San Marino

San Marino je kouzelným ministátem s centrem tyčícím se na kopci v severní Itálii kousek od turistického letoviska Rimini. Návštěva San Marina může být jednodenním výletem, nebo pouhou zastávkou na vaší cestě. Je to místo které rozhodně stojí za vidění. Ze starobylých hradeb se vám naskytne krásný výhled na italské pobřeží a do vnitrozemí.

Doprava

Do San Marina je nejlepší dojet autem, nebo autobusem během cest po severní Itálii. Po San Marinu se nejlépe dopravíte pěšky, autobusem, nebo autem. Centrum San Marina je opravdu malé a to hlavní lze vidět během procházky za pár hodin.

Pokud přijedete autem, můžete ho zaparkovat na některém z parkovišť pod pevností. Parkoviště jsou ale bohužel placená. Z parkoviště pak k pevnosti vystoupáte jednoduše pěšky po schodech, nebo vyjedete (za poplatek) lanovkou. Výstup není nijak dlouhý a pěšky tedy zvládnutelný.

Co navštívit

Jedna z věží pevnosti, San Marino.
Jedna z věží pevnosti, San Marino.

Hlavní dominantou státu, kam míří většina turistů, je kamenná pevnost na vysoké skále. Skála s názvem Monte Titano je zároveň se svými 756 metry nad mořem nejvyšší horou v zemi. Na jejích třech vrcholcích naleznete starobylé tři sanmarinské pevnosti. Nejstarší z nich – La Guaita pochází již z 10. století a sloužila hlavně k obraně San Marina.

Uličky pevnosti, San Marino.
Uličky pevnosti, San Marino.
Starobylá pevnost, San Marino.
Starobylá pevnost, San Marino.

Dále zde naleznete hlavní náměstí – Piazza della Liberta. Zde sídlí vláda a také tu můžete pozorovat střídání čestné stráže. Zbytek pevnosti je tvořen kamennými romantickými uličkami, obchůdky se suvenýry a kavárnami, nebo restauracemi. Hned na několika místech se vám zde otevře dechberoucí výhled do okolí a na italské pobřeží. Také zde naleznete slavnou Baziliku San Marino, která je nejvýznamnější náboženskou památkou v zemi. Vstup do pevnosti i baziliky je volný.

Hlavní náměstí - Piazza della Liberta, San Marino.
Hlavní náměstí – Piazza della Liberta, San Marino.
Bazilika San Marino.
Bazilika San Marino.

V San Marinu můžete dále navštívit Muzeum starých aut, Muzeum voskových figurín, Muzeum mučení, nebo Národní muzeum. Také můžete zavítat do romantického a poklidného městečka Faetano, univerzitního městečka Montegiardino s jedinou univerzitou v zemi, nebo navštívit místní parky (San Marino nature park).

Lanovka vedoucí na vrchol pevnosti, San Marino.
Lanovka vedoucí na vrchol pevnosti, San Marino.
Výhled z pevnosti na italské pobřeží, San Marino.
Výhled z pevnosti na italské pobřeží, San Marino.