Portoriko

Portoriko je krásným a poněkud odlišným ostrovem Karibiku nacházejícím se nedaleko Dominikánské republiky. Dokáže potěšit jak milovníky dlouhých pláží, tak i milovníky hor a adrenalinu. V jednom dni se můžete procházet po národním parku, lézt po horách, skákat do vodopádu, sjíždět vodopádové skluzavky a nakonec se ještě vykoupat v Atlantském oceánu. Den pak můžete završit v některém z místních barů. Portoriko je pestrou zemí s velmi krásnou přírodou nabízející spoustu nevšedních zážitků.

Historický kontext

V 15. století, po obsazení Španěly, se Portoriko stalo první evropskou kolonií v Novém světě. Také samotný název Puerto Rico pochází ze španělštiny a v překladu znamená “Bohatý přístav.” Původní obyvatelstvo, které tvořili indiáni Taíno bylo kolonizátory v podstatě vyhubeno a na ostrově velmi rychle zavládla evropská kultura.

Jelikož byl ostrov španělskou kolonií po více než 400 let, tento vliv se na ostrově silně podepsal. Památky a stará centra měst pochází z dob španělského kolonialismu, obyvatelstvo je zejména hispánského původu a dominantním jazykem ostrova je španělština. Anglicky se zde také domluvíte, ale jen v turistických oblastech. Oficiálně je ale angličtina spolu se španělštinou úředním jazykem. Také nápisy jsou zde zejména ve španělštině. Hudba tu hraje výhradně španělská. Dnes je Portoriko americkým nezačleněným územím. Je tomu tak od roku 1898, kdy USA vyhrálo Španělsko-americkou válku a Portoriko převzalo pod svou správu.

Portorická vlajka není té kubánské podobná náhodou. Když Portoričané společně s Kubánci bojovali za svou nezávislost na Španělsku koncem 19. století, viděli v Kubě velký vzor a tak se jejich vlajka stala inspirací. Jistou dobu byla portorická vlajka dokonce nelegální, dnes se smí vztyčovat pouze společně s vlajkou americkou.

Praktické info

Cesta na Portoriko povede pravděpodobně z USA, nebo okolních ostrovů letadlem, či lodí. Pamatujte, že vstupujete na území USA a tak bude třeba zařídit klasické formality jako je ESTA, vstupní formulář a podstoupit pohovor s imigračním úředníkem. Je potřeba mít i zpáteční letenku, nebo lístek na loď. Také je zakázáno dovážet téměř veškeré jídlo (masné výrobky, ovoce, zelenina, vařené potraviny v nepůvodním obalu).

Portoriko lze navštívit během celého roku. Hlavní sezóna zde ale začíná v prosinci a končí v dubnu. To je ideální doba k návštěvě ostrova vzhledem k počasí, lidí zde ovšem bude víc. Od července do listopadu zde vládne období dešťů a hurikánů. Sice je stále teplo, ale je třeba počítat s častým deštěm.

Portoriko

Nezapomeňte adaptér! Zásuvky jsou zde americké s napětím 110V. Jednotkový systém je zde úplně odlišný. Tachometr v autě bude ukazovat rychlost v mílích za hodinu. Takže když pojedete 50, jedete vlastně 80 km/h. Teploměr neukazuje teplotu ve stupních Celsia, ale ve stupních Fahrenheit. Takže trouba zapnutá na 400, má vlastně jen 200°C. Benzín se zde tankuje na galony, jídlo kupuje na libry.

Doprava

Po ostrově je nejlepší se pohybovat v pronajatém autě. Žádná jiná doprava na delších vzdálenostech nejezdí a na určitá místa se jinak nepodíváte. Na kratší vzdálenosti, třeba po městě, je dobré využít levný autobus. Obecně je doprava po ostrově klidná a civilizovaná. Stejně jako v USA se zde jezdí vpravo.

