž není příliš hezká ani velká. Je zde ale hezký výhled na útes Le Morne. Nedaleko naleznete Tamarin beach ta také není příliš hezká a jelikož se nachází v zálivu, voda je zakalená. Pořádají se zde ale výlety lodí za delfíny (plavání s delfíny).

Výhled z pláže La Preneuse na Le Morne.
Výhled z pláže La Preneuse na Le Morne, Mauricius.

Flic en Flac

Toto město s dlouhou pláží je považováno za turistickou základnu. Pláž je hezká, ale ne úchvatná jako na Le Morne, naleznete zde ale ubytovaní za rozumné ceny na rozdíl od Le Morne a různé možnosti stravování. Oblast je snadno dostupná autobusem. Zde můžete očekávat čisté moře, ale s mrtvými korály, pod stromy naleznete dostatek stínu.

Flic en Flac
Flic en Flac, Mauricius

Albion

Špinavá pláž, kalné moře. Oblíbená destinace hlavně u místních, kteří zde pořádají velké sešlosti a pikniky.

Balaclava

Relativně pěkná pláž, ale těžko dostupná. Oblast je plná hotelů. Na pláž se můžete dostat brankou pár desítek metrů od posledního parkoviště směrem zpět.

Trou aux Biches

Nádherná pláž. Není sice vhodná pro šnorchlování jelikož je na dně jen písek. Ale moře má zde nádhernou světle modrou barvu, písek je jemný a bílý. Pobřeží lemují palmy před hotely. Řada stánků u veřejné části, jinak zde chodí potulní prodejci kokosů, ananasů a jiného ovoce, zároveň také prodejci šperků, šátků a dalších věcí.

Klidná pláž v oblasti Balaclava.
Klidná pláž v oblasti Balaclava, Mauricius.
Pláž jako z katalogu. Trou aux Biches.
Pláž jako z katalogu. Trou aux Biches, Mauricius.

Mont Choisy

Velice dlouhá a spíše klidnější čistá pláž s čistým mořem, ne příliš vhodným pro šnorchlování (jen písek). Je zde dostatek stínu pod stromy a možnost občerstvení.

Pereybere

Hezká a čistá pláž i když je v zálivu. Není příliš velká, zato oblíbená mezi místními i turisty. Občerstvení u veřejného vstupu na pláž.

Poste Lafayette

Čistá malá pláž mezi útesy. Skvělá pro potápění díky korálovým útesům. Spíše klidnější místo bez hotelů.

Belle Mare

Rušnější oblast vyhledávaná i místními. Relativně dlouhá pláž a s dostatkem stínu pod stromy. Moře není vhodné pro šnorchlování kvůli písku.

Pozor! Pokud možno, oblékněte si na šnorchlování tričko místo používání opalovacího krému. Krémy se velice snadno dostávají do vody a látky obsažené v nich zastavují růst korálů a tím je postupně ničí. Velká míra turismu v těchto oblastech budoucnost korálových útesů velice ohrožuje.

Města

Města na Mauriciu asi nejsou tím hlavním lákadlem, ale pokud máte trochu času, není špatné se v některých zastavit.

Mahebourg

Mahebourg je takové tradiční místní město. Nečekejte zde davy turistů ani luxusní hotely, či restaurace. Město si stále zachovává svůj starobylý, tradiční a špinavý dojem. Naleznete zde trochu té autenticity. Díky tomu, jsou i ceny nižší, takže nakupování je zde příjemnou záležitostí. V centru se nachází velké tržiště, které žije hlavně v pondělí. Je běžně otevřené od rána do zhruba 5 hodin odpoledne a je to ideální místo pro levný nákup ovoce, zeleniny, koření, sušených ryb a další. Pokud chcete ušetřit, vydejte se na nákup odpoledne, nejlépe v době, kdy už to místní prodavači pomalu sklízejí. Nikdo prý nechce nosit nic, z toho co mu zbylo, domů a prodají vše za jakoukoli cenu. Celý proces ještě urychlí a lehce zdramatizuje přicházející déšť, jelikož tržiště má střechu pouze z plachet. Takže se snadno může stát, že si člověk přinese domů tašky tropického ovoce za směšné ceny. Zároveň je možné se zde levně najíst s místními, koupit nějaké oblečení, nebo suvenýry a dokonce je tu i několik bankomatů. Na pobřeží se nachází pomník obětem dobývání ostrova s krásným výhledem na oceán a část ostrova.

Tradiční Mahebourg
Tradiční Mahebourg

Port Louis

Port Louis je hlavním městem Mauriciu. Město je to celkem divoké opět s tradičním rázem plné trhů a všelijakých stánků s oblečením a vším možným. Koupíte zde i spoustu značkového oblečení za nižší ceny. Zajímavou dominantou města je pevnost Adelaide. Je to stará pevnost, která sloužila k obraně ostrova nacházející se na kopci uprostřed města. Vstup je sem zdarma a je zde nádherný výhled na celé město, oceán a vysoké kopce za městem. Dále se ve městě nachází přístav a několik architektonicky zajímavých budov. Známou atrakcí je i Blue Penny Museum, kde se nacházejí nejznámější známky na světě – červený a modrý Mauricius. K návštěvě města zvolte ideálně ráno, nebo pozdní odpoledne. Slunce pálí a během dne je zde opravdu teplo.

Port Louis, hlavní město Mauriciu
Pohled na Port Louis, hlavní město Mauriciu, z nedaleké pevnosti Adelaide.

Curepipe

Nejvýše položené město na ostrově s nejchladnějším podnebím (zima tam ale není), které se rozvíjelo díky epidemii malárie (1867), jelikož se sem lidé přesouvali z hlavního města za čistším vzduchem. Hlavní atrakcí je sopečný kráter Trou aux Cerfs, který dal údajně vzniku celého ostrova. Až nahoru se dá vyjet autem a kolem kráteru vede asfaltka, takže ho lze celý obejít. Od kráteru je výhled na celé město a další přilehlá města. Vstup je zdarma. Dále se zde nachází i botanická zahrada.

Pohled do kráteru Trou aux Cerfs v Curepipe.
Pohled do kráteru Trou aux Cerfs v Curepipe.

Quatre Bornes

Dalším městem v kopcích je Quatre Bornes. Není příliš turistické a zároveň drahé. Pro místní je to jedna z nejdražších částí ostrova. Bohatí místní tedy nebydlí na pobřeží, ale ve vnitrozemí, v kopcích. Nachází se zde velké tržiště v centru, kde se každý den prodává něco jiného (jednou oblečení, jindy ovoce a zelenina), ceny ale nejsou tolik příznivé jako v jiných částech ostrova. Je zde také centrální autobusová stanice, z které lze vyrazit skoro kamkoliv po ostrově. Ulice jsou zde chaotickým bludištěm, doprava hustá. Pokud zde nebydlíte, nebo nepřestupujete, není příliš důvod se sem vydávat.

Grand Baie

Grand Baie je místem turistického ruchu. Vládne nočním životem, je zde plno barů a restaurací. Přes den můžete využít místních pláží ke koupání.

Vodopády

Rochester falls

Vodopády Rochester jsou krásně přístupné pěšky, ale zároveň k nim lze, ne moc pohodlně dojet autem.

Vedou sem dvě přístupové cesty. Můžete dojet autobusem do města Souillac na autobusové nádraží a odsud se vydat cestou na sever po pravém břehu řeky, kde vás cesta povede nejprve městem, dále novou zástavbou, i kukuřičným polem. Tudy je možné jet i autem. Zaparkujete u banánovníků asi po 2,5 km a zbytek cesty (asi 50 m) musíte dojít pěšky.

Druhá přístupová cesta je vyloženě po silnici, zde zaparkujete na jejím konci, kde se ocitnete nad vodopádem. Vede tu ale cesta kolem vodopádu, po které se dostanete pod něj.

Rochester falls
Rochester falls, Mauricius.

Vodopády jsou celkem nízké, ale široké v poměru s ostatními. Voda sice není průzračně čistá, ale koupat se zde dá.

Možná zde potkáte mladé kluky, kteří si zde vydělávají skokem z vodopádu. Převádějí se, ale pak po vás chtějí peníze za to, že se koukáte, nebo fotíte. Nabízejí zde také kokosy.

Při pohledu na vodopád zpředu, uvidíte cestu vpravo vedoucí nahoru kolem vodopádu. Tudy se můžete jednoduše dostat na vrchol vodopádu, odkud kluci skáčou.

Chamarel waterfall

Nádherné fotogenické vodopády, které jsou spojeny s atrakcí, která se jmenuje Chamarel 7 Coloured Earth. Bohužel se do celého areálu platí vstupné. Jako cizinci máte cenu cca 250 rupií. Nejlépe se sem dostanete autem, autobusy sem nejezdí a pěšky je to daleko.

Rochester falls
Chamarel waterfall, úchvatný vodopád, Mauricius.

Vodopád se nachází na skalách v husté džungli a nelze se dostat až k němu. Můžete ho pouze pozorovat na dálku z vyhlídek v areálu. I tak je nádherný. Vodopád je 100 m vysoký, tedy stejně vysoký, jako je například socha Svobody. Nejstarší část – dolní dvě třetiny vodopádu, jsou staré zhruba 10-8 milionů let, horní třetina pouze 3.5 – 1.7 milionů let.

Tamarin waterfall

Vodopády s největší rozlohou, které se skládají z několika po sobě jdoucích vodopádů. Jelikož nejsou vodopády snadno dostupné, jedná se o přírodní zážitek bez davů lidí. Cesta začíná na stanici autobusu ve městě Henrieta, kam dojedete autobusem například z Quatre Bornes. Zde na vás čekají místní průvodci, které si můžete za nemalé peníze najmout na trek džunglí, nebo můžete zvolit dobrodružnou variantu a vydat se k vodopádu sami.

Tamarin waterfall, pohled z treku v džungli.
Tamarin waterfall, pohled z treku v džungli.

K vodopádům vedou dvě hlavní cesty. První je náročná a dlouhá, druhá je jednoduchá a krátká. Prví je náročná jak na fyzičku, tak na orientaci. Pokud ale chcete poznat místní divokou džungli na vlastní kůži, je to to pravé. V podstatě se budete několik hodin brodit řekou, hustou džunglí a kaskádou vodopádů směrem vzhůru. Komplikací je částečná neexistence cesty. Pokud se vydáte sami, potřebujete navigaci, která vám pomůže se pomalu prokousávat správným směrem špatným terénem. Cesta, která téměř neexistuje ve skutečnosti je dobře značená na mapy.cz. V některých úsecích je cesta dobře vyšlapaná, někdy se můžete ztratit cestou přes kameny, přes řeku. Obvykle ale lemuje řeku, takže když ji pořád uvidíte, je pravděpodobné, že jdete dobře. Na začátek treku se dostanete, když sestoupíte z Henriety dolů k vodní elektrárně u řeky, poté se vydáte proti proudu řeky směrem vzhůru. Cestou budete míjet spousty menších i větších vodopádů. Přibližně ve dvou třetinách si dejte pozor na rozdvojení (spojení) dvou řek, je potřeba se vydat po levém přítoku. Poté vás čeká strmý výstup nahoru, abyste se dostali nad nejvyšší vodopád Tamarinské kaskády. Cestou se budete prodírat džunglí, ale výsledek stojí za to. Na tuto trasu si vyhraďte minimálně 4 hodiny.

Druhá cesta je cesta snazší, stačí vám na ni zhruba hodina, záleží jak moc se plánujete ve vodopádu koupat. Od zastávky Henrieta, se vydáte pěšky po silnici stále dál směrem k velkému jezeru Tamarin falls reservoir. Pokud dojdete až tam, už jste příliš daleko, cesta k vodopádu odbočuje ze silnice trochu dříve. Pokud jste přijeli autem, můžete ho u rezervoáru zaparkovat a vydat se zpět směrem na severozápad do lesa, kde musíte najít cestu k vodopádům dolů. Tam jste za pár minut a výhled opět stojí za to.

Alexandra waterfall

Tento vodopád není nijak zvláštní, protože na něj není moc dobře vidět. Je schovaný v lese vedle vyhlídky. Pokud využijete vyhlídkovou rozhlednu, kousek z těchto vodopádů uvidíte. To nejhezčí na tomto místě je výhled na ostrov. Ten patří mezi jeden z nejkrásnějších na ostrově. Každopádně je to i velmi dobré místo na odpočinek, nebo svačinu. Oblíbené místo u místních.

Žádné vodopády nejsou placené (Kromě Chamarel), nikdo by tak po vás neměl nic chtít.

Výhled z vyhlídky u Alexandra waterfall.
Pohled z vyhlídky u Alexandra waterfall, Mauricius.

Další místa k navštívení

  • Chamarel 7 colored Earth – Jedna z hlavních turistických atrakcí. Jedná se o hlínu/zemi zbarvenou v sedmi barvách. Lze pouze fotit a pozorovat za plotem. Dále zde naleznete několik suchozemských želv, výhled na vodopád a upravenou zahradu. Jak již bylo řečeno v článku o vodopádu, do celého areálu se platí vstupné. Jako cizinci platíte cca 250 rupií. Dostanete se sem autem, nebo taxi, autobusy sem nejezdí.
  • Botanická zahrada – Krásná a poměrně veliká zahrada na severu ostrova. Naleznete zde nejrůznější druhy tropických rostlin, jako například největší leknín Viktorii královskou, jejíž listy unesou i malé dítě. Údajně se jedná o nejstarší botanickou zahradu na jižní polokouli. Vstup je zpoplatněn.
  • Cap Malheureux – Nejsevernější bod ostrova s hezkou vyhlídkou na moře a fotogenickým kostelem.
  • Velký baobab – Pokud se už budete nudit v okolí letiště a nikdy jste ještě neviděli baobab, můžete zajít na toto místo. Cesta vede skrz pole. Baobab je asi jediným na ostrově.
  • Jezero Grand Bassin – Toto jezero má zejména náboženský význam, jelikož voda v něm je posvátná. Kolem jezera naleznete hinduistické sochy, chrámy, obětiny a plno lidí, kteří sem přicházejí uctívat bohy. Na kopci nad jezerem je vyhlídka na jezero a okolí. Na parkovišti naleznete obrovské sochy. Vstupné zdarma.
  • Čajové plantáže – Klidné čajové plantáže přímo u cesty. Můžete zde navštívit také čajovou továrnu, nebo koupit místní čaj přímo v továrně.
  • Maják v Albionu – Hezké místo na pobřeží. Můžete se zde procházet po útesech a třeba pozorovat západ slunce.

Doporučení a rady na cestu

Aplikace

  • Autobusové trasy – Offline aplikace, která vám pomůže s nalezením cesty autobusem. Musíte ale vědět počáteční a cílovou destinaci. Nebo se zeptat místních, ti rádi pomohou.
  • Maps.me – Pro navigování po ostrově je dobré si stáhnout aplikaci s openstreetmap (OSM), která má nejvíce detailů. Naleznete zde nejvíce cest a také silnic o kterých nemají google mapy ponětí. Offline si v aplikaci můžete stáhnout regiony. Bohužel nevidíte vrstevnice ve verzi zdarma, ale zato komentáře k některým místům v mapě.
  • Mapy.cz – České mapy mají výborné vlastnosti. Jsou offline, jsou detailní (ne tak jako OSM) a mají možnost navigace, takže pokud se někam vydáte autem, tak offline navigace je vynikající.

Co nezpomenout zabalit

  • Repelent – Pokud se vydáte do lesů a parků, rozhodně se bude hodit. Jako nejlepší se jeví Predator.
  • Opalovací krém – Slunce pálí a pokud přijede bílí v období evropské zimy, spálíte se možná i s opalovacím krémem. Opaluje to i v dešti. Ideální je zvolit krém s faktorem 50.
  • Panthenol – Pro případné spáleniny.
  • Pláštěnka – Během celého roku se přeháňky mohou přihnat. Jsou většinou jen místní, takže stačí obléci pláštěnku, nebo jednoduše popojet o kus dál.
  • Potřeby pro šnorchlování – Nádherné části oceánu (popsané v kapitole Pláže), které ukrývají překrásné korály a rybky. Šnorchlování zde stojí za to.
  • Léky na trávení, průjem – Jsou vhodné stejně jako jinde na cestách mimo Evropu.
Cesta od Tamarin falls mezi poli s cukrovou třtinou.
Cesta od Tamarin falls mezi poli s cukrovou třtinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *