Jižní Thajsko

Thajsko je krásnou zemí s pestrou přírodou, bohatě zdobenými buddhistickými chrámy, skvělým jídlem a usměvavými lidmi. Naleznete zde bláznivá asijská města, bílé pláže a průzračnou vodu, bohaté korálové útesy, kokosové palmy na pobřeží i hustý prales. Pokud hledáte bezpečnou a civilizovanou zemi v jihovýchodní Asii a nevadí vám vyšší ceny v porovnání s ostatními zeměmi této oblasti, Thajsko je ideální volba. Pokud se do této oblasti chystáte poprvé, jižní Thajsko je skvělé pro začátečníky cestovatele i hotelové typy a rodiny s dětmi. Samozřejmě zde naleznete i odlehlejší destinace (hlavně ostrovy), kde budete téměř sami a Thajsko vám bude připadat o něco autentičtější.

Doprava

V Thajsku se jezdí vlevo a k řízení je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Oproti ostatním zemím jihovýchodní Asie je doprava méně chaotická a řidší. Obzvlášť na ostrovech (kromě Phuketu) je klid. 

Tato země je veliká a vzdálenosti mezi jednotlivými místy nemalé. Na dlouhé cesty je vhodné využít poměrně levných vnitrostátních letů, na ty kratší jsou vhodné autobusy a minivany.

Klasická čerpací stanice, benzín v Thajsku snadno koupíte i mimo benzínky.
Klasická čerpací stanice, benzín v Thajsku snadno koupíte i mimo benzínky.

Autobus

V Thajsku se snadno můžete dopravovat pomocí autobusů a minivanů. Většinou stačí zajít do některé z cestovních agentur, nebo na recepci ubytování kde bydlíte a objednat si transfer na druhý den. Většinou vás vyzvednou u vašeho hotelu a dovezou do hotelu v cílové destinaci. Tímto způsobem se dostanete do jakékoli turistické destinace a na ostrovy. Další možností je si prostě stoupnout před supermarket 7/11 a počkat až nějaký minivan pojede a domluvit se s ním, jestli jede tam, kam vy potřebujete.

Skútr

Dále můžete cestovat na motorce. Vzhledem k vzdálenostem, nelze doporučit projet celé Thajsko na motorce, je ale vhodné v každé destinaci si půjčit skútr a projet si okolí – hlavně na ostrovech. Tuk tuk je docela drahý a se skútrem získáte svobodu. Na skútru se dostanete kamkoli a půjčíte ho kdekoli. Půjčovné skútru začíná na 150 THB za den (odvíjí se od destinace). Při půjčení na delší dobu jak týden můžete vyjednat slevu.

Zajímavé je, že benzín můžete koupit téměř na každém rohu u místních prodavačů. Nápis „Gasoline“ a několik lahví od alkoholu plných benzínu neminete. Jen pozor, v lahvích nebývá ani litr a cena je mnohem vyšší než na benzínce. Dejte pozor na prázdné nádrže při půjčení motorky. Jelikož půjčovna motorek často benzín prodává, stává se, že motorku dostanete s blikající rezervou a máte si tak u prodavačů ihned nějaký (drahý) koupit. Když motorku vracíte, často z ní vyčerpají všechen benzín, který vám zbyl v nádrži a zase ho prodají (odpozorováno na Ko Lanta). To stejné můžete ale udělat i vy. Těsně před tím, než půjdete motorku vrátit, prodejte zbývající benzín některému z prodavačů benzínu u silnice. On si ho vysaje hadičkou do lahve a zase prodá dál.

Pokud motorka není pro vás vhodná, můžete si půjčit kolo a projet si okolí na kole. Některá ubytování poskytují kola zdarma, ale kvalita nemusí být příliš vysoká.

Cestování na skútru po okolí je tím nejpraktičtějším řešením.
Cestování na skútru po okolí je tím nejpraktičtějším řešením.
Místní taxíky - tuk tuky.
Místní taxíky – tuk tuky.

Auto

Můžete si pronajmout také auto. Pokud si jej budete chtít půjčit ve městě, očekávejte poměrně vysoké ceny. Nejlevnější je pronájem auta na letišti a online. Můžete k tomu využít jednu z online půjčoven ověřených zákazníky. Pokud si vozidlo objednáte dostatečně dopředu, ceny jsou velmi přijatelné. Za půjčení auta pro 4 osoby tak zaplatíte přibližně stejně jako za půjčení dvou skútrů.

Jídlo

Tradiční thajské jídlo je velice pálivé, ale v turistických destinacích si už místní zvykli vařit nepálivé pro cizince. Tak jako v okolních zemích, i zde očekávejte hlavně nudle a rýži. Tradičním thajským jídlem je Pad Thai, což jsou smažené ploché nudle s masem a vajíčkem specificky kořeněné. Můžete si dát i další druhy smažených nudlí (tenké skleněné, žluté, extra široké). 

Dalším místním jídlem je nudlová polévka s masem a zeleninou podobná vietnamské Pho. Dále zde nechybí ani smažená rýže s masem. Výborným jídlem je smažený mix čerstvé zeleniny, hub a masa s vařenou rýží. Téměř všude dostupný je i papaya salát, který bývá pálivý a spáč než ovocný salát připomíná zeleninový.

Dobré jsou tradiční thajské smažené palačinky s jakoukoli sladkou, či slanou náplní. A samozřejmě čerstvé džusy z ovoce, které vám na počkání namixují. Jen pozor, plno prodejců tyto džusy šidí a ovoce nahrazují sladkými šťávami a objem vytvoří ledem.  

Smažená směs zeleniny a masa s rýží.
Smažená směs zeleniny a masa s rýží.
Papaya salát.
Papaya salát.
Nudlová polévka.
Nudlová polévka.

Místa k navštívení

Phuket

Phuket  je krásný ale dnes už poměrně rušný ostrov. Jelikož je Phuket snadno dostupný z několika evropských zemí přímým letem, tráví zde dovolenou velké množství lidí, od rodin s dětmi, po důchodce. 

Na Phuketu  naleznete krásné klidné přírodní pláže, korálové útesy, i rušné městské pláže, divoké párty, národní parky, vyhlídky, chrámy a další. I přesto, že je rušnějším ostrovem, stále stojí za procestování.

Patong

Největším turistickým letoviskem na Phuketu je Patong. Zde naleznete dlouhou pláž přeplněnou lidmi, se zakaleným mořem. Pláž je velice rušná. Můžete zde provozovat nejrůznější vodní sporty za poměrně vysoké ceny, koupat se je možné, z důvodu bezpečnosti, pouze ve vyhrazených zónách označených bojkami. Přímo na pláži si můžete dát čerstvý džus z ovoce, nebo oběd za neúměrně vysoké ceny. Hledáte-li krásné tropické pláže, vyhněte se Patongu a vydejte se do menších a klidnějších zátok na ostrově.

Největší ruch v Patongu ale očekávejte v noci. Hlavní ulice (Bangla Road), vedoucí kolmo na pláž, představuje další turistickou atrakci. To, že to v ulici žije, je slabý výraz. Naleznete zde nespočet barů s tanečnicemi vystavujícími se téměř na ulici, kluby, na ulici vás budou oslovovat zmalované sexy hostesky v kostýmech, které jsou ve skutečnosti muži. Kluby s pingpong show vám také nabídnou na každém kroku – vstup je zdarma, ale drinky jsou drahé a podmínkou ke vstupu je si alespoň jeden dát. K tomu všemu opravdu hlasitá hudba a dav lidí, kterým se musíte doslova prodírat. Do této ulice se dokonce pořádají organizované zájezdy z okolních měst.

Pokud hledáte klidné ubytování, Patongu se vyhněte. Pokud vám ale jde jen o to někde přespat a dny stejně trávíte cestováním po ostrově, je Patong společně s hlavním městem patrně tou nejlevnější variantou. Zároveň si zde můžete pronajmout skútr, nebo auto, zajít na trhy, nebo na jídlo na každém rohu.

Hlavní pláž v Patongu.
Hlavní pláž v Patongu.
Noční centrum Patongu.
Noční centrum Patongu.
Noční centrum Patongu.
Noční centrum Patongu.

Kamala

Hledáte-li klidnější letovisko a pěknou pláž, bude Kamala pro vás to pravé. Počítejte ale s trochu vyššími cenami za ubytování a delší dojezdovou vzdáleností na hlavní atrakce na jihu ostrova.

Phuket

Hlavní město ostrova. Zde naleznete také levné ubytování podobně jako v Patongu. Tady se nachází hlavní přístav ostrova, z kterého se dostanete dál do dalších destinací lodí.

Velký Buddha

Jednou z hlavních atrakcí ostrova je obrovská, 45 metrů vysoká, mramorová socha Buddhy na vysokém kopci v jižní části ostrova. Pojedete-li na skútru, počítejte se stoupáním do výšky 350 metrů. Cestou můžete v kopci po pravé straně hned u cesty navštívit slony, kteří jsou zde drženi jako turistická atrakce. Na samotném vrcholu naleznete nejrůznější sochy a svatyně, krásnou vyhlídkovou terasu a obrovskou sochu Buddhy, ke které vyjdete po schodech. Zde se vám naskytne úchvatný výhled do širokého okolí. Cestou dolů po schodech očekávejte mnoho divokých a drzých opic, které vám klidně ukradnou jídlo z ruky, nebo na vás jen tak skočí. Vstupné i parkovné je zdarma.

Cestou k Velkému Buddhovi možná potkáte slony. Phuket
Cestou k Velkému Buddhovi možná potkáte slony, Phuket.
Velký Buddha, Phuket.
Velký Buddha, Phuket.
Výhled od Velkého Buddhy do okolí. Phuket
Výhled od Velkého Buddhy do okolí, Phuket.

Wat Chalong

Jeden z největších a nejznámějších chrámových komplexů na Phuketu. Dominantou tohoto komplexu je 60 metrů vysoká pagoda, která ukrývá kus Buddhovy kosti. Údajně jediné, co se z něj zachovalo. Pagoda má několik podlaží plných zlatých soch a maleb na stěnách, vyhlídkovou terasu a úplně nahoře svatyni se slavnou kostí. Tato pagoda zavírá už v 17:00, zbytek komplexu zůstává ještě otevřen. V komplexu můžete dále vidět několik chrámů, soch a hezky upravený parčík. Vstup, i parkovné je zdarma.

Pohled z terasy nejvyšší věže na Wat Chalong komplex, Phuket.
Pohled z terasy nejvyšší věže na Wat Chalong komplex, Phuket.
Nejvyšší věž s kouskem Buddhovy kosti. Wat Chalong, Phuket.
Nejvyšší věž s kouskem Buddhovy kosti. Wat Chalong, Phuket.
Interiér věži. Wat Chalong, Phuket.
Interiér věži. Wat Chalong, Phuket.

Pláže

Pláží je na Phuketu velké množství. Za zmínku například stojí Mai Khao beach, která je součástí národního parku Sirinat na severu ostrova. Jelikož se tato pláž nachází hned u ranveje místního letiště, můžete zde pozorovat přistávající letadla z blízkosti.

Dále pak na ostrově naleznete Freedom beach nedaleko Patongu. Na rozdíl od Patongu se ale jedná o klidnou a přírodní pláž. Freedom beach je čistá s bílým pískem, obklopená džunglí a kokosovými palmami. Cesta sem vede džunglí po schodech. Jedná se o pláž s průzračnou vodou, korálovými útesy a spoustou rybek. Je tedy ideální ke šnorchlování.

Dále se můžete zastavit třeba na Ya Nui Beach, kde můžete opět šnorchlovat a pozorovat modré a růžové hvězdice připomínající spíše výtvor z modelíny, než živočicha. Cestou na tuto pláž z jihu se můžete zastavit u starého majáku s několika vyhlídkami na ostrov (Phromthep Cape). 

Pohled na Freedom Beach, Phuket.
Pohled na Freedom Beach, Phuket.
Pohled od majáku, Phromthep cape, Phuket.
Pohled od majáku, Phromthep cape, Phuket.
Park u Phromthep cape, Phuket.
Park u Phromthep cape, Phuket.

Dále můžete na Phuketu navštívit i menší vodopády v národním parku (placené vstupné), slony (důležité zvážit, zda chcete podporovat často kruté zacházení s nimi), akvárium, zoo, spousty dalších vyhlídek a pláží a také se odsud můžete vydat na nejrůznější výlety lodí (Phi Phi, Similany a spousty dalších ostrovů).

Khao Lak

Khao Lak je národní park nacházející se na pevnině cca 70 km severně od Phuketu. Lidé sem ale nejezdí pouze kvůli národnímu parku ale za celou touto oblastí. Jedná se o poměrně klidné místo, kam turismus zatím jen pozvolna přichází. Naleznete zde nekonečné písečné pláže, na kterých můžete být úplně sami, hustou zelenou džungli a obyčejný venkov, kterým můžete putovat třeba na kole. Také se odsud můžete vydat na světově známé ostrovy Similany, Surin, nebo do velkého národního parku Khao Sok.

Klidný Khao Lak.
Klidné okolí Khao Laku.

Národní park Khao Lak

Do tohoto parku se můžete vypravit ke kaskádě pěti vodopádů Ton Chongfa. U vstupní brány zaplatíte poplatek 200 THB za vstup do parku. Po cestě se pak vydáte na nenáročnou vycházku do pralesa se zastávkami u vodopádů. Ve vodopádech se můžete koupat, nebo si nechat okusovat suchou kůži z nohou rybičkami, které zde žijí. Takto navštívíte 4 vodopády, 5. je nedostupný. Cesta je dobře značená a přehledná, takže se neztratíte.

Národní park Khao Lak, vodopád Ton Chongfa.
Národní park Khao Lak, vodopád Ton Chongfa.
Vysoké stromy a hustá džungle v Khao Laku.
Vysoké stromy a hustá džungle v Khao Laku.
Národní park Khao Lak, vodopád Ton Chongfa.
Národní park Khao Lak, vodopád Ton Chongfa.

Jelikož vstupné do národního parku je platné po celý den a dostanete se na něj do více částí parku, vyplatí se ten stejný den ještě navštívit nedalekou pláž Little White Sandy Beach. Na tuto pláž se platí také vstupné 200 THB jelikož je součástí parku. Pokud ale vstupenku už máte, jen ji ukážete u vstupu. To ale platí pouze jeden den. Pláž se odlišuje od ostatních v této oblasti. Je malá, klidná a obklopená zelenou džunglí, voda je zde poměrně čistá. Je pravděpodobné, že zde dokonce potkáte varana, který sem pravidelně chodí vyjídat odpadkové koše. Rozhodně toto místo stojí za návštěvu.

Little White Sandy Beach.
Little White Sandy Beach.

Pláže

V Khao Laku a zejména cestou na sever od něj naleznete plno dlouhých pláží. Páže jsou čisté se žlutým pískem a obklopené stromy, nebo palmami. Průzračnou vodu zde ale nečekejte. Moře je kalné a voda neprůhledná, takže šnorchlovat se zde příliš nedá.

Houpačka na Coconut Beach.
Houpačka na Coconut Beach.

Navštívit můžete třeba Coconut Beach obehnanou kokosovými palmami. Dále také nedalekou White Sand Beach, klidnou Pak Weep Beach, Bang Sak Beach, Khuk Khak Beach, či Bang Niang Beach, nebo Khao Lak Beach. Pláže jsou zkrátka všude a v jejich okolí naleznete většinou restaurace a klidné drahé rezorty. Například letovisko Khao Lak je turismu naprosto přizpůsobeno, zde naleznete drahé restaurace, hotely, cestovní kanceláře a půjčovny motorek.

Dlouhé pláže v Khao Lak. Pak Weep Beach.
Dlouhé pláže v Khao Lak – Pak Weep Beach.
Coconut Beach.
Coconut Beach.

Další místa k navštívení v okolí Khao Laku

Zajímavým místem, které v této oblasti můžete také navštívit je Sea turtle nursery. Jedná se o želví školku – stanici, která složí k záchraně mořských želv. Můžete zde vidět několik bazénků s různě starými želvami. Naleznete zde i dospělé želvy, které jsou nemocné, nebo handicapované. Hlavní činností této stanice je ale sbírání želvích vajíček na nedalekých Similanech a následná péče o ně po dobu šesti měsíců. Jakmile želvy dosáhnou věku šesti měsíců, vypouští se do moře. Jejich šance na přežití tak vysoce stoupá. Také zde naleznete vrak vyvržené lodi, která slouží jako vzpomínka na tsunami. Vstup je placený. Jelikož se želví stanice nachází uprostřed areálu, který patří námořnictvu, při vjezdu vás zkontrolují vojáci a budete zde muset nechat alespoň jeden pas po dobu vaší návštěvy.

Mladě želvy v Sea turtle nursery.
Mladě želvy v Sea turtle nursery, Khao Lak.
Sea turtle nursery, Khao Lak.
Sea turtle nursery, Khao Lak.
Vrak lodi v Sea turtle nursery sloužící jako připomínka škod způsobených tsunami, Khao Lak.
Vrak lodi v Sea turtle nursery sloužící jako připomínka škod způsobených tsunami, Khao Lak.

V okolí Khao Laku naleznete i několik chovatelů slonů. Jedním z nich je například Supaporn Elephant Camp. Za nemalé poplatky můžete na těchto místech slony krmit, koupat, nebo na nich jezdit. Mějte ovšem na paměti, že sloni tyto aktivity dělají spíš z donucení, než z radosti, jak někdy jejich cvičitelé tvrdí.

Vodopád Sai Rung je dalším vodopádem k navštívení. Vodopád je pouze jeden a není příliš velký. Je snadno dostupný a vhodný ke koupání. Navštívit můžete i místní restauraci na vodě se stoly s židlemi uprostřed potoka. Zde zaplatíte místním za parkovné, vstup k vodopádu je zdarma.

Supaporn elephant camp, při troše štěstí potkáte slona na procházce a budete si ho alespoň moci pohladit.
Supaporn elephant camp, při troše štěstí potkáte slona na procházce a budete si ho alespoň moci pohladit.
Vodopád Sai Rung.
Vodopád Sai Rung.
Restaurace na řece u vodopádu Sai Rung.
Restaurace na řece u vodopádu Sai Rung.

Vodopád Ton Pling patří mezi malé a přelidněné vodopády. Je velice snadno dostupný a zdarma. Pokud budete mít štěstí a budete zde sami, může to být hezký zážitek. Cestou můžete navštívit ještě Asia Safari – jakousi zoo s poměrně vysokým vstupným.

Podél hlavní silnice vedoucí celou oblastí naleznete také několik trhů, které bývají otevřené střídavě (informujte se na hotelu). Koupíte zde ryby, zeleninu, ovoce, jakékoli jídlo, oblečení, nebo suvenýry. Na hlavním turistickém trhu Bang Niang Market očekávejte vysoké ceny, jelikož není určen místním, ale právě turistům. Pestrost zboží je zde ovšem největší. Ochutnat můžete například štíra, kobylky, nebo různé druhy červů. Nechybí ani ryby, jarní závitky, nebo smažené nudle.

Khuek Khak Temple je pestrobarevný buddhistický chrámový komplex. Naleznete zde různé sochy, chrámy a svatyně. Vstupné je zdarma.

Bang Niang Market - smažení červi, kobylky a štíři. Khao Lak
Bang Niang Market – smažení červi, kobylky a štíři, Khao Lak.
Khuek Khak Temple, Khao Lak.
Khuek Khak Temple, Khao Lak.
Vodopád Ton Pling, Khao Lak.
Vodopád Ton Pling, Khao Lak.

Hledáte-li v oblasti Khao Laku levné možnosti stravování a ubytování, držte se dál od pláže. Levné restaurace naleznete v klidnějších oblastech podél hlavní silnice. Levné ovoce nakoupíte na tržištích mimo turistická letoviska.

Similanské ostrovy

Similanské ostrovy jsou bezesporu jedním z nejkrásnějších míst v Thajsku a zároveň světově vyhlášenou šnorchlovací destinací. Jen těžko byste někde jinde hledali modřejší a průzračnější vodu.

Největší ze Similanských ostrovů, pohled z vyhlídky do zátoky.
Největší ze Similanských ostrovů, pohled z vyhlídky do zátoky.

Jedná se o národní park o 9 ostrovech v Andamanském moři zhruba 65 km od pobřeží Khao Laku. Jejich název pochází z malajštiny, kde similan znamená 9. Tři z těchto ostrovů jsou naprosto nepřístupné kvůli zachování přírody. Tyto ostrovy jsou útočištěm mořských želv, které zde kladou svá vajíčka, turismus by mohl tyto ostrovy zničit. Vy se nejspíš podíváte na 4 ostrovy, kde si užijete pláže, vyhlídky, oběd a šnorchlování.

Křišťálově čistá voda, bílé pláže, obrovské zaoblené balvany a tropická zeleň, ve vodě pak krásné korály a spousta zajímavých ryb – to vás čeká při návštěvě ostrovů. Bohužel i spousta lidí. Každý den navštíví ostrovy zhruba 3500 lidí, což naruší poklidnou atmosféru ostrovů. Ve vodě ani na pláži nebudete sami. Nebýt tohoto faktu, ostrovy by neměli žádnou chybu.

Na ostrovy se dostanete v podobě organizovaného výletu, který snadnou zakoupíte na hotelu, nebo u některé z cestovních agentur. Cena takového zájezdu začíná na 2000 THB za osobu a v ceně je doprava do přístavu z hotelu a zpět, rychlá loď (1,5 hodiny), průvodce mluvící anglicky, snídaně, oběd a večeře, šnorchlovací vybavení, ovoce a voda. V přístavu vám před cestou nabídnou malé žluté prášky proti nevolnosti, moře bývá rozbouřené a loď pořádně skáče. Dříve bylo možné na ostrově pobýt i několik dní v bungalovu, dnes už je to zakázané a podíváte se sem pouze v podobě jednodenního výletu. Nejlevněji se sem dostanete z Khao Laku, je ale možné podniknout výlet i z Phuketu.

Voda na Similanech je naprosto průzračná.
Voda na Similanech je naprosto průzračná.
Bílý písek, zelený džungle a křišťálové moře, Similany.
Bílý písek, zelená džungle a křišťálové moře, Similany.
Pestrý podmořský život, Similany.
Pestrý podmořský život, Similany.

Phi Phi

Dnes již velice známé ostrovy s krásnými plážemi, průzračnou vodou, šnorchlovacími možnostmi a nádhernými skalními útvary. I přes svou velkou popularitu a velké množství turistů se tyto ostrovy stále vyplatí navštívit. Počítejte ale s vyššími cenami.

Phi Phi naleznete na půli cesty mezi Ko Lantou a Phuketem. Ostrovy můžete navštívit v rámci organizovaného jednodenního výletu, kdy vás zavezou na několik pláží a k místům vhodným ke šnorchlování. Nebo se zde můžete ubytovat a strávit tu několik dní. Dostanete se sem trajektem z Lanty, Krabi, nebo Phuketu (snadno zakoupíte i s přepravou minivanem od hotelu do přístavu u cestovní agentury). Na ostrovech si pak rezervujte ubytování a můžete zůstat jak dlouho chcete. Při příjezdu na ostrovy zaplatíte poplatek 20 THB, protože se jedná o národní park. Po ostrově se můžete pohybovat pěšky, nebo využít místních taxíků v podobě lodí (typické longtail boat), žádné silnice zde nečekejte. 

Za návštěvu stojí snad všechny pláže. Voda je průzračně čistá a vhodná ke šnorchlování. Nejznámější je asi Long beach, kde naleznete i plno možností ubytování v bungalovech s výhledem na moře. Krásná pláž se skvělými šnorchlovacími podmínkami a hezkými skalními scenériemi je Nui beach. Sem se dostanete buď lodí a nebo pěšky za odlivu. Cesta pešky vede buď podél pobřeží a pak kousek přes kopec džunglí k pláži Lana beach (ta stojí za návštěvu také, ale pouze za přílivu, za odlivu moře naprosto zmizí), kde za odlivu projdete zátoku. Nebo se můžete vydat druhou cestou přes střed ostrova s vyhlášenými vyhlídkami. Vyhlídky jsou celkem 2 a na obě musíte bohužel zaplatit vstupné. První vyhlídka je kousek nad městem – hlavním centrem ostrova a platíte dražší vstup do celého areálu/parku. Druhá vyhlídka je až na nejvyšším bodě (186 m) a sem opět zaplatíte vstupné na vyhlídkovou terasu. Zde máte celý ostrov jako na dlani. Pokračujete-li dál  po cestě z kopce dolů, dojdete až na pláž. Pralesní pěšinu naleznete na mapy.cz.

Phi Phi
Phi Phi
Lana Beach s průzračnou vodou, Phi Phi.
Lana beach s průzračnou vodou, Phi Phi.
Nui beach, Phi Phi
Nui beach, Phi Phi.

Pokud hledáte večerní vyžití, určitě se zastavte na pláži v hlavní části ostrova (poblíž přístavu). Zde naleznete bary, restaurace, bazénovou párty a také ohňovou šou. Jednotlivé bary na pláži se předhání v tom, kdo uspořádá lepší ohňovou podívanou a přiláká tak více zákazníků. Můžete si zde posedět s drinkem a nebo si jen tak stoupnout vedle a koukat.

Ve městě – hlavním centru Phi Phi můžete opět zakoupit organizovaný výlet lodí, kdy vás vezmou na odlehlejší místa ostrova na pláže, za šnorchlováním, na opičí pláž, za malými žraloky a do populární zátoky Maya bay, kterou proslavil film Pláž a která se nachází na vedlejším ostrově. I když na fotkách cestovních kanceláří uvidíte lidi na pláži a ve vodě v této zátoce, nenechte se zmást. Zátoka je uzavřená, protože velký nápor turistů ničil její přírodní bohatství. Loď vás tedy zaveze jen k zátoce, abyste si ji mohli vyfotit. To stejné ale můžete zažít na lodi, která vás na Phi Phi ostrovy poveze z pevniny. Dělají tam také malou zastávku na focení. 

Nejvyšší vyhlídka (186 m) na ostrově. Lepší je sem vyrazit ráno, aby vám slunce osvítilo výhled. Phi Phi
Nejvyšší vyhlídka (186 m) na ostrově. Lepší je sem vyrazit ráno, aby vám slunce osvítilo výhled. Phi Phi
Večerní ohňová šou, Phi Phi.
Večerní ohňová šou, Phi Phi.
Proslulá Maya bay v dáli. Phi Phi
Proslulá Maya bay v dáli, Phi Phi.

Krabi

Krabi je nejenom město na pevnině, ale také celá oblast. Naleznete zde plno pláží, zajímavé chrámy, jeskyně, kopce s vyhlídkami a hezké ostrovy. Celá oblast je plná špičatých kopců a útesů, které jsou velice fotogenické. Pláže zde jsou hezké a čisté, ale moře kalné a ke šnorchlování nevhodné.

Město Krabi

Ve městě nic speciálního nečekejte. Je to obyčejné město, reprezentující místní život. Naleznete zde restaurace pro místní, tržiště, různé prodejce na ulici a klasické obchody. Město Krabi slouží hlavně jako překladiště autobusových dopravců, nebo se odsud pohodlně dostanete na letiště. Město ožívá hlavně o víkendu ve večerních hodinách, kdy se zde koná noční market. Na marketu se levně najíte i nakoupíte suvenýry. Market je opravdu pestrý, každý zde prodává, nebo vaří něco jiného.

Na okraji města naleznete cestu mangrovy, která je přístupná zdarma. Je zde několik mostů a lávek vedoucích mangrovy podél řeky.

Zajímavá místa v okolí Krabi

Nejjednodušší je si zde půjčit skútr a projet si místa v okolí. Autobusem od obchodu 7/11, nebo taxi je to také možné, ale výrazně dražší.

Co nesmíte minout, je slavná Tiger Cave – tygří jeskyně. Naleznete ji nedaleko od města v dojezdové vzdálenosti. Jedná se o krásný jeskynní chrám se svatyněmi a sochami tygrů. Jeskyně se nachází uvnitř špičaté skály na kterou se také dostanete. Nahoru vede 1237 schodů a stoupání je opravdu příkré. Výstup je relativně náročný, ale vrchol stojí za to. Po zdolání všech schodů se vám otevře krásný výhled do širokého okolí. Na vrcholu naleznete velkou sochu Buddhy a divokou skupinu opic. Nezapomeňte na šátek, kterým si zahalíte nohy. Vstup je zdarma.

Tiger Cave, Krabi.
Tiger Cave, Krabi.
1237 schodů vedoucích na vrchol Tiger Cave, Krabi.
1237 schodů vedoucích na vrchol Tiger Cave, Krabi.
Vrchol Tiger Cave, Krabi.
Vrchol Tiger Cave, Krabi.

Ao Nang je turistickou částí Krabi. To, co nemá město Krabi, naleznete v Ao Nangu. Je to klasické turistické letovisko s dlouhou pláží, restauracemi, obchody pro turisty a možnostmi ubytování. Velice levně zde zakoupíte masáže přímo na pláži pod přístřeškem i s občerstvením. Z pláže Ao Nang se můžete vydat pěšky přes útes na Pai Plong Beach, která je mnohem klidnější.

Hlavní pláž v Ao Nang, Krabi.
Hlavní pláž v Ao Nang, Krabi.

V Ao Nang můžete za 200 THB na osobu koupit zpáteční jízdenku lodí do části Phra Nang, Railay Beach. Sem bohužel nevede silnice a jezdí se sem pouze lodí. Zde naleznete hezké pláže obklopené útesy, můžete se podívat do jeskyně, nebo na vyhlídku na skále.

Pokud se chcete vypravit do přírody a vylézt na nějaký kopec, možností zde naleznete několik. Hezkým výletem s krásnými výhledy je výstup na Hang Nak (542 m n.m.) nacházející se v národním parku nedaleko od Ao Nang. Na první pohled se může zdát, že kopec není příliš vysoký, ale výstup je docela zdlouhavý a v horku a vlhku náročný. Jakmile se ale dostanete na vrchol, nebudete litovat. Nádherné výhledy na okolní kopce, moře a útesovité ostrůvky jsou jedinečné. Trek začíná na parkovišti pod horou a cesta na vrchol trvá asi 1,5 – 2 hodiny. Doporučujeme si vzít pevnou obuv, ač jsme viděli i lidi v žabkách. Neplatí se ani vstup, ani parkovné.

Džunglí na vrchol Hang Nak.
Džunglí na vrchol Hang Nak.
Džunglí na vrchol Hang Nak.
Džunglí na vrchol Hang Nak.
Výhled z Hang Nak, Krabi.
Výhled z Hang Nak, Krabi.

Výlety v okolí

Pokud se na Krabi budete chtít podívat po okolí, nebo na nějaké ostrovy, můžete využít cestovních kanceláří a jejich organizovaných výletů. Některé výlety lodí můžete absolvovat na speed boat (rychlejší a dražší), nebo na long tail boat (pomalejší, hlučné, ale levnější). Jeden z nich je výlet na ostrov Hong a do přilehlého okolí. Dále můžete zvolit výlet na nedaleké ostrovy – varianta 4 ostrov, nebo 7 ostrovů. Jedním z těchto ostrovů je například Chicken island, který by měl údajně připomínat kuře. Na výletě obvykle dostanete oběd, vodu a ovoce, podíváte se na několik pláží a zašnorchlujete si. Voda je na ostrovech sice čistější, ale s Phi Phi, nebo Similany to rozhodně srovnávat nelze. Počítejte, že cenu navýší poplatky za vstup do národních parků (všechny ostrovy).

Hong island
Hong island

Na výlet se můžete vydat také po pevnině a to například k Emerald Pool, což je přírodní čistý bazén/jezero v lese. Sem můžete zajet i sami na motorce, ale je to od Krabi poměrně daleko. Platí se zde vstupné.

Také můžete zajet k Tha Pom Klong Song Nam, zde chodíte po lávkách mezi průzračnými jezírky, kde se můžete i vykoupat. Vhodné je toto místo navštívit při přílivu, vstupné je opět zpoplatněné.

Ko Lanta

Ko Lanta je poměrně rušným ostrovem na jihu od Krabi. Naleznete zde plno podobných pláží na západě a mangrovové lesy na východě, střed ostrova je porostlý hustou džunglí, nebo kaučukovými plantážemi. Lantu už turisté objevili, sami tu rozhodně nebudete.

Na ostrov se snadno dostanete z Krabi minivanem (objednáte na hotelu), s kterým se trajektem přeplavíte na ostrov a on vás doveze až k ubytování na ostrově.

Severní ostrov

Ostrov je rozdělen na dvě části. Severní ostrov Ko Lanta Noi a Ko Lanta Yai. Severní ostrov je stále turisty opomíjený. Můžete zde nalézt tradiční thajský život, zemědělsky zaměřené obyvatelstvo, krásné kokosové lesy, plantáže palmy olejné a kaučuku, ale i nedotčenou přírodu. Pokud si na ostrově půjčíte skútr, jeďte se jen tak projet na sever. Objevovat tuto část ostrova můžete i na kole. Silnice a cesty jsou prázdné a provoz minimální.

Dobrodružné cesta mezi plantážemi, severní Lanta.
Dobrodružné cesta mezi plantážemi, severní Lanta.
Domorodá obydlí, severní Lanta.
Domorodá obydlí, severní Lanta.
Pobřeží severní Lanty ke koupání příliš vhodné není.
Pobřeží severní Lanty ke koupání příliš vhodné není.

