Řím

Řím patří mezi nejvíce navštěvovaná města na světě. Není se čemu divit. Romantické město doslova přeplněné památkami a historií. Připravte se na baziliku a nějakou tu zříceninu skoro na každém kroku. V Římě je opravdu co fotit, jedna známější památka než druhá. Řím zároveň vládne úžasnou romantickou atmosférou. Není nad procházku v klasických italských uličkách při západu slunce. Po celodenním navštěvování památek se zastavit v některé z útulných restauracích a dát si pizzu se skleničkou vína přímo na ulici, k tomu poslouchat některého z místních umělců, který atmosféru dotváří hrou na housle.
Trošku stinnou stránkou je množství turistů, kteří jsou snad všude a to snad každý den. Do Říma se sjíždějí turisté nejen z celého světa, ale i z celé Itálie, časté jsou i školní zájezdy. Je tedy nezbytné obrnit se trpělivostí. Fronty se stojí snad všude a na všechno.

Kdy jet?

Ideálním obdobím pro návštěvu Říma je jaro – duben, květen. Je již teplo, ale ne takové horko jako bývá v létě. Dny jsou již relativně dlouhé a hlavně – vše kvete! Bohužel jsou i ceny za ubytování vyšší než třeba v zimě mimo sezónu.

Doprava

Do Říma se lze dostat snadno a levně letadlem. Pokud chcete opravdu ušetřit je lepší letět z některého, například německého (Berlín, Kolín, Frankfurt), nebo polského letiště s některou z nízkonákladových společností. Letenka z Prahy může být i mnohonásobně dražší.

Z římského letiště Ciampino se lze do centra dostat autobusem s přestupem na metro. Z letiště Fiumicino se lze do centra dostat vlakem. Z obou letišť je to zhruba hodina. Zároveň lze ještě využít služeb některé z místních společností, které vás zavezou přímým autobusem přímo do centra, což se ale prodraží. Městská doprava po samotném Římě není nijak zvlášť komplikovaná, je ale vhodné používat například mapy v telefonu a trasu si vyhledat. Jednoduchý lístek stojí 1,5€ (2018) a platí 100 minut na všechny druhy dopravy (autobusy, tramvaje, metro). Lze si zakoupit tzv. ROMA PASS na 2, nebo 3 dny, na který můžete neomezeně jezdit městskou dopravou a zároveň máte vstup na památky levnější (na první jednu/dvě zdarma). Po městě je nejrychlejší doprava metrem, jelikož ulice mohou být zacpané a autobusy a tramvaje často nejezdí načas.

Zajímavým způsobem dopravy je kolo, to se ale vyplatí mezi vzdálenějšími místy, jelikož v centru je jedna památka vedle druhé. Funguje zde veřejný systém půjčování kol jako je tomu v mnoha dalších evropských městech. Pokud bydlíte v centru, či poblíž, není problém celé město prochodit pěšky.

Stravování

K italské kuchyni asi netřeba se vyjadřovat, vynikající pizza a těstoviny jsou známé po celém světě. Restaurace jsou zde na každém rohu. Často vás na ulici osloví “lákači” a budou vás zvát ke stolu. Posezení je většinou přímo na ulici, ideálně s výhledem na některou z památek, což je také zážitek. Pozor ale na ceny. K jídlu, a to na osobu, je účtován servisní poplatek několik euro. Ten většinou bývá uveden na konci jídelního lístku. Může se dokonce stát, že za jídlo snědené uvnitř restaurace zaplatíte jinou cenu než za jídlo snědené na terase.

Naopak lze ale krásně ušetřit za vodu. Po celém městě (a to například i uvnitř Fora romana) jsou pítka s pitnou vodou. Stačí se tedy vybavit lahví a celý den si během putování městem vodu dotáčet. Ačkoliv pítka mohou občas vypadat nevěrohodně (kohoutek trčící ze staré oprýskané zdi), voda je pitná. Pítka snadno naleznete i na mapy.cz. Není třeba se tedy nechat nachytat od všudy přítomných prodejců vody v lahvích za několik eur (chlazená voda je dražší), když je voda v Římě zdarma.

Ubytování

Ubytování v Římě nepatří mezi levné položky. Je vhodné s hledáním ubytování začít včas, o levné pokoje je velký zájem. Pokud chcete levnější bydlení, bude to asi znamenat místo dál od centra a dojíždění městskou dopravou. Je potřeba zvážit, zda se to vyplatí. V Římě je i relativně časté ubytování ve sdílených pokojích v hostelech (a to i v centru). V praxi to znamená, že člověk sdílí 1 pokoj s dalšími (například osmi) lidmi. Pokud člověk cestuje sám, je to skvělá šance, jak neplatit zbytečně za dvojlůžko a zároveň poznat další cestovatele.

Co navštívit v Římě?

Řím se původně rozkládal na sedmi pahorcích, které tvořily město. Dodnes jsou tyto kopečky zachovány a na jejich vrcholcích tak můžete nalézt ruiny původních staveb, baziliky, parky a další. Pahorky nesou názvy: Aventin, Kapitol, Caelius, Esquilin, Palatin, Kvirinál, Viminál.

V Římě je opravdu velká spousta památek k navštívení a je třeba důkladně zvážit co navštívit, do čeho investovat peníze a co naopak oželet. Tady jsou některé z nich:

Koloseum

Asi nevynechatelná památka, na kterou si stojí za to vyhradit zhruba 2 – 3 hodiny času + čas strávený ve frontě. Tato monumentální památka je zhruba 2000 let stará. Bohužel z původního Kolosea nezbyly ani dvě třetiny. To, co můžeme vidět dnes je z velké části výsledek několika rekonstrukcí. Některé části Kolosea chybí úplně. Po jeho založení se zde konaly námořní bitvy, veřejné popravy, přehlídky cvičené zvěře a gladiátorské zápasy. Odhaduje se, že během těchto her zde přišlo o život až půl miliónu lidí. Za účelem her se dovážela exotická zvířata z celého světa, tím se do Říma zavleklo více než 400 druhů exotických rostlin.

Poté, co Koloseum ztratilo svou funkci, bylo jednoduše rozebráno a materiál byl použit na výstavbu jiných budov v Římě. Celé koloseum bylo zdobené mramorem, po něm dnes už zbyly jen díry ve stěnách.

Během sezóny je Koloseum otevřené od 8:30 do 19:15h. Vstupenky se dají koupit přímo na místě pro dospělého za 12€ a občany EU do 25ti let za 7,50€ (2018). Vstupenka platí dva dny a na tuto vstupenku se dostanete zároveň do Fora romana a na pahorek Platin. Za koupi vstupenky přes internet předem si připlatíte a frontě se stejně nevyhnete, jelikož obě fronty jsou zhruba stejně dlouhé a na konci se spojují. Vyplatí se tedy koupit vstupenku až na místě. Pokud se chcete frontě vyhnout, je dobré si přivstat a dorazit ke Koloseu na začátku otevírací doby, nebo lehce před, popřípadě ve večerních hodinách. Nejhorší čas na návštěvu je 10-11h, to se stojí i několikahodinové fronty a uvnitř Kolosea jsou všude davy turistů.

Koloseum, výhled z parku Parco del Celio.
Koloseum, výhled z parku Parco del Celio.
Vnitřek Kolosea
Koloseum uvnitř.
Koloseum, díry ve stěnách po vytrhaném mramoru.
Koloseum, díry ve stěnách po vytrhaném mramoru.

Konstantinův oblouk

Pojmenovaný po prvním křesťanském císaři Konstantinovi. V minulosti tudy procházely triumfální průvody. Nachází se hned vedle Kolosea.

Konstantinův oblouk
Konstantinův oblouk

Forum Romanum

Bylo jedno z prvních center Říma. Jednalo se o středisko náboženského a občanského života starého Říma. Bylo tvořeno bazilikami, chrámy, památníky a obchody. Dnes jsou zde pouze ruiny. Jelikož se život z Fora Romana pomalu začal rozšiřovat i do dalších částí města, Forum Romanum pomalu ztrácelo na významu, zároveň bylo zasaženo ničivým požárem a postupně lidmi rozebíráno (využito ke stavbě jiných budov). To vše způsobilo, že dnes tu stojí pouze ruiny.

Uvnitř je možné strávit několik hodin, či celé odpoledne. Pokud nemáte zaplaceného průvodce, je vhodné si předem zjistit nějaké informace o tom, co a kde můžete vidět a k čemu to sloužilo (to stejné u Kolosea). Vstupenka je společná se vstupenkou do Kolosea. Areál Fora Romana je propojen s areálem Palatinu, který volně navazuje.

Forum Romanum
Forum Romanum, výhled z Palatinu.

Palatin

Je jeden ze 7 pahorků. Jedná se o nejstarší římské území, na kterém bylo podle pověsti založeno město Řím. Plynule navazuje na Forum Romanum. Palatin byl v minulosti obytnou čtvrtí bohatých vrstev a aristokratů, dnes je opět plný ruin. Z Palatinu jsou nádherné výhledy na město. Spatříte odsud například Koloseum, Circus Maximus, Forum Romanum a další. Je to i velice příjemné místo pro odpočinek. Po celodenním chození se zde můžete uvelebit na některé z laviček, či přímo v trávě a odpočívat ve stínu pod stromy. Nachází se zde i několik pítek s pitnou vodou.

Ruiny na vrcholu Palatinu.
Ruiny na vrcholu Palatinu.

Caracallovy lázně

Obrovský komplex lázní, které v minulosti dokázaly pojmout až 10 000 lidí. Dnes jsou to opět ruiny. Pokud už nebudete mít chuť platit další vstupné, ale přesto byste do lázní rádi krátce nahlédli, stačí je obejít. Zadní strana lázní je na kopci a odtud je výhled do areálu.

Caracallovy lázně
Caracallovy lázně

Růžová zahrada

Původně se jednalo o židovský hřbitov, dnes je to růžová zahrada. Nachází se na úpatí Aventinu na straně přilehlé k Circu Maximu. Vyplatí se navštívit v období, kdy růže kvetou. Toto místo je ideální pro odpočinek. Nachází se zde spousta laviček, pítko a krásný výhled.

Růžová zahrada, Řím.
Růžová zahrada, Řím.

Piazza Venezia

Neboli Benátské náměstí, je náměstí přímo uprostřed Říma. Zde se kříží nejdůležitější tepny města. Hlavní dominantou náměstí je památník Viktora Emanuela II. Dále se zde nachází Římské národní muzeum, menší park vhodný k posezení a autobusové nádraží.

Památník Viktora Emanuela II

Neboli Vittoriano, vévodí celému Benátskému náměstí. Jedná se o mohutný památník z bílého vápence vystavěný na památku sjednocení Itálie. Pomník je vidět snad ze všech vyhlídek v Římě. Zároveň je odsud také krásný výhled zejména na Forum Romanum a Koloseum. U pomníku stále stojí čestná stráž a hoří věčný plamen. Uvnitř lze navštívit muzea, kde se ale platí vstupné. Na památník je vstup zdarma.

Památník Viktora Emanuela II
Památník Viktora Emanuela II
Výhled z památníku na Benátské náměstí.
Výhled z památníku na Benátské náměstí.

Kapitol

Jiným názvem Campidogio, je asi nejslavnější ze sedmi pahorků. Byl srdcem starověkého Říma. Na vrcholu se nachází nejvýše položené náměstí v Římě, uprostřed kterého je socha Marca Aurelia. Výraznou dominantou je Benátský palác, který je typickou ukázkou římské renezanční architektury. Byl například užíván jako sídlo italského diktátora Mussoliniho, dnes je zde muzeum. Naproti stojí palác Doria-Pamphili, kde je galerie s uměleckými sbírkami slavných malířů (Carvaggio, Tintoretto, Velasquez a Tizian).

Na boku paláce se nachází významná, trochu schovaná socha Kapitolské vlčice s dvěma dětmi Romulem a Remem – zakladateli Říma.

Kapitol
Kapitol

Fontána di Trevi

Asi není třeba představovat slavnou Fontánu di Trevi. Je tou největší a nejkrásnější v celém Římě. Je postavená na křižovatce třech vodních cest na místě, kde stál dříve akvadukt. Kdo prý do fontány vhodí minci, ještě se do Říma vrátí. Místo je to turisticky populární, tudíž je třeba počítat s davy lidí.

Fontána di Trevi
Fontána di Trevi
Turisté kolem fontány di Trevi.
Turisté kolem fontány di Trevi.

Pantheon

Je jedním z nejzachovalejších antických chrámů na světě. Současná podoba pochází z let 118 – 125 n.l., kdy byl chrám obnoven po požáru. Dnes se jedná o národní památník, který ukrývá hrobky italských králů a malířů. Kopule Pantheonu není dokončena a nachází se zde tedy otvor široký 9 metrů. Tímto otvorem dovnitř prší, tudíž byly v podlaze vybudovány otvory, kterými mohla dešťová voda odtékat. Vstup je zdarma, ale je třeba být uvnitř potichu a dostatečně zahalený.

Pantheon
Pantheon
Interiér Pantheonu
Interiér Pantheonu
Kopule Pantheonu s otvorem.
Kopule Pantheonu s otvorem.

Piazza Navona

Patří údajně k nejkrásnějším náměstím v Římě. Původně zde stával stadion, který byl prý v minulosti napouštěn vodou a pořádaly se zde námořní bitvy. Uprostřed náměstí se nachází Berniniho fontána čtyř řek, která symbolizuje řeky čtyř, tehdy známých, kontinentů (Asie, Afrika, Evropa, Amerika). Po stranách náměstí se nachází další dvě fontány a na jeho středu je kostel sv. Anežky na místě, kde podle legendy byla sv. Anežka popravena. Kostel je možné si prohlédnout zevnitř zdarma.

Piazza Navona
Piazza Navona

Andělský hrad

Je velká kruhovitá stavba na břehu řeky Tibery jen kousek od Vatikánu. Hrad složil jako rodinné mauzoleum za císaře Hadriána. Andělský hrad je s Vatikánem (bazilikou sv. Petra) spojen 800m dlouhou chodbou v hradbách a sloužil tak jako útočiště papežů. Dnes se uvnitř nachází muzeum, které přibližuje návštěvníkům historii hradu a Říma, zároveň je z hradu i výhled na město. Dovnitř se platí vstupné, prohlídka je možná samostatně, nebo s průvodcem.

Andělský hrad
Andělský hrad

Piazza del Popolo

Náměstí nacházející se severně od starého centra Říma. Zde je na první pohled znát egyptský architektonický styl. Uprostřed náměstí stojí egyptský obelisk z doby Ramsese II. Hlavní dominantou je bazilika Santa Maria del Popolo, kde jsou uschovány dvě plátna od Caravaggia. Rozhodně zde zaujmou i dva kostely Santa Maria dei Miracoli a Santa Maria in Montesanto, které vypadají na pohled stejně.

Na náměstí je nejlépe vidět ze zahrad Pincio, které leží východně. Zde naleznete vyhlídku a krásný park vhodný k procházce ukrývající nejednu zajímavou stavbu. Můžete v něm najít i Vilu Borghese která je plná zajímavých architektonických prvků, soch, památek a fontánek, které v různých dobách vytvořili slavní umělci.

Piazza del Popolo
Piazza del Popolo
Výhled z parku na Piazza del Popolo.
Výhled z parku na Piazza del Popolo.

Španělské schody

Největší a nejstarší schodiště svého druhu, které propojuje Španělské náměstí a baziliku Nejsvětější trojice svými 138mi schody. Schody jsou úžasné právě v jarním období, kdy všechno kvete (hlavně azalky). Jsou využívány jako místo, kde si mladí lidé dávají dostaveníčka, konají se zde módní přehlídky a další kulturní akce. Jsou oblíbeným místem setkávání jak místních, tak i turistů. Dříve zde turisté sedávali, či dokonce svačili. Obojí je dnes již zakázané. Za sezení na schodech dokonce hrozí pokuta.

Pod schody naleznete Španělské náměstí, na kterém nelze přehlédnout fontánu (Fontana della Barcaccia) ve tvaru člunu. Fontána je vzpomínkou na povodeň, která v roce 1598 na náměstí přinesla loď.

Kvetoucí Španělské schody.
Kvetoucí Španělské schody.
Kvetoucí Španělské schody.
Kvetoucí Španělské schody.
Fontana della Barcaccia
Fontana della Barcaccia

Circus Maximus

Nachází se mezi pahorky Palatin a Aventin. Je to v podstatě přírodní stadion, který je vhodně zakomponovaný do terénu. Pořádaly se zde různé druhy závodů a sportovních akcí, na které bylo vidět i ze sousedních pahorků. Kapacita tribun stadionu, po kterých zde moc nezbylo, byla 320 tisíc diváků. Dnes se zde na západní straně, pouze v malé části, pořádají různé reprízy bitev, koncerty a další kulturní akce. Na druhém konci je archeologické naleziště. Vstup je sem za poplatek.

Vystoupení v Circus Maximus
Vystoupení v Circus Maximus.

Náměstí Campo dei Fiori

Nachází se kousek od náměstí Piazza Navona. Každý den jsou zde trhy, které nabízejí ovoce, zeleninu, květiny, oblečení a další. V 17. století se zde odehrávaly popravy a jako vzpomínku na tyto časy zde naleznete uprostřed náměstí sochu filozofa Giordana Bruna, který tu byl v roce 1600 upálen na hranici.

Tiberský ostrov

Je to jediný ostrov v Římě uprostřed řeky Tibery. Vznikl dle pověsti tak, že byl král Tarquinius Superbus vhozen do řeky Tibery a na něm se začaly usazovat sedimenty.

Na ostrově jsou dvě budovy. První je nemocnice Fatebenefratelli, druhá budova je kostel sv. Bartoloměje. Oba objekty sloužily jako chrám lékařství a díky jeho poloze zde byli drženi nemocní v karanténě.

Ostrov můžete příjemnou krátkou procházkou obejít dokola. Romantickou atmosféru mu dodává splav, který je mezi pravým břehem a ostrovem, u kterého je nádherné prosedět. Po proudu řeky jsou k vidění zbytky historického mostu.

Tiberský ostrov
Tiberský ostrov

Cestiova pyramida

Poslední zbývající pyramida ze čtyř, které v Římě byly vystavěny. Je to ovšem jiná pyramida, než se stavěly v Egyptě. Tato byla z cihel a obložena deskami z kararského mramoru. Architektura částí Říma byla často inspirována egyptskou v době, kdy Římané dobyli Egypt. Otevřena je pouze jeden den v měsíci a je potřeba se na prohlídku objednat.

Cestiova pyramida
Cestiova pyramida

Basilica di San Giovanni in Laterno

Lateránská bazilika, která je součástí komplexu Lateránských budov. Do 14. století byl komplex sídlem papežů a sídlí zde také Lateránská univerzita. Uvnitř jsou opět krásně zdobené stropy a zdi a probíhají zde často bohoslužby. Uvnitř jsou zdarma záchody.

Trastevere

Toto ve skutečnosti není jen jedna památka, ale je to celá čtvrť, která bývala dělnickou čtvrtí, kde měly domovy chudí a nemajetní lidé. Můžete zde obdivovat architekturu starých činžovních domů s úzkými špaletovými okny a kovovými mřížemi na balkónech. Na ulicích je spousta místních prodejců, kteří prodávají nejen všelijaké cetky, jako po celém městě, ale také unikáty z vlastní výroby. Ulice jsou úzké a přesto se zde často vyskytují restaurace nebo kavárny s venkovním posezením. Jen procházení se těmito uličkami je hezkým zážitkem.

Hlavní dominantou je centrální náměstí Piazza di Santa Maria, kde stojí krásná Bazilika Santa Maria in Trastavere ze 3. století. Uprostřed náměstí je i stejnojmenná fontána.

Aventin

Jeden z pahorků v centru, na který se nejlépe dostanete od Růžové zahrady. Je to příjemná a nenáročná procházka do kopce. Na vrcholku se skrývá nejedno místo k navštívení. Rozhodně se vyplatí navštívit parky s krásným výhledem na město jak v denní, tak v noční dobu. Parky se zavírají až nějakou dobu po západu slunce. Na Aventinu dále naleznete baziliky Santa Sabina, S.S. Boniface a Alessia, a další.

Co rozhodně nesmíte minout je klíčová dírka. Dírka, skrz kterou lze vidět, alejí speciálně sestříhaných keřů, bazilika sv. Petra ve Vatikánu. Nachází se v bráně vedoucí do římské rezidence Řádu maltézských rytířů. Stojí se tu i několikaminutové, až hodinové fronty.

Fronta na klíčovou dírku na Aventinu.
Fronta na klíčovou dírku na Aventinu.
Pohled klíčovou dírkou z Aventinu na baziliku sv. Petra.
Pohled klíčovou dírkou z Aventinu na baziliku sv. Petra.
Výhled ze zahrad na Aventinu.
Výhled ze zahrad na Aventinu.

Při návštěvě Říma rozhodně neopomeňte návštěvu Vatikánu, který naleznete nedaleko od centra.

Pohled na Řím
Pohled na Řím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *