Krásná země která má rozhodně co nabídnout. Najdete zde vysoké hory, a krásné horské scenérie, vodopády, křišťálově čistá ledovcová jezera, krápníkové jeskyně, moře a přímořská letoviska a v neposlední řadě hezká města.
Co navštívit
Ve Slovinsku se nudit nebudete. Čeká zde na vás krásná příroda, hory, jezera, ale i malebná městečka, moře a turistická letoviska. Dále pak třeba můžete navštívit největší krápníkovou jeskyni v Evropě. Tvrzení, že Slovinsko je stále ještě opomíjenou turistickou destinací, je dnes už spíše mylné. Na dovolenou do Slovinska míří lidé z celé Evropy a tomu náležitě odpovídají i ceny. Bohužel se nejedná o nejlevnější destinaci, zpoplatněné je snad vše.
Ve Slovinsku je zakázáno spát v autě, dodávce, či karavanu, nebo v přírodě, mimo oficiální kempy, což opět navýší cenu dovolené. Nicméně tento zákaz plno lidí nedodržuje a při pečlivějším hledání, lze místo na přespání mimo kemp také najít. Parkovnému se lze občas vyhnout zastavením u nákupního střediska, dál od centra, nebo na nějakém zapomenutém parkovišti, nejlevnější potraviny naleznete v obchodních centrech, takže je ideální vzít si vařič a jídla si připravovat.
Triglav národní park
Triglav je národní park nacházející se na severu země, který je tvořen zejména Julskými Alpami. Celá tato oblast rozhodně stojí za návštěvu. Krásný je kaňon řeky Soča, která protéká národním parkem, dále pak Bohinjské jezero, nebo hory, na které je většinou možné vylézt. Můžete zde naplánovat i několikadenní trek přes hory, jezera i vodopády. Bohužel je ve Slovinsku zakázáno spát v horách „na divoko“, ne všichni to ale respektují. Oficiálně by se mělo přespávat v placených horských chatách.
Hora Triglav
Nejlákavější atrakcí v tomto národním parku je výstup na nejvyšší horu Slovinska – Triglav do výšky 2864 m. Výstup je poměrně obtížný a dlouhý. Existuje několik cest na vrchol různých obtížností. Nejkratší a nejschůdnější je cesta ze severu od vesnice Mojstrana. Z vesnice pojedete ještě zhruba 10 km autem po cestě až na konečné parkoviště. Zde musíte zaplatit parkovné, pokud ale dorazíte večer, nebo brzy ráno, hlídač tu už/ještě nebude. Cestou na parkoviště se ještě můžete stavit u vodopádu kousek nad cestou (jsou zde cedule a opět placené parkoviště). Samotný výstup na Triglav začnete v 1000 m n.m. a čeká vás převýšení přes 2000 m. Je tedy dobré zvážit, zda nerozdělit výstup do dvou dnů. 300 výškových metrů pod vrcholem je chata, kde je možné za poplatek přespat, nebo se najíst a dotočit vodu. Na Triglav vedou z parkoviště 2 cesty Tomiškova, která je doporučována pro výstup nahoru, a Prag, která je vhodná spíše pro sestup. Všechny trasy jsou velice strmé, doprovázené lany, skobami a úchyty. Závratě může způsobit vysoká výška a pocit, že člověk téměř visí na kusu železa nad kilometrovou průrvou. Poslední vrcholová část (od horské chaty) je ferrata ze všech stran hory. Ferrata z této strany je nejlehčí a schůdná i bez vybavení, nicméně většina lidí vybavení na ferratu má. Cesta nahoru zabere asi 7 hodin a cesta zpět asi 5 hodin. Pokud se rozhodnete jít celý výstup v jednom dni, je třeba vyrazit opravdu brzy, jelikož cesta za tmy by mohla být velmi nebezpečná. Dostatek vody a jídla, popřípadě peněz je nezbytný, nelze spoléhat na žádné potůčky, či studánky cestou – v létě bývají vyschlé. Počítejte i se sněhem a ledem i v letních měsících.
Bledské jezero
Bledské jezero (slovinsky Blejsko jezero) leží na severozápadě Slovinska. Vzniklo na konci poslední doby ledové roztáním Bohinjského ledovce. Jezero je sice ledovcového původu, ale je důkazem, že ledovcová jezera nemusí být vždy studená. Jezero nemá žádný významný přítok, zásobují jej především podzemní vřídla. Díky nim je voda v jezeře příjemně teplá – až 26 °C (jedno z nejteplejších alpských jezer). Jezero tak umožňuje koupání přes celé léto až do září. Koupání je povoleno na určených místech a to zdarma.
U jezera leží stejnojmenné město. Bled. Parkování je bohužel ve všech místech placené. Město přiláká turisty na své kavárny, zmrzlinu, nebo také na hrad – Blejski grad, který se tyčí na severu města, kam se dostanete pěšky, nebo za poplatek turistickým vláčkem. Můžete zde i zaparkovat, ale opět za poplatek. Vstup do hradu je zpoplatněn. Pokud ale hledáte vyhlídku na jezero, z okolních skal se vám naskytne podobný výhled.
Jezero po svém obvodu má necelých 6 km a můžete jej obejít kolem dokola, příjemnou procházkou. Asi nejzajímavější na jezeře je jeho malý ostrov v západní části jezera, na kterém se nachází kostel. Pokud jste zdatní plavci, tak na něj můžete doplavat. Nebo využijte několik nabízených druhů dopravy. Jeden způsob je tzv. MHD (loď), které odjíždí z města, druhou možností je pronajmout si veslici a doveslovat sami, nebo můžete využít služeb místních taxikářů, kteří vás tam na podobné veslici odvezou. Pokud se chcete podívat z výšky na ostrov a celé jezero, rozhodně nevynechejte vyhlídku Malá Osojnica nebo Velká Osojnica, na západní straně jezera. Z těchto míst budete mít jezero jako na dlani.
Ubytovat se můžete přímo v této oblasti poměrně draze. U jezera se nachází dražší kemp, který je vhodné si v sezóně rezervovat dopředu, na místě je často plný. Případně můžete využít ubytování v hotelech, které jsou kolem jezera. Chcete-li ušetřit, navštivte jezero během jednoho dne.
Bohnijské jezero
Největší jezero ve Slovinsku nacházející se v národním parku Triglav. Jelikož je celá oblast chráněná a kolem jezera se nesmí stavět, nečekejte zde takový turistický ruch jako například na jezeře Bled. Kolem jezera vedou lesní cestičky a obklopují ho hory. Můžete se zde tedy vydat na různé treky do hor (začíná zde i cesta na nejvyšší horu Triglav), k vodopádům, nebo se jen koupat v čistém jezeře. Jezero je volně přístupné. Počítejte ale s placeným parkováním. V Okolí můžete také navštívit známé vodopády Savica dosahující výšky 78 m. Zde očekávejte placeně vstupné a plno turistů.
Lublaň (Ljubljana)
Relativně klidné město, které se může zdát poněkud malé na to, že se jedná o hlavní město této země. Naleznete zde samozřejmě kavárny, restaurace, promenádu kolem řeky, památky a stavby architekta Josipa Plečnika. Díky své malé rozloze se tu můžete bez problému pohybovat pěšky. Na velké zástupy turistů byste zde také neměli narazit. Město působí spíš poklidně.
Dominantou celého města je hrad tyčící se na zeleném pahorku nad městem. Na vrchol se pohodlně můžete dostat pěšky z náměstí, krátkou procházkou. Také sem jezdí turistický vláček za pár euro nebo můžete vyjet nahoru lanovou dráhou. Hrad pochází z 12. století a na jeho úpravách se ve 20. století podílel i Josip Plečnik. Na návštěvu hradu si při koupi vstupenky vyčleňte cca 4h, bez vstupenky se můžete podívat do hradu také, ale jen do hladomorny, na centrální náměstí a na vyhlídku na hradbách. Z volně přístupných hradeb je krásný výhled do okolí, kdy při dobré viditelnosti dohlédnete až na Julské Alpy. Ceník vstupného do samotného hradu naleznete zde. V areálu hradu naleznete i restauraci a toalety, které jsou ale placené.
Centrum
V centru na Vás čeká spousta zdobných budov z doby secese, malebné Prešerenovo náměstí (Prešernov trg) s barokním kostelem, u kterého naleznete symbol města Trojmostí (Tromostovje). U trojmostí narazíte také na turistické informační centrum, kam si můžete dojít pro mapu města.