Jižní ostrov

Jižní ostrov je turistický. Od severu na jih jsou jen turistické hotely a rezorty, obchody a restaurace. Na severu jižní části Ko Lanty je přístav Saladan Pier, ze kterého se vyjíždí na turistické výlety, jako Ko Rok, Ko Muk, nebo Phi Phi. Místní zde prodávají zájezdy a naleznete zde také noční tržiště. To je spíše ulice, kde jsou prodejní stánky s jídlem na kolech. Také je zde několik směnáren a tržnice s oblečením a suvenýry.

Východní část

Na východní části ostrova jsou mangrovové lesy, které můžete navštívit zdarma. Můžete se zde procházet, nebo si za poplatek půjčíte kajak a projíždíte se mezi stromy (při přílivu), samozřejmě si můžete koupit i organizovaný zájezd, to je ale nejdražší varianta. Dále na jih na východní části ostrova je Old Town. Městečko s původními domy, které dnes slouží jako restaurace a obchody. Místní prodávají turistům různé výrobky a plodiny. Od sušeného ovoce, čajů, krémů, oblečení, až po jídlo a alkohol. Než se rozhodnete něco koupit, projděte si celou ulici, může se stát, že ve vedlejším obchodě je ta stejná věc o polovinu levnější. Dále se zde nachází přístav pro výlety na 4 ostrovy na jihovýchod. Pokud pojedete dál na jih, naleznete na konci silnice jedinou východní pláž Pirate Beach. Není příliš hezká, pobřeží je spíš plné kamenů a útesů a při odlivu není koupání možné. Je to ale klidné místo s minimem lidí. Hned u pláže je i klidná restaurace.

Mangrovy, Ko Lanta.
Mangrovy, Ko Lanta.
Old Town, Ko Lanta.
Old Town, Ko Lanta.
Pirate Beach, Ko Lanta.
Pirate Beach, Ko Lanta.

Západní část

Západní části ostrova dominují pláže. Je jich nepřeberné množství, ale příliš se neliší. Za zmínku stojí Bamboo Beach. Pláž je hezká s bílým pískem a stromy. Můžete se tu koupat ve vlnách, ale pozor na skryté kameny v moři. Voda je poměrně kalná a na dno není příliš vidět.

Na šnorchlování Lanta vhodná není, korály zde nejsou a voda je zakalená. Čistější pláže se nachází ve střední části ostrova. Například Relax Bay Beach.

Na severu ostrova naleznete velký záliv Laem Kho Kwang Beach s písečnou plíží a mořským dnem bez kamenů. Na konci výběžku pevniny do moře se můžete při odlivu vydat na ostrov Ko Raeng pěšky.

Bamboo Beach, Ko Lanta.
Bamboo Beach, Ko Lanta.
Laem Kho Kwang Beach, Ko Lanta.
Laem Kho Kwang Beach, Ko Lanta.
Relax Bay Beach, Ko Lanta.
Relax Bay Beach, Ko Lanta.

Na západě můžete také navštívit Snake Show vedenou člověkem, který sbírá hady po ostrově a okolí. Velikou ceduli odkazující na hadí šou potkáte přímo u cesty, když pojedete ze severu na jih. Hadů je zde plno jak jedovatých, tak i nejedovatých. Nejzajímavější je asi obrovská kobra královská. Majitel si také vyrábí sám protijedy, pokud by se vám stalo, že vás na ostrově uštkne had, volejte jemu.

Snake Show, Ko Lanta.
Snake Show, Ko Lanta.
Snake Show, Ko Lanta.
Snake Show, Ko Lanta.
Kobra královská, Snake Show, Ko Lanta.
Kobra královská, Snake Show, Ko Lanta.

Jižní a střední část

Jižní část ostrova tvoří národní park Mu Ko Lanta NP. V parku můžete navštívit maják a užít si výhled na ostrovy Rok, projít si trasu džunglí, nebo si jít lehnout na pláž. Vstupné je bohužel zpoplatněné částkou 200 THB za osobu.

Ve střední části ostrova jsou kopce, jeskyně a vodopády, ke kterým se většinou dostanete po zaplacení vstupného, nebo alespoň parkovného. Můžete navštívit:

Vodopád Khlong Chak, Ko Lanta.
Vodopád Khlong Chak, Ko Lanta.
Bat Cave poblíž Vodopádu Khlong Chak, Ko Lanta.
Bat Cave poblíž Vodopádu Khlong Chak, Ko Lanta.
  • Khao Mai Kaew Cave – Jeskyně, do které je nutné zaplatit průvodce za 300 THB na osobu. Během prohlídky se nejspíš zamažete, jelikož se nejedná o procházku, ale spíš o lezení a plazení.
  • Tiger Cave – Další jeskyně, která je ovšem lépe přístupná. Zde zaplatíte 100 THB na osobu.
  • Vodopád Khlong Chak je hezký a dobře přístupný vodopád uprostřed džungle. Pokud po pěšině vpravo vylezete i nahoru nad vodopád, můžete se zde vykoupat v bazéncích utvořených skálou. Cestou k vodopádu, nebo od vodopádu naleznete zajímavou jeskyni Bat Cave zarostlou džunglí. Vstupné je zdarma a drahý průvodce, kterého vám mohou někde nutit, není třeba. K vodopádu trefíte velice snadno po pěšině. Pokud přijedete na skútru, nebo autem, budou po vás chtít pár báthů za parkovné.
  • Viewpoint Hill – Relativně utajená vyhlídka v džungli na východní část ostrova. Výstup není dlouhý, cesta dobrá.
  • Lanta Animal Welfare – Kočičí a psí útulek. Zdarma si zde můžete pohrát s kočkami, zúčastnit se komentované prohlídky, nebo jít vyvenčit jednoho z psů. Jelikož útulek není místní, ale evropský a většina pracovníků jsou dobrovolníci z celého světa, je na opravdu vysoké úrovni co se týče zacházení se zvířaty i hygieny. Domácího mazlíčka si zde můžete také adoptovat. Více na lantaanimalwelfare.com.
Pohled z Viewpoint Hill na východní část Ko Lanty.
Pohled z Viewpoint Hill na východní část Ko Lanty.
Psí a kočičí útulek na Ko Lanta.
Psí a kočičí útulek na Ko Lanta.

V roce 2019 procházel ostrov značnou rekonstrukcí silnic. Podle množství rozpracovaných úseků, budou práce ještě několik let probíhat.

Ko Rok

Patříte-li mezi opravdové milovníky šnorchlování v pestrobarevných tropických mořích, vydejte se na Ko Rok! Velké korálové útesy, plno pestrobarevných rybek, sasanky s populárními rybičkami „Nemo“ (klaun očkatý) a mořské želvy jsou k vidění právě zde.

Dva ostrovy Ko Rok Yai a Ko Rok Noi, jsou součástí národního parku Mu Ko Lanta. Toto místo je naprostý šnorchlovací ráj. Na ostrovy se dostanete pouze výletní lodí, která odjíždí například z Ko Lanty. V podobě celodenního výletu zde navštívíte několik míst jak ve vodě, tak i na souši, kde na pláži poobědváte. Tyto výlety mohou být spojeny s návštěvou ostrova Ko Ha, který je součástí stejného národního parku. Kolem tohoto ostrova můžete mimo korálů a různých rybek pozorovat malé neškodné žraloky.

Na korálových útesech můžete zahlédnout i mořské želvy, Ko Rok
Na korálových útesech můžete zahlédnout i mořské želvy, Ko Rok
Klaun očkatý schovávající se v sasance, Ko Rok.
Klaun očkatý schovávající se v sasance, Ko Rok.
Žraloci na Ko Ha.
Žraloci na Ko Ha.

Výhodou je, že zde nepotkáte takové davy turistů jako například na Similanech. Šnorchlování na korálových útesech si zde užijete více a ve větším klidu. Ostrov (písek, barva vody a skály) je ale zase hezčí na Similanech.

Ko Rok
Ko Rok

Pozn. Nejkrásnější místo pro šnorchlování, které jsme navštívili.

Pozor! Pokud možno, oblékněte si na šnorchlování tričko místo používání opalovacího krému. Krémy se velice snadno dostávají do vody a látky obsažené v nich zastavují růst korálů a tím je postupně ničí. Velká míra turismu v těchto oblastech budoucnost korálových útesů velice ohrožuje.

Zajímavosti

V Thajsku můžete často vidět auto, nebo motorky zaparkované přímo v restauraci, nebo obchodě.
V Thajsku můžete často vidět auto, nebo motorky zaparkované přímo v restauraci, nebo obchodě.

Asijaté si libují v plastech. Používají je všude a za všech okolností. V Thajsku (podobně jako v okolních zemích) naleznete velké množství naprosto zbytečných plastů. Ovoce oloupou a zabalí do plastu, vajíčka prodávají každé zvlášť v plastovém obalu. Plasty pak často končí v moři, kde více než škodí životnímu prostředí.
Asijaté si libují v plastech. Používají je všude a za všech okolností. V Thajsku (podobně jako v okolních zemích) naleznete velké množství naprosto zbytečných plastů. Ovoce oloupou a zabalí do plastu, vajíčka prodávají každé zvlášť v plastovém obalu. Plasty pak často končí v moři, kde více než škodí životnímu prostředí.
Slony naleznete v Thajsku na každém rohu, dnes již jsou drženi jen kvůli turistům a vysokému výdělku. Stále se bohužel najdou lidé, kteří si rádi zaplatí za jízdu na slonovi a jakoby netuší, jak zvíře trpí.
Slony naleznete v Thajsku na každém rohu, dnes již jsou drženi jen kvůli turistům a vysokému výdělku. Stále se bohužel najdou lidé, kteří si rádi zaplatí za jízdu na slonovi a jakoby netuší, jak zvíře trpí.
Pokud hledáte opravdu levné ubytování, můžete využít těchto bambusových domků. Jsou jednoduché, ale na přespání dostačující. Ko Lanta
Pokud hledáte opravdu levné ubytování, můžete využít těchto bambusových domků. Jsou jednoduché, ale na přespání dostačující. Ko Lanta
Takto například vypadá recepce u bambusových domků, Ko Lanta.
Takto například vypadá recepce u bambusových domků. Ko Lanta
V bambusovém domku vás mohou navštívit žáby, hlemýždi, nebo hmyz. Ko Lanta.
V bambusovém domku vás mohou navštívit žáby, hlemýždi, nebo hmyz. Ko Lanta
Plantáže s kaučukovníky jsou velice časté v Thajsku. Takto je sbírán kaučuk do kokosových ořechů a po naplnění a utuhnutí se sklízí. Vyrábí se z něj například pneumatiky.
Plantáže s kaučukovníky jsou velice časté v Thajsku. Takto je sbírán kaučuk do kokosových ořechů a po naplnění a utuhnutí se sklízí. Vyrábí se z něj například pneumatiky.
Tropické ovoce seženete nejlevněji na místních tržnicích. Například ananas zde stojí zhruba 10 - 15 Kč. Drahé je pouze tam, kam se dováží (ostrovy).
Tropické ovoce seženete nejlevněji na místních tržnicích. Například ananas zde stojí zhruba 10 – 15 Kč. Drahé je pouze tam, kam se dováží (ostrovy).
Na tržišti koupíte i levné čerstvé ryby, bohužel si je většinou nemáte kde ogrilovat. Grilovanou rybu pak paradoxně seženete velice draho.
Na tržišti koupíte i levné čerstvé ryby, bohužel si je většinou nemáte kde ogrilovat. Grilovanou rybu pak paradoxně seženete velice draho.