Švýcarsko

Čistá a divoká příroda, vysoké horské masívy, dechberoucí výhledy i náročné tůry, útulná městečka a rozlehlá jezera nabízí právě Švýcarsko, krásná převážně horská země střední Evropy.

Co navštívit

Ve Švýcarsku vás čekají zejména hory, jezera a klidná městečka, hlavní atrakcí této země je čistá a divoká příroda. Švýcarsko bohužel nepatří mezi levné země, ve kterých byste přežili za pár korun. Chcete-li ale tuto zemi přesto navštívit levně, vyhněte se vysokým výdajům za ubytování a jídlo. Spát je možné v autě, nebo přímo v přírodě. Nouzové bivakování je obecně povoleno. Spaní mimo přírodní rezervace a chráněné oblasti je většinou povoleno, záleží ale na konkrétním kantonu. Jídlo je možné dovést a na plynovém vařiči připravit. To, co budete muset zaplatit je nejspíš parkování ve městech, popřípadě dálniční známka, která ale není nezbytná, jelikož kvalita silnic je na dobré úrovni. Pozor také na mobilní data, Švýcarsko není členem EU a za internet si zde tedy připlatíte. Je dobré na to myslet dopředu a stáhnout si offline mapy do telefonu.

Konstanz, Kreuzlingen

Konstanz, neboli Kostnice a Kruzlingen jsou města ležící u hranic Švýcarska s Německem na břehu Bodamského jezera. Zdánlivě se jedná o jedno velké město, kterým prochází státní hranice. Kostnice je známá zejména kvůli upálení Jana Husa v 15. století. Pamětní Husův kámen naleznete v Německé části města. Ve městě také naleznete budovu koncilu, kde se koncil s Janem Husem odehrával. Dále si můžete v Kostnici projít staré město, kde narazíte na památky jako císařskou kašnu, nebo dominantu města Dóm Matky Boží. Podívat se můžete také k Bodamskému jezeru na jehož břehu Kostnice leží a kolem jehož břehu vedou turistické stezky. Nebo navštivte podvodní svět, kde můžete pozorovat třeba žraloky, nebo tučňáky.

Kostnice, pobřeží Bodamského jezera.
Kostnice, pobřeží Bodamského jezera.
Hraniční bod mezi Německem a Švýcarskem, Kostnice.
Hraniční bod mezi Německem a Švýcarskem, Kostnice.

Zürich

Poklidné město ležící na břehu jednoho ze švýcarských jezer táhnoucího se desítky kilometrů. Prohlídka samotného města vám nezabere příliš mnoho času, jelikož je to město poměrně malé a neposkytuje tolika turistických atrakcí. Co můžete navštívit je třeba kostel Grossmünster, který je přístupný zdarma. Za poplatek se můžete podívat do věže a užít si hezký výhled na město a na jezero. Navštívit můžete i další kostely ve městě jako je například Fraumünster pocházející z 9. století, nebo kostel sv. Petra. Patříte-li mezi milovníky nakupování, navštívit můžete i slavnou luxusní třídu Bahnhofstrasse. Vidět zde můžete dále botanickou zahradu, park Lindenhof, pláž Mythenquai se sbírkou sukulentů, nebo se můžete vydat na plavbu lodí po jezeře.

Menší výlet si můžete udělat na horu Uetliberg kousek za městem, kam vás během dvaceti minut zaveze z centra tramvaj. Zde se vám otevře rozlehlý výhled na město s jezerem a okolí. Nachází se zde rozhledna a panoramatická restaurace.

Výhled z věže na Curych a jezero.
Výhled z věže kostela Grossmünster na Curych a jezero.

Lucern

Krásné starobylé město proslulé zejména svými dřevěnými mosty pocházejícími ze 14. a 15. století. V letních měsících jsou mosty plné živých květin a je tedy opravdu na co se dívat. Nedílnou součástí těchto mostů jsou trojúhelníkovité malby pod střechou mostů. Vstup na mosty je volný, počítejte ale s všudypřítomnými turisty.

Dalšími dominantami města jsou také kostely, z niž nejznámější je Jezuitský kostel na břehu jezera. Chcete-li si Lucern prohlédnou z výšky, vydejte se k městským hradbám a věžím. Ty jsou volně přístupné a můžete z nich pozorovat město, jezero i nedaleké hory.

V okolí jezera naleznete i několik treků a lanovek vedoucích na nedaleké vrcholky hor. Můžete si tak udělat v blízkosti Lucernu výlet do hor. Jednou z možností je výlet na horu Pilatus až do nadmořské výšky 2106 m. Nahoru se můžete vypravit buď lanovkou z města Kriens, nebo zvolit některý z různě dlouhých treků. Na vrcholu naleznete restauraci a nádherný výhled na jezero a okolní hory.

Dřevěné mosty, Lucern.
Dřevěné mosty, Lucern.
Výhled z městských hradeb, Lucern.
Výhled z městských hradeb, Lucern.

Bern

Bern je hlavním městem Švýcarska. Jedná se o starobylé město, které nalezneme na seznamu památek UNESCO. Nečekejte ale rušnou metropoli, Bern působí spíš klidným a pohodovým dojmem. Prohlídka samotného města vám nezabere příliš mnoho času. K vidění je zde například historické centrum, dominantní katedrála sv. Vincenta a několik dalších katedrál, středověká věž s hodinami Zytglogge, nákupní pasáž Lauben měřící 6 kilometrů, Rosengarten, což je park nabízející výhled na město. Také zde naleznete několik muzeí a galerií. Zajímavé je navštívit místní trh v Bundesplatz v jehož čele stojí elegantní renesanční budova parlamentu Bundeshaus. Jednou z atrakcí města jsou také živí medvědi k vidění v medvědím parku.

Pohled na centrum hlavního města Bern.
Pohled na centrum hlavního města Bern.
Katedrála sv. Vincenta v centru města, Bern.
Katedrála sv. Vincenta v centru města, Bern.

Lausanne

Lausanne je hezké město ležící na severním břehu Ženevského jezera. Město je poměrně kopcovité s převýšením až 500 m a tak nabízí krásné výhledy na jezero a protější hory. Navštívit zde můžete dominantu celého města katedrálu Notre Dame, nebo se projít po promenádě Couchy kolem jezera, navštívit Olympijské muzeum (jedná se o olympijské město), muzeum Elyseé, za návštěvu stojí také park Sauvabelin s vyhlídkovou věží a terasou, z kterého se vám naskytne krásný výhled na město s jezerem a horami. Podél jezera naleznete parky a louky, kde se lidé v letních měsících sdružují, pořádají zde různé akce a společně grilují, během dnů volna zde očekávejte opravdu velké množství lidí. V Lausanne se pravidelně konají nejrůznější sportovní akce i mezinárodního charakteru.

Pohled na Lausanne a kopce lemující Ženevské jezero.
Pohled na Lausanne a hory lemující Ženevské jezero.

Ženeva

Ženeva je město ležící na jihu Ženevského jezera u hranic s Francií. Při návštěvě města si nenechte ujít staré centrum, které naleznete na vyvýšeném místě směrem na jih od řeky Rhôny. Ve starobylém centru města naleznete kromě starých budov a útulných dlážděných uliček také památky jako Cathédrale St-Pierre pocházející ze 13. století, Palais de Justice sloužící jakou soudní dvůr, Maison Rousseau, což je rodný dům filozofa a spisovatele Jean-Jacquese Rousseaua, Hôtel de Ville, což je bývalá radnice, dále pak centrální náměstí Place du Bourg-de-Four, nebo hlavní pěší ulici Grand Rue.

Starobylá Cathédrale St-Pierre, Ženeva.
Starobylá Cathédrale St-Pierre, Ženeva.

Ve městě dále naleznete anglickou zahradu (Jardin Anglais) nacházející se na nábřeží Promenade du Lac. Dominantou této zahrady jsou květinové hodiny z roku 1955, které reprezentují švýcarské hodinářské řemeslo. Severně od tohoto parku naleznete Neptunovy kameny (Pierres du Niton), které sem přinesl ledovec během poslední doby ledové a které v minulosti sloužily k měření nadmořské výšky. Symbolem Ženevy je pak vodní gejzír Jet d´Eau, který chrlí vodu rychlostí 200 km/h do výšky až 140 metrů v objemu 500 litrů vody za sekundu. Tento vodotrysk pochází z 19. století, kdy byl zbudován za účelem zmenšit vysoký tlak vody v městském potrubí. Vodotrysk se stal natolik oblíbený, že se zachoval do dnešní doby a tvoří tak symbol města. Lze ho pozorovat z velké dálky a v noci je nasvícený.

Promenáda kolem Ženevského jezera se slavným gejzírem v pozadí, Ženeva.
Promenáda kolem Ženevského jezera se slavným gejzírem v pozadí, Ženeva.
Květinové hodiny v anglické zahradě, Ženeva.
Květinové hodiny v anglické zahradě, Ženeva.

Île Rousseau je malý ostrůvek s parkem na řece Rhôně. Naleznete zde sochu známého osvícenského spisovatele Jeana-Jacquese Rousseaua z roku 1845, nebo trochu klidu k odpočinku. Dále můžete ve městě navštívit park Parc des Bastions, mnoho muzeí, nebo třeba Palais des Nations, neboli palác národů, který je tvořen komplexem mramorových budov a je největším kongresovým centrem na světě.

Pokud byste překročili hranice a udělali si výlet do Francie, můžete navštívit krásné městečko Annecy ležící na břehu jezera. Annecy připomíná italské Benátky svými kanály mezi ulicemi, promenádou kolem jezera a nejrůznějšími restauracemi, kavárnami a cukrárnami. V letních dnech je možné se v jezeře i koupat, ale očekávejte zde opravdu plno lidí.

Francouzské městečko Annecy nedaleko Ženevy.
Francouzské městečko Annecy nedaleko Ženevy.
Promenáda kolem jezera, Annecy.
Promenáda kolem jezera, Annecy.

Hory

Pro většinu návštěvníků Švýcarska jsou hlavním lákadlem právě Alpy. Ať už sem míříte za zimními sporty, horolezectvím, nebo trekováním, horská panoramata vás rozhodně nadchnou. Výběr treků je zde opravdu široký.

Napf

Pokud neplánujete zajíždět příliš na jih země do vysokých hor, můžete se vydat na Ementálskou hřebenovku na Napf. Tato oblast se nachází cestou z Lucernu do Bernu a není tedy ani velkou zajížďkou. Jedná se o hezký horský trek s malým převýšením a hezkými výhledy na nedaleké pohoří. Jeden z nejhezčích treků začíná v Lüderenalp. Čeká vás cesta původní horskou krajinou. Pěšina vede přes lesy, pole a louky, někdy dokonce skrz výběhy hospodářských zvířat. Uvidíte zde i typické emmentálské domy, horské hospůdky, kde místní hospodář servíruje, co země dá – například legendární ementál. V cíli naleznete restauraci a vyhlídkovou terasu. Celá tato cesta je dlouhé 12 km, pokud půjdete během jednoho dne tam i zpět (zvládnutelné), pak vás čeká 24 km.

Ementálská hřebenovka na Napf, Švýcarsko.
Ementálská hřebenovka na Napf, Švýcarsko.
Cíl hřebenovky, Napf.
Cíl hřebenovky, Napf.
Výhled na hory z Napf.
Výhled na hory z Napf.