Autobus

Na dopravu po městě, zejména po San Juan můžete využít autobusů. Cena je jednotná – 75 centů (2022) za jakoukoli vzdálenost. Některé zastávky jsou na znamení a je třeba dát včas signál řidiči, že budete vystupovat. Autobus můžete využít i na dopravu z letiště, který vás doveze až do centra San Juan také za 75 centů. Počkáte u cedule “PARADA” přímo před letištní halou a budete viditelně mávat na přijíždějící autobus. Ten zastaví a vy se zeptáte jestli jede do San Juan a u řidiče vhodíte mince do stroje. Musíte mít přesnou částku v kovových mincích, jinak vás nevezme.

Auto

Auto si půjčíte v autopůjčovně u letiště. Většina autopůjčoven sídlí dál od letiště v oblasti Biascoechea, transport z a na letiště je zajištěn zdarma soukromými minivany. Pokud si jej zarezervujete z domu, připravte se, že některé půjčovny si ještě připočítají další taxy, poplatky a pojištění a reálná cena bude mnohem vyšší než ta s kterou jste počítali. Takže půjčení auta sice stojí 15$ na den, ale se všemi poplatky nakonec zaplatíte cca 75 – 120$ za jeden den. K tomu vám na účtu zablokují dalších 150-300$, které vám nakonec vrátí, pokud se s půjčeným autem nic nestane. Pokud pojištění odmítnete, auto vám nepůjčí, je prý povinné. Na inzerovaných 15-30$ za den se tedy nemáte šanci dostat. Pokud máte víc času, můžete si půjčovny obejít a zeptat se na nejlepší ceny. Nabídky na místě se liší od toho, co je na internetu.

Jeden z dalších poplatků, který vám v půjčovně nabídnou, nebo rovnou započítají je něco jako dálniční známka. Některé dálnice jsou zpoplatněné mýtem, které si můžete u půjčovny předplatit, ale ceny většinou bývají přemrštěné a pokud nejedete z jednoho konce ostrova na druhý, tak se nevyplatí kupovat. Na kratší vzdálenosti kolem San Juan a do národního parku El Yunque, či k blízkým plážím si vystačíte bez nich s využitím těch neplacených úseků dálnice. Navigace v telefonu se umí placeným silnicím spolehlivě vyhnout. Pokud se i přesto po placené dálnici vydáte, zaplatíte přímo na místě za danou ujetou vzdálenost v mýtné bráně.

Ceny

Na Portoriku se platí americkými dolary. Platit můžete většinou kartou, bez poplatku. Dobrým řešením je si založit účet v dolarech, přes Wise si převést peníze ve výhodném kurzu a dál už jen platit z dolarového účtu.

Levná pouliční jídelna v La Torre, Portoriko.

Ceny jsou zde obecně vyšší než v České republice. Drahé je zde například ubytování, jídlo v restauracích a velmi drahý je pronájem auta. To, co je zde cenově výhodné je benzín, karibský rum a burákové máslo. Cenově snesitelné je jídlo v amerických fastfoodech a supermarketech.

Orientační ceny 2022: toastový chléb 3,5$, balení dvou sladkých baget 1,8$, galon vody 1$, dotočení 1 galonu do vlastní nádoby u automatu 0,4$, burákové máslo 2,5$, chlazená pizza pro dva ze supermarketu 5$, velká bageta ze subway 7$, tradiční karibská kuchyně (maso, rýže s fazolemi a zelenina) v místní jídelně 10$, porce zmrzliny u pojízdné prodejny 2$.

Tradiční karibská kuchyně – maso, rýže a fazolová omáčka, Portoriko.

Co navštívit

Na Portoriku je toho plno k vidění. Čeká na vás krásná příroda tropických pralesů, hory, vesničky s poklidnou atmosférou, dlouhé písečné pláže lemované palmovými háji a také starobylá atmosféra historického centra San Juan.

Cubuy, Portoriko.

San Juan

Podél laguny del Condado se táhne dlouhý park ideální na ranní procházku, nebo běhání.

San Juan tvoří spolu s přidruženými předměstími velké rozsáhlé město. To, co je ale zde nejzajímavější je staré město se všemi pamětihodnostmi nacházející se na menším ostrově. Tento ostrov je se zbytkem města spojen 100 metrů dlouhým mostem. Historie města San Juan sahá do roku 1509, kdy zde Španělé vybudovali první osadu. Postupem času se město rozvíjí a vznikají zde dvě mohutné obranné pevnosti Fuerte San Felipe del Morro a Castillo San Cristóbal propojené městskou hradbou. Díky dobře propracované obranné strategii dokáží Španělé odolávat nájezdům Britů a Dánů po tak dlouhou dobu.

Pobřežní promenáda a fontána Fuente de las Raíces, San Juan.

Historické centrum města je velmi pěkné a vhodné pro návštěvu večer i ve dne. Naleznete zde barevné uličky, domky reprezentující tradiční španělskou koloniální architekturu, plno restaurací a barů, 2 vyhlášené a zřejmě jediné zmrzlinárny s dlouhou frontou zákazníků, hezká upravená náměstí, několik kostelíků, pobřežní promenádu s tržištěm a plno zajímavých budov. Celou atmosféru dokresluje španělská hudba v rytmu salsy a bachaty, která často zní v ulicích i všude po ostrově.

Capitol of Puerto Rico je jednou z dominant města San Juan.

Na městském ostrově určitě nevynechejte Capitol of Puerto Rico – masivní budovu z bílého mramoru, dále pak můžete navštívit divadlo na náměstí Plaza Colon, projít si dlouhou pobřežní promenádu na severu ostrova, odpočinout si ve velkém parku Luis Muñoz Rivera, nebo si třeba poležet na pláži, kterých je zde několik podél celého severního pobřeží města. Dokonce je možné zde i surfovat, nebo šnorchlovat v zátoce La Pecera, kde se nachází menší útesy s korály. Na pobřeží je k dispozici půjčovna brýlí a šnorchlů. U této zátoky naleznete také zbytky menší obranné pevnosti Bateria del Escambron. Na východě ostrova je k vidění další pevnost Fortin de San Geronimo. Pevnost je malá, ale relativně zachovalá s dobrovolným vstupným.

Pláže jsou i přímo ve městě San Juan na severu ostrova, Portoriko.
Menší pevnost Fortin de San Geronimo na východě od starého centra San Juan, Portoriko.
Pláže severní části ostrova ve městě San Juan. V dáli lze pozorovat Capitol i obranné pevnosti, Portoriko.
Barevné ulice hlavního města San Juan, Portoriko.
Pohled z pevnosti Castillo San Cristóbal na město San Juan. Uprostřed se nachází divadlo s malým náměstím Colon, Portoriko.
Barevné ulice hlavního města San Juan, Portoriko.

Pevnosti Fuerte San Felipe del Morro a Castillo San Cristóbal

Dominantu města San Juan a hlavní turistickou atrakci představují tyto dvě mohutné pevnosti na severním pobřeží ostrova. Pevnosti jsou od sebe vzdálené asi 1,7 km a jsou propojené hezkou pobřežní promenádou. Z obou pevností budete mít krásný výhled na město a pobřeží (možnost využití i dalekohledu), dozvíte se zde mnoho o historii města, životě v pevnosti a kolonizaci Portorika i dalších ostrovů v Karibiku, také zde můžete vidět dobové uniformy a různé další předměty. Na návštěvu pevností si vyhraďte alespoň 2 hodiny na každou z nich. Vstupné stojí 10$ a zahrnuje obě pevnosti. S jednou vstupenkou můžete navštívit obě pevnosti v rozmezí dvou dnů. Za dalších 10$ si můžete přikoupit audioprůvodce v angličtině nebo španělštině. Rozhodně toto místo stojí za návštěvu.

Pohled na Capitol a východní část ostrova z pevnosti Castillo San Cristóbal, Portoriko.
Sřecha pevnosti Castillo San Cristóbal, Portoriko.
Pevnost Fuerte San Felipe del Morro, Portoriko.
Interiér pevnosti – lůžka vojáků, Fuerte San Felipe del Morro, Portoriko.
Fuerte San Felipe del Morro, Portoriko.
Pohled na východ z pevnosti Fuerte San Felipe del Morro, Portoriko.