Největším náměstím je Vodnikov trg, ze kterého se můžete vydat pěšky na hrad, nebo lanovkou. Náměstí je často využíváno jako tržiště, seženete zde ovoce, zeleninu ale i oblečení. Na severovýchodním rohu náměstí je dračí most, který na každém břehu hlídají dva draci. Na severozápadním rohu naleznete skleněný most přes řeku Ljubljanici. Lidé si zde zamykají zámky lásky. Na jihozápadě náměstí můžete pokračovat kolem katedrály sv. Nikolaje (kam se platí vstupné), až před radnici na Mestni trg. Tato ulice pokračuje na jih a naleznete zde spoustu restaurací, obchodů a kaváren.
Maribor
Spíše poklidné a malé městečko s útulnou atmosférou. Cestou od moře domů může být Maribor příjemnou zastávkou. Naleznete zde výbornou zmrzlinu, kavárny, restaurace. Za vidění stojí náměstí a zámek přímo v centru města. Krásný pohled na město se vám naskytne, pokud vylezete na některou z vyhlídek kousek za městem ke kapličce. Příkladem může být třeba Piramida, nebo Kalvarija. Samotná cesta nahoru vede skrz vinice a je tak zároveň příjemnou procházkou.
Postojna jeskyně (postojna jama)
Jeskyni najdete ve slovinském Krasu u městečka Postojna v jihozápadní části Slovinska. Krásné prostory vytvořila před mnoha lety podzemní říčka Pivka. Brány jeskyně byly pro veřejnost otevřeny již v roce 1819. Zajímavostí je, že elektrické osvětlení bylo v jeskyni nainstalováno již v roce 1872, což bylo dříve než v hlavním městě Lublaň. Krápníková výzdoba jeskyně je velice bohatá. Jedná se o největší krápníkovou jeskyni v Evropě.
Celková prohlídka činí cca 5,2 km. Jeskynní teplota je 10°C. Pešky absolvujete pouze 1,2 km a zbývající 4 km pojedete podzemním vláčkem, takže je potřeba se pořádně obléknout. Prohlídka trvá cca 1, 5 hod. Na prohlídkové trase vás určitě zaujme Ruský most – most přes hlubokou jeskynní propast, který budovali za první světové války ruští zajatci. Obdivovat můžete také velký krápník zvaný Briljant. V jednom z největších prostorů jeskyně, v tzv. Koncertním sále jsou pravidelně organizovány koncerty a jiné společenské akce.
Prohlídky probíhají v mnoha světových jazycích, češtinu zde však neuslyšíte. Nevýhodou je, že každá prohlídková skupina je velice početná a tak není v podstatě možné, aby všichni výklad průvodce slyšeli. Za pár eur si lze přikoupit audio průvodce, který vám řekne potřebné informace v češtině. Vstupné do jeskyně zakoupíte předem, nebo přímo na místě. Máte na výběr z několika balíčků, které zahrnují různé části areálu a jsou cenově odstupňované. Ceník naleznete zde.
Symbolem jeskyní je vzácný slepý obojživelník Macarát jeskynní, kterému se říká lidská ryba. Nemá pigment a vypadá jako had s nožičkami a dračí hlavou. Lidská ryba se nazývá proto, že se dožívá 70 – 100 let. Macaráta můžete spatřit na konci prohlídkové trasy ve speciálním teráriu, nebo si můžete přikoupit prohlídku akvária, kde se dozvíte i něco více o historii macaráta, naleznete zde i další živočichy žijící v jeskyni v akváriích, dozvíte se jak se jeskyně dříve zkoumaly a různé zajímavosti. Prohlídka akvária trvá cca 30 minut, pokud si necháte vyprávět všechny detaily od audio průvodce, kterého dostanete zdarma při vstupu.
V rámci vstupenky do jeskyně máte také možnost navštívit muzeum motýlů, kde dále naleznete popis jeskynních systémů, principy tvorby jeskyní a krápníků, něco o ekologii a můžete si zde prohlédnout další historické nálezy. Pokud jste nadšenci, můžete tu strávit i hodinu.
Kousek od jeskyně se tyčí tzv. Předjeskynní hrad (Predjamski grad), který je doslova vlepený ve skalní stěně a jenž vás zanese zpět do času rytířských turnajů. Vstupné se zde platí zvlášť, nebo v rámci některého balíčku.
Přímořská letoviska
Pokud hledáte odpočinek u moře, i to Slovinsko nabízí. Sice tato země disponuje pouze malou pobřežní částí, ale i tak je možné si zde užít přímořský život. Mezi hlavní letoviska patří města Piran, Koper, nebo Portorož. Zde naleznete nejenom moře, ale i malebné uličky historických měst, kostelíky, restaurace a kavárny.