Španělsko – Fuerteventura

Fuerteventura je jedním z Kanárských ostrovů. Jak už název napovídá (Fuerte – silný, ventura – vítr), čeká vás zde větrné počasí a to až příliš větrné v některých oblastech. Proto je Fuerteventura oblíbenou destinací surfařů, windsurfařů a také milovníků kitesurfingu. Klima je velice suché a krajina spíše měsíčního rázu. Zároveň je ostrov poměrně klidný a disponuje těmi nejhezčími plážemi na celých Kanárských ostrovech. Je tedy i ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Někteří lidé zde kupují nemovitosti a stěhují se sem strávit poklidný důchod. Fuerteventura tak občas bývá nazývána ostrovem surfařů a důchodců.

Voda

Praktická informace na začátek. Kohoutková voda na Fuerteventuře není pitná. Jedná se o odsolovanou mořskou vodu, která stále obsahuje určité množství soli. I přesto se kohoutková voda používá na vaření, oplachování ovoce a zeleniny, nebo na čaj a kávu. Převařenou vodu lze pít, nic vám po ní nejspíš nebude, ale dostáváte s ní do těla další sůl a otázkou je, jak se toto projeví po delším užívání v organismu. Napustíte-li si půl sklenice kohoutkové vody a necháte ji odpařit, zůstane na dně tenká vrstva soli – osobně vyzkoušeno.

Vodu je tedy doporučováno kupovat a to nejlevněji v Lidlu a dalších větších supermarketech v 8 l barelech za necelé euro (2021).

Doprava

Pokud se neplánujete zakotvit jen na jedné pláži (což by byla obrovská škoda) a chtěli byste ostrov prozkoumat, ideální je půjčit si hned na letišti auto – tak to dělá asi většina turistů. Auto si zarezervujete ještě doma přes internet u některé z půjčoven a pak už jen na letišti v kanceláři té dané půjčovny dovyplníte dokumenty a zaplatíte. Takto máte i vyřešenou dopravu z a na letiště. Je to opravdu nejjednodušší způsob. Půjčovnu mimo letiště bude hledat mnohem hůř a klasické půjčování skútrů a čtyřkolek na každém kroku (jako třeba v Řecku) zde nefunguje. 

Často doporučovanou půjčovnou je Cicar. Výhodou jsou zánovní auta v dobrém stavu, čistota, kvalitní servis a hlavně žádné zálohy, blokace peněz na kartě a následné řešení škrábanců. Za auto zaplatíte jen to co máte a zbytek už nikdo neřeší. Cena je včetně pojištění. Vyplatí se vybrat si kvalitní půjčovnu a užít si cestování bez starostí.

Silnice na ostrově jsou obecně v dobrém stavu. Většina cest je asfaltová, ale stále velká část cest je prašná. Z tohoto důvodu je třeba ověřit, zda se vaše pojištění auta vztahuje i na prašné cesty.

Doprava na ostrově je klidná, cesty rovné, dlouhé a přehledné. Vše je dobře značeno, není se kam ztratit. Ze severu na jih kolem letiště vede dálnice, která ale místy připomíná obyčejnou silnici.

Dopravovat se můžete i pomocí taxi, nebo autobusu, ale ideální to rozhodně není. Autobusem se nedostanete všude, spoustu času pročekáte a zadarmo to také není. V některých oblastech je dobré půjčit si kolo, protože cesty jsou spíš rovinaté a úmorná vedra zde většinou nepanují. Na projetí celého ostrova to ale není, vzdálenosti jsou zde velké.

Prašná cesta, Fuerteventura.
Prašná cesta, Fuerteventura.

Co navštívit

Ostrov je velice suchý a téměř bez vegetace. Rostou zde zejména sukulentní rostliny a i ty zde v letních měsících živoří. Krajina spíš připomíná planetu Mars, nebo poušť Gobi. Na severu a na jihu naleznete navátý písek ze Sahary, takže si tu budete místy připadat jako v opravdové písečné poušti. Celý ostrov je posetý kopci a zejména pak sopkami, které mohou za jeho vznik. Při výpravách do přírody vás čeká červený prach, kameny a sopečná suť. Občas narazíte na agáve a opuncie. Celkem často budete potkávat místní invazivní veverky, nechybí zde ani ještěrky, nebo gekoni. Hadů se obávat nemusíte. Hlavním lákadlem ostrova jsou bezesporu pláže a čistý oceán.

Extrémně suchá, větrná a prašná krajina, Fuerteventura.
Extrémně suchá, větrná a prašná krajina, Fuerteventura.

Pláže

Většina rekreantů míří na Fuerteventuru právě kvůli krásným a dlouhým písečným plážím. Ať už se plánujete jenom koupat, šnorchlovat, nebo surfovat, určitě zde naleznete plno vhodných míst. Pláži je zde údajně více než 150 podél celého ostrova. Můžete zde najít nejrůznější varianty – černé oblázky, útesy, městské pláže a úplně opuštěné pláže, bílý jemný písek, ale i klasický žlutý, nebo černý písek. Voda je zde většinou průzračná a ideální na šnorchlování, hlavně u útesů. 

Divoké útesy, nekonečné písečné pláže, vlny a průzračný oceán. To vše je Fuerteventura.
Divoké útesy, nekonečné písečné pláže, vlny a průzračný oceán. To vše je Fuerteventura.

El Cotillo

Začneme-li ze severozápadu, první se nám nabízí přímořské turistické městečko El Cotillo. Přímo ve městě naleznete menší městskou pláž, která ovšem za to příliš nestojí. Vydejte se na jih, nebo na sever od města (klidně pěšky) a narazíte na krásné písečné pláže. Jižně od města je to Playa del Castilo, což je dlouhá písečná pláž se skvělými vlnami a dobrými povětrnostními podmínkami. Nachází se hned pod útesy se strážní věží a kostrou velryby. Můžete se zde koupat, surfovat, kitovat a windsurfovat – pláž je rozdělena cedulemi na jednotlivé úseky. Žádnou půjčovnu zde ale nečekejte, ty sídlí ve městech a sem jen dojíždějí se svými žáky.

Několik km dlouhá Playa del Castillo.
Několik km dlouhá Playa del Castilo.