Národní park El Yunque

Tento nejnavštěvovanější národní park je krásnou přehlídkou tropického deštného pralesa plného různých druhů palem a velmi husté tropické zeleně. Určitě stojí za návštěvu, i za několik návštěv. Vidět a dělat toho zde můžete plno. Největším lákadlem parku jsou deštné pralesy s krásnou faunou a flórou, které jsou jediné na celém území USA. Dále pak úžasné velké vodopády, kopce s výhledy a dobrodružné treky. Určitě nevynechejte nejvyšší místa národního parku, z kterých, při dobré viditelnosti, vidíte prakticky na celou východní část ostrova. Budete-li mít opravdu štěstí, můžete zde vidět vzácného zeleného papouška – amazoňana portorického, který je na Portoriku endemitem. Častěji můžete potkat také zeleného papouška mníška šedého a to třeba i v centru města.

Výhledy z cesty na Monte Britton, národní park El Yunque Portoriko.

Park můžete navštívit na různých místech, ale tou nejvyhledávanější částí je severní část parku (silnice z města Mameyes). Tato část je koncipována trochu jako zábavní park. Na začátku si prohlédnete/vyfotíte mapu se všemi atrakcemi a pak už jen následujete ukazatele a cedule. Nechybí zde ani toalety a parkoviště. K návštěvě této části parku je auto téměř nutností, protože jenom projet celou trasu parkem od vstupu až na konec jsou 4 km, to stejné musíte ještě zpátky a k tomu je zde ještě plno pěších treků do kopců. Park nelze projet celý až k jihu. I přesto, že na mapě silnice je, u Monte Britton je pro návštěvníky uzavřená.

Vodopád La Coca u vstupu do parku El Yunque, Portoriko.

V této severní části parku na vás čeká několik řek a vodopádů, několik vyhlídkových věží, přírodní koupaliště, krásné výstupy na Monte Britton, Los Picachos a Roca El Yunque do výšky 997m.n.m. Cesty jsou udržované a plné hezkých výhledů.

Volně přístupná vyhlídková věž v národním parku El Yunque, Portoriko.
Hustá džungle parku El Yunque, Portoriko.
V celém pralese dominují zejména palmy, národní park El Yunque Portoriko.

Před cestou do této části národního parku nejdříve zkontrolujte na těchto webových stránkách, zda nepotřebujete vstupenku, či není něco třeba zařídit před cestou. Kvůli covidu začali množství návštěvníků v parku regulovat a i přesto, že vstup je zdarma, je třeba se na webu registrovat a rezervovat si vstup na volný den. Za rezervaci se platí poplatek 2$ na auto. Na počtu lidí v autě nezáleží. Bez potvrzovacího e-mailu vás do parku nepustí. Někdy se volná místa objevují ráno na ten daný den, nebo na další den. Rezervujte včas a vyrazte brzo ráno (park otevírá v 8). Pokud se rozhodnete vydat i do kopců a chcete si park v klidu užít, vyčleňte si na jeho návštěvu celý den (park zavírá v 17:00).

Národní park El Yunque, Portoriko.

Do národního park El Yunque se můžete podívat i mimo tuto přístupovou cestu bez rezervace. Park můžete objet a podívat se k vodopádům Charca El Hippie a Las Tinajas, které se nacházejí u hranice parku, nebo na nejvyšší bod El Toro.

Přírodní koupání v Rio Grande, El Yunque.

Vodopády Las Tinajas

Zábavné vodopády, kde si můžete vyzkoušet houpání na laně, skok do vody z různých výšek a nebo třeba jízdu na přírodní skluzavce.

Provazová houpačka u vodopádu Las Tinajas, Portoriko.

Dostat se sem můžete buď tak, že si koupíte zájezd s instruktorem, nebo se jednoduše vypravíte sami autem. Pokud pojedete s instruktorem, vše vám všude ukáže a pomůže, někdy také dostanete helmu a záchrannou vestu. Místo ale není nebezpečné, na mapě značené a dobře nalezitelné i bez průvodce.

Pokud pojedete vlastním autem, můžete zaparkovat za 5$ na přilehlém parkovišti u jednoho místního na dvorku, nebo zdarma u cesty, či v louce a zbytek cesty dojít.

Cesta k vodopádu Las Tinajas, Portoriko.

Cesta z parkoviště není úplně pohodová. Dříve zde asi přímá cesta byla, ale majitel přístupové cesty jí část zablokoval a tak se musí jít podél vody, dále kus řekou a nakonec vystoupat do krátkého, ale poměrně prudkého kopce přímo od řeky. A jste na cestě k vodopádu. Není se kde ztratit, cesta je velmi dobře vyšlapaná/vyklouzaná. Když bude po dešti (i několik dní po dešti), budete mít cestu zpestřenou blátem – velmi kluzkým jílem, takže doporučujeme boty do vody, nic nenést v rukou (budou třeba všechny čtyři končetiny ke šplhání do kopce) a oblečení, které se může zamazat. Jakmile se vydrápete na cestu nad řekou, půjdete chvíli blátem po rovině podél řeky mezi velkými bambusy a nakonec slezete opět blátivou cestou k vodopádu.

Blátivé stoupání od řeky na cestu vedoucí k vodopádu Las Tinajas, Portoriko.
Cesta k vodopádu je lemována bambusy a stromovými kapradinami, doprovázena blátem, Las Tinajas Portoriko.
Vodopády Las Tinajas, Portoriko.

Vodopády ale určitě za tu námahu stojí. Jsou několikapatrové a lze podél nich po pravé straně šplhat vzhůru. V dolní části se pohoupete na laně a následně skočíte do vody, v dalším patře pak můžete sjet přírodní skluzavku. Když se správně vmísíte mezi příchozí skupiny, instruktoři vám pomohou. Místo je velmi oblíbené a často zde potkáte skupinky s instruktory. Žádné vstupné se zde neplatí (2022).

Vodopády Charca El Hippie

Krásné a snadno dostupné vodopády. Tady žádné atrakce nečekejte, ačkoliv do vody z kamenů si zaskákat můžete také. Řeka s vodopády je plná velkých balvanů po kterých můžete chodit a také přeskákat na druhý břeh. Také se můžete vydat podél řeky vzhůru k dalším patrům vodopádu. Často zde asi potkáte více místních lidí, kteří zde budou odpočívat, koupat se a grilovat. K vodopádům přijedete ideálně vlastním autem a zaparkujete téměř u nich. Cesta k vodopádům je jednoduchá, nenáročná. Sejdete pár metrů z kopce dolů a už se můžete koupat v čisté svěží vodě. Opět je vstup zdarma.

Vodopády Charca El Hippie, Portoriko.
Řeka Rio Blanco, na které vodopády Charca El Hippie leží, Portoriko.
Vodopády Charca El Hippie, Portoriko.

El Toro (1059m.n.m)

El Toro je nejvyšší hora národního parku El Yunque. Na vrchol se dostanete buď přímo ze severní turistické části poměrně dlouhou cestou, nebo kratší cestou ze západní části parku. Nedaleko vesnice Cubuy naleznete menší parkoviště přímo u silnice a začátku treku ve výšce 650 m. Bude vás čekat cca 400 m převýšení a necelé 4 km cesty pralesem po dobře vyšlapané cestě. Není se kam ztratit. Cesta je zdánlivě krátká, ale přesto velmi zdlouhavá a vysilující, pokud je mokro. Nebude-li zrovna velmi dlouhou dobu v deštném pralese sucho, čeká vás opravdová bahenní lázeň. Zejména druhá polovina treku je velmi blátivá. Mazlavé bláto můžete obcházet jak chcete, ale nevyhnete se mu a často se v něm nejspíš budete bořit i po kotníky. Pokud navíc cestou zaprší, situace se velmi rychle ještě zhorší.

Vhodné jsou pevné vyšší boty a dlouhá nohavice i rukáv, protože jinak budete od vegetace podrápaní. I přesto zde ale v těchto podmínkách chodí plno lidí. Do auta si připravte čisté a suché věci na převlečení včetně náhradních bot. Vhodná je i velká taška na mokré a blátivé oblečení a zejména na boty.

Náročná a vysilující cesta na vrchol hory El Toro, Portoriko.
El Toro je nejvyšší horou celého národního parku El Yunque, Portoriko.
Výhled z hory El Toro, Portoriko.

Pláže

Ostrov je plný pláží, ale pravděpodobně to nebudou ty ikonické s průzračnou modrou vodou a bílým pískem. Za těmi a za šnorchlováním byste museli vyrazit na nedaleký ostrov Culebra. Pláže na severním pobřeží Portorika jsou sice písečné, ale písek je většinou žlutý, až oranžový, v oceánu často vlny, vítr a na některých místech znepříjemňují koupání řasy. I tak je zde ale plno hezkých pláží k procházkám a relaxaci.

Aviones beach, Portoriko.

Většina pláží je plná místních, kteří si přivezou vlastní chladící box s jídlem a pitím, nebo rovnou gril, křesílka a reproduktor s hlasitou hudbou. Pokud na pláž dostanou celé auto, tak hudbu pustí naplno z něj. Většina místních se naloží do vody a zůstanou se namáčet hodiny. Tyto pláže rozhodně nejsou klidné, nebo vhodné k relaxaci. O víkendech bývá situace ještě horší. Například východně od San Juan se nachází několik kilometrů dlouhé písečné pláže lemované palmami, kam zejména lidé z města vyráží za zábavou. Pláže jsou přelidněné a silnice zacpané. A tak se k tomu všemu ještě pravděpodobně zaseknete v koloně aut při cestě tam i zpět. Popojíždění v koloně může trvat i hodinu. Příkladem jedné takové oblíbené pláže je třeba Playa de Las Tres Palmitas. Cestou po pobřeží můžete zastavit na jídlo v některé z mnoha restaurací, nebo v relativně levných pouličních jídelnách. Čím dál od města pojedete, tím méně lidí na pláži potkáte. Vzdálenější části mohou být téměř opuštěné. Moře je ale často rozbouřené a není vhodné ke koupání.

Prázdná a vzdálená Playa Se Pasa Bien, Portoriko.

Dalšími plážemi nedaleko města a zároveň u letiště a autopůjčoven jsou Carolina public beach a Hobie beach, které by měl v oceánu dál od břehu oddělovat korálový útes. Očekávejte zde opět plno lidí, hluk, vlny a kalnou vodu. Pláž je ale vhodná třeba na ranní, či večerní procházku, nebo na běhání.

Hobie beach, Portoriko.
Carolina public beach brzy ráno, Portoriko.
Liquillo beach, Portoriko.

Další pláže naleznete u města Loiza, nebo Liquillo (La pared, Liquillo beach). Klidnější pláže se nachází na výběžku u města Fajardo. Zde je to především pláž Balneario Seven Seas s kempem a placeným parkoviště, které ale není nutné využít, protože lze parkovat na ulici. Po pláži se můžete projít směrem na západ a dojít až na výběžek, kde jsou další malé pláže s minimem lidí. Když je voda klidná, lze zde i šnorchlovat. Navštívit můžete i nedaleký přístav (také v městečku Cabezas) s restauracemi a možností lodní dopravy na blízké ostrovy.

Balneario Seven Seas, Portoriko.

Toto jsou hlavní zajímavá místa, která lze snadno navštívit autem, pokud budete ubytovaní v San Juan, nebo okolí alespoň 6 dní. Portoriko určitě nabízí i další krásná místa jako třeba nejvyšší horu ostrova Cerro de Punta 1328m.n.m., horské vesničky, město Ponec, nebo další pláže na jihu a západě ostrova. To už bude ale nutné se po ostrově stěhovat vzhledem k větším vzdálenostem a také si vyčlenit více času.

Dva leguáni zelení na hradbách obranné pevnosti, San Juan.
Mníšek šedý v hlavním městě San Juan, Portoriko.
Na vesnicích jsou koně často využíváni k práci a jako dopravní prostředek, Portoriko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *