Španělsko – Gran Canaria

Tento krásný, převážně hornatý a poměrně suchý ostrov je součástí Kanárského souostroví nacházejícího se v Atlantském oceánu západně od jihu Maroka. Ostrov je opravdu pestrý a nabízí jak relaxační, tak turistické možnosti. Ostrov je protkán spletí turistických cest, takže možností kam se vydat pěšky je opravdu mnoho. Zároveň si zde užijete nádherné výhledy z vysokých hor. Malá rozloha ostrova v kombinaci s vysokou nadmořskou výškou nabízí krásné panoramatické pohledy do okolí. Také zde zažijete atmosféru malých horských vesniček, užijete si oceán a hezké pláže, či různé vodní sporty.

Voda

Praktická informace na začátek. Kohoutková voda na Gran Canarii není pitná. Jedná se o odsolovanou mořskou vodu, která stále obsahuje určité množství soli. I přesto se kohoutková voda používá na vaření, oplachování ovoce a zeleniny, nebo na čaj a kávu. Převařenou vodu lze pít, nic vám po ní nejspíš nebude, ale dostáváte s ní do těla další sůl a otázkou je, jak se toto projeví po delším užívání v organismu. Vodu je tedy doporučováno kupovat a to nejlevněji v Lidlu a dalších větších supermarketech v 8 l barelech za necelé euro (2021).

Doprava

Pokud se neplánujete zakotvit jen na jedné pláži (což by byla obrovská škoda) a chtěli byste ostrov prozkoumat, ideální je půjčit si hned na letišti auto – tak to dělá asi většina turistů. Auto si zarezervujete ještě doma přes internet u některé z půjčoven a pak už jen na letišti v kanceláři té dané půjčovny dovyplníte dokumenty a zaplatíte. V podzemní garáži si pak najdete sekci vaší půjčovny a auto si vyzvednete. Může se stát, že zrovna nebude k dispozici auto, které máte zaplacené. Dostanete jiné, lepší.

Takto máte i vyřešenou dopravu z a na letiště. Je to opravdu nejjednodušší způsob. Půjčovnu mimo letiště bude hledat mnohem hůř a klasické půjčování skútrů a čtyřkolek na každém kroku (jako třeba v Řecku) zde nefunguje. 

Často doporučovanou půjčovnou je Cicar. Výhodou jsou zánovní auta v dobrém stavu, čistota, kvalitní servis a hlavně žádné zálohy, blokace peněz na kartě a následné řešení škrábanců. Za auto zaplatíte jen to, co máte zaplatit za půjčení a zbytek už nikdo neřeší. Cena je včetně pojištění. Jelikož se na ostrově lidé k autům moc s úctou nechovají, parkují všemožně a navzájem si na těsných parkovištích auta odírají, pravděpodobnost, že na vašem autě z půjčovny nějaký šrám přibyde je značná. Vyplatí se tedy vybrat kvalitní půjčovnu, která toto neřeší a cestovat tak bez starostí.

Auto z půjčovny Cicar
Auto z půjčovny Cicar.

Silnice na ostrově jsou obecně ve velice dobrém stavu. Většina cest je asfaltová, někdy můžete sice narazit na prašnou cestu, ale ne tak často jako například na Fuerteventuře. Samotná doprava je chaotická. Na tak malém ostrově je příliš mnoho aut a silnic. Na hlavních tazích se připravte na nepřetržitý provoz a záludné dopravní situace. Podél téměř celého ostrova (kromě západní strany) vede rušná dálnice, která vám značně urychlí cestu po ostrově. Potřeba je dávat dobrý pozor, kde sjíždíte, napojujete se na jinou dálnici a v kterých pruzích se máte držet. Místy má až osm proudů. Silnice v horách jsou naopak pohodovější, prázdnější, plné výhledů a samá zatáčka. Cestování do hor je velice zdlouhavé, ale díky krásné krajině a výhledům stojí za to.

Dopravovat se můžete i pomocí taxi, nebo autobusu, ale ideální to rozhodně není. Autobusem se nedostanete všude, spoustu času pročekáte a zadarmo to také není.

Co navštívit

Míst k navštívení je mnoho a záleží na tom, co kdo konkrétně preferuje. Hlavní zajímavá místa (zmíněná zde) je možné navštívit za 4-5 dní bez dlouhého vylehávání na pláži a s autem. 

Sever ostrova je chladnější a větrný, jih je naopak teplejší a téměř bez větru. Oblačnost přichází většinou ze severu, takže se může stát, že zatímco je na severu zataženo, na jihu stále svítí slunce.

Maspalomas

Maspalomas je asi nejznámější turistické letovisko na jihu ostrova. Naleznete zde nejrůznější možnosti ubytování včetně luxusních hotelů. S letištěm je toto místo spojeno pobřežní dálnicí, takže se sem dostanete snadno. Největším lákadlem jsou zde rozsáhlé písečné duny podél pobřeží, kde si budete připadat jako v poušti. Podívat se můžete i k majáku na pobřeží, nebo si užít několik kilometrů dlouhou písečnou pláž a relativně teplý oceán.

Písečné duny v Maspalomas.
Písečné duny v Maspalomas.

Puerto de Mogán

Další krásné klidnější přímořské letovisko na samém konci dálnice. Zde naleznete pláž, na které se ale rekreují všichni z přilehlých apartmánů, dále pak hezkou promenádu s restauracemi a obchůdky a přístav. Krásný pohled na městečko se vám naskytne z vyhlídky – El Mirador v kopci na západní straně města. I cesta na vyhlídku je zajímavá, jelikož stoupáte úzkými uličkami mezi tradičními přímořskými domky. Další vyhlídkové místo naleznete naopak na druhé straně města opět v kopcích.

Pohled na Puerto de Mogán z vyhlídky.
Pohled na Puerto de Mogán z vyhlídky.

Agaete

Agaete je klidné a malé letovisko na severozápadě ostrova. Naleznete zde možnost ubytování, hezkou pobřežní promenádu a několik možností koupání. Jelikož je zde oceán často divoký, jsou zde uměle vytvořená pobřežní jezírka se slanou vodou, kde si můžete užít koupání bez vln. Vstup je volný. Očekávejte zde ale chladnější a větrné počasí. Agaete není příliš vhodné na trávení delší plážové dovolené pro milovníky tepla a písečných pláží.

Pobřežní promenáda v Agaete.
Pobřežní promenáda v Agaete.

Arucas

Arucas je pěkné městečko v kopcích na severu ostrova. Kromě restaurací, kaváren a útulných uliček zde naleznete také dominantní novogotický kostel – San Juan Bautista, zelený park připomínající skromnější botanickou zahradu a panoramatickou vyhlídku z Montaña de Arucas. Zde se vám naskytne pohled na velkou část pobřeží a také samozřejmě město Arucas. Nahoru můžete buď vyjít pěšky, nebo vyjet autem, vrchol tvoří parkoviště.

Pohled na město Arucas z vyhlídky nad městem.
Pohled na město Arucas s dominantním kostelem z vyhlídky nad městem.
Dominanta města Arucas -  kostel San Juan Bautist.
Dominanta města Arucas – kostel San Juan Bautist.

Las Palmas

Las Palmas je hlavní město Gran Canarie. Rozděleno je do dvou hlavních center – historické centrum Vagueta a turistické centrum u pláže Las Canteras. 

Starému centru dominuje obrovská katedrála Santa Ana s přilehlým náměstím. Naleznete zde také muzeum Kryštofa Kolumba, nebo muzeum historie Kanárských ostrovů. Toulat se můžete prázdnými starobylými uličkami, nebo si zajít na večeři do některé z místních restaurací. Místo to není příliš turistické, takže zde můžete najít i přijatelné ceny.

V Las Palmas se nachází několik parků, muzeí a dalších kostelů. Hezký výhled na město se vám naskytne od kostela Iglesia Coreana, který stojí na kopečku. Město je od pláže odděleno dálnicí, takže to není zrovna ideální místo na procházku po pobřeží. Městskou pláž naleznete až na severu města v turistické části jak na západě, tak na východě města.

Katedrála Santa Ana, Las Palmas.
Katedrála Santa Ana, Las Palmas.

Telde

Moderní rušné město, kde můžete navštívit zejména místní velký park – botanickou zahradu s volným vstupem. Z parku se vám naskytne také výhled na pobřeží a část ostrova. Dále je zde několik kostelíku, náměstí a restaurací. Největším kostelem je Basilica of San Juan Bautista, který se nachází nedaleko parku. Nejedná se ale o klasické turistické místo.

Basilica of San Juan Bautista, Telde.
Basilica of San Juan Bautista, Telde.

Artenara

Artenara je poklidná horská vesnice s několika krásnými výhledy na okolní horskou krajinu. Můžete zde vidět také několik tradičních domků částečně zabudovaných do skal. Dojít je možné i na kopec u městečka s velkým Ježíšem a hezkým výhledem Mirador del Corazon de Jesus do okolí. Za vidění také stojí jeskynní kostelík Ermita de La Cuevita. Ideální krátká zastávka na cestě přes hory, nebo se také odsud můžete vydat na několik panoramatických horských treků do okolí.

Artenara
Artenara, v pozadí socha Ježíše.

Tejeda

Tejeda je další hezkou zastávkou během putování přes hory. Je zde několik restaurací, vyhlídek a kostelík s náměstím. Také zde vede několik horských treků. Místo je to poklidné s hezkou atmosférou.

Tejeda
Tejeda.

Acusa Seca

Acusa Seca je velice zapadlá původní vesnice v horách. Tradiční domy zemědělců jsou zde vybudované přímo ve skále a vy mezi nimi procházíte po cestičkách. Zajímavostí je, že domy jsou stále obývané místními.

Klidná Acusa Seca v horách.
Klidná Acusa Seca v horách.
Acusa Seca
Acusa Seca.

Pico de las Nieves

To, co byste si na Gran Canarii rozhodně neměli nechat ujít, je nejvyšší bod ostrova s nádherným výhledem do okolí. Pico de las Nieves 1949 m je dostupný nejvyšší vrchol ostrova. Hned vedle je ovšem o 7 metrů vyšší skalní útes Morro de la Agujereada, kam ale cesta už nevede. Na Pico de las Nieves se dostanete autem po dobré asfaltce. Na vrcholu naleznete parkoviště a stánek s občerstvením. Vydat se sem můžete ale i pěšky z různých částí ostrova, nebo využít organizovaného autobusového výletu.

Pohled z nejvyšší hory ostrova Pico de las Nieves na nedalekou dominantu Roque Nublo.
Pohled z nejvyšší hory ostrova Pico de las Nieves na nedalekou dominantu Roque Nublo.
V okolí nejvyšší hory se vyprahlá kamenitá krajina mění v les.  Naleznete zde suché borovicové lesy.
V okolí nejvyšší hory se vyprahlá kamenitá krajina mění v les. Naleznete zde suché borovicové lesy s mnoha kempovacími místy.

Roque Nublo

Nedaleko směrem na západ od Pico de las Nieves se nachází dominanta a symbol celého ostrova – Roque Nublo. Jedná se o skalní útvar sopečného původu o výšce 67 metrů. Roque Nublo se nachází v nadmořské výšce 1813 m. Cesta na vrchol z parkoviště je dlouhá 1,5 km se stoupáním 175 m. V letních měsících se zde teploty klidně přehoupnou přes 30°C, takže nezapomeňte na vodu. Cestou na vrchol můžete navštívit jeskyni Cueva de Roque Nublo. Na vrcholu se ocitáte na táhlé náhorní plošině s krásnými výhledy do okolí.

Dostanete se sem buď tedy autem + pěšky, autobusem, autobusem v rámci organizovaného výletu, nebo pěšky z různých částí ostrova. Na Roque Nublo se budete moci koukat i z dalších hor a cest v okolí. Dobře lze toto místo pozorovat z Pico de las Nieves.

Roque Nublo
Roque Nublo.

Kaskáda vodopádů Valsequillo de Gran Canaria

Krásnou procházkou je cesta podél potůčku vzhuru k vodopádům Valsequillo v horách nad městem Telde. Čeká vás asi 3,5 km dlouhá cestička ve stínu rákosů a stromů podél potůčku. Cestou potkáte 10 menších i větších vodopádů. V tomto místě jakoby zapomenete na vyprahlou pustinu a ocitáte se v malé džungli tvořené rákosy, fíkovníky, mandlovníky, trsy šalvěje a všudypřítomnými velkými ještěrkami rodu Gallotia, které jsou na Kanárských ostrovech endemické. Jedná se snad o jediné z mála míst na ostrově, kde se řeka a vodopády vyskytují i v létě, kdy je většina koryt vyschlá. Je to hezký a osvěžující zážitek na odpoledne, či dopoledne. Dostanete se sem nejlépe autem. Zaparkujete na parkovišti nad městem Lomo Magullo – na konci asfaltky, zbytek budete muset pěšky.

Jeden z vodopádů kaskády Valsequillo.
Jeden z vodopádů kaskády Valsequillo.
Cesta k vodopádům Valsequillo.
Cesta k vodopádům Valsequillo.

Bandama, Caldera de Bandama

Krásný panoramatický výlet na Pico de Bandama si můžete udělat nedaleko hlavního města Las Palmas. Téměř pod kopec se dostanete autem po dálnici a na vrchol buď pěšky, nebo lze i vyjet autem po asfaltce. Na vrcholu naleznete výhled na všechny strany, vyhlídkovou terasu a turistické informační centrum (nemusí být ale otevřené). Pohled se vám naskytne i na přilehlý kráter Caldera de Bandama, který je možné po turistické stezce celý dokola obejít a sejít lze i dolů do centra kráteru. Uvnitř kráteru naleznete menší jeskyně. Přímo u kráteru je několik parkovacích míst.

Pohled z vrcholu na kráter Bandama.
Pohled z vrcholu na kráter Bandama.
Asfaltová cesta na vrchol Pico de Bandama.
Asfaltová cesta na vrchol Pico de Bandama.

Caldera los Marteles

Nedaleko Pico de las Nieves naleznete sopečný kráter Caldera los Marteles. Ke kráteru se dostane jak pěšky, tak i autem, jelikož silnice vede přímo po vrcholu kráteru. Ze silnice budete mít hezký výhled na kráter, ale i část ostrova a pobřeží. Dovnitř do kráteru se dostanete po pěšině.

Pohled na zarostlý kráter Marteles.
Pohled na zarostlý kráter Marteles.
Pohled do okolí od hrany kráteru Marteles.
Pohled do okolí od hrany kráteru Marteles.

Údolí Guayadeque

Guayadeque je několik kilometrů táhnoucí se údolí mezi horami ve východní části ostrova. V údolí vede jak stezka pro pěší, tak asfaltová silnice, která vás dovede až na vyhlídku u několika restaurací na konci údolí. Cestou můžete navštívit Národopisné muzeum vybudované ve skále (nutno ověřit, zda je v provozu), malou vesničku s restaurací a skalním kostelíkem. Na konci údolí – tam, kde končí asfaltka, se můžete pěšky vydat dál do kopců kolem domků místních farmářů a dostat se tak až na vysoké hory obklopující údolí, nebo dokonce na nejvyšší horu ostrova.

Pohled na údolí Guayadeque.
Pohled na údolí Guayadeque.

Pláže

Pláže na Gran Canarii můžete najít téměř všude. Některé jsou kamenité, jiné písečné, či s černým pískem. Většina divokých pláží je ale černá. Mezi ty nejhezčí patří rozhodně Playa de Amadores na jihu ostrova. Zde naleznete klidnou zátoku s tyrkysovou vodou a světlý písek. Lidí tu bývá opravdu hodně, jelikož je zde plno hotelů a jedná se o populární pláž. Blízko pláže je obrovské parkoviště, ale i tak se může stát, že nebudete mít kde zaparkovat. Směrem na západ, hned za všemi parkovišti je Cueva Bufadero de Tauro – mořská jeskyně. Zde si užijete také krásnou a čistou vodu kolem útesů. 

Další hezkou pláž naleznete v Puerto Rico, nebo v Maspalomas – Playa del Inglés (zmíněno výše) a téměř podél celého jižního pobřeží. Nedaleko letiště se nachází Playa de Vargas, která je velice větrná a vhodná tak pro windsurfing, nebo kite. Nebo se zde ještě můžete naposledy vykoupat před cestou na letiště.

Playa de Amadores.
Playa de Amadores.
Dlouhé píšečná Playa del Inglés, Maspalomas.
Dlouhá píšečná Playa del Inglés, Maspalomas.
Playa de Vargas.
Playa de Vargas.