Vydáte-li se na sever od El Cotilla, narazíte na různé pláže mezi kamennými utesy – např. Los Lagos. Písek na těchto plážích je krásně bílý. Budete-li stále pokračovat dál na sever, můžete dojít po plážích až k majáku, který je od města vzdálen 3,5 km vzdušnou čarou. Procházka je to opravdu hezká a i dále za majákem narazíte na další a další bílé pláže. Pokud máte naspěch, můžete k majáku dojet autem, vede sem dobrá asfaltová cesta. 

Pohled na městečko El Cotillo z přilehlé pláže.
Pohled na městečko El Cotillo z přilehlé pláže Castilo.

V El Cotillu naleznete také přístav odkud budete pravděpodobně vyrážet na svou první lekci kitesurfingu, pokud se rozhodnete tento sport vyzkoušet a přihlásíte se do kurzu.

Bílé  pláže severně od El Cotilla.
Bílé pláže severně od El Cotilla.

Playa del Majanicho a Popcorn beach

Další krátkou plážovou zastávkou může být populární Popcorn beach na severu ostrova. Bílé kamínky na této pláži důvěrně připomínají popcorn, ale ve skutečnosti se jedná o odumřelé vápenaté červené řasy (Rhodoliths). Z pochopitelných důvodů je zakázáno cokoliv z této pláže odnášet, protože pláž začala velice rychle mizet po tom, co si každý odnesl nějaký ten suvenýr domů. Dostanete se sem po prašné cestě buď z vesnice Majanicho (4 km vzdušnou čarou), nebo z Corraleja. Jestliže pouze chcete vidět nějaký plážový popcorn, můžete zůstat i v Majanicho, zde naleznete také krátký úsek popcornu. Majanicho je velice klidná oblast s možností ubytování, domáckými restauracemi a ne příliš hezkou pláží. Pokud máte dost času, zastavte se zde, ale nic se nestane, když toto místo vynecháte.

Přimořská vesnice Majanicho.
Přimořská vesnice Majanicho.
Popcorn beach.
Popcorn beach.

Corralejo

Hledáte-li místo na ostrově kde to opravdu žije, najdete ho zde. Ulice plné barů, restaurací, kaváren, luxusních obchodů a klasických obchůdků se suvenýry a také turistů naleznete právě v Corraleju. Mimo to zde sídlí i několik surfařských škol a půjčoven přímo ve městě. Právě z Corraleja odjíždí trajekty a lodě na nedaleké ostrovy Lobos a Lanzarote. Naleznete zde plno cestovních kanceláří nabízejících nejenom lístky na trajekty a lodě, ale i celé organizované zájezdy jak na Lanzarote, Lobos, ale i výpravy po Fuerteventuře. Zajít můžete i na některou z městských pláží, ale na koupání to ideální není. Za koupáním vyrazte na nedalekou dlouhou písečnou Flag beach. Ta se táhne několik kilometrů směrem na jih. Přímo na pláži naleznete surf a kite školu s půjčovnou. Zde si můžete zarezervovat kurz přímo na pláži, nebo jen půjčit vybavení na surf, windsurf, kitesurf, nebo wingfoil. Co se týče kurzů, tak tato škola je z těch na serveru ostrova nejdražší.

Písek navátý ze Sahary utváří celý přírodní park táhnoucí se několik km jižně od Corraleja.
Písek navátý ze Sahary utváří celý přírodní park táhnoucí se několik km jižně od Corraleja.

Jižně od Corraleja se táhne 8 km dlouhý přírodní park. Jedná se o oblast plnou písečných dun, které vytvořil navátý písek z nedaleké Sahary. Tento komplex je největší na celých Kanárských ostrovech. Pouštní zážitek je to opravdu jedinečný. Některé duny jsou poměrně vysoké a vy se tak po nich můžete procházet a klouzat. Písek zasahuje až k oceánu, kde tvoří krásné pláže, které úžasně kontrastují s tyrkysovou vodou.

Mohutné písečné duny, Corralejo.
Mohutné písečné duny, Corralejo.
Flag beach.
Flag beach je ideální pro vodní sporty.
Surfařská Playa del Morro.
Surfařská Playa del Morro.

V areálu dun se nachází několik pláží jako například písečná La Goleta – Glass beach (sklo zde ale nečekejte) se skvělými vlnami, nebo surfařská Playa del Morro, kde se někdy vyskytuje tolik surfařů, že se téměř nedá koupat tak, aby vás někdo nepřejel. Právě na tuto pláž míří většina surfařských škol.

Playa Chica

Pokud bude všude příliš foukat a budou velké vlny, můžete vyrazit na tuto městskou pláž v hlavním městě Puerto del Rosario. Pláž je ukrytá v zálivu a jsou zde vybudované kamenné zástěny proti větru. Písek je zde jemný bílý a voda čistá. Většinou je zde ale plno lidí z města.

Městská pláž Playa Chica.
Městská pláž Playa Chica.

Playa Blanca

Tato pláž se nachází mezi letištěm a hlavním městem Puerto del Rosario. Je relativně velká, písečná a často ošlehávaná větrem a vlnami. Výhled máte bohužel přímo na přístav a nevzhledné město. Pokud je zde vztyčená červená vlajka (velice často) nesmí se koupat. Na pláži je dokonce plavčík, který vyhazuje lidi z vody. Surfaři ale mají vstup do oceánu dovolen a proto sem jezdí několik surfařských škol učit své žáky.

Playa Blanca nedaleko hlavního města.
Playa Blanca nedaleko hlavního města Fuerteventury.

Playa de Caleta de Fuste

Hezká široká pláž s bílým pískem a lehátky. Na této pláži tráví svou dovolenou lidé z okolních hotelových komplexů. Není ale přelidněná. Díky zálivu je zde oceán klidný a bez vln. Přímo u pláže je veřejné parkoviště, restaurace a pláž hlídá plavčík. Směrem na sever se můžete vydat na hezkou procházku po pobřeží. V přístavu cestou narazíte na několik restaurací, prodejce zážitků, kde si můžete zaplatit jízdu na vodním skútru, pronajmout šlapadlo, nebo paddleboard, zajít do skákacího vodního parku, nebo se vykoupat s lachtany – ty můžete z mola pozorovat zdarma. Cesta po pobřeží vede kolem letiště až k hlavnímu městu a pak stále dál na sever. U letiště se můžete dostat velice blízko runwaye a zblízka tak pozorovat přistávající letadla.

Caleta de Fuste.
Caleta de Fuste.
Caleta de Fuste.
Prostorná Caleta de Fuste.
Pobřežní promenáda a cyklostezka vedoucí kolem pláže Caleta de Fuste a kolem útesů na sever.
Pobřežní promenáda a cyklostezka vedoucí kolem pláže Caleta de Fuste a kolem útesů severně od letoviska.

Vydáte-li se od pláže směrem na jih narazíte ještě na několik dalších písečných pláží před hotely a kolem kamenů a mola nejspíš potkáte plno veverek. Tyto pláže jsou ale větrnější.

Pohled na celou tuto oblast je velice zajímavý z přistávajícího letadla. Celé tyto hotelové komplexy působí jako přesně ohraničená oáza zasazená do pouště, kde za plotem už nic není.

Pozo Negro

Tato zapadlá pláž v údolí mezi kopci je velice klidná. Pláž je tvořena černým pískem a kameny. Ve vodě je pak místy žlutý písek, místy kameny, přes které se do vody těžko dostává. Na obou stranách pláže jsou vyhlídky na útesech. Je zde dokonce možnost ubytování a restaurace.

Pohled na zátoku Pozo Negro.
Pohled na zátoku Pozo Negro.

Las Playitas

Toto malé nenápadné letovisko s luxusními hotely a golfovým hřištěm nabízí opět černou písečnou pláž a čistou vodu. I za slabého větru zde nepříjemně létá jemný písek a proto většina lidí volí na ležení severní část blízko města. Hezký pohled na město se vám naskytne z přilehlého útesu u města. Nechybí zde obchody, ani restaurace.

Pohled na malé letovisko Las Playitas.
Pohled na klidné letovisko Las Playitas.

Playa de Gran Tarajal

Gran Tarajal je dalším nepříliš velkým přímořským městem. Spíš než turistické letovisko, je to obyčejné místní město. Gran Tarajal nabízí možnost ubytování, restaurace, kavárny a zmrzlinárny. Pláž je dlouhá s černým pískem a čistou vodou. Spíš než turisty zde potkáte místní obyvatele. Dopoledne a kolem oběda je pláž většinou prázdná, odpoledne se postupně zalidňuje, protože sem přicházejí lidé po práci. Na pláži je sprcha.

Pláž v Gran Tarajal.
Pláž v Gran Tarajal.

Na severní straně pláže je útes s vysílači Piedras Caídas, kam je možné vylézt a užít si tak krásný výhled do okolí. Je zde také přístav spojující ostrov se sousední Gran Canarií.

Pohled na Gran Tarajal z přilehlých kopců.
Pohled na Gran Tarajal z přilehlých kopců.

Playa de Tarajalejo

Tarajalejo je dalším klidným letoviskem. Pláž je zde dlouhá s černým pískem. Vydat se odsud můžete na procházku po pobřeží na obě strany a užít si tak výhled na oceán.

Pláž a pobřežná promenáda v Tarachajelo.
Pláž a pobřežní promenáda v Tarajalejo.

Playa de Costa calma

Tato pláž je obehnána hotelovými komplexy a pokud se na ni budete chtít dostat, budete muset zajet kousek za město a na pláž dojít po pobřeží. Pláž je čistá, klidná a s černým pískem.

Laguna de Sotavento a Playa de Esmeralda

Tato pláž k polehávání příliš vhodná není, protože zde fouká silný vítr a poletuje písek. Toto místo je ideální na windsurfing, a kitesurfing. Ve vodě jsou navíc vyznačená místa pro surfaře, kde se koupat nesmí. Vhodná místa na koupání naleznete až jižně od laguny, kde se už nesurfuje a z kamenů jsou zde postaveny zástěny proti větru. Také zde uvidíte velkou písečnou dunu přímo na pláži.

Laguna Sotavento a pláž Esmeralda.
Laguna Sotavento a pláž Esmeralda.

Laguna Sotavento je ideální pro začínající s windsurfingem a kitesrfingem. Na koupání vhodná příliš není, je zakalená a plná surfařů a kitesurfařů. Laguna je mělká a měří cca 4 km. Zde můžete bezpečně trénovat. Trochu nepříjemné je, že je toto místo často přelidněné a musíte tak být obezřetní a dávat pozor na ostatní surfaře. Na severu laguny se nachází jedna dražší půjčovna, kde si můžete půjčit jakékoli vybavení, nebo zarezervovat i několikadenní kurz windsurfingu, nebo kitesurfingu. To stejné můžete udělat i na jihu laguny v Risco del Paso. Tato půjčovna má kurzy výrazně levnější, dokupovat si můžete i jednotlivé jednodenní lekce (3h). Výhodou je, že na lekci jsou pouze dva žáci na učitele a každý má svého draka. Dokonce můžete ještě více ušetřit, pokud si kurz dopředu zarezervujete a zaplatíte online. Lagunu zde nepotkáte kdykoli, protože se řídí přílivem a odlivem. Když dorazíte za odlivu, bude na vás čekat pouze rozsáhlá písečná poušť. Stav laguny snadno ověříte na internetu, nebo telefonicky v půjčovnách. Důležité je, aby příliv byl během dne. Rozhodnete-li se jako začátečníci pro windsurfing, nebo kitesurfing, rozhodně si lekce dohodněte na dny, kdy bude laguna napuštěná. Voda je v laguně klidná a nikam vás to neodtáhne. V případě vypuštěné laguny absolvujete své první lekce přímo v oceánu.

Okraj napuštěné laguny Sotavento přímo u školy a půjčovny Ion.
Okraj napuštěné laguny Sotavento v Risco del Paso přímo u školy a půjčovny Ion.
Vypuštěná laguna Sotavento. Foceno ze stejného místa jako předchozí fotka s rozdílem několika hodin.
Vypuštěná laguna Sotavento. Foceno ze stejného místa jako předchozí fotka s rozdílem několika hodin.

Playa del Matorral

Dále na jih od Sotaventa narazíte na dlouhou písečnou pláž Matorral, která se táhne až do Morro Jable. Oceán je zde relativně klidný a vhodný na koupání. V jižní části pláže naleznete vysoký maják a kolem něj přírodní park, kam je zakázáno vstupovat, aby bylo zamezeno jeho poškození. Na pláž se zde dostanete jen po lávkách a vyznačených cestách. U této pláže se nachází turistická letoviska jako Esquinzo, Solana Matorral, nebo Morro Jable.

