Dominikánská republika

Země plná kokosových palem, krásných pláží s průzračnou vodou Karibského moře, vysokých hor, přírody a dobré nálady, ale také turistů, dotěrných prodejců a odpadků. Země je plná kontrastů a v některých ohledech už zdaleka nepředstavuje ten Kolumbův “ráj na zemi”, kterým tento ostrov nazval, když zde zakotvil.

Při putování Dominikánskou republikou máte občas pocit, jako byste navštívili několik různých zemí. V jednotlivých částech se mění krajina, rostlinstvo, lidé, i klima. Právě proto je Dominikánská republika tak pestrou zemí.

Praktické informace

Dominikánská republika je nejnavštěvovanějším státem Karibiku. Hledáte-li luxusní dovolenou na krásné  karibské opuštěné pláži, vyberte jiný ostrov. Turistů je zde plno a všude. Každý výlet na známá a oblíbená místa, která asi dříve opravdu dotvářela atmosféru karibského ráje, dnes doprovází davy lidí, což úplně kazí hezký dojem z jakéhokoliv místa. Jsou zde ale i oblasti bez lidí – velmi odlehlé, nebo špatně dostupné a nebo jenom dál od moře.

Nezapomeňte adaptér! Zásuvky jsou zde americké s napětím 110V. 

Ostrov je vhodnější pro lidi, kteří hledají  dobrodružství a chtějí cestovat a objevovat, protože toho stále ještě Dominikána nabízí plno. Pokud vám davy lidí, zakalená voda od opalovacích krémů, sem tam nějaký kus plastu nevadí a hledáte hlavně resort přímo u moře s palmami na pláži a all inclusive, také asi nebudete zklamáni. Přeci jenom je to levnější varianta tropické all inclusive dovolené, kterou si dnes může dovolit stále více lidí. Je ale velká škoda ochudit se o krásy celého ostrova a uvázat se jen na jedno místo.

Hlavní sezóna zde začíná v prosinci, kdy končí období dešťů/hurikánů, a končí v dubnu. I mimo hlavní sezónu můžete vyrazit, ale je třeba počítat s častějším deštěm a vyššími teplotami. I tak je ale počasí nevyzpytatelné. V období dešťů si můžete klidně užít celou dovolenou bez deště a stejně tak vám může v sezóně sucha celý týden propršet.

Ostrov je relativně bezpečný, ale i tak je vhodné si dávat pozor, nepohybovat se ve vyloučených oblastech zejména v noci. Běžné krádeže jsou častější ve větších městech, jako je třeba Santo Domingo. Není vhodné telefon, či peněženku nosit v ruce, protože se může stát, že motorkář jedoucí kolem, vás o věci velmi rychle připraví. Pokud se ale budete pohybovat v turistických oblastech, nebo v neturistických jen během dne a chovat se rozumně, nemělo by se nic stát. Ve městech buďte vždy tam, kde je hodně lidí.

Lidé jsou většinou usměvaví a nápomocní. Bohužel anglicky často neumí. Budou se vám zde snažit prodat cokoli (suvenýr, jídlo, ovoce, zmrzlinu, taxi, kokos, masáž, nebo své průvodcovské služby) a vytáhnout z vás nějaké peníze. Nebojte se je důrazně odmítnout, nebo nezapomeňte smlouvat.

Jednotkový systém je zde odlišný. Tachometr v autě bude ukazovat rychlost v mílích za hodinu. Takže když pojedete 50, jedete vlastně 80 km/h. Vzdálenosti se ale uvádějí v kilometrech (dopravní značení). Teploměr neukazuje teplotu ve °C, ale v Fahrenheit. Takže trouba zapnutá na 400, má vlastně jen 200°C. Benzín se zde tankuje na galony, jídlo kupuje na libry (lb). Jedna libra je necelé půl kilo. Takto se prodává hlavně ovoce, zelenina a maso v supermarketech.

Doprava

V Dominikánské republice se jezdí vpravo. Doprava se možná může zdát trochu chaotičtější v porovnání s Evropou, ale stále to není tak chaotické jako doprava v jihovýchodní Asii. Oproti dopravě například v Hanoji je to zde velmi klidné. Občas sice můžete potkat vozidlo v protisměru, ale většinou jen proto, že se mu kvůli provozu zatím nepodařilo přejet do správného pruhu, nebo jede jenom kousek. Většinou se zde ale strany dodržují. Občas potkáte motorku na chodníku, nebo v jednosměrce v protisměru, protože motorka se prostě vejde všude a zdánlivě to vypadá, že pro ni neplatí mnoho pravidel silničního provozu. Údajně na ni není třeba ani řidičák. Na vesnicích a v horách je provoz minimální, často tak budete na silnici, nebo spíš na prašné cestě úplně sami.

Auta zde jezdí v jakémkoli stavu a s neomezeným počtem cestujících, Dominikánská republika.

Pro zkušené cestovatele a zároveň řidiče by to neměl být velký problém. Stále je ale třeba opatrnost a spíš než na pravidla, spoléhat na instink, předvídat a hlavně koukat. Občas se srazí i místní. Bezpečnější bude určitě auto než motorka.

K dopravě po ostrově můžete využít různých autobusů na kratší i delší vzdálenosti, vlastní pronajaté auto, či skútr, nebo motorku na kratší vzdálenosti a cesty po okolí. Také je zde samozřejmě možnost taxi, nebo levnější mototaxi, špatně dostupná místa můžete navštívit lodí. Pokud chcete po ostrově cestovat a objevovat plno míst a zároveň nechcete pronajímat auto na celou délku pobytu a řídit na dlouhé vzdálenosti, je ideální kombinace autobusu, auta a moto taxi. Všechny hlavní oblasti jsou propojeny autobusy. Můžete tak do vybraného místa dojet dálkovým autobusem, na několik dní se tam ubytovat a místo a nejbližší okolí prozkoumat pěšky, nebo pomocí mototaxi, na delší výlety si půjčit auto, nebo motorku. Pak se zase přesunout do další oblasti. Máte-li ale málo času a plánujete více cestovat než odpočívat na pláži, vyplatí se (ne finančně) auto půjčit rovnou na celou dobu.

Autobusy bývají většinou vyzdobené, s hlasitou hudbou, ledovou klimatizací a večer se zapíná diskokoule, Dominikánská republika.

Autobus

Autobus je velmi dobrým a pohodlným řešením přepravy na dlouhé vzdálenosti po ostrově. Využít můžete dopravní společnosti Caribe Tours, Asotrapusa, nebo Apptra. Co se týče Caribe Tours, tak jejich jízdní řády s časy odjezdů naleznete dokonce i na internetu, takže si cestu lze předem naplánovat. Autobusy jsou moderní, bohužel ale příliš klimatizované (mikina i bunda je občas vhodná), jezdí většinou na čas a lístek koupíte přímo na místě na autobusové stanici. Dostanete se s nimi na mnoho míst po celé zemi. Cenově jsou snesitelné.

Menší místní autobus gua gua, Dominikánská republika.

Na kratší vzdálenosti můžete využít menších autobusů různé kvality, kterým se říká gua gua. Časy odjezdu autobusu v tomto případě nikde nenajdete, často ani zastávku. Naopak vám ale zastaví kde budete chtít a naberou vás tam, kde zrovna budete u cesty mávat. Tyto autobusy jsou dobré na pohyb po okolí do vzdálenosti většinou 20-30 km. Cenově snesitelné, ale někdy dokonce na stejnou vzdálenost dražší než třeba Caribe Tours. Některé jsou luxusnější s klimatizací a zdobenými závěsy, jiné polorozpadlé s chybějícími dveřmi. Lidí se vejde neomezeně. Platí se až během cesty buď při výstupu přímo řidiči, nebo výběrčímu, který v průběhu jízdy cestující průběžně kasíruje. Tento dopravní prostředek využívají hojně hlavně místní. Ve větších městech jako je Santo Domingo jezdí i drobnější gua gua jako taková městská doprava, ale bez znalosti španělštiny, je v Santo Domingu komplikované zjistit, zda vás doveze tam, kam potřebujete.

V Santo Domingu jezdí plno malých gua gua v jakémkoli stavu, které fungují jako městská doprava, Dominikánská republika.

Pokud je autobus plný, lidé sedí na plastových židličkách uprostřed autobusu, další na podložkách na zemi u řidiče a ti úplně poslední stojí nalepení na dveřích. Někdy se také do uličky dají dřevěná prkénka mezi dvě sedačky přes uličku a vytvoří se tak další místa k sezení. Nemusíte mít strach, že byste se nevešli, každý platící pasažér je za každou cenu vítán. Mezi všemi těmito lidmi navíc prolézá průvodčí až k zadním sedadlům, aby vybral jízdné.

Auto

Auto je skvělým, ale bohužel drahým zpusobem, jak procestovat ostrov a vidět toho co nejvíce. Po celém ostrově naleznete mnoho autopůjčoven, takže není určitě potřeba auto půjčovat hned na letišti. Ceny za půjčení auta se liší v závislosti na typu auta, oblasti, kde auto půjčujete a délce pronájmu. Ceny začínají na 25$ za den při pronájmu na delší dobu, běžně se ale ceny pohybují mezi 30-40$ za den. Bude-li cena nízká, bude auto nejspíš staré s jistými nedostatky (špatně stírající stěrače, špatně svítící světla, chybějící zpětné zrcátko, špatné zamykání). Auto tedy nejprve pořádně zkontrolujte. Většina autopůjčoven půjčuje auto na minimálně 2,3, nebo 4 dny. Půjčit si tedy auto na jeden den je téměř nemožné. Pokud můžete, vyhněte se řízení ve velkých městech. Plánujete-li například navštívit Santo Domingo, půjčte si auto až po tom. Ušetříte si tak zbytečné starosti a stres, řízení na dlouhé vzdálenosti a také peníze.

Také je potřeba zvážit jaké auto vlastně ke svému putování potřebujete. To se samozřejmě odvíjí od toho, jak dobrodružná vaše cesta bude. Pokud se vydáte do hor, do odlehlejších míst jako jsou různé hůře dostupné vodopády, horské vesnice, nebo do pobřežních oblastí například na jihozápadě, určitě se vyplatí terénní auto, ideálně 4×4. Do některých míst se obyčejným osobním automobilem nemáte šanci dostat. Počítejte ovšem s mnohem větší spotřebou paliva. Pokud ale plánujete navštívit jen tradiční turistická místa, zvládnete to pravděpodobně jakýmkoliv autem.

Ani auta z půjčoven nebývají v příliš dobrém stavu, ale jedou. Dominikánská republika.

Klasické namátkové silniční kontroly nejsou příliš časté, ale pokud už se něco stane, je na vině většinou turista. Nejspíš je stále považován za bohatého člověka, který celou nehodu bez problému zaplatí. Pojištění zde zdaleka nemá každý tak, jak tomu je třeba v České republice. I přesto, ale autopůjčovny doporučují to vozidlo, které vás nabourá, nebo odře vyfotit s jeho SPZ.

V autě nikdy nic nenechávejte, protože se může stát, že vám zloděj rozbije okno jen kvůli bundě, nebo čepici. U levnějších půjčoven půjčujete auto většinou bez pojištění, ale i bez zálohy. Stačí jim pouze fotka vašeho pasu a to je vše. Mezinárodní řidičák není potřeba zařizovat, vystačíte si s tím českým.

Mototaxi

Mototaxi neboli motoconcho jsou motorkářští taxikáři v oranžových vestičkách, kteří vás velmi rádi zavezou kam budete potřebovat. Většinou (pomineme-li odlehlé oblasti) jsou všudypřítomní a není těžké je najít. Spíš najdou oni vás a budou troubit, aby vás upozornili, že vás mohou odvézt. Cenu vždy usmlouvejte předem. Na jednu motorku se vejdou dva lidé i s batohy a řidičem. Není třeba tedy platit dva taxikáře pokud cestujete ve dvou. Běžně tu jezdí na skútrech i čtyřčlenné rodiny.

Mototaxikáři v oranžových vestách jsou k dispozici na každém rohu, Dominikánská republika.

Klasické taxi zde samozřejmě také najdete, ale je tou nejdražší variantou dopravy. Také zde funguje služba Uber, která je levnější než taxi.

Loď

Loď můžete využít k dopravě do míst, kam se jinak nedostanete, nebo tam, kde jsou silnice příliš krkolomné. Příkladem je třeba národní park Los Haitises, kde se budete plavit mezi mangrovy, jezero Enriquillo, ostrovy, nebo pláž Fronton, či zátoka Aguilas. Loď také jezdí mezi městy Sabana de La Mar a Santa Barbara de Samaná, kde si můžete zkrátit cestu z Punta Cany na poloostrov Samaná. Dopravu je většinou ideální řešit přímo na místě.

Ceny

Platí se zde DOP – dominikánské peso, nebo americkými dolary. Dolary jsou zde běžně akceptovány zejména v turistických oblastech. Pojedete-li do odlehlých oblastí, určitě je vhodné si vybrat dostatečnou sumu pesos. 100 DOP je zhruba 38 Kč. V turistických oblastech a větších supermarketech můžete platit kartou. Někdy je ale za platbu připočítáván tak vysoký poplatek, že je levnější vybrat z bankomatu a platit penězi. Nejlépe vyberete z bankomatu banky Popular. Můžete vybrat vysokou částku (19 700 DOP) s rozumným poplatkem 300 DOP. Žádný výběr z bankomatu v Dominikánské republice není zdarma a některé bankomaty vás nechají vybrat pouze malé částky s vysokými poplatky.

Ceny jsou v Dominikánské republice obecně nižší než v České republice a na Karibik velmi nízké. Stále jsou ale ceny o dost vyšší než v zemích jihovýchodní Asie i přesto, že se jim Dominikánská republika v některých ohledech velmi podobá. Levné je zde samozřejmě žít jako místní. Za veškeré turistické záležitosti si až nesmyslně připlatíte.

Ubytujete-li se v luxusním hotelu a vydáte se na nějaký ten předražený organizovaný výlet, mohou se vaše výdaje šplhat klidně do statisíců. Také turistické restaurace jsou velmi drahé a ještě k výsledné částce připočítávají 28 % z ceny jako taxu. Vystačit si můžete ale i s málem. Ubytujte se sami v běžném hostelu, či u někoho doma přes booking, či Airbnb, jídlo kupujte ve velkých supermarketech, nebo choďte do místních jídelen, jezděte místními autobusy a na výlet si dojeďte sami autem, nebo autobusem. Pokud to jen trochu půjde, vyhněte se organizovaným zájezdům. Jednak můžete objevovat místní krásy mimo dav a zároveň ušetříte opravdu plno peněz. Výlety jsou až nesmyslně předražené.

Obecně je levná místní zelenina, místní ovoce, káva a kuřecí maso. Drahé jsou uzeniny, sýry a obecně mléčné výrobky, také opalovací krémy a vše co je zde hlavně kvůli turistům. Malé obchody “colmado” jsou o poznání dražší než větší supermarket.

Orientační ceny 2022:

Tradiční jídlo (kuře, rýže a fazolová omáčka) z místní jídelny 150 – 200 DOP, v horách i 100 DOP, to stejné jídlo z turistické restaurace 400 DOP, lepší jídla z restaurace 600 – 1000 DOP, banány ze supermarketu 13 DOP/lb, papaya 14 DOP/lb, ananas 59 DOP, ledový salát 27 DOP, brambory 30 DOP/lb, yuca 14 DOP/lb, chlazená kuřecí stehna 60 DOP/lb, plechovka rajčatového protlaku 74 DOP, celozrnná bageta 40 DOP, cesta místním autobusem 13 km za 50 DOP, cesta z Bávara do Santo Dominga autobusem Caribe Tours 400 DOP, čerstvý kokos na ulici bez turistické přirážky 50 DOP, levný dvoulůžkový pokoj 1200 DOP/noc.

Stravování

Nejlevnější variantou je samozřejmě místní kuchyně a místní plodiny. Dominikánská jídla jsou obecně nepálivá, protože chilli nepatří mezi běžné místní koření. Tradičním jídlem je vařené maso s trochou omáčky (nejčastěji kuřecí, nebo vepřové) s bílou rýží, zeleninou a fazolovou omáčkou. Mnohem častěji ale můžete u silnice vidět smažený kus kuřete s rýží, hranolkami, nebo smaženým plantainem (zelený zeleninový banán). To ale tradiční dominikánské jídlo není.

Místní rýže může být různě ochucená zeleninou, fazolemi, nebo bylinkami. Porce vařeného, nebo smaženého jídla stojí nejčastěji 150 – 200 DOP v místní jídelně. Dalším tradičním jídlem, které místní zejména snídají je mangú. Mangú je slaná kaše z plantainu podávaná většinou s vajíčkem, smaženým salámem, cibulí, nebo také sýrem. Chudší obyvatelé pak snídají pouze vařený plantain s vajíčkem. Velmi často můžete vidět i smažené kapsy plněné sýrem, kuřecím masem, nebo vajíčkem zvané empanada. Empanadu pořídíte i za 25 DOP.

Tradiční dominikánská kuchyně – vařená rýže, maso s omáčkou a fazolková omáčka vždy ve vlastním plastu, také zelenina a cuketová omáčka.

Dalším tradičním jídlem, které místní zejména snídají je mangú. Mangú je slaná kaše z plantainu (zelený zeleninový banán) podávaná většinou s vajíčkem, smaženým salámem, cibulí, nebo také sýrem. Chudší obyvatelé pak snídají pouze vařený plantain s vajíčkem. Velmi často můžete vidět i smažené kapsy plněné sýrem, kuřecím masem.

Mangú s kyselou cibulkou, smaženým sýrem a vajíčkem je tradiční dominikánskou snídaní.

Dále můžete narazit na smažený plantain používaný jako příloha ke kuřeti, nebo na Yucu (maniok), která chutná jako moučná brambora a využívá se rovněž jako příloha. Pokud byste ji ale vařili, je potřeba velmi důkladně povařit, aby se rozložil jedovatý kyanid. Méně často můžete koupit i vařené vepřové, nebo hovězí maso také s rýží. V lepších a dražších restauracích si můžete dát mnoho dalších jídel jako třeba rybu, mořské plody, nebo pizzu, která tedy s místní kuchyní nemá nic společného. V těchto restauracích počítejte s poplatkem 28 % z ceny ještě navíc.

Levně zde koupíte místní zeleninu (rajčata, papriky, okurky, salát, čajot, yucu, plantain) z horských oblastí. Nejlepší je nakupovat přímo v horách, v supermarketu, nebo na větších tržištích. Také tropické ovoce je velmi chutné a cenově přívětivé (mango, ananas, papaya, banány, avokádo). Ovoce ale lze trhat i přímo ze stromů v džungli a v horách, kde volně roste.

Zeleninové zelené banány, žluté zeleninové banány, papaya, avokádo, ananas, čajot, banány a mango.
Tradiční oběd – rýže, kuře, zelenina a fazolová omáčka. Dominikánská republika.
Hovězí maso s zeleninovým banánem a yuccou, Dominikánská republika.

Také jsou zde často k dostání čerstvé kokosy a cukrová třtina v ulicích i na plážích. Míchané nápoje, koktejly, smoothie z tropického ovoce a ne příliš kvalitní zmrzlina od pouličních prodavačů.

Prodejce kokosú v Puerto Plata, Dominikánská republika.
Výborná manga jsou v okolí Puerto Plata často k dostání, Dominikánská republika.
Prodejce cukrové třtiny v Boca Chica, Dominikánská republika.

Voda z kohoutku není pitná. Běžně se ale používá na vaření, umývání nádobí i potravin, pro přípravu kávy a čaje, nebo na čištění zubů. Pozor si dejte zejména v Santo Domingu, kde je kvalita vody z kohoutku velmi špatná. Na pití je třeba vodu kupovat v supermarketu. Čím větší nádoba, tím levnější. Běžně sežene 5l plastové barely. Nejlepší a nejlevnější variantou jsou velké 5ti galonové nádoby, které jsou k dostání v každém malém obchůdku na ulici. Některá ubytování je klientům poskytují zdarma. Jediným problémem je, že vám novou nádobu s vodou prodají jen když přinesete tu starou prázdnou. Nádoby se totiž recyklují – znovu naplňují. Tato voda stojí 55 DOP.

Místa k navštívení

Většina turistů, kteří do Dominikánské republiky cestují se usadí v jednom z hotelů v letoviscích jako je Punta Cana, Bayahibe, nebo Puerto Plata. To je ale obrovská škoda, protože celá země je velmi zajímavá a různorodá. K vidění je toho zde spoustu. Kromě krásných pláží je zde plno vodopádů, krásné a vysoké hory, plno národních parků s úžasnou přírodou, ale i stará historická města.

Pláže v letoviscích jsou sice krásné a čisté, obklopené palmami a moře tyrkysově modré, ale davy lidí trochu kazí zážitek z ráje. Stále jsou zde ale i pláže bez lidí. Když pomineme pláže plné odpadků, kam už ani místní nechodí, tak jsou to malé pláže na severu ostrova a zájmena pak na jihozápadě. Čím hůř je pláž dostupná, tím opuštěnější samozřejmě je.

Krásné a klidné pláže bez lidí na poloostrově Samaná, Dominikánská republika.

Minimum lidí také potkáte v horách a obecně ve vnitrozemí, nebo v oblasti kolem haitských hranic. O to jsou tyto oblasti dobrodružnější a zajímavější.

Punta Cana

Hlavní a velmi často navštěvovanou dovolenkovou destinací je oblast Punta Cana na východě ostrova. Právě do těchto míst posílají cestovní kanceláře své klienty a právě sem nejspíš koupíte ty nejlevnější letenky z Evropy.

Bávaro, Punta Cana.

Hlavním letoviskem oblasti je Bávaro. V podstatě se jedná o dlouhou písečnou pláž s palmami, davy turistů a jeden resort vedle druhého. Pokud nejste ubytovaní v resortu, je komplikovanější dostat se vůbec na pláž a najít na pláži místo k ležení. Pláž je sice čistá a pravidelně čištěná od řas, ale oceán je kalný. Nekoupete se totiž v Karibiku, ale v Atlantiku. Ceny jsou zde velmi vysoké a kromě několika obchodů se suvenýry a pár restaurací zde není nic k vidění. Moc místního života zde nespatříte. Místo je ideální na přespání po příletu, krátký odpočinek na pláži a přesun autobusem, či autem do zajímavějších částí Dominikánské republiky.

Dlouhá písečná pláž v Bávaru s jedním rezortem vedle druhého. Punta Cana

Kromě Bávara můžete navštívit i další místa v Punta Cana. K hezkým plážím patří třeba playa Macao, zajímavými místy mohou být modrá jeskynní laguna Hoyo Azul, nebo vodopády Salto de Anamuya.

Doprava z letiště do Bávara je možná buď taxíkem (taxikáři na letišti se o vás téměř porvou), nebo místním autobusem za pár korun. Autobusovou zastávku naleznete hned před letištěm na hlavní silnici. Jen pozor na fakt, že Bávara jsou tu prakticky dvě poměrně vzdálená od sebe. Jedno je turistické letovisko u pláží, druhé je neturistické město více ve vnitrozemí. Obě jsou ale propojena místními autobusy takže se není čeho bát, stačí se ptát. Ve městě Friusa poblíž pobřežního Bávara naleznete autobusovou stanici společnosti Expreso Bavaro a můžete tak odsud vyrazit i na další místa ostrova. Přímý autobus jede například do Santo Dominga několikrát denně.

Na pláži v Bávaru se to jenom hemží otravnými prodavači všeho možného. Mimo to prodávají třeba i focení s papoušky, či opicí. Punta Cana

Poloostrov Samaná

Velký poloostrov na severu země v Atlantském oceánu. Jižní část poloostrova vytváří Samanský záliv, kam každý rok mezi lednem a polovinou března připlouvají velryby hrbaté z Grónska, aby se zde rozmnožily a přivedly na svět své mladé, což je zde asi největší atrakcí v příslušné části roku.

Nejhezčí přírodní a zároveň neprázdnější pláže naleznete zejména na severu poloostrova Samaná. Playa El Anclon, Dominikánská republika.

Tento poloostrov nabízí návštěvníkům krásnou přírodu, čisté a prázdné pláže obklopené kokosovými palmami, vlny, ale i čistou vodu s útesy a barevnými rybkami. Oproti ostatním místům v Dominikáně zde naleznete klid, hezkou přírodu a tak prázdné pláže jako nikde. Zároveň je oblast turistická a nepůsobí nebezpečně. Pravděpodobně je to nejlepší místo na poklidnou dovolenou bez davů.

Las Galeras, Dominikánská republika.

Santa Barbara de Samana

Samana je poměrně velké domorodé město s turistickým pobřežním centrem. Nachází se na jihu poloostrova a představuje ideální výchozí bod pro pozorování velryb. Ty jsou zde ale k vidění pouze od ledna do března.

Pobřežní promenáda v Samana, Dominikánská republika.

Na pozorování velryb se můžete vydat v rámci zájezdu, který seženete na každém rohu. Nejlevněji je pořídíte přímo v přístavu ve městě Santa Barbara de Samaná. Zájezdy můžete sehnat vícero typů. Mohou vás vzít na pozorování malou, kymácející se lodičkou, což může na otevřeném moři dělat lidem problémy, nebo můžete vyrazit větší lodí, kde vám dokáží garantovat, že nějakou velrybu uvidíte taky proto, že na moři zůstanete delší dobu. Také můžete vyrazit katamaránem, který je nejstabilnější. Následně pak jezdíte po moři a hledáte právě vynořující se velryby, celé je to o štěstí. Šance vidět velryby je ale velká. Pokud nic neuvidíte, můžete údajně požadovat vrácení peněz. Pokud máte obavy z vln a kymácení lodi, nezapomeňte kynedril. Zájezd je spojen s návštěvou ostrova Cayo Levantado, který je také nazývaný Bacardi Island kvůli tomu, že se zde natáčela reklama na rum Bacardi. Zde dostanete oběd a poté si můžete poležet na pláži a koupat se. Očekávejte opravdu plno lidí na malém prostoru. Voda je relativně čistá, ale na šnorchlování to zrovna není. Také zde můžete nakoupit suvenýry – zejména larimar zde seženete snad nejlevněji v zemi. Stánků je zde plno a smlouvat lze až na minimální ceny.

Velryba hrbatá, Samana.
Ostrov Cayo Levantado lze navštívit v rámci výletu za velrybami, Dominikánská republika.
Na ostrově Cayo Levantado je přístupná jen poměrně malá pláž ale turisty sem lodě vozí ve velkém.

Město je oblíbené právě kvůli velrybám, takže je tu můžete pozorovat jako sochy v nejrůznějších částech města. Nachází se zde hezká pobřežní promenáda s vyhlídkovými věžemi, bary a obklopená turistickými restauracemi. V centru města je k vidění kostel Santa Barbara a plno barevných domků.

Samana, Dominikánská republika.

Hlavní atrakcí města, která je dostupná po celý rok je most Puente Samaná, který spojuje pobřeží se dvěma dalšími ostrovy. Nejdelší část mostu má délku přes 500 m, celá cesta pak je asi 1,2 km dlouhá. Po cestě můžete ve vodě pod mostem pozorovat mořské hvězdice přímo z mostu. V noci je pak most hezky nasvícen. Vedle mostu se nachází malá městská pláž Playa Cayacoa, kde se lze vykoupat spolu s místními. Část pláže je vyhrazena pro hosty z hotelu na skále nad pláží. Voda je zde zakalená, ale relativně klidná.

Most spojující město Samana s dalšími dvěma ostrůvky, Dominikánská republika.

Do města se dostanete přímým autobusem společnosti Caribe Tours z Las Americas Santo Domingo. Také sem jezdí loď ze Sabana de la Mar. Bohužel je ale poměrně zdlouhavé a komplikované dostat se do Sabany.

Las Galeras

V porovnání s Las Terrenas se jedná o malou vesničku, která je stále ještě málo turistická a veškerý turismus se zde teprve rozvíjí. I tak zde naleznete plno možností ubytování, restaurace, místní obchody a vývařovny.

Hliněný domeček na samotě je ideálním ubytováním v přírodě nedaleko centra Las Galeras.

