Stockholm

Stockholm je poklidným přírodním městem. I přes to, že se jedná o hlavní město, působí Stockholm spíš jako přímořské městečko, nebo vesnice (v některých částech). Stockholm bývá přezdíván také jako Benátky severu díky svým kanálům a ostrůvkům mezi nimi. Místo mrakodrapů a chaotických ulic zde najdete moře, lesy, parky, ohrady se zvířaty a také nějaké památky. To vše se rozkládá na 14ti ostrovech, které tvoří toto hlavní město.

Doprava

Do Stockholmu se nejlépe dostanete levným letem z Prahy, či Polska na letiště Arlanda. Arlanda je vzdálena od centra města cca 40 km. Do centra se snadno dostanete autobusem, nebo vlakem přímo z letiště.

Po Stockholmu se můžete jednoduše pohybovat pěšky. Jednotlivé ostrovy jsou spojeny mosty a jejich rozloha není příliš veliká. Dále je zde samozřejmě k dispozici městská doprava v podobě metra, autobusů, vlaků a lodí. Poku se rozhodnete dopravovat se pomocí městské hromadné dopravy, vyplatí se zakoupit SL kartu, na kterou si můžete nabít různé druhy jízdného. Při odjezdu tuto kartu opět odevzdáte a peníze (za její pořízení) vám budou vráceny.

Co navštívit

Gamla Stan – staré město

Gamla stan tvoří jádro celého města. Jedná se o poměrně malý ostrov v samém centru Stockholmu. Právě zde naleznete starobylé uličky a barevné historické domky, kostely, plno restaurací a kaváren. Hlavním lákadlem je Královský palác, který patří k nejrozlehlejším na světě a kde můžete také pozorovat střídání stráží. Dále zde pak naleznete hezky upravený park a tradiční náměstí Stortorget, kde se nachází Nobelovo muzeum. Zavítat můžete také do nejstaršího kostela ve městě – Storkyrkan, který naleznete hned za Nobelovým muzeem.

Typické stockholmské domky na náměstí Stortorget, Gamla stan.
Typické stockholmské domky na náměstí Stortorget, Gamla stan.
Pohled na Gamla stan z vedlejšího ostrova, Stockholm.
Pohled na Gamla stan a přilehlý ostrov Riddarholmskanalen z vedlejšího ostrova Södermalm, Stockholm.
Boční pohled na Královský palác, Stockholm.
Boční pohled na Královský palác, Stockholm.

Severně od Gamla stanu se nachází drobný ostrůvek na kterém naleznete budovy parlamentu a Bezpečnostní rady státu. Zbytek ostrova tvoří zelený hezky upravený park.

Královský palác, Stockholm.
Bodova Bezpečnostní rady, Stockholm.

Ostrov Riddarholmen

Je ostrovem úzce sousedícím s Gamla stanem. Zde naleznete ikonický kostel Riddarholmskyrkan, který sloužil jako místo posledního odpočinku králů. K vidění je zde i plno dalších zajímavých staveb.

Stockholmská radnice

Stadshus, neboli městskou radnici naleznete na ostrově Kungsholmen. Jedná se o výraznou dominantu města. Cihlově červená radnice s vysokou věží s malým zeleným parkem se nachází na pobřeží a nabízí tak hezký výhled. Možné je navštívit i interiéry, kde se každoročně pořádá předávání Nobelových cen.

Stockholmská radnice.
Stockholmská radnice.

Věž Kaknäs

Jedná se o vyhlídkovou (původně televizní) věž kousek dál od centra. Z centra se sem dostanete pěšky, nebo autobusem. Z věže vysoké 155 m se vám naskytne krásný výhled na město a okolí. Vstupné je zpoplatněné.

Vyhlídková věž Kaknäs, Stockholm.
Vyhlídková věž Kaknäs, Stockholm.

Ostrov Djurgarden

Na tomto ostrově můžete navštívit několik různých muzeí (vikingské, severské, muzeum pro děti, biologické muzeum, muzeum historického a kulturního dědictví), parků a zajímavých staveb a také akvárium. Nejslavnějším muzeem je asi Vasa museum, kde naleznete loď Vasa, která se potopila v roce 1628 ve Stockholmském zálivu a díky silným nánosům zůstala velice zachovalá. Dále na tomto ostrově můžete navštívit velice starý skanzen, který je spojen s menší zoologickou zahradou. Zde můžete pozorovat tradiční architekturu, ukázku jednotlivých řemesel a způsobu života místních v různých dobách. Nedaleko skanzenu můžete také navštívit muzeum legendární hudební skupiny ABBA.

Severské muzeum, Stockholm.
Severské muzeum, Stockholm.
Muzeum ABBA, Stockholm.
Muzeum ABBA, Stockholm.