Pohled na pláž Matorral z cesty na nejvyšší horu ostrova.
Pohled na pláž Matorral z cesty na nejvyšší horu ostrova.
Dlouhá písečná pláž Matorral.
Dlouhá písečná pláž Matorral.

Playa las Coloradas

Hledáte-li divočejší osamělou pláž, naleznete jich několik pár km jižně od Morro Jable. Jediným nedostatkem je, že u hřbitova za Morro Jable končí asfaltka a dál už vede jen prašná cesta podél celé jižní části poloostrova Jandía. Jednou z prvních pláží je Colorades. Na pláž slezete z útesu dolů (lepší pevná obuv), kde můžete prozkoumávat písečnou pláž mezi útesy. Toto místo je dobré na plavání i šnorchlování. Vítr zde téměř nefouká, protože jste pod útesy a vítr přichází ze západní strany poloostrova.

Opuštěná Playa las Coloradas nedaleko Morro Jable.
Opuštěná Playa las Coloradas nedaleko Morro Jable.

Playa de Cofete

Každý kdo cestuje po Fuerteventuře bude nejspíš chtít navštívit proslulou Cofete beach. Podle některých zdrojů patří tato pláž mezi nejhezčí pláže nejen Evropy, ale i světa. Nachází se mimo civilizaci na západním pobřeží poloostrova Jandía. 12 kilometrů písečné panenské pláže lemují z jedné strany vysoké hory a z druhé strany divoký oceán. To vytváří nádhernou podívanou. Na samotné pláži toho moc nenaleznete. Je zde akorát parkoviště, hřbitov a nedaleko také restaurace. Jinak nic, jen vlny, písek a hory. Počasí je často svěží. Očekávejte vítr, nebo silný vítr, vlny a často i mraky. Vychytat můžete samozřejmě ale i teplý den s minimálním větrem a malými vlnami. Na koupání to zde ideální není právě kvůli silným vlnám a mořským proudům. Za dobrých podmínek to ale lze.

Divoká Playa de Cofete.
Divoká Playa de Cofete.

Cesta na tuto pláž není vůbec jednoduchá. Možností je ale několik. Můžete se sem vydat několika cestami přes hory pěšky, na kole, autobusem, nebo autem. Cesta autem z Morro Jable je dlouhá 20 km a trvá přes 40 minut. Jelikož se jedná o prašnou cestu přes hory, nedoporučuje se sem jezdit obyčejným osobákem, ale spíš terénním autem 4×4. Některé půjčovny aut dokonce zakazují jízdu po prašných cestách, protože se na tyto cesty nevztahuje pojištění – nutno ověřit při půjčování auta.

Další možností je terénní autobus, který vyjíždí z Morro Jable a jezdí 2x denně. Lístky na tento autobus jsou ale poměrně drahé a počet míst omezený (každý musí sedět připoután). Pokud tedy zůstanete na pláži s myšlenkou jet posledním autobusem zpátky, může se stát, že vás řidič nevezme.

Vyrazíte-li na kole po stejné cestě kudy jezdí auta, můžete cestu na pláž pojmout jako hezký cyklovýletech. Mínusem je fakt, že na pláž a z pláže míří relativně hodně aut, které vás budou neustále míjet a prášit vám pod nos.

Poslední variantou je cesta pěšky. Těch sem vede dokonce několik. Nejklasičtější varianta začíná na parkovišti zhruba 1,5 km za hřbitovem pod Morro Jable a vede přímo přes hory do vesnice Cofete a na pláž. Tato trasa měří 7,5 km a čeká vás zde 352 m převýšení. To samé půjdete také zpátky s o něco větším převýšením. Nebo se můžete pokusit s někým, kdo bude na pláži autem, svést. Cestou vás čeká nádherný výhled na celou pláž z hor. Pokud se lehce odkloníte z trasy směrem na sever, dojdete k tajuplné vile Winter (lze vidět jakmile se přehoupnete přes hory). Vila Winter stojí na úpatí hor mimo veškerou civilizaci. Jakou měla tato vila přesně funkci je dodnes nejasné a jsou známé tedy jen spekulace. Vila je spjata se jménem Gustav Winter, který se údajně na stavbě této základny podílel. Podle některých teorií sloužil tento dům během 2. světové války jako jedna ze základen nacistů. Údajně zde i nějakou dobu pobýval Adolf Hitler. Ve vile naleznete těžké stroje a koleje, jež měli sloužit k budování tunelu skrz pohoří až do Morro Jable. Uvnitř je také nemocnice, která měla sloužit jako plastická klinika pro změnu identity.

Cesta ze severu na Cofete přes hory.
Cesta ze severu na Cofete přes hory.

Další pěší trasa je kratší s nižším převýšením a dovede vás na severní okraj pláže. Začíná v malé vesnici přímo u dálnice vedoucí na jih. Je to část červeného treku GR131, který vede napříč celým ostrovem. Začít můžete i v Risco del paso u pláže, cesta bude ale delší. Stoupání je velice mírné celých 5 km. Jakmile se dostanete nad pláž čeká vás strmé klesání k pláži (1,5 km). Důležité je zůstat na pěšině, protože sráz je prudký a skála má tendenci se velmi drolit.

Další pěší variantou je cesta z městečka La Pared. Tato varianta je nejdelší. Za jeden den se nejspíš vrátit nestihnete a budete tak muset absolvovat nocleh cestou.

Severní cíp pláže Cofete.
Severní cíp pláže Cofete.

La Pared

La Pared je klidné přímořské letovisko s několika bungalovy, surfařskou školou a divokou pláží Playa del Viejo Rey. Nad pláží se tyčí útesy s krásnými výhledy a pěšími cestami vedoucími na obě strany. Zajímavý pohled se vám naskytne z útesu severně od pláže, kde můžete pozorovat přírodní skalní most na pobřeží. Pláž je písečná a obklopená útesy. Vlny zde mohou být velice silné a koupání tak nebezpečné. Ideální ale pro zkušené surfaře. Na celou pláž dohlíží plavčík z útesu, který v případě vztyčené červené vlajky vyhání lidi z vody. Toto místo je příjemnou odpolední zastávkou při putování po jižní části ostrova.

La Pared, pohled z útesů na Playa del Viejo Rey.
La Pared, pohled z útesů na Playa del Viejo Rey.

Ajuy

Hlavním lákadlem tohoto přímořského městečka jsou velké pobřežní jeskyně. Vydáte-li se po cestě přes útesy směrem na sever, po pár minutách chůze se dostanete k několika jeskyním. Vstup je volný a cesta dobře udržovaná. Projít si můžete celé jeskyně ideálně s baterkou, nebo dobrým světlem na telefonu. Nahoře na útesech nad jeskyněmi se vám naskytne krásný výhled na pobřeží a oceán. Většina turistů končí svou cestu u poslední jeskyně – cesta také zdánlivě dál nevede. Když se ale kousek vrátíte zpět, můžete se napojit na pěšinu, která dál pokračuje vrchem. Obejdete záliv a dostanete se na černou pláž s zajímavým skalním útvarem v podobě mostu. Je zde čistá voda a útesy ideální na šnorchlování. Také sem lze dojet autem, ale cesta je prašná. 

Opuštěná pláž se skalním mostem nedaleko Ajuy.
Opuštěná pláž se skalním mostem nedaleko Ajuy.

Přímo v Ajuy se můžete vykoupat v čistém oceánu a poležet si na pláži s černým pískem. Pravá část pobřeží je ideální pro šnorchlování na útesech, kde můžete pozorovat plno barevných rybek. Je tu i několik restaurací, ale ne vždy jsou všechny otevřené. Místo je spíš klidnější, jen v jeskyních je turistů plno.

Pláž v Ajuy.
Pláž v Ajuy.
Jeskyně v Ajuy.
Jeskyně v Ajuy.
Pobřežní jeskyně v Ajuy.
Pobřežní jeskyně v Ajuy.

Aguas Verdes

Tato malá nenápadná vesnička skrývá oblíbenou atrakci jak turistů, tak místních a tou jsou průzračná skalní jezírka. Pláž zde téměř není, ale jsou tu útesy, v kterých jsou hluboké průrvy naplněné průzračnou vodou. Na celodenní polehávání to tu ale příliš není. Z otevřeného oceánu fouká a skály na ležení pohodlné příliš nejsou. Určitě ale stojí za zastávku. Cesta sem je téměř celá asfaltová, jen posledních 500 m je prašných.

Průzračná jezírka v Aguas Verdes.
Průzračná jezírka v Aguas Verdes.
Pobřeží v Aguas Verdes není vhodné na koupání.
Pobřeží v Aguas Verdes není vhodné na koupání.

Puertito de Los Molinos

Dalším hezkým místem na západním pobřeží je klidná vesnice Puertito de Los Molinos. Tady naleznete podobná jezírka a zátoky s mořskou vodou jako v Aguas Verdes a zároveň i písečnou pláž. Vydejte se na sever od vesnice po pobřeží přes skály a naleznete hned několik skalních jezírek. Příjemné je, že voda v jezírkách je o poznání teplejší než oceán. Přímo ve vesničce je hezká písečná pláž (její velikost je závislá na přílivu a odlivu). Voda je průzračná s běžnými vlnami. Místo je dobré na šnorchlování díky četným útesům. Naleznete zde dokonce i domácké restaurace. Cesta sem vede po dobré asfaltce.

Puertito de los Molinos.
Puertito de Los Molinos.
Průzračná jezírka v Puertito de Los Molinos.
Průzračná jezírka v Puertito de Los Molinos.

Hory a sopky

Jestliže si budete chtít ležení na pláži zpestřit, vyrazte do hor. Výhledy jsou zde nádherné, treky krátké a vzhledem k nízké nadmořské výšce poměrně nenáročné. Podobně jako u dalších zajímavých míst na Fuerteventuře vás zde nečekají žádné vstupy, ani poplatky za parkování, což je velice příjemná skutečnost.

Calderón Hondo a Montaña Colorada

Nejznámějším sopečným kráterem na ostrově je Calderón Hondo a právě sem míří i většina turistů. V minulosti dala tato sopka svou činností vzniku velké části severu ostrova. Dostanete se sem snadno pěšky ze severu města Lajares po zelené turistické cestě. Trasa má 2,5 km a malé převýšení 130 m. Výstup není náročný, cesta značená. Celý kráter můžete obejít dokola a vystoupat i na vedlejší kopec Montaña Colorada. Výhled na severní část ostrova z obou míst je krásný. Cestou na Hondo a přímo na vrcholu potkáte velké množství drzých veverek. Lidé je tu často krmí a fotí se s nimi. Neváhají vyskočit třeba na batoh, nebo na klín a hledat něco k snědku.

Cesta k sopce je dobře upravená a nenáročná, Calderón Hondo.
Cesta k sopce je dobře upravená a nenáročná, Calderón Hondo.
Okraj kráteru Hondo.
Okraj kráteru Hondo.
Přemnožené veverky z nedalekého Maroka se na kráteru Hondo vyskytují opravdu hojně.
Přemnožené veverky z nedalekého Maroka se na kráteru Hondo vyskytují opravdu hojně.

Bayuyo

Bayuyo je dalším sopečným kráterem na severu ostrova. Naleznete ho severovýchodně od kráteru Hondo a přímo u Corraleja. Kráter není tak zachovalý jako Hondo, ale stále stojí za návštěvu. Zde budete mít hezký výhled na přilehlé Corralejo, celý pás písečných dun, Lobos, Lanzarote a velkou část Fuerteventury s dalšími sopečnými krátery. Výstup je snadný, nenáročný. Nahoru i dolu to lze zvládnout za hodinu.

Pohled z Bayuyo na pobřeží a město Corralejo. Vpravo ostrov Lobos, vlevo ostrov Lanzarote.
Pohled z Bayuyo na pobřeží a město Corralejo. Vpravo ostrov Lobos, vlevo ostrov Lanzarote.
Vrchol kráteru Bayuyo.
Vrchol kráteru Bayuyo.

Volcán de la Arena

Tuto sopku naleznete kousek od města La Oliva (pěší vzdálenost), výstup nahoru je nenáročný, ale vyžaduje dobrou obuv jelikož cesta není zpevněná. Nahoře se vám naskytne hezký výhled jak přímo do kráteru, tak do okolí. Kousek od této sopky se nachází další menší zachovalý kráter, který je možné z vrcholu dobře pozorovat.

Kráter Volcán de la Arena.
Kráter Volcán de la Arena.
Pohled do okolí a na nedalekou sopku z Volcán de la Arena.
Pohled do okolí a na nedalekou sopku z Volcán de la Arena.

Tindaya

Tato posvátná hora u stejnojmenného města je uzavřená z důvodu ochrany přírody. Na informační tabuli píší, že vstup je umožněn jen se zvláštním povolením.

San Andres

Tento kopec se nachází nedaleko od hlavního města jižně pod vesnicí Tetir. Cesta nahoru není náročná a z vrcholu se vám naskytne krásný výhled do okolí a na vedlejší, několik kilometrů táhnoucí se, hřeben (na ten je také možné vylézt). Na vrcholu stojí velký kříž, pod kopcem u silnice naleznete malý kostelík s parkovištěm a nedaleko menší jeskyně.

Kostelík pod kopcem San Andreas.
Kostelík pod kopcem San Andreas.
Výhled ze San Andreas.
Výhled ze San Andreas.
Menší jeskyně součástí kopce San Andreas.
Menší jeskyně součástí kopce San Andreas.

Morro de Velosa

Tento kopec se nachází téměř v centru ostrova a výhled na ostrov je tak jedinečný. Z tohoto místa můžete vidět oceán na západě a současně na východě ostrova a také samozřejmě značnou část ostrova. Dostanete se sem buď pěšky po značeném treku, nebo autem až na vrchol po asfaltce. Nahoře je budova, která slouží jako muzeum a restaurace s vyhlídkovou terasou. 

Pohled z Morro de Velosa.
Pohled z Morro de Velosa.

Kousek pod vrcholem se nachází slavná vyhlídka Mirador Guize y Ayose se sochami původních místních králů. Více o historii ostrova si můžete přečíst na informačních tabulích u vyhlídky. Také zde naleznete funkční dalekohled bez poplatku. Od vyhlídky vede pěší cesta na přilehlý kopec Morro de la Cruz, kde je opět hezký výhled do okolí. Výstup trvá 5-10 min. Vidět zde můžete horskou vesnici Betancurii, kam také můžete po turistické cestě sejít.

Vyhlídka Mirador Guize y Ayose.
Vyhlídka Mirador Guize y Ayose.

Morro Janana

Nedaleko Morro de Velosa naleznete další vrchol Morro Janana. Obě místa a několik dalších vrcholů mezi nimi spojuje táhlý horský hřeben, po kterém se můžete vydat a užít si tak další výhledy na obě strany ostrova. Na tomto vrcholu pak naleznete velkou spoustu vysílačů. Svou cestu můžete začít i v Betancurii, nebo na druhé straně ve městě Antigua.

Pohled z Morro Janana.
Pohled z Morro Janana.

Gairia

Gairia je dalším výrazným sopečným kráterem na ostrově. Naleznete ji ve středu ostrova jižně od města Antigua. Už z dálky můžete vidět její typický tvar sopky. Nahoru vede pěšina z Agua de Bueyes, nebo z Tiscamanita. Výstup není náročný. Dostanete se až do výšky 463 m a podívat se můžete i dovnitř do kráteru. Počítejte s velmi silným větrem na vrcholu kráteru, který může mnohdy ztěžovat výstup.

Kráter sopky Gairia.
Kráter sopky Gairia.

Piedras Caídas

Tento kopec lemuje přímořské město Gran Tarajal. Vystup do výšky 153 m není náročný a nabídne vám výhled na skalnaté pobřeží s nedalekým majákem a samozřejmě město Gran Tarajal s pláží.

Výhled na skalnaté pobřeží z Piedras Caídas.
Výhled na skalnaté pobřeží z Piedras Caídas.
Pohled na Piedras Caídas přímo z pláže.
Pohled na Piedras Caídas přímo z pláže v Gran Tarajal.

El Castillio

Přímo na vrchol této strmé hory trasa nevede, ale to, co je zde zajímavé je malý kostelík uvnitř hory. Až k němu vede červený trek přímo od silnice. Také je zde studánka, posezení a pec. Výhled zde budete mít na západní stranu poloostrova Jandía a vzdálenou pláž Cofete.

Kostelík ve skále v hoře El Castillio
Kostelík ve skále v hoře El Castillio.
Kostelík ve skále v hoře El Castillio
Kostelík ve skále v hoře El Castillio.

Pico de la Zarza 807 m

Výstup na nejvyšší horu ostrova byste si neměli nechat ujít. Zde budete mít krásný výhled z výšky 807 m na celé západní pobřeží poloostrova Jandía a pláž Cofete, také na východní část ostrova a nedaleký sousední ostrov Gran Canaria. Cesta na vrchol je dobře značená, ale může být náročnější. Začíná ve městě Solana Matorral (pokud jste zde ubytovaní, můžete vyrazit přímo od hotelu). Autem je možné vyjet na parkoviště nad městem, čímž si ušetříte trochou stoupání. Čeká vás 6,2 km s převýšením 700 m a žádný stín. Lze to vyjít i za 2 hodiny, běžně se ale udává spíš 2-3 h. Nezapomeňte na pokrývku hlavy, opalovací krém, dobré boty a dostatek vody. Pokud již z města vidíte na vrcholu mraky (často), nemá cenu chodit. Nahoře vám bude zima a nic než mlhu neuvidíte.

Cesta na vrchol Pico de la Zarza - nejvyšší hory ostrova.
Cesta na vrchol Pico de la Zarza – nejvyšší horu ostrova.
Výhled z Pico de la Zarza na východní část ostrova.
Výhled z Pico de la Zarza na východní část ostrova a také zdolanou cestu na vrchol.

Města

Města a vesnice na Fuerteventuře jsou spíš klidného rázu. Největší a nejživější turistické letovisko je již zmiňované Corralejo na severovýchodě ostrova. Zde naleznete nespočet luxusních obchodů, restaurací přímo na pobřeží, nebo v ulicích města, také je zde několik klubů, surfařských obchodů a půjčoven a samozřejmě plno obchodů se suvenýry. Druhým relativně rušným letoviskem s restauracemi, zmrzlinami, kavárnami a pláží je Morro Jable na opačné straně ostrova. Ceny v restauracích jsou zde nižší než ve zbytku ostrova a je to ideální základna pro poznávání jižního poloostrova Jandía. Ve městě stojí za návštěvu přístav, který spojuje Fuerteventuru s dalšími Kanárskými ostrovy. Přímo v přístavu můžete pozorovat hejna ryb a několik mant. Nedaleko přístavu se nachází záchranné středisko mořských želv. Vstup je sem zdarma, ale otevírací doba velmi omezená (nutno ověřit na internetu). Nahlédnout lze ale i přes plot.

Corralejo, pohled z vyprahlého parku.
Corralejo, pohled z vyprahlého parku.
Pohled na Morro Jable s přilehlou pláží z vyhlídku u kostela.
Pohled na Morro Jable s přilehlou pláží z vyhlídky u kostela.
Manty se v přístavu v Morro Jable vyskytují pravidelně.
Manty se v přístavu v Morro Jable vyskytují pravidelně.

Hlavní město Puerto del Rosario za návštěvu příliš nestojí. Naleznete zde akorát malé náměstí s kostelíkem, městskou pláž a velké nákupní středisko. Ani turistů zde mnoho nepotkáte.

Pohled na městskou pláž a hlavní město Puerto del Rosario.
Pohled na městskou pláž a hlavní město Puerto del Rosario.

Zajímavou, ale krátkou zastávkou je La Oliva. La Oliva byla v minulosti hlavním městem ostrova, dnes působí spíš jako klidná upravená vesnička. V jejím středu je náměstí s hezkým kostelem. V okolí La Olivy můžete také vylézt na několik kopců.

La Oliva.
La Oliva.

Antigua je dalším městem v centru ostrova, kde se můžete na své cestě zastavit. Je tu obchod, pekárna s kavárnou a malý park s kostelem. Vydat se tu můžete na okolní hory – Morro Janana (zmíněno výše).

Kostel v centru Antiguy.
Kostel v centru Antiguy.

Betancuria se nachází v podstatě přes kopec od Antiguy. Betancuria byla založena v roce 1404. Sloužila jako původní hlavní město Kanárských ostrovů a později byla hlavním městem Fuerteventury. Jedná se o jedno z nejstarších měst na Kanárských ostrovech a nejstarší město na Fuerteventuře. V centru naleznete dominantní trojlodní kostel Inglesia Matriz de la Concepción, muzeum náboženského umění a archeologické muzeum, na okraji města pak františkánský klášter a park. Betancuria je zřejmě největší a nejútulnější horskou vesničkou na ostrově. Centrum je hezky upravené, bohatě osázené rostlinami, s hezkými uličkami a hospůdkami. Jelikož je město usazené v horách, které dříve sloužily jako ochrana před piráty, můžete se také vydat na několik vyhlídkových tras do kopců v okolí.

Starobylá Betancuria.
Starobylá Betancuria.
Centru dominuje starý kostel Inglesia Matriz de la Concepción.
Centru dominuje starý kostel Inglesia Matriz de la Concepción, Betancuria.
Nedaleko centra naleznete ještě další dva kostely v horším stavu, Betancuria.
Nedaleko centra naleznete ještě další dva kostely v horším stavu, Betancuria.

Cestou do hor, nebo do Ajuy se můžete zastavit ve vesnici Pájara. Je zde hezký kostelík s malým parkem, kavárna a několik obchodů.

Zajímavá místa

Muzeum soli

Muzeum soli naleznete jižně pod letoviskem Caleta de Fuste. Můžete se zde projít po pobřeží kolem odsolovacích jezírek a prohlédnout si a přečíst na informačních tabulích, jak celý systém funguje. Další expozice je uvnitř budovy muzea. Naleznete zde i nepříliš hezkou pláž a obrovskou velrybí kostru.

Muzeum soli - solná jezírky, kde se odpařuje mořská voda.
Muzeum soli – solná jezírky, kde se odpařuje mořská voda.
Muzeu soli dominuje obrovská kostra velryby.
Muzeu soli dominuje obrovská kostra velryby.

Majáky

Majáků je na ostrově několik a zpravidla je od nich hezký výhled na oceán. Jeden maják El Toston se nachází severně od El Cotilla na výběžku do oceánu. V okolí jsou různé pláže a naučná stezka. Další je v hlavním městě Puerto del Rosario. Zajímavý maják s názvem Punta La Entallada naleznete severně od letoviska Las Playtas. Cesta sem je dlouhá cca 6 km a vede pustými horami. Naštěstí je celá asfaltová, jen ne příliš široká. Dostanete se do výšky 150 m přímo nad oceán a z několika vyhlídkových míst přímo od majáku si můžete užít pohled na okolní útesy a Atlantik. Další mohutný maják (již zmiňovaný) naleznete na jihu na pláži Matorral a další dva v jižních, těžko dostupných, cípech poloostrova Jandía. 

El Tostón.
El Toston.
Punta La Entallada.
Punta La Entallada.
Maják na dlouhé pláži u letoviska Solana Matorral.
Maják na dlouhé pláži u letoviska Solana Matorral.

Vyhlídky

Mirador astronómico de Sicasumbre

Při cestě na jih přes hory se můžete zastavit na této krásné vyhlídce. Přes den si zde užijete výhled na okolní hory a široké okolí (k dispozici neplacený dalekohled), v noci pak jedinečný pohled na noční oblohu. Vyhlídka se nachází uprostřed pustých hor a pohled na nebe je tak možný bez přílišného světelného znečištění.

Výhled z Astronomical view point do okolních hor.
Výhled z Astronomical view point do okolních hor a na jižní poloostrov.

Mirador de Vallebrón

Toto vyhlídkové místo se nachází východně od města Tindaya. Je snadno dostupné autem i pěšky. Výhled budete mít na město a jeho okolí.

Ostrov Lobos

Lobos je malý ostrov nedaleko (3,5 km) Corraleja na severu ostrova patřící pod Fuerteventuru. Celý ostrov je národním parkem. Vypravit se sem můžete za hezkým šnorchlováním, průzračným oceánem, nebo také za kráterem sopky Montaña de Caldera, či majákem. Po ostrově se lze pohybovat pouze pěšky a jenom po vyznačených cestách. Největší a jedinou písečnou pláž – Playa de la Caldera naleznete nedaleko přístavu kam dorazíte. Tato pláž bývá plná lidí. Místo je dobré na plavání, ale na šnorchlování chudé. Lepším místem na šnorchlování je nedaleká přístavní vesnička El Puertito. Zde naleznete průzračné laguny, útesy a plno rybek. I bez šnorchlu se je na co koukat.

Dále si nenechte ujít jedinečný výhled na celý ostrov, částečně rozpadlý kráter, Fuerteventuru a Lanzarote ze sopečného kráteru. Výstup vyžaduje pevné boty, ale náročný není. Sem je nejlepší vyrazit brzo ráno než začne pálit slunce a proudit davy lidí. Podívat se také můžete k majáku na útesech na druhé straně ostrova, který lze z vrcholu dobře pozorovat. 

Příjezd na ostrov Lobos.
Příjezd na ostrov Lobos, Montaña de Caldera v pozadí.
Pohled na ostrov Lobos z kráteru (127 m).
Pohled na ostrov Lobos z kráteru (127 m), Lanzarote v pozadí.
Kráter je zachovalý jen částečně, zbytek mizí v oceánu.
Kráter je zachovalý jen částečně, zbytek mizí v oceánu.

Na Lobos se dostanete výletní lodí, nebo motorovým člunem přímo z přístavu v Corraleju. Lístek koupíte buď v kanceláři přímo v přístavu (cca 15 € 2021), nebo přes internet se slevou. Lístek je zpáteční a rezervovaný na určité časy, které lze měnit, pokud není plno.

Přímo u mola, kam jezdí všechny výletní lodě a čluny se nachází informační středisko, kde si můžete prohlédnout velký model ostrova, mapu a další informační tabule. Cesty po ostrově jsou dobře značené.

Montaña de Caldera, Lobos.
Montaña de Caldera, Lobos.
Vesnička El Puertito, Lobos.
Vesnička El Puertito, Lobos.
Playa de la Caldera, Lobos.
Playa de la Caldera, Lobos.

Několik zajímavostí na závěr

Pouštní a větrem ošlehávaná krajina, Fuerteventury
Pouštní a větrem ošlehávaná krajina, Fuerteventury

Fuerteventura znamená v překladu silný vítr/štěstí. Vítr ovšem vystihuje asi lépe povahu ostrova. Fouká takřka neustále někdy hodně a někdy ještě víc. Pokud budete cestovat po celém ostrově objevíte i bezvětrná místa, ale spíš počítejte s tím, že to tady stále fouká. Neustále tak všude poletuje drobný prach a písek. Display telefonu a sluneční brýle to po delším pobytu asi odnesou. Nejničivější vítr vás nejspíš čeká na sopce Gairia, který dokáže komplet poškrábat sluneční brýle za jeden výstup. Skutečnosti, že se na tomto ostrově vyskytuje stabilní vítr (zejména v létě) využívají hlavně windsurfaři a kitesurfaři. Fuerteventura se díky tomu stala rájem vyznavačů těchto vodních sportů. Po celém ostrově naleznete plno škol, půjčoven a míst se stabilním větrem, kde je ideální tyto aktivity provozovat. Mezi ty vyhlášené oblasti patří zejména dlouhá pláž Castilo v El Cotillu, Flag beach v Corraleju a laguna v Sotaventu – ta ovšem bývá přeplněná, nicméně je možné jezdit i mimo lagunu přímo v oceánu. Kurz je ideální zarezervovat přes internet a zvolit školu, která nesídlí na pláži, ale ve městě (nejčastěji Corralejo) – služby bývají kvalitnější a ceny mnohem nižší.

Flag beach u města Corralejo je oblíbená mezi kitesurfaři, Fuerteventura.
Flag beach u města Corralejo je oblíbená mezi kitesurfaři, wingsurfaři a windsurfaři, Fuerteventura.

Jelikož je klima na Fuerteventuře extrémně suché, je těžké na ostrově něco pěstovat. Většinu krajiny tvoří jen kamení a prach. Relativně často můžete vidět menší plantáže s aloe vera a továrny na zpracování, které lze zdarma navštívit a následně si zakoupit jejich výrobky. Hojné jsou i agáve, které rostou i nadivoko.

Aloe vera je na vodu velice nenáročná a tak místní podmínky snáší obstojně i bez zalévání, Fuerteventura.
Aloe vera je na vodu velice nenáročná a tak místní podmínky snáší obstojně i bez zalévání. V pozadí vpravo sopka Gairia, Fuerteventura.

Ostrov ale nebýval vždy takto suchý. V minulosti byly srážky na ostrově mnohem četnější a zemědělským plodinám se zde dařilo. Pěstovalo se zde hlavně obilí, které se následně mlelo ve větrných mlýnech a dále vyváželo. Fuerteventura zásobovala obilím celé Kanárské ostrovy. Ony větrné mlýny můžete spatřit po celém ostrově. Některé jsou velice pěkně zachovalé, z jiných zbyly jen ruiny. Doba pokročila a dnes už vedle nich naleznete větrné elektrárny, které společně se solárními elektrárnami zásobují ostrov elektřinou.

Větrný mlýn, jediný obydlený na ostrově, Fuerteventura.
Větrný mlýn, jediný obydlený na ostrově, Fuerteventura.

Při svých cestách po ostrově určitě narazíte na nějakou kozí farmu. Krávu na ostrově téměř nepotkáte, ale kozí stáda bývají rozsáhlá. Chov koz je pro Fuerteventuru typický. Kozli se chovají na maso. Kozy zejména na mléko, z kterého se vyrábějí proslulé místní sýry, zejména pak vyhlášený sýr Majorero. Místní kozí sýry patří k světově vyhlášeným. Navštívit můžete přímo některou z kozích farem a ochutnat jejich výrobky.

Na různých místech na ostrově narazíte na invazní veverky, které byly zavlečeny z Maroka (Berberská zemní veverka). Nejvíce jich potkáte na Calderonu Hondo, u vyhlídky Guise a Ayose a v Ajuy. Mezi turisty jsou velice oblíbené, protože se nebojí přijít blízko, vesele panáčkují a nechají se i pohladit. Veverky dokáží být velice drzé. Nebojí se vlézt do batohu, nebo vám za kousek jídla klidně vyskočí na klín a nechají se podrbat. Jejich krmení je ale na celém ostrově zakázané, jelikož jsou veverky zde přemnožené a páchají velké škody na místní zemědělské produkci. Dokonce můžete potkat domorodce, kteří tyto veverky loví pomocí speciálně vycvičených psů.

Drzé, ale roztomilé berberské veverky, Fuerteventura.
Drzé, ale roztomilé berberské veverky, Fuerteventura.