Vydat se odsud můžete na několik pláží na obě strany. Velmi pěkná cesta vede po pobřeží až na pláž Rincon. Putujete mezi ohradami se zvířaty cestou lemovanou ovocnými stromy s hezkými výhledy na pobřeží. Žádný hluk ani motorky zde nejsou. Následně míjíte nekolik opuštěných pláží obklopených kokosovými palmami, kde se můžete vykoupat, nebo relaxovat. Nečekejte cestou žádné restaurace, ani prodejce. Jídlo můžete koupit až na pláži Rincon za velmi vysoké ceny. Na tuto pláž se můžete dostat i po silnici na motorce, nebo autem, ale přijdete o krásnou panoramatickou cestu po pobřeží. Na západním konci pláže se nachází průzračná řeka, která funguje jako říční koupaliště.

Výhledy z cesty na pláž Rincón, Las Galeras.
Pláže cestou na pláž Rincón jsou téměř opuštěné, Las Galeras.
Pláž Rincón, Dominikánská republika.

Nejikoničtější pláží v této oblasti je pláž Fronton, která je lemovaná palmami a vysokým útesem, což vytváří úžasnou podívanou. Voda je zde čistá a vhodná na šnorchlování. Bohužel je zde ale poměrně mělko a dno je místy plné ježků, takže je dobré se koupat pouze s potápěčskými brýlemi.

Pláž Fronton nedaleko Las Galeras, Dominikánská republika.

Cesta sem je poněkud obtížná. Buď se můžete vydat z Las Galeras pěšky cca 8 km po pěšině přes útesy a cestou si užít výhledy a několik dalších pláží, nebo můžete přijet z jihu na motorce (lze půjčit v Las Galeras) a z parkoviště dojít po pěšině 3 km na pláž pěšky, nebo si v přístavu zaplatit loď. Loď je samozřejmě nejdražší variantou. Cena za 4 osoby se běžně pohybuje kolem 6 000 DOP, lze ale i usmlouvat na 4 500 DOP. Loď máte většinou sami pro sebe, řidič lodi na vás celou dobu na pláži čeká a následně vás doveze zpět. Předem je dobré se domluvit na času návratu. Na pláž vyrazte co nejdříve, protože kolem 13. hodiny už slunce pomalu zalézá za útes a vy se tak ocitáte ve stínu a celá pláž trochu ztrácí kouzlo. Pokud bude oceán rozbouřený, očekávejte velmi divokou jízdu.

Pláž Fronton nedaleko Las Galeras, Dominikánská republika.

Z Las Galeras se můžete vypravit v rámci organizovaného výletu na tyto již zmiňované pláže, nebo na výlet, který spojuje Fronton a pozorování velryb u Samanského zálivu.

Las Terrenas

Las Terrenas je o poznání rušnější a turističtější letovisko než Las Galeras, ale i tak tu naleznete velmi hezké a klidné pláže v okolí, také místní vývařovny, obchody a narozdíl od Galeras jsou zde i velké supermarkety. Pečlivě vybírejte ubytování. Hlavní silnice ve městě je velmi rušná kvůli šíleným motorkářům prakticky celý den a velkou část noci. Okna s tenkými skly přímo do ulice mohou přinést probdělé noci.

Ulice Las Terrenas, Dominikánská republika.

Las Terrenas a okolí je dobrá oblast pro kitesurfery, pro šnorchlování a návštěvu vodopádu El Limón. Jedna z nejhezčích pláží v okolí je Playa el Anclon. Tato pláž je velmi klidná s čistou vodou a obklopená zelenou vegetací a mangrovy. Nelze sem dojet autem, ale je třeba jít zhruba 1 km pěšky po pláži od parkoviště. Díky tomu sem nedorazí místní se svými odpadky a hlasitou hudbou. Buď můžete přijet autobusem, taxi, autem, nebo můžete dojít v podstatě po pláži přímo z Las Terrenas pěšky. Cestou potkáte plno krásných pláží vhodných ke koupání.

Playa el Anclon nedaleko Las Terrenas, Dominikánská republika.

Další velmi klidnou pláží s čistou vodou bez kamenů je Playa el Moron. Tu můžete spojit s výletem na vodopády El Limon.

Playa el Moron, Dominikánská republika.

Přímo v Las Terrenas je menší rušná městská pláž Punta Popy s kalnou vodou. Další hezké pláže naleznete západně od města – Playa Bonita, Playa Las Ballenas, Playa Escondia. Na konci pláže Bonita se nachází výběžek Punta Bonita, který je skvělý ke šnorchlování, protože voda je zde průzračná a nacházejí se zde korálové útesy. Za výběžkem krásná pláž pokračuje, voda je zde ještě klidnější a nefouká zde. Tato pláž je velice klidná, protože nemá žádnou příjezdovou cestu. Všechna tato místa jsou v dochozí vzdálenosti z města.

Pláž u výběžku Punta Bonita, Dominikánská republika.

Vodopád El Limón

Jedná se o jeden z největších, nejmohutnějších a také nejnavštěvovanějších vodopádů v Dominikáně. Délka vodopádu dosahuje 40ti metrů. Voda je čistá a vhodná ke koupání. Cestou můžete vidět ještě další 3 menší, ale stále velké vodopády, ve kterých se lze také koupat.

Vodopád El Limón, Dominikánská republika.

Dostanete se sem buď autem, nebo autobusem z Las Terrenas. K vodopádu vede několik přístupových pěšin od hlavní silnice, které jsou značeny na mapě. Zvolíte-li ty méně frekventované a bez mul, dostanete se k vodopádu suchou nohou. V opačném případě vás čeká větší, či menší bahenní lázeň cestou. Cesta k vodopádu je snadná, krátká, vyšlapaná a vede krásnou přírodou. Není tedy třeba platit průvodce, nebo jezdit na ubohých mulách a podporovat tak tuto nepěknou turistickou atrakci.

Další vodopád nedaleko El Limón, Dominikánská republika.
Další vodopád nedaleko El Limón, Dominikánská republika.
Cesta k vodopádu El Limón, Dominikánská republika.

Blue lagoon, Dudu lagoon, Cabrera

K těmto místům můžete podniknout výlet z poloostrova Samaná, nebo z Puerto Plata, či Cabarete. Pokud putujete po severním pobřeží ostrova, mohou to být krátké zastávky cestou.

Blue lagoon

Modrá laguna se nachází severně od města Nagua. Odbočka k laguně z hlavní silnice je dobře značená. Oproti známější Dudu laguně zde naleznete dalekovíce klidu, ušetříte, ale k vidění toho zde tolik není. Je zde jen jedna skalní laguna s průzračnou vodou. Vstupné je 100 DOP na osobu.

Pohled na Blue lagoon, Dominikánská republika.

Dudu lagoon

Dudu laguna je od Blue laguny vzdálená cca 2 km a odbočka u restaurace je opět velmi dobře značená. Jedná se spíše o park, kde kromě slavné velmi hluboké laguny naleznete také krápníkovou jeskyni, přírodní jezírko a další lagunu v krápníkové jeskyni. Také se zde nachází drahá restaurace, atrakce pro děti a houpačky. Voda na koupání je průzračně čistá, s příjemnou teplotou a lehce slaná (10 % slané vody). Za poplatek 50 DOP se můžete svézt nad lagunou na laně a nasledne do ní skočit. Očekávejte zde hudbu a zvláště o víkendu plno místních rodin, které zde tráví celé dny jako na koupališti. Vstupné do celého areálu je 350 DOP na osobu.

Dudu lagoon, Dominikánská republika.
Krapníkové jeskyně u Dudu laguny, Dominikánská republika.
Laguna v krapníkové jeskyni u Dudu laguny, Dominikánská republika.

Pojedete-li k lagunám z Las Terrenas autem, počítejte s úsekem placené dálnice po pobřeží, která je na místní poměry opravdu drahá – 400 DOP za jednu cestu dlouhou cca 17 km (z Las Terrenas k letišti Samana). Dálnici lze objet, ale cesta se velmi protáhne a povrch bude nejistý.

Průzračně čistá laguna Dudu, Dominikánská republika.

Cabrera

V menším místním městě Cabrera se můžete dobře najíst, zastavit u pláže, nebo se vydat k nedalekému vodopádu. U vodopádu se lze koupat, vstupné se neplatí. Zhruba 5 km na sever od města se nachází menší ruina majáku na útesech s hezkou vyhlídkovou příchozí pěšinou. Pod útesy naleznete pláž El Breton. Místo je spíš než jako cíl výletu dobrou zastávkou při putování po pobřeží.

Vodopád u města Cabrera, Dominikánská republika.
Pohled na pláž Breton, Dominikánská republika.
Výhled od ruiny majáku, Dominikánská republika.

Severní pobřeží
(Cabarete, Sosua, Puerto Plata)

Severní pobřeží ostrova omývá Atlantský oceán. Voda je zde obecně kalnější, častější jsou i vlny, pobřeží je větrnější a občas se zde mohou na plážích objevovat řasy. I tak je zde plno zajímavých míst k navštívení jak na pobřeží, tak ve vnitrozemí.

Sosua

Sosua je turistickým letoviskem na severu ostrova. Velmi připomíná oblíbená jihoevropská přímořská letoviska. Právě zde tráví plno turistů své dovolené a to zejména na dvou plážích – Casa Marina beach a dlouhá Sosua beach. Pláže jsou moc hezké hlavně po ránu než se zalidní. Voda je zde průzračně čistá a skvělá ke šnorchlování. Na plážích naleznete plno lehátek a slunečníků k pronájmu, u pláží pak plno restaurací. Jen těžko se zde ale najíte za místní ceny. I když restaurace podél celé pláže Sosua vypadají spíše jako místní vývařovny, ceny jsou zde turistické. Dál od pláže můžete najít několik dalších restaurací na vyšší úrovni. Také zde potkáte plno klasických obchodů se suvenýry, nebo prodejce výletů. To, co je zde zajímavé a za čím sem jezdí i výletní lodě s turisty je velký korálový útes s nejrůznějšími rybkami. Útes naleznete u pláže Sosua uprostřed zálivu. Buď uvidíte loď zakotvenou poblíž a ve vodě hlouček šnorchlujících lidí, nebo se prostě vydáte přímo z prostředku pláže do moře k tmavému fleku a k útesu dříve, či později dorazíte. Toto je asi nejhezčí zážitek z této oblasti.

Casa Marina beach, Sosua.

Vydáte-li se od hlavních pláží na sever, můžete navštívit malou písečnou pláž mezi útesy –  Playa Chiquita. Moře je zde čisté, na pláži nejsou žádná lehátka, restaurace ani obchody.

Playa Chiquita, Sosua.

Pokud se do letoviska Sosua vypravíte z Puerto Plata, můžete využít místní gua gua autobus, který jezdí sice často, ale je dražší než velký Caribe Tour. Lístek na na gua gua z Puerto Plata do Sosua stojí 100 DOP, ta stejná cesta stojí s Caribe Tours 50 DOP.

Sosua beach, Sosua.

Přímo ze Sosuy se můžete také vydat do opičího parku a na zip line do Monkey Jungle, kde můžete zakoupit různé zážitkové balíčky. Tak jako všechny turistické atrakce zde, je to ale zážitek poměrně drahý.

Cabarete

Cabarete je dalším oblíbeným letoviskem turistů a to zejména kitesurfařů, wingfoilařů a windsurfařů. Tato část pobřeží je návětrná, takže zde můžete počítat s relativně stabilním větrem. Na koupání to zde ideální není kvůli větru a vlnám. I tak zde ale naleznete dlouhou písečnou pláž Playa Cabarete s lehátky a restauracemi. Ve městě pak plno obchodů se suvenýry, prodavačů výletů, půjčoven a na okraji několik hotelových komplexů. Nedaleko od města můžete navštívit také národní park a krápníkové jeskyně s jeskynním koupáním. Sem je ale nutné zaplatit vstupné a průvodce.

Větrná pláž Playa Cabarete, Dominikánská republika.

Vydáte-li se z Cabarete směrem do hor po silnici vedoucí do Moca, dostane se do krásné vesnické horské oblasti, kde můžete navštívit několik vodopádů a čistých řek, odpočinout si od turistů, pozorovat místní život a užít si hezké výhledy. Cestou se můžete vykoupat například v řece Rio Jamao u vesnice Jamao al Norte. Voda je čistá, do řeky lze dokonce skákat z okolních skal. Nachází se zde i několik rybích restaurací a o víkendu zde bude nejspíš plno místních vegetovat. Jinak je to klidné místo a to zejména dopoledne. V celé této oblasti naleznete mnoho říčního a vodopádového dobrodružství. Také se zde můžete projíždět na kanoích. Turisty jsou tato místa stále pořádně neobjevená. Většinou je ale třeba si zaplatit tour s průvodcem, aby vás do místa zavedl.

Panoramatická silnice vedoucí do města Moca, Dominikánská republika.
Rio Jamao je ideální k osvěžení cestou, Dominikánská republika.
Venkov cestou do Moca je turisty neobjevený, Dominikánská republika.

Odbočíte-li z hlavní silnice vedoucí do Moca, můžete cestou navštívit několik vodopádů. Počítejte, ale s náročnou a zdlouhavou cestou. Některé silnice jsou velmi terénní a bez asfaltu. Auto 4×4 bude určitě výhodné, auto s vyšší světlou výškou nezbytností. Jedním z dobrodružných vodopádů je Salto de Elena. Na mapě sice vodopád značen je, ale bez průvodce sem cestu nejspíš nenajdete. Cesta začíná ve vesnici u Colmado Diaz, zde si vás průvodce buď najde sám, nebo se jednoduše zeptáte na vodopád a místní vám průvodce zavolají. Základnu místního průvodce naleznete kus dál přímo u hlavní cesty (poznáte podle cedule s fotkami vodopádu, skladu helem a vest). Pokud se rozhodnete absolvovat celou cestu k vodopádu Salto de Elena, bude vás čekat náročná 3-4 hodinová cesta řekou a několika vodopády. Někde budete muset z vodopádu skočit, jinde ho slezete, někde ho budete muset slaňovat a jinde kus přeplavat. Neberte si sebou tedy nic, vybavení dostanete od průvodce. Cesta/řeka vede krásnou čistou přírodou bez odpadků a bez lidí. K vodopádům je nejspíš možné se dostat i po nějaké pěšině, tu budete ale sami jen těžko hledat. S průvodcem můžete domluvit i kratší, jednodušší a levnější variantu výletu. Dostanete se až k velkému vodopádu, který ale už nebudete slaňovat. I tak vás čeká hezké putování řekou a přes několik vodopádů. Cestou zpět půjdete kakaovými plantážemi, mezi pomerančovníky a avokády. 

Cesta k Salto de Elena, Dominikánská republika.
Jeden z vodopádů na cestě k Salto de Elena, Dominikánská republika.
Pěšina k vodopádu Elena vede mezi ovocnými stromy a kolem kakaové plantáže, Dominikánská republika.

Puerto Plata

Historie města Puerto Plata sahá až do 15. století do dob počátku španělského kolonialismu. Krásné je zejména historické centrum města, kde můžete obdivovat staré i zrekonstruované budovy španělské koloniální architektury. Dominantu města tvoří velký kostel San Filipe s náměstím Parque Central. Ve dne i v noci je zde živo. Večer během mší je kostel otevřen a lze do něj nahlédnout. Na náměstí je několik laviček, kde lidé často posedávají a popíjejí, či krmí velké hejno holubů, kolem náměstí je několik prodavačů občerstvení a mimo to i jedna drahá, ale kvalitní zmrzlinárna. V přilehlých ulicích naleznete plno obchodů se suvenýry nabízející místní modrý minerál larimar a další předměty, restaurace, kavárny s místní kávou, nebo kakaem, také půjčovnu kol, nebo kadeřnictví. Zajímavá je především ulice Paseo de Doňa Blanca, která je celá růžová, nebo Umbrella street s barevnými deštníky. Nedaleko centra naleznete také místní rumovou destilérku Macorix, kam můžete vyrazit na placenou prohlídku i s ochutnávkami. Přímo v centru pak menší výrobnu a prodejnu doutníků, která je volně přístupná.

Náměstí Parque Central s kostelem San Filipe, Puerto Plata.
Pohled z vyhlídkové věže v Puerto Plata na park a pevnost La Fortaleza de San Filipe, Dominikánská republika.
Centrum Puerto Plata hraje všemi barvami, Dominikánská republika.

Na pobřeží nedaleko starého centra pak můžete zavítat do hezkého zeleného parku. Na okraji parku se nachází obranná pevnost La Fortaleza de San Filipe. Pevnost je menší se zpoplatněným vstupem – 100 DOP. Dále zde naleznete velké jeviště pod širým nebem, dětské hřiště, několik starších budov, vyhlídek a zbytky starého opevnění. Také zde stojí vysoká vyhlídková věž a maják zároveň – Harbor Lighthouse, který je oficiálně uzavřený, ale lidé prolézají dírou mezi mřížemi a nahoru přesto chodí. Výhled je z vrchu opravdu krásný. Pozorovat můžete mimo města, kopců a pobřeží i přístav, kde pravidelně zastavují obrovské výletní lodě a přivážejí pravidelně turisty. Možná právě proto můžete ve městě velmi často vidět turistickou policii (politur), nebo vojáky, kteří se starají o bezpečí návštěvníků a pomáhají například zastavovat vozidla, aby mohli lidé bezpečně přejít silnici. Také zde naleznete v čase, kde zde kotví loď plno jakýchsi informátorů v oranžových tričkách, kteří mluví anglicky. Zároveň je v tuto dobu otevřeno nejvíce obchodů a objevují se i stoly se suvenýry.

Parque Central, Dominikánská republika.
Deštníková ulice, Puerto Plata.
Bývalý nevěstinec, který zde dříve představoval hlavní atrakci pro Američany připlouvající na velkých zaoceánských lodích v rámci okružních plaveb, Puerto Plata.

Zhruba 5 km od starého centra se nachází čokoládovna Del Oro Chocolate Factory. Zde vás čeká krátká prohlídka čokoládovny, dokumentární film o zpracování kakaových bobů a také několik ochutnávek. Svou prohlídku zakončíte v obchodu s různými výrobky s ochutnávkou prodávaných druhů čokolády. Celá prohlídka je sice zdarma, ale očekává se, že si na konci něco koupíte.

Del Oro Chocolate Factory, Puerto Plata.
Kakaové máslo a kakao, Del Oro Chocolate Factory, Puerto Plata.
Prodejna a výrobna místních doutníků, Puerto Plata.

Odpočinout si můžete i na místních plážích, které ale nepatří k těm nejhezčím. Není to místo, kde by člověk chtěl strávit týden dovolené. Některé pláže jsou natolik znečištěné plasty, že by nebylo ani kam položit ručník, jiné jsou sice uklízené, ale i tak tu kusy plastu najdete. Pláže jsou plné místních, kteří plastové obaly bezstarostně hází kolem sebe. Plno je zejména o víkendu. Děti sem často chodí hrát baseball, takže se může stát, že občas dostanete míčkem. Voda je kalná s častými vlnami. Pláže jsou lemovány dlouhou pobřežní promenádou, několika bary a restauracemi a následně silnicí. Často vás zde také navštíví prodavač zmrzliny usilovně zvonící zvonkem klidně u vaší hlavy abyste ho náhodou nepřehlédli, nebo také prodavač cukrové třtiny, slaných brambůrků, či obalů na telefon. Mezi ty obyvatelné a uklízené pláže patří Acapulco beach, Costa Rica beach a Long beach. Dále pak Dorada beach, která je už dál od centra a obklopená hotelovými komplexy.

Long beach, Puerto Plata.
Acapulco beach patří k těm nejrušnějším v Puerto Plata, Dominikánská republika.
Velká část pobřeží je bohužel znečištěna odpadem, který místní pravidelně a bezohledně vyhazují kdekoli se jim zlíbí. Pláže, které se pravidelně neuklízí jsou poté téměř neobyvatelné, Puerto Plata.

Isabel de Torres

K Puerto Plata neodmyslitelně patří Isabel de Torres National park. Tento vysoký zelený kopec přiléhající k městu můžete vidět odkudkoliv z Puerto Plata.

Pohled na Isabel de Torres z městské vyhlídky, Puerto Plata.

Na vrchol se můžete vypravit buď autem, pomocí mototaxi, pěšky, nebo lanovkou (únor 2022 stále nefunkční – čeká na opravu součástky). Výhled z výšky 850 m na město, pobřeží, ale i na druhou stranu do vnitrozemí je úžasný. Mimo to se zde nachází velice pěkně upravená a pravidelně udržovaná botanická zahrada s pestrými květy, fontánou, jezírkem s rybami a želvami a také s jeskyní a velkou sochou Krista, která je přesnou replikou té v Riu de Janeiru. Socha je v noci nasvětlena a lze ji pozorovat i z pobřeží. Samozřejmě nechybí ani prodavači suvenýrů a menší stánek s občerstvením. Restaurace je aktuálně zavřená.

Na vrcholu Isabel de Torres je velmi pěkná upravovaná botanická zahrada, Puerto Plata.
Isabel de Torres, Puerto Plata.
Isabel de Torres, Puerto Plata.

Vydáte-li se pěšky z města, čeká vás moc hezká procházka džunglí, ale také strmé stoupání vzhůru. Celou dobu půjdete ve stínu stromů a několikrát minete osvěžující potok. Samozřejmě je ale nejlepší vyrazit ráno co nejdříve a vyvarovat se výstupu během horkého dne. Cestou potkáte několik banánovníků, plno velkých mangovníků, ale i třeba kakaovníky. Pokud budete mít štěstí a plody budou zralé, můžete v džungli poobědvat. Pěšina je dobře vyšlapaná a značená na mapy.cz. Kontrolujte mapy a držte se této cesty. Pěšina se totiž několikrát během cesty rozdvojuje a mohlo by se stát, že se ztratíte. Vydáte-li se po špatné odbočce, cesta se stává zarostlejší a zarostlejší až se nakonec úplně rozplyne a vy se ocitáte uprostřed džungle. Bude-li vám připadat, že je cesta málo prošlapaná, je načase zkontrolovat mapu. Pěšiny vedoucí na vrchol jsou na mapě dvě, půjdete-li tou východní, hned na začátku vede trek kousek řekou, kterou je třeba přejít na druhou stranu. Vydáte-li se podél řeky po méně výrazné pěšině aniž byste řeku překročili, pravděpodobně se ztratíte. Stačí pouze následovat mapu. Nahoru se dostanete za cca 1,5 – 2 hodiny. Dorazíte na první vyhlídkovou terasu s pohledem na vnitrozemí. Budete-li pokračovat dál vzhůru, dorazíte do parku a na samý vrchol hory, kde se vám otevřou další krásné výhledy na město a pobřeží.

Cesta na vrchol Isabel de Torres, Puerto Plata.
Pohled z Isabel de Torres na Puerto Plata a okolí, Dominikánská republika.
Věrná kopie sochy Ježíše z Ria de Janeira, Isabel de Torres, Puerto Plata.

Maimón

Dalším místem dál od Puerto Plata, které můžete navštívit je vesnice a stejnojmenná pláž Maimón. Cestu dlouhou cca 13 km můžete absolvovat menším autobusem společnosti Javilla tours, který vyráží z okraje města. Přímo k pláži budete muset kus dojít pěšky kolem krásného přírodního jezera s hnízdícími ptáky a vodními želvami. Dále pak kolem suvenýrů a jedné restaurace. Pláž je menší s palmami a čistou vodou. Můžete zde dokonce šnorchlovat a pozorovat často se zde vyskytující perutýny. Na plavání to ale ideální není, protože je voda příliš mělká. K pláži přiléhá hotel na jehož pláže vás ochranka už nepustí. Pokud ale hotel obejdete po silnici, dostanete se na další pláže, k několika obchodům se suvenýry pro hotelové hosty a menší pobřežní restauraci. Také se můžete vydat dál krásnou pobřežní pěšinou vedoucí loukami, kolem skal a palem směrem na Puerto Plata.

Pláž Maimón nedaleko Puerto Plata, Dominikánská republika.
Jezero u pláže Maimón, Dominikánská republika.
Pobřežní pěšina vedoucí od Maimón směrem do Puerto Plata, Dominikánská republika.

27 vodopádu

Velmi oblíbenou atrakcí nedaleko Puerto Plata je 27 vodopádů na řece Damajagua. Jedná se o canyoning – zábavné putování přímo řekou přes několik vodopádů. Občas budete muset z vodopádu skočit, někde kus doplavat a někdy vodopád sjedete jako skluzavku. Řeka je čistá a svěží. Celou cestou vás bude provázet zkušený průvodce, bez kterého vás k vodopádům nepustí.

Občas vás čeká skok, občas sjezd, občas budete muset plavat. 27 vodopádů je skvělým dobrodružným zážitkem, Dominikánská republika.

K vodopádům se dostanete buď v rámci organizovaného výletu, nebo mnohem levněji a bez davů – sami. Přijedete na parkoviště a zaplatíte vstupné. K dispozici je několik variant, které jsou cenově odstupňované. Nejlevnější varianta je 7 vodopádů za 500 DOP na osobu. Pokud to bude možné, volte všech 27 vodopádů. Uvidíte tak ty největší a nejhezčí vodopády a zároveň bude zážitek dostatečně dlouhý. Někdy se ovšem může stát, že nejsou všechny vodopády přístupné (po silném dešti, nebo při dlouho trvajícím suchu). Na to vás ale upozorní hned u vstupu. Zakoupit můžete také drahý balíček obsahující kromě vodopádů ještě oběd a zipline. U vstupu je možné za 100 DOP zapůjčit trezor na osobní věci, protože s sebou si můžete vzít maximálně GoPro kameru. Také je třeba myslet na vhodnou obuv. V pantoflích vás do areálu nepustí. Musíte mít tenisky, které si namočíte a celou cestu v nich absolvujete. Boty si lze také na místě za poplatek půjčit. Také jsou zde k dispozici toalety a několik obchodů s občerstvením a suvenýry. Areál otevírá v 8:00. Pokud můžete, přijeďte hned ráno a budete u vodopádů sami. Kolem 10. hodiny začínají najíždět autobusy s turisty a vy pak můžete celou trasu absolvovat ve skupině 20ti lidí, to jde potom o úplně jiný zážitek.

Sjezd vodopádové skluzavky, 27 vodopádů.

Luperón

Dále můžete v okolí Puerto Plata navštívit pobřežní vesnici Luperón, kde se lze levně najíst, ochutnat levnou zmrzlinu přímo na náměstí, nebo se projít po molu v zátoce obklopené mangrovy. Zde kotví mnoho jachet a plachetnic. Můžete se zde i ubytovat. Vesnice je ale stále více místní než turistická. Nedaleko se nachází ruiny velkého hotelového komplexu přímo na dlouhé písečné pláži Playa Grande, kam můžete zajet za odpočinkem a koupáním. Příliš mnoho lidí zde nenajdete. Místo je klidné a čisté. Nedaleko se nachází ještě několik dalších pláží jako třeba Playa Chiquita Luperon.

Luperón hlavní náměstí, Dominikánská republika.
Pláž Playa Grande u opuštěného hotelu, Dominikánská republika.
Playa Chiquita Luperon, Dominikánská republika.

La Isabela

Popojedete-li dál na západ, dorazíte do starobylého městečka La Isabela. Jedná se tedy spíš o ruiny a archeologické vykopávky první vesnice, kterou na ostrově Kryštof Kolumbus založil. K vidění jsou zde základy Kolumbova domu, které už částečně zmizely i s kusem pobřeží, původní hřbitov, základy kostela, kde se pravděpodobně konala první mše v Novém světě. Dále jsou zde základy několika dalších domů tvořících vesnici a muzeum, kde se dozvíte více o historii a kolonizaci ostrova, můžete zde vidět plno dobových předmětů a nákresy původní vesnice. Vstupné do celého areálu je 100 DOP. Půjde s vámi i místní průvodce, který následně očekává nějaké dýško.

Ruiny La Isabela, Dominikánská republika.
Ruiny domu Kryštofa Kolumba, La Isabela, Dominikánská republika.
Muzeum v La Isabela, Dominikánská republika.

Kousek od ruin La Isabela naleznete i několik klidných a hezkých pláží. Příkladem může být třeba Playa El Castillo, nebo Playa Cupellito. Tyto pláže jsou písečné, čisté a dobré i na šnorchlování. Často zde můžete ve vodě vidět perutýny a plno dalších ryb. Oblíbenou, ale přelidněnou pláží je pláž Fricolandia. Sem jezdí místní zejména kvůli restauraci na pobřeží přímo na útesech. Vstup do vody je údajně zpoplatněn.

Playa El Castillo, Dominikánská republika.
Pláž Fricolandia, Dominikánská republika.
Playa Cupellito, Dominikánská republika.
Perutýn u Playa Cupellito, Dominikánská republika.

Punta Rucia a Paradise island

Při cestě dál na západ dorazíte do malé vesnice Punta Rucia, kde se turistický ruch teprve rozjíždí. I tak se lze zde ubytovat a stále ještě levně najíst přímo na pláži. Hlavní lákadlo zde představuje malý korálový ostrov Paradise Island, či Cayo Arena, který je součástí národního parku Monte Christi. Ostrov je malý, celý písečný obklopený křišťálovou vodou a obehnaný krásným korálovým útesem. Je to tedy skvělé místo na šnorchlování. Vyplavete-li mimo mělčinu (průplav mezi korály na oceán je značen bojkou) dostanete se ke korálovému útesu, který obklopuje ostrov. Útes je stále živý plný barev, nejrůznějších tvarů a také pestrých korálových ryb.

Paradise Island nabízí jedno z nejhezčích šnorchlování v Dominikánské republice.

Voda je zde chladnější a počasí větrnější, protože se ocitáte na otevřeném oceánu. Na ostrově není nic než písek a několik přístřešků. Bude-li příliv, celý ostrov bude pod vodou a nad hodinou zůstanou jen přístřešky. Dostanete se sem buď soukromou menší lodí, nebo katamaránem. Ideální je přijet do vesnice ráno mezi 8. a 9. hodinou a na odvoz se zeptat na místě. Lidé vám velmi ochotně pomohou. Jen tak se vyhnete davům lidí a zážitek bude mnohem hezčí. Pojedete-li v rámci organizovaného zájezdu, na ostrov se dostanete až kolem 11 a s dalšími 50ti lidmi. Takových lodí dorazí i několik. S nimi i hluk a hlasitá hudba. Na ostrově pak není téměř k hnutí. S menší soukromou lodí, můžete odjet kdy chcete a navíc ještě cestou navštívíte menší lagunu přímo na oceánu, kde můžete také šnorchlovat a cestou zpět se projedete mezi mangrovy u pobřeží, což je také hezký zážitek. Cena takového výletu se pohybuje kolem 3 500 – 4 000 DOP za loď a 2 osoby bez jídla a pití.

Paradise Island, Dominikánská republika.
Paradise Island, Dominikánská republika.
Korálový útes kolem Paradise Islandu je jedním z nejhezčích a nejpestřejších v Dominikánské republice.
Paradise Island obklopený pestrými korálovými útesy, Dominikánská republika.

Až se vrátíte z ostrova, můžete si ještě užít nedalekou pláž Playa La Ensenada. Pláž je sice plná restaurací a nafukovacích atrakcí, ale její okraj je klidný plný fotogenických útesů a vhodný na šnorchlování mezi balvany. Voda je zde klidná. Parkování u pláže je placené (150 DOP).

Playa La Ensenada, Dominikánská republika.
Playa La Ensenada, Dominikánská republika.
Cestou z Paradise Island budete projíždět mezi mangrovy národního parku Monte Cristi.

Vydáte-li se na druhou stranu poloostrova, můžete navštívit přírodní mangrovovou rezervaci. Je zde dokonce vybudováno pozorovací místo Observatorio de Manaties. Vzácně zde můžete dokonce pozorovat kapustňáky.

Střed ostrova
(Jarabacoa a Constanza)

Chcete-li si odpočinout od pláží a lidí a také se možná trochu zchladit, vyražte do hor. Horské pásmo Cordillera central nacházející se ve středu ostrova nabízí širokou škálu horských treků, krásné výhledy, vysoké nadmořské výšky a jedinečné vodopády. Nachází se zde také nejvyšší hora celého ostrova, ale i celého Karibiku – Pico Duarte se svou výškou 3098 m.

Cordillera central, Dominikánská republika.

Tropická zeleň se zde pomalu mění v borovicové lesy plné mechu, kapradí a lišejníků. Až si skoro začnete připadat jako byste tropický ostrov opustili a ocitli se úplně někde jinde. Třeba v Pyrenejích, nebo Alpách. Zároveň ale potkáváte domorodé chudé zemědělské vesničky, kde místní pracují na polích a to vás opět přesouvá někam jinam, možná do severního Vietnamu. Oblast je to pestrá a pozoruhodná. Navštívit zde můžete hned několik národních parků, kde nic než čistou přírodu, ticho a čistý svěží vzduch nenaleznete. Po návštěvě místních měst je to jako balzám na duši.

Výhled od vstupu do areálu Spirit Mountain, Dominikánská republika.

Do hor se nejsnáze dostanete ze Santo Dominga, nebo z Puerto Plata autobusem Caribe Tour, který vás zaveze buď do městečka Jarabacoa, nebo do menší Constanzy. Zde se snadno ubytujete a můžete podnikat výlety do okolí. Také zde nakoupíte levné jídlo z pouličních jidelen, nebo v supermarketu. Zajít si můžete dokonce i do restaurace.

Jarabacoa

Jarabacoa je z těchto dvou měst tím větším, nacházejícím se v nižší nadmořské výšce (500 m.n.m). Zde snadněji naleznete vše co potřebujete, ubytování je zde obecně levnější než v Constanze a jídlo také. Můžete si zde také půjčit auto, nebo motorku. Přímo ve městě je k vidění jen menší park a deštníková ulice. Zajímavé je ale nedaleké okolí kam se můžete vydat na výlety. Navštívit zde můžete třeba vodopád Salto de Baiguate, který ovšem na koupání (kvůli špinavé vodě) příliš vhodný není, nebo hezčí a hůř dostupnější vodopád Salto de Jimenoa Dos. Pro vstup k tomuto vodopádu budete muset zaplatit vstupné 50 DOP (možná po vás budou chít 100 DOP – to si ale nemusíte nechat líbit) k čemuž dostanete vodu a dále vás čeká strmý sestup dolů k vodopádu. Ten je opravdu úžasný a také vhodný ke koupání. Voda je sice studená, ale čistá.

Jarabacoa, Dominikánská republika.
Salto de Baiguate, Dominikánská republika.
Salto de Jimenoa Dos, Dominikánská republika.

Asi 600 metrů po proudu řeky se nachází druhý vodopád Salto de Jimenoa Uno. K tomuto vodopádu se dostanete ale úplně jinou přístupovou cestou ze silnice směrem na La Vega. Cesta mezi oběma nedalekými vodopády tedy měří cca 18 km po silnici. V lednu 2022 byl tento druhý vodopád uzavřený a je tedy vhodné ověřit, zda je aktuálně už otevřený. Pokud přeci jen dorazíte a bude zavřeno můžete se i tak vykoupat alespoň v řece Jimenoa kousek dál po proudu. Zpět do města se dostanete hezkou pěšinou mezi poli a loukami, kterou naleznete pokud řeku přebrodíte. Tato cesta vede podél řeky a je mnohem kratší než cesta po příjezdové silnici.

Řeka Jimenoa, Dominikánská republika.
Cesta přes venkov od řeky Jimenoa do Jarabacoa, Dominikánská republika.
Cesta z Jarabacoa k vodopádu Jimenoa Dos, Dominikánská republika.

Dalším hezkým místem k navštívení je hora El Mogote 1525 m.n.m nedaleko města. Hora je volně přístupná, výstup je strmý, ale ne dlouhý (4 km). Návštěvu je vhodné plánovat na dny bez deště, protože z jílu v horní části treku se při dešti stává strmá skluzavka. Na vrcholu naleznete starou železnou rozhlednu z níž se vám naskytne krásný panoramatický pohled do okolí a mimo to i na nedaleké Pico Duarte. Také zde stojí menší domek, v kterém žije již 22 let starší muž. Velmi rád se s vami dá do řeči, ale mluví pouze španělsky. Má tu i svého koně a několik slepic.

Cesta na horu El Mogote, Dominikánská republika.
Vrchol El Mogote s rozhlednou a domkem místního obyvatele, Dominikánská republika.
Pohled z vrcholu El Mogote, Dominikánská republika.

Všechna tato místa můžete v Jarabacoa navštívit buď autem, levněji mototaxi, nebo pěšky. Vše lze pěšky z města absolvovat, jen to bude déle trvat. Na zpáteční cestě vás třeba sveze některý ze zemědělců na korbě svého auta, kde pojedete společně se sklizní.

Z Jarabacoa se také můžete vydat na nejvyšší horu ostrova Pico Duarte. Výstup trvá 2-4 dny v závislosti na trase, kterou zvolíte. Bohužel se na trasu nemůžete vydat sami, ale musíte jít s průvodcem. Cena takového výstupu se pohybuje kolem 200-350$ za osobu. Pokud se vydáte sami až k branám národního parku, můžete si výstup domluvit sami přímo na místě a dostat se i na částku 150$ za osobu. Jídlo a vybavení na přespání by mělo být v ceně zahrnuté. Také vstup do národního parku Parque Nacional José Armando Bermúdez by měla cena už zahrnovat. Zároveň je v ceně zahrnuta na každého turistu jedna mula, která jde s vámi pro případ, že cestu nezvládnete a budete se potřebovat svézt. Výstup si také snadno domluvíte ve městě, kde vám s tím může pomoci třeba recepční. Nezapomeňte, že v horách klesají teploty až k nule a zejména v zimních měsících může dokonce mrznout. Je třeba se na výstup vybavit vhodným oblečením.

Pohled na Pico Duarte z El Mogote, Dominikánská republika.

Budete-li mít auto k dispozici, můžete se zajet podívat na kávové plantáže do Spirit Mountain v horách za vesnicí Manabao. Pojedete stále dál po silnici až silnice téměř zmizí ale to už uvidíte ukazatele. Uvidíte zde kávové plantáže, proces zpracování kávy, ochutnáte místní kávu a můžete se také podívat k vodopádu, nebo se zde dokonce ubytovat. Jednotlivá místa v rámci areálu jsou od sebe docela vzdálená a je tedy velmi vhodné přijet terénním autem, které zvládne vyjet prašnou cestu s dírami. Vstup je zpoplatněn. Pokud nemáte příliš času, nebo terénní auto, můžete zaparkovat dole u řeky a k začátku areálu (500m) se vydat pěšky. Zde uvidíte rostoucí kávu, sušírnu kávových zrn a několik mandarinek.

Káva ve Spirit Mountain, Dominikánská republika.
Odpad z kávových zrn ve Spirit Mountain, Dominikánská republika.
Sušící se kávová zrna ve Spirit Mountain, Dominikánská republika.

Cestou zpět do města se můžete vykoupat u vodopádu Salto Cachorro, nebo v řece Rio Yaque del Norte v Balneario el bambu, kde naleznete také několik restaurací, lávku přes řeku a nejspíš také plno místních.

Rio Yaque del Norte, balneario el bambu, Dominikánská republika.

Constanza

Constanza je horské městečko v nadmořské výšce 1200 m. Teploty zde očekávejte tedy nižší než v Jarabacoa a to zejména v noci. Do Jarabacoa dojede málo turistů, do Constanzy ještě méně a proto je Constanza ještě o něco autentičtější. V okolí města vás čeká krásná hornatá příroda, kopce s panoramatickými výhledy, tradiční zemědělské vesnice a čistá příroda.

Constanza, Dominikánská republika.

Constanza je od Jarabcoa vzdálená cca 44 km. Horská cesta spojující obě města je naštěstí asfaltová. Do Constanzy se dostanete buď autobusem ze Santo Dominga, nebo pomocí taxi z Jarabacoa a nebo ideálně v pronajatém autě, které využijete i na výlety kolem Constanzy. Už cestou z Jarabacoa můžete zastavit na několika hezkých vyhlídkách, celá cesta je v podstatě vyhlídková.

Krásný pohled na město a okolní hory se vám naskytne z Monumento Dovino Niño. Náboženské místo s vyhlídkovou terasou tyčící se přímo nad městem vám nabídne úžasný výhled. Až nahoru lze dojet autem. Přes cestu je ale závora, protože je místo zpoplatněno a má své otevírací hodiny.

Monumento Dovino Niño, Constanza.
Pohled na Constanzu z Monumento Dovino Niño, Dominikánská republika.
Constanza, Dominikánská republika.

Salto de Aguas Blancas

Dalším výletem z Constanzy může být cesta k vodopádu Salto de Aguas Blancas. Tento vodopád je se svými 83 metry nejvyšším vodopádem Karibiku a se svou nadmořskou výškou 1750 m nejvýše položeným vodopádem Dominikány. Voda je zde čistá a ledově svěží. Vodopád má několik pater, které můžete navštívit. Po pěšinách se dostanete na 3 různé vyhlídkové plošiny. Cesta k vodopádu je zdlouhavá, dobrodružná a samozřejmě prašná. Cesta z Constanzy je dlouhá 16 kilometrů, ale už po 4 kilometrech končí asfalt a vás čeká kodrcání se po vesnické polňačce. Poslední 2 km je lepší dojít pěšky, pokud není auto dostatečně terénní. Celá cesta k vodopádu je ale nesmírně zajímavá, protože vede chudou zemědělskou oblastí a vy tak můžete pozorovat prostý život místních vesničanů v horách. Oblast je to krásná, domorodá, tichá a téměř bez turistů.

Salto de Aguas Blancas, Dominikánská republika.
Pohled z prvního patra vodopádu Salto de Aguas Blancas do okolí, Dominikánská republika.
Cesta k vodopádu Salto de Aguas Blancas vede domorodými zemědělskými vesničkami, Dominikánská republika.

Parque Nacional Valle Nuevo

Budete-li po této silnici vedoucí vesnicí El Convento pokračovat dál, dostanete se až k branám národního parku Parque Nacional Valle Nuevo. K parku se vydejte určitě touto cestou vedoucí téměř kolem vodopádu. Na mapě je ještě jedna cesta, která je o několik kilometrů kratší a zpočátku vypadá jako asfaltová, ale velmi rychle se mění ve velmi terénní lesní cestu. Zde je to s autem opravdu komplikované a ve finále časově náročnější. K rozdvojení cest dochází zhruba 4 km za Constanzou, zde je třeba jet vlevo a odbočit z asfaltové cesty na cestu prašnou.

Prašná cesta k vodopádu Salto de Aguas Blancas je plná krásných výhledů, Dominikánská republika.
Hory v okolí Constanzy jsou plné tradičního vesnického života, Dominikánská republika.
Hory jsou zejména zemědělskou oblastí, Dominikánská republika.

K návštěvě národního parku je také třeba auto, nebo alespoň horské kolo. Pěšky můžete jít také, ale budete potřebovat více dní. Při vstupu do parku musíte zaplatit poplatek 150 DOP na osobu. Hned u vstupu do parku je tabule s kreslenou mapou parku se zajímavými místy. Zdaleka ne všechna místa, která jsou na mapě existují i ve skutečnosti, někdy je velmi těžké tato místa najít, protože google mapy jich většinu neukazují a v parku nejsou žádné ukazatele. Parkem prochází hlavní prašná cesta v relativně dobrém stavu, která je dlouhá 43 km.

Pohled z národního parku Parque Nacional Valle Nuevo, Dominikánská republika.
V Parque Nacional Valle Nuevo je ideální pohybovat se autem, protože je poměrně rozlehlý a vzdálenosti jsou velké, Dominikánská republika.
Parque Nacional Valle Nuevo, Dominikánská republika.

Většina návštěvníků ale jede hlavně k monumentu Las Pyramides de Valle Nuevo, který značí geografický střed Dominikánské republiky. Tato cesta je dlouhá 25 km od začátku parku. Cestou můžete navštívit malý kostelík, vylézt na nějaký z okolních kopců a užít si výhled do okolí, nebo se projít horskou přírodou. Z hlavní cesty odbočuje plno pěších cest, ale není známo kam vedou. Mapa je v tomto případě bohužel prázdná. V parku je také možné kempovat. Jsou zde vyznačená místa k tomu určená. Na horu Alto Bandera, která jako jedna z mála na mapě značená je, se pravděpodobně nedostanete. Cesta tam sice vede, ale jedná se o vojenský prostor a ke vstupu na horu je třeba zvláštní povolení, o které musíte žádat v Santo Domingu. Celý park se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce a tomu odpovídají i teploty a flora. Pohybovat se bude většinou ve výšce 2000 – 2500 m.n.m. Horská krajina spíš připomíná evropské lesy a teploty teplejší podzimní dny. Takže mikiny a dlouhé kalhoty mohou být i přes den užitečné. V celém parku téměř nenajdete známky civilizace (kromě vojenské základny). Nečekejte žádné stánky, žádné prodejce, žádné restaurace, nic. Jídlo a pití na celý den si vezměte s sebou. Jen na začátku parku je vila nabízející ubytování v horských chatách. To je vše.

Parque Nacional Valle Nuevo, Dominikánská republika.
Menší kostelík v Parque Nacional Valle Nuevo, Dominikánská republika.
Las Pyramides de Valle Nuevo, Dominikánská republika.

Také natankujte dostatek paliva, protože mimo Constanzu už žádné benzínky nejsou a spotřeba v kopcích na nezpevněných cestách rapidně stoupá.

Mapu národního parku Valle Nuevo naleznete přímo u vstupu, Dominikánská republika.

Santo Domingo

Santo domingo je hlavním městem Dominikánské republiky. Z cestovatelského hlediska je to město velmi zajímavé. Pro rekreanty nejspíš ztráta času, nebohé vhodné jen jako jednodenní výlet do starého centra. Město je velké, rušné, horké a cítit zde můžete hlavně výfukové plyny a hnijící odpad. Naleznete zde klasická místní tržiště, jídelny a levné street food. Pravděpodobně vám i někdo nabídne nějakou drogu ke koupi. Také vás čeká ruch v ulicích, domy slamového typu, špína a polorozpadlá auta, která stále jezdí. Každý dům, i ten velmi rozpadlý má kolem balkónu a dveří mříž, která je i přes den uzamčená. Kriminalita je nejspíš vysoká i mezi místními. Právě tady ale můžete vidět opravdový místní život. Santo Domingo velmi připomíná asijská města jako je třeba Hanoi, Denpasar, nebo Mataram. Pokud se tedy vydáte za hranice starého centra.

Ulice Santa Dominga, Dominikánská republika.

Na druhou stranu jsou v Santo Domingu i velmi moderní uklizené čtvrti s hezkými domy a lidmi kancelářského typu. Tato část už téměř připomíná evropská města.

Moderní čtvrť Santa Dominga – Muzeum moderního umění, Dominikánská republika.

Většina turistů míří do starého města za památkami, hezkými uličkami, a turistickými restauracemi. Zde je čisto, relativně bezpečno, ale draho. Staré centrum je hezké a rušné i v noci. Spíš než asijská chaotická města připomíná klasická evropská turistická města.

Historické centrum Santa Dominga, Dominikánská republika.

K vidění je zde především katedrála Santa María de la Encarnación, která byla první vybudovanou katedrálou v Novém světě. Ke vstupu do katedrály je nutné zakoupit vstupenku u vchohu (2-3$) a zahalit nohy šátkem, který zdarma dostanete propůjčen u vstupu. Můžete si zde také zakoupit audioprůvodce. Hezké je i náměstí přímo před katedrálou Parque Colon uprostřed kterého stojí velká socha Kryštofa Kolumba a které obklopuje plno restaurací.

Santa María de la Encarnación, Dominikánská republika.
Santa María de la Encarnación, Dominikánská republika.
Socha Kryštofa Kolumba na náměstí Colon před katedrálou Santa María de la Encarnación, Dominikánská republika.

Dalším důležitým místem jsou městské hradby a obranná pevnost Ozama, kde si můžete užít hezké výhledy, projít si téměř celou pevnost a přečíst si mnoho o historii z informačních tabulí. Vstup je opět zpoplatněn. Možná zde potkáte i zelené papoušky, kteří se schovávají ve skulinách ve zdech pevnosti. Hned vedle pevnosti se nachází muzeum a nedaleko zajímavá budova plná historie – Pantheon of the Fatherland s volným vstupem. Navazuje budova Museum of the Royal houses a historické hodiny Reloj de sol stojící naproti na malém náměstí. Dál se můžete vydat na velké přilehlé náměstí Plaza de la Hispanidad o de España. Zde kromě restaurací naleznete také dům syna Kryštofa Kolumba, který dnes slouží jako muzeum, kde můžete vidět dobové předměty, nábytek, brnění, oblečení a umění. Prohlídka je podobná prohlídce zámku s klasickým vybavením. Vstup opět zpoplatněn. Dalšími místy k návštěvě mohou být muzeum voskových figurín, nejstarší evropský dům v Americe a nejspíš nejstarší evropský dvoupatrový dům Casa del Cordon z roku 1502, zřícenina klášteru Monasterio de San Francisco z 16. století, The Church of Our Lady of Las Mercedes, muzeum Casa de Tostado, park Indepencia a ulici El Conde, která vede od parku Independencia až k náměstí Colon. Ulice je plná suvenýrů, restaurací a různých obchodů, také hudby, umění a života. Projít se může i podél pobřeží, moře zde na koupání vhodné ale není.

Reloj de sol v centru Santo Dominga, Dominikánská republika.
Papoušci sídlící v pevnosti Ozama v historickém centru Santo Dominga, Dominikánská republika.
Dům syna Kryštofa Kolumba, který dnes slouží jako muzeum v centru Santa Dominga, Dominikánská republika.
Parque Independencia, Santo Domingo.
Zřícenina klášteru Monasterio de San Francisco v centru Santo Dominga, Dominikánská republika.
Hlavní ulice starého centra Santo Dominga, Dominikánská republika.
Pevnost Ozama v historickém centru Santo Dominga, Dominikánská republika.
Pevnost Ozama v historickém centru Santo Dominga, Dominikánská republika.
Pantheon of the Fatherland v centru Santo Dominga, Dominikánská republika.

Přímo ve městě, ale dál od centra se nachází jeskyně s průzračnými jezírky v malém národním parku Los Tres Ojos, který také můžete zajet navštívit. Lepší je to brzy ráno, než přijdou turisté. Vstup je zpoplatněn. Na toto místo navazuje větší zeleny park s dominantním majákem ve tvaru kříže – Faro a Colon. Od starého centra jsou tato místa sice vzdálená několik kilometrů, ale stále je možné je navstivit i pěšky.

Boca Chica

Budete-li se chtít zajet vykoupat k čistému moři, vyražte do nedaleké zátoky Boca Chica. Na dlouhý pobyt to zde moc není, ale jeden den, kdy si odpočinete od města je tu příjemné strávit. Voda je zde čistá, plastů minimum, písek bílý a kokosové palmy přímo u moře. Moře je vhodné i na šnorchlování. Voda je průzračná, mělká a kus od břehu můžete pozorovat teprve rostoucí korálový útes a plno rybek. Bohužel je zde velké množství restaurací, které se odpoledne zalidňují. Takže plno lidí, hlasitá hudba a hluk vás zde čeká nejspíš také.

Pláž v Boca Chica, Dominikánská republika.

Cesta ze Santo Dominga do Boca Chica je dlouhá cca 35 km a trvá cca 40 minut gua gua. Nejprve musíte dojít na autobusovou zastávku ve městě a tam už se vás velmi ochotně ujmou. Cesta zastávkovým a tedy pomalejším autobusem stojí 75 DOP na osobu, cesta přímým autobusem jen s několika rychlými zastávkami stojí 100 DOP a trvá 40 min. V Boca Chica vystoupíte téměř u pláže a také přesně na tom stejném místě (i na stejné straně silnice) nastoupíte až se budete chtít vrátit zpět. Autobusy jezdí často, stačí přijít na zastávku – to místo, kde jste vystoupili a chvíli počkat.

Pláž v Boca Chica, Dominikánská republika.

Jihovýchod
(Bayahibe, Dominicus a Saona)

Tato oblast je jedna z nejhezčích plážových oblastí představující téměř tropický ráj, ale také bohužel jedna z nejturističtějších a nejdražších oblastí. Očekávejte hotely, restaurace, turisty, předražené výlety a vyšší ceny.

Bayahibe

Bayahibe byla původně malá rybářská vesnice. Dnes je to zejména turistická vesnice, kde naleznete nespočet ubytovacích možností, restaurace s turistickými cenami, kavárny, menší dražší obchody a samozřejmě obchody se suvenýry. Můžete zde ale nálezt i místní vývařovny s příznivým cenami, ty jsou ale dál od pobřeží. Hotelový komplex se zde nachází jen jeden, takže oproti Dominicusu je to tu mnohem klidnější. Právě z Bayahibe se většina turistických lodí vydává na cestu na ostrov Saona, což je v této oblasti největší lákadlo.

Playa Bayahibe, Dominikánská republika.

Vesnice jako taková není historicky zajímavá, ale za procházka určitě stojí. Naleznete zde jednu dlouhou pláž (Playa Bayahibe) ideální na relax. Písek je zde velmi jemný a moře je tak bohužel zakalené. Část pláže zabírají kotvící lodě a část zase rezort. Zbývá tedy jen kus veřejné koupací pláže. Druhou, ještě menší pláží v Bayahibe je Playa Magallanes, kam se můžete vydat se šnorchlem. Zde je voda čistá a moře plné korálových útesů s pestrými rybkami. Zbytek pobřeží v okolí tvoří ostré útesy, kde se koupat nelze.

Malá a klidná Playa Magallanes, Dominikánská republika.

Kousek za městem se nachází Chico Cave – komplex tří jeskyní v národním parku, kam se dostanete příjemnou procházkou z města, nebo na skútru. Do parku se platí vstupné 250 pesos, ale pokud přijdete ještě předtím, než na místo dorazí výběrčí, můžete jít zdarma. Jeskyně leží asi 20 m pod úrovní povrchu a jedna z nich je vyplněna nádherně čistou vodou, ve které se můžete vykoupat. Vezměte si baterku, nebo použijte baterku telefonu, budete ji potřebovat na cestu po schodech. Hladina je naprosto klidná a voda tak čistá, že téměř nepoznáte, kde začíná. Jeskyně byly v minulosti obývány Tainy a dodnes by měly na stěnách být k vidění jejich malby, ale není jasné kde přesně. Celá cesta k jeskyním a mezi nimi vede mezi obrovskými kaktusy a dalšími zajímavými sukulentními rostlinami.

Chico Cave, Dominikánská republika.
Průzračná voda v temné jeskyni Chico Cave, Dominikánská republika.
Chico Cave, Dominikánská republika.

Pokud se vydáte od pláže Magallanes na jih, natrefíte na místo malých jezírek mezi útesy. Jedno z nich vypadá jako srdce – Corazón de Bayahibe. Budete-li pokračovat po pěšině dál na jih, zhruba po 2 km dorazíte do turistického střediska Dominicus.

Corazón de Bayahibe, Dominikánská republika.

Dominicus

Místo přesně stvořené pro turisty na all-inclusive dovolené. Přecpaná dlouhá pláž, ceny přemrštěné a plno resortů, přes které se pomalu ani nedostanete na pláž. Město je čistě turistické a plné hlavně obchodů se suvenýry, drahých restaurací, prodavačů zájezdů a hotelů. Je to spíš uměle vytvořená oáza pro turisty. Pokud nejste nadšenec rezortových dovolených a extrémně turistických míst, město ani pláž za návštěvu nestojí. Voda je zde kalná a místo na plavání ohraničené.

Hlavní pláž v letovisku Dominicus, Dominikánská republika.

Do Bayahibe, či nedalekého Dominicus se dostanete nejlevněji místním autobusem. Vyrazit můžete z Punta Cany, Santa Dominga, nebo Boca Chica. Cesta ze Santo Dominga bude vyžadovat přestup v La Romana odkud se za 75 DOP dostanete až do centra Bayahibe. V Boca chica je na hlavní silnici vedoucí do Bayahibe zastávka autobusu, který vás za zhruba 300 DOP také doveze do Bayahibe. Přímo z centra Bayahibe (u velkého parkoviště v přístavu) odjíždí plno místních autobusů do La Romany (75 DOP) a dále je nutné přestupovat. Další varianta: můžete také sehnat autobus ze Santo Dominga nebo z Boca Chica do Higüey, pojedete směrem na Benedicto a na jih od Benedicta se nachází křižovatka do Bayahibe, kde se necháte vysadit a počkáte na autobus z La Romany, který vás odveze do města. Většinou ale řidič ví, kde vás vyhodí.

Letovisko Dominicus, Dominikánská republika.

Saona

Bezpochyby největším lákadlem Dominikánské republiky je ostrov Saona, který je součástí národního parku Parque National del Este. Jedná se o velký tropický ostrov posetý kokosovymi háji a obklopený úžasně modrou vodou. Ostrov je tedy zejména o hezkých plážích, koupání a šnorchlování. Žádné hory, nebo treky (kromě cest na pláž) zde nenajdete. Oproti zbytku Dominikány je to ale oáza klidu, pokud se vyhnete turistickým výletům. Je tu klid, žádná hudba, minimum motorek, žádná světla, minimum lidí. Ostrov můžete navštívit buď v rámci jednodenního organizovaného výletu, nebo se můžete vydat samostatně a na ostrově několik nocí přenocovat.

Luxusní tropické pláže ostrova Saona, Dominikánská republika.

Nemáte-li moc času a nevadí-li vám davy, můžete zvolit variantu jednodenního výletu, který snadno zakoupíte buď v Bayahibe, nebo Dominicus. Ceny za výlet jsou rozdílné a poměrně vysoké. V Bayahibe se pohybují mezi 80-100$ za osobu, v Dominicusu lze výlet sehnat i za 40$. Každý den na Saonu vyjíždí nekonečné procesí lodí a tak musíte počítat s lidmi nejen na vaší lodi, ale také s těmi ze všech těch ostatních lodí. V ceně je ale dostatek rumu a tak to vypadá, že si plavbu všichni užívají jako takovou párty. Pije se, hraje hudba, tančí se a na okolní přírodu se zdánlivě zapomíná. V ceně máte i oběd a menší občerstvení. Vyhodou je, že navštívíte několik míst a mimo Saonu i úžasně tyrkysovou modrou lagunu, kde se nachází mořské hvězdice a turisté se s nimi rádi fotí. Je ovšem přísně zakázáno s nimi manipulovat a vytahovat je ven z vody, protože následně hynou nepříjemnou smrtí. Tuto lagunu můžete navštívit pouze cestou, protože se nenachází u Saony, ale u pobřeží Hispanioly a daleko od břehu. Nevýhodou organizovaného výletu může být vysoká cena, velmi krátký pobyt na Saoně a návštěva míst s mnoha lidmi. Pokud navíc zvolíte výlet pomalým katamaránem, čeká vás spousta času na lodi a málo času na ostrově. Mnohem vhodnější je zvolit malé rychlé lodě a i tak cesta na Saonu trvá cca hodinu.

Palmové háje na ostrově Saona, Dominikánská republika.

Chcete-li si ostrov v klidu užít, vyražte sami. Na Bookingu, nebo Airbnb si můžete zabookovat libovolný počet nocí v malém „hlavním městečku“ Mano Juan přímo na ostrově a Saonu si tak vychutnat v klidu. Ideální jsou alespoň 2 noci. Ceny za ubytování jsou bohužel hodně vysoké, ubytování velmi skromné a voda v kohoutku často slaná, ale zážitek je to hezký a úplně odlišný. V městečku naleznete plno obchodů se suvenýry (otevřeny jen když zde kotví lodě – přes den), dražší restaurace (klasické kuře s rýží vyjde na 400 DOP) a několik ubytování. Obchody zde v podstatě nejsou a voda se většinou kupuje v restauracích. Pokud můžete, vodu si přivezte. Velmi důležitý je funkční repelent proti komárům. Ten koupíte snadno ještě v Bayahibe. Nejúčinnější je zelený Off s 25 % DEET. Ten lze koupit i za 300 DOP. Na pláži příliš mnoho komárů není, ale ve stínu pod stromy a zejména cestou na pláž je komárů opravdu mnoho. Aktivní jsou i přes den. V případě jednodenního výletu lodí není třeba.

Plážové ubytování v Mano Juan na Saoně, Dominikánská republika.

Pokud zvolíte variantu pobytu, budete se muset za hezkými plážemi na Saoně vydat trochu dál od Mano Juan. I v Mano Juan se lze koupat, ale přes den tam je velmi rušno a moře moc hezké není. V dochozí vzdálenosti jsou 2 pláže. První pláž Playa el Torro se nachází asi 3 km západně od Mano Juan. Voda je zde až krémově modrá, písek bílý a palmy lemují pobřeží. Ikonická podívaná. Voda je ale kalná a šnorchlovat se zde nedá, navíc je ve vodě sem tam kámen, nebo útes a je třeba dávat pozor. Cestou na pláž projdete krásným palmovým hájem.

Playa el Torro, Saona.

Druhou pláží je pláž Canto, která je od vesnice vzdálená 5 km na opačnou stranu. I sem (stejně jako na první pláž) vede dobře vyšlapaná pěšina a není tedy nutné jít celou cestu po pláži. Tato pláž je opravdu krásná. Pobřeží tvoří kokosový les, kde není problém ulovit nějaký ten kokos na svačinu, voda je čistá a skvělá na šnorchlování. Naleznete zde i menší korálové útesy, plno ryb, nebo třeba rejnoka. Pokud se zde zdržíte alespoň do 16:00 hodin, budete zde pravděpodobně sami, protože už kolem 15. hodiny většina výletních lodí opouští ostrov a vy se ocitáte na zdánlivě opuštěném ostrově v ráji. Přes den zde ale bude rušno a veselo.

Pláž Canto, Saona.
Pláž Canto, Saona.
Pláž Canto, Saona.

Na obě pláže můžete dojít pěšky po pěšině, která je značená na mapy.cz a vede stále rovně podél pobřeží. Není se kam ztratit. Nebo se můžete nechat svézt na motorce (20$), nebo si půjčit na den kolo (10-15$).

Pláž Canto, Saona.

V případě vlastního ubytování se s ubytovacím domluvte na způsobu dopravy na Saonu. Někdy mívají vlastní lodě, jindy vás odkážou na veřejnou dopravu. Loď vyjíždí každý den z přístavu v Bayahibe kolem 9 hodiny ráno a zpět ze Saony ve 14:30. Cena jedné cesty je 18$. Dále je třeba zaplatit poplatek za vstup do parku 250 DOP.

I přesto, že se jedná o národní park a chráněné území, vesnice Mano Juan je poměrně špinavá a plná odpadků. Kde žijí místní jsou i odpadky. Je nemilé překvapení vidět něco takového přímo v národním parku. Pobřeží je ale čisté. Nechcete-li si tedy zkazit zážitek, projděte si vesnici jen u pobřeží.

Jihozápad
(Barahona, Enriquillo, Pedernales)

Navštívit v této oblasti můžete krásnou divokou džungli s průzračnými řekami a vodopády, bílé písečné pláže s křišťálově čistou vodou, velmi chudé domorodé vesnice, nebo třeba slané jezero Enriquillo s krokodýly a leguány. Turisty je to část ostrova stále ještě neobjevená a tak vás zde čeká místo davů turistů a hotelů spíš klasický místní život a plno opuštěných míst.

Barahona

Barahona je neturistické autentické dominikánské město na jihozápadě země. Turistický ruch se zde jen velmi pozvolna rozjíždí. Kvůli své odlehlosti jsou Barahona a její okolí jen zřídka navštěvovanými místy. Turisté jsou zde většinou Dominikánci, velmi zřídka cizinci. O to je ale oblast zajímavější, klidnější a dobrodružnější. V některých místech i bohužel nebezpečnější. Ve městě je možné se ubytovat, najíst se a nakoupit potraviny ve větším supermarketu. Je to tak strategické místo k podnikání výletů do okolí. Samotná Barahona je ale spíš rušným a špinavým místem, kde toho příliš mnoho k vidění není.

Plánování výletů může být v této oblasti obtížnější, protože na internetu mnoho praktických informací není, mapy jsou často prázdné, nebo poloprázdné a stav silnice není nikdy znám dopředu. Ve městě nenaleznete žádné cestovní kanceláře ani půjčovny aut. Oficiální půjčovna aut zde není a po průvodcích se musíte ptát místních. Na ubytování vám mohou se vším pomoci a auto možná sehnat přes známé. Pokud určitě chcete mít k dispozici auto, pronajměte ho už v Santo Domingu, protože v Barahoně není jisté, zda ho seženete. Plno míst můžete navštívit i místními autobusy, ale bude to zdlouhavější. Někdy je potřeba si pronajmout auto a zaplatit ještě průvodce, pokud se tedy nepřidáte k nějaké skupince s průvodcem, kde už je vozidlo zařízeno. Plno výletůa lze ale s dostatkem informací zvládnout i bez průvodce.

Do Barahony se dostanete autobusem Caribe Tours ze Santo Dominga. Cesta trvá 3,5 h a autobus jezdí jen 2x denně.

Ulice Barahony, Dominikánská republika.
Barahona, Dominikánská republika.
Centrum Barahony, Dominikánská republika.

V samotné Barahoně toho k vidění příliš mnoho není. Jen několik parků, jedno náměstí a pobřežní promenáda. Z ulic Barahony odjíždí plno místních autobusů do širokého okolí (Pedernales, Neyba, Azua, La Descubierta, Paraíso). Také je zde jedna městská pláž Luci, kde ale spíš lidé posedávají ve stínu stromů, než že by se koupali. Moře ve městě je na koupání příliš špinavé a pláž na ležení také. Nejbližší pláží, na které si můžete poležet a kde se také lze koupat je Playa de La Saladilla. Tato pláž je vzdálená od centra cca 3 km. Dle místních to ale není příliš bezpečné místo, protože zde došlo k několika únosům lidí a drobná kriminalita je zde také běžnou záležitostí. Pláž je přes den (do 17:00 h) hlídaná policisty a tedy i relativně bezpečná. Musíte ovšem přijet i odjet autem. Policie vás pravděpodobně nenechá jen tak odejít pěšky z důvodu bezpečnosti. Pláž opusťte ještě před odchodem policie.

Pláž Luci v Barahoně, Dominikánská republika.
Playa de La Saladilla nedaleko Barahony, Dominikánská republika.
Barahona, Dominikánská republika.

Vzdálenější a bezpečnou pláží je Playa El Quemaito. Na tuto pláž se dostanete z města místním gua gua za 50 DOP. Pláž je oblázková a pokud je moře klidné, voda průzračná. Na některých místech v moři jsou k vidění i menší útesy s občasnými korály a rybami.

Playa El Quemaito, Dominikánská republika.

Lago Enriquillo

Jezero Enriquillo je největším jezerem v Dominikánské republice a zároveň na celých karibských ostrovech. Jezero je dlouhé zhruba 40 km a široké 13 km. Voda v jezeře je slaná a se zhruba 3x vyšší salinitou než má moře. Zároveň se jedná o nejníže položený bod ostrova, protože leží přibližně 40 metrů pod hladinou moře. Jezero je pozůstatkem mořského průlivu, který se táhnul od Barahony až po hlavní město Haiti Port-au-Prince. A tak i přesto, že se pohybujete ve vnitrozemí, můžete zde vidět zbytky korálových útesů a úlomky korálů všude na zemi. Oblast je to suchá a horká. Krajina je pouštního charakteru a teploty běžně dosahují 40°C. Oblast je nejteplejší v celé Dominikánské republice.

Jezero je součástí národního parku a celá oblast je tak chráněná. V okolí jezera můžete pozorovat vzácný druh leguána – leguána nosorohého a v jezeře pak krokodýly americké. K vidění je zde i plno ptáků jako třeba pelikáni, volavky, racci a další. Jezero je bezodtoké a jeho rozloha se neustále zvětšuje. U břehu tak můžete vidět ve vodě stále stojící suché zbytky stromů a palem, které původně rostly na břehu a byly postupně zatopeny a zahynuly.

Pohled na jezero Enriquillo od nedaleké jeskyně Cueva Las Caritas, Dominikánská republika.

Jezero nejlépe navštívíte lodí. Na zhruba hodinovou exkurzi se můžete vydat od informačního centra na severu jezera, které se nachází cca 1 km západně od jeskyně. Právě zde naleznete i největší koncentraci leguánů, kteří nejsou zrovna plaší a vy si je tak můžete prohlédnout zblízka. Plavba lodí stojí 3000 DOP. Částka se platí za loď. Čím více lidí pojede, tím bude tedy cena na osobu nižší. Zároveň musí každá osoba zaplatit tradičních 150 DOP za vstup do parku. V rámci plavby pojedete mezi suché stromy u pobřeží nedaleko od infocentra a budete hledat krokodýly. Dále se vydáte podél západního pobřeží jezera, kde budete pozorovat nejrůznější ptáky a opět krokodýly. Zároveň se vám naskytne krásný pohled na zdánlivě nekonečné jezero. Nezapomeňte repelent, komárů je u jezera mnoho a jsou aktivní i během dne.

Slané jezero Enriquillo, Dominikánská republika.
40 km dlouhé jezero Enriquillo, Dominikánská republika.
Bezodtoké jezero Enriquillo se neustále zvětšuje a zaplavuje tak okolní stromy, Dominikánská republika.

Dostat se sem můžete nejlépe autem. Pokud ale auto nemáte, můžete jet z Barahony autobusem do Neiby a tam přestoupit na autobus jedoucí do La Descubierta a vystoupit cestou u informačního střediska.

Leguán nosorohý u jezera Enriquillo, Dominikánská republika.
Krokodýl americký v jezeře Enriquillo, Dominikánská republika.
Leguáni nosorozí u jezera Enriquillo, Dominikánská republika.

Přímo u jezera na severní straně se nachází menší jeskyně Cueva Las Caritas tvořena schránkami mořských mlžů. Od jeskyně je také hezký výhled na celé jezero.

Cueva Las Caritas u jezera Enriquillo, Dominikánská republika.

V okolí jezera můžete navštívit i několik přírodních čistých říčních lázní (balneario), kde se můžete osvěžit ve studené vodě. Nejoblíbenějšími lázněmi jsou Las Marias nedaleko města Neiba, další naleznete na opačné straně jezera ve městě La Descubierta.

Balneario Las Marias s průzračnou vodou, Dominikánská republika.

Polo

Polo je menší horská vesnice cca 35 km od Barahony. Navštívit zde můžete zejména kávové plantáže a tyrkysově modrou říční lázeň Balneario Mata de Maiz s vodopádem. Cestou vás také čeká několik horských výhledů a tunel ze stromů. Také se zde můžete ubytovat.

Východní pobřeží jižně od Barahony

Pojedete-li dál na jih po pobřeží, dostanete se na několik dalších pláží, k říčním lázním přímo u cesty (v San Rafael jsou tři  taková místa – jedno přímo u pláže, dále pak v Paraiso, nebo Los Patos), na krásnou vyhlídku Mirador Playa San Rafael s výhledem na pláž a pobřeží. Velmi hezkou pláž s bílými kamínky naleznete v Los Patos. U pláže je také několik restaurací nabízejících jídlo a oblíbenou piňacoladu. Přímo u restaurací se můžete vykoupat v průzračné řece. Moře je zde často rozbouřené a ke koupání nevhodné.

Balneario v San Rafael přímo u pláže, Dominikánská republika.
Pláž San Rafael, Dominikánská republika.
Pohled na pláž San Rafael z vyhlídky, Dominikánská republika.

Na jihu výběžku narazíte na velkou lagunu de Oviedo, která je součástí národního parku Jaragua a kde lze pozorovat nejrůznější ptactvo včetně plameňáků. Abyste mohli na lagunu vyplout, je třeba si zakoupit na místě vstup do národního parku (150 DOP) a zaplatit si tour lodí po laguně. Tour pro 1-5 osob stojí 4000 DOP. Na kraj laguny se lze ale podívat i zdarma.

Los Patos, Dominikánská republika.
Všudypřítomná piňacolada v Los Patos, Dominikánská republika.
Laguna Oviedo, Dominikánská republika.

Celé toto východní pobřeží táhnoucí se od Barahony až k laguně Oviedo je více, či méně rozbouřené a s někdy až příliš vysokými vlnami. Naopak západní pobřeží výběžku vedoucí až k Haiti disponuje klidným a čistým mořem.

Silnice z Barahony do Pedernales vede podél pobřeží a nabízí spoustu krásných výhledů a zastávek, Dominikánská republika.

Balneario La Plaza

Jedno z nejkrásnějších míst této oblasti je Balneario La Plaza. Jedná se o přírodní říční lázně s neuvěřitelně průzračnou vodou. Je to odlehlé a klidné místo uprostřed husté divoké džungle bez turistů. Putujete podél tyrkysové řeky a částečně i skrze řeku až dorazíte do La Plaza – modré říční tůně obklopené útesy. Voda je čistá a velmi osvěžující. Můžete se vydat i dál o něco dobrodružnější cestou k dalším a dalším tůním a vodopádům. Místy už ale budete muset lézt po skále, nebo plavat. Čekají vás ale nádherné scenérie. Jediným problémem je, že toto místo je těžko dosažitelné bez průvodce, snadno se zde ztratíte. Cesta je do určité části značená na mapy.cz, ale dál se musíte už jen držet správného koryta řeky. Najít místo sám ale není nemožné, jen poměrně obtížné. Pokud nemáte čas a chcete mít jistotu, investujte do průvodce. Celodenní výlet i se snídaní a velmi pozdním obědem vyjde na 2000 DOP ve skupině lidí. Nenajímejte si člověka z ulice (to může být nebezpečné), volte skutečného průvodce na doporučení, ideálně na doporučení domácích.

Balneario La Plaza s neuvěřitelně čistou vodou, Dominikánská republika.

Cesta bez průvodce: Trasa začíná ve vesnici Baoruco, kde odbočíte z hlavní silnice směrem do hor a pojedete po pěšině podle mapy.cz. Potom, co přejedete po mostě řeku (ještě ve vesnici Baoruco), vás čeká asi 4,5 km dlouhá velmi terénní cesta buď autem (nutné terénní auto 4×4), nebo pěšky. Nutno upozornit, že na této cestě budete potkávat plno místních zemědělců a dělníků. Půjdete-li pěšky, může se stát, že se k vám někdo z nich sám od sebe přidá a bude vám dělat průvodce. Nakonec bude samozřejmě chtít zaplatit. Pojedete-li autem, bude třeba najít místo k parkování buď u někoho na dvorku, nebo u cesty a doufat, že auto nebude vyloupeno. Samotný trek začíná vlevo za školou. Škola je vlastně jen obyčejný přístřešek s několika židlemi a s tabulí. Naleznete ji tam, kde se pěšina vedoucí podél řeky na mapě rozdvojuje a končí. Musíte se vydat po odbočce vlevo a sejít po cestě ke korytu vyschlé řeky. Řeka v těchto místech teče v podzemí. Budete-li pokračovat dál, řeka se časem objeví a vy postupně dojdete až k La Plaza. Pokračovat můžete i dál proti proudu řeky a dostat se tak do dalších krásných jezírek a k vodopádům.

Cesta k Balneario La Plaza je velmi terénní, Dominikánská republika.
Cesta k Balneario La Plaza, Dominikánská republika.
Cesta k Balneario La Plaza, Dominikánská republika.

Mina de Larimar

Nedaleko La Plaza, také v horách, se nachází důl na larimar – národní kámen Dominikáské republiky. Je to jediné místo na světě, kde se vyskytuje a těží. Minerál je vulkanického původu a tyrkysově modré barvy připomínající moře. Název larimar pochází ze dvou slov Larrisa a mar. Larrisa bylo jméno dcery objevitele, který minerál poprvé objevil a popsal a mar znamená španělsky moře. Larimar se řadí mezi velmi vzácné polodrahokamy. Využívá se na výrobu nejrůznějších šperků a amuletů, které se zde ručně zpracovávají v dílnách a můžete je koupit po celé zemi.

Larimar, Dominikánská republika.
Prodejna výrobků z larimaru v Escuela Taller y Museo larimar, Dominikánská republika.
Larimar v Escuela Taller y Museo larimar, Dominikánská republika.

Do dolu se lze podívat v rámci výletu. Buď si zaplatíte organizovaný výlet s průvodcem, nebo se vydáte sami. Pojedete-li sami, budete opět potřebovat terénní auto 4×4, kterým se vydáte po prašné cestě do hor (cca 8 km po terénní cestě). Od moře se dostanete až do nadmořské výšky 800 metrů. Následně pak zaplatíte někomu z místních, kteří čekají u vstupu. On vás za peníze provede. Informace budou ale v tomto případě ve španělštině. Není to příliš turistické místo, počítejte tedy s velmi zvědavými pohledy. Důl je stále funkční a navštívíte ho během provozu. Cestou lze navštívit i brusírnu, kde se Larimar zpracovává. Místo, kde můžete zakoupit nejrůznější výrobky z larimar se nachází ve vesnici Baoruco. Zde v Escuela Taller y Museo larimar naleznete menší muzeum těžby a zpracování larimaru a nejrůznější výrobky ke koupi. Ceny jsou zde dané a výběr široký.

Výhledy z cesty k dolu na larimar, Dominikánská republika.
Cesta do larimarového dolu je velmi terénní a vyžaduje příslušné vozidlo.
Larimarový důl je jen jeden na celém světě – nedaleko Barahony v Dominikánské republice.

Cestou do Pedernales můžete navštívit sladké přírodní tůně. První naleznete nedaleko laguny Oviedo cca 60 km od Pedernales – Arroya Salado. Jedná se o několik průzračně čistých přírodních tůní, kde se můžete vykoupat. Krásné místo, ale velmi narušují komáři, kterých je zde opravdu mnoho a jsou agresivní i přes den. Dalším místem, které se opět nachází cestou do Pedernales je Pozos Ecologicos de Romeo Frances – malá skalní průzračná jezírka v poušti přímo u cesty. Zde se můžete na cestě osvěžit. Nezapomeňte repelent, komáři jsou zde i přes den. Příjezd do Pedernales je lemován stomy, které tvoří tunel Túnel de Árboles.

Pozos Ecologicos de Romeo Frances, Dominikánská republika.
Arroya Salado, Dominikánská republika.
Túnel de Árboles cestou z Barahony směrem do Pedernales, Dominikánská republika.

Pedernales

Pedernales je malá a klidná vesnice přímo u hranic s Haiti na jihu země. Oproti Barahoně zde naleznete paradoxně více bezpečí, klid a čistější vzduch. Lidé zde nejsou tolika dotěrní, neotravují a nezírají. Občas se objeví žebrající děti, které drze nastavují ruku a žádají o peníze. Že by ale trpěly se nezdá, peníze spíš používají ke koupi sladkostí.

V Pedernales se můžete snadno ubytovat a nakoupit potraviny, zajít si do restaurace, nebo se koupat v čistém moři přímo u městské pláže. Pokud nejsou vlny (dopoledne) můžete šnorchlovat a mimo ryb pozorovat i mořské hvězdice. Pláž je většinou prázdná a zdánlivě čistá, ale nějaké plasty zde bohužel také potkáte. Do Pedernales se dostanete přímým místním gua gua z Barahony za 350 DOP, nebo ze Santo Dominga.

Městská pláž přímo v Pedernales, Dominikánská republika.

Jelikož je Pedernales velmi vzdáleno od všech hlavních turistických cílů a letišť, mnoho lidí sem nedojede. Hlavními návštěvníky jsou zde především místní, nebo cestovatelé, kteří hledají reálnou Dominikánu bez davů a turistických lákadel. V této oblasti nenaleznete žádné velké hotelové komplexy ani cestovní kancelaře, ale jen skromné menší hostely, či rodinné hotely.

Karneval v centru Pedernales, Dominikánská republika.

Navštívit zde můžete jedno říční balneario – Rio El Mutilo cca 22 km severně od města u hranic s Haiti. Cesta k balneariu je terénní. Pokud byste cestou pokračovali dál, lze dojet až k severnímu pobřeží ostrova, ale tato cesta vede přes vysoké hory, je velmi terénní a vyžaduje tak příslušné auto.

Také můžete navštívit státní hranice s Haiti. Hranice jsou tvořeny vyschlým korytem řeky a železnými branami na obou březích řeky. Celý prostor je hlídán vojáky. Směrem na sever je ale hranice volně průchozí, bez plotu a zdí. Chcete-li si místo prohlédnout v klidu, navštivte ho odpoledne, nebo o víkendu. Ráno ve všední dny je hranice otevřená a koná se zde velký mezinárodní trh. Haiťané tudy volně proudí do Dominikány za obchodem. V tuto dobu je zde velký chaos a opravdu plno lidí. Bílý člověk velmi vynikne a hned přitáhne pozornost.

Cesta k hranicím s Haiti, Dominikánská republika.
Hranici s Haiti tvoří vyschlé říční koryto a brány na obou březích, Dominikánská republika.
Dominikánsko-haitský market přímo u hranic, které jsou v době konání marketu volně průchozí, Dominikánská republika.

V celé této oblasti (od Barahony až do Pedernales) očekávejte časté kontroly vozidel vojáky a policisty. Touto cestou se údajně vozí ilegální přistěhovalci z Haiti a zároveň drogy z Kolumbie.

Tím hlavním cílem cest turistů do Pedernales je ale Orlí zátoka – Bahía de las Águilas, která je součástí národního parku Jaragua. Zde se nachází ta nejhezčí pláž na celém ostrově Hispaniola.

Průzračně čisté Karibské moře v Bahía de las Águilas, Dominikánská republika.

Bahía de Las Águilas

Dlouhá zátoka s bílým pískem a křišťálovou vodou nabízí krásné koupání a šnorchlování. Zároveň je pláž díky své odlehlosti a těžké dostupnosti klidná a bez davů lidí. Ve vodě můžete pozorovat různé druhy ryb, mořské ježky a také krásné mořské hvězdice. Je přísně zakázáno se hvězdic dotýkat, manipulovat s nimi nebo je dokonce zvedat nad mořskou hladinu. Hvězdice totiž krátce poté hynou. Z důvodu rostoucího turismu a oblibě fotek s hvězdicemi v rukou, byly na některých místech Dominikany téměř vyhubeny.

Přírodní bílé písečné pláže Karibského moře v Bahía de las Águilas, Dominikánská republika.
Mořské hvězdice v Bahía de las Águilas, Dominikánská republika.

Na pláž se dostanete buď pěšky, terénním autem, nebo lodí. Lodí můžete jet buď z Cabo Rojo, nebo od Poblado de la Cueva de los Pescadores (od jeskyně). K oběma místům se dostanete běžným autem po prašné, ale rovné cestě. Druhá varianta je mnohem levnější, protože vás čeká jen cca 4 km dlouhá jízda lodí. Platíte za celou loď, takže čím víc vás bude, tím to bude levnější. S řidičem se také domluvíte v kolik hodin vás vyzvedne a odveze zase zpět. Další varianta dopravy je auto, ale určitě bude třeba velmi terénní auto 4×4, protože cesta na pláž je ve dvou úsecích velmi dobrodružná. Také vás tam mohou zavést místní, kteří čekají u jeskyně a za peníze vás vezmou na své motorce, nebo ve svém autě.

Pohled na dlouhou zátoku Bahía de las Águilas z vyhlídky cestou na pláž, Dominikánská republika.

Nejlevnější a nejhezčí variantou je chůze. Od jeskyně (u jeskyně lze zaparkovat auto, nebo sem dostopovat) se vydáte na 4 km (40 min) dlouhou cestu vedoucí krásným národním parkem s krajinou pouštního typu. Cestou můžete pozorovat nejrůznější sukulenty, poletující kolibříky, kteří opylují kvetoucí kaktusy, nebo se vydat na vyhlídky na útesech po vyznačených pěšinách. Pohled na zátoku z útesů je jedinečný. Cesta je nenáročná a téměř celá po rovině. Pokud byste zpět už nechtěli jít pěšky, můžete se přidat k někomu, kdo bude z pláže odjíždět lodí.

Pohled z útesů na Bahía de las Águilas, Dominikánská republika.
Suchý národní park Jaragua cestou k Bahía de las Águilas, Dominikánská republika.
Suchý národní park Jaragua cestou k Bahía de las Águilas, Dominikánská republika.

Pro vstup do národního parku a tedy i na pláž je třeba opět zaplatit 150 DOP. Vstupenku zakoupíte v kiosku u parkoviště u jeskyně. Budete-li se chtít zdržet, můžete se zde ubytovat v jednom ze dvou eko hotelů. Přímo u jeskyně se lze ubytovat na krásné pláži v hezkých prostorných stanech s postelemi a užít si tak pláže ráno i se západem slunce.

Silnice k Bahía de las Águilas se postupně mění v prašnou cestu, Dominikánská republika.