Norské Oslo nepatří k těm nejnavštěvovanějším místům v zemi, pokud sem ale přiletíte, můžete zde den, nebo dva klidně strávit. A nebo si prohlídku Osla spojit s návštěvou hor a jezer dál od města. Toto evropské hlavní město patří mezi ta klidná a čistá přímořská města s pohodovou atmosférou. Očekávejte zde spíš přírodu, klidné a hezky upravené ulice, parky, zvířata, ale i přístavy lemující město, zajímavá muzea a moderní budovy.
Doprava
Do Osla se nejlépe dostanete letecky z Prahy, Polska, nebo Německa pomocí některé z nízkonákladových společností, které nabízejí poměrně výhodné ceny. Do centra se pak dostanete vlakem, nebo autobusem.
Po centru města se můžete jednoduše pohybovat pěšky. Oslo není velké a zajímavá místa jsou velice snadno dostupná. Pokud se přeci jen rozhodnete využít MHD, jsou vám k dispozici tramvaje, autobusy a metro. Síť městské dopravy není příliš hustá, orientace tedy nebude obtížná. Předem si zakoupíte lístek v trafice, nebo u automatu. Lístek po označení platí 1 hodinu. K dispozici je i celodenní jízdenka, žádná varianta ale není zrovna levná. Ještě dražší variantou je taxi, které ve městě také funguje (mimo služby Uber). Levnější možností je třeba kolo.
Místa k navštívení
Budova opery
Jedná se o moderní (otevření 2008) prosklenou stavbou na pobřeží s vyhlídkovými terasami. Budova je sídlem norské státní opery a baletu. V létě zde potkáte plno mladých lidí posedávajících kolem, kteří se zde scházejí a třeba popíjejí, nebo také skateboardistů, kteří využívají dlouhých rovných ploch stavby.
Královský palác v Oslu
Palác je současnou oficiální residencí norské královské rodiny. Palác můžete zblízka obdivovat bez omezení. Dovnitř se dostanete pouze v rámci turistické prohlídky. Za palácem naleznete královské zahrady se sochami a s rybníčky.
Frogner park
Jedná se o největší sochařský park na světě, který ztvárnil jediný umělec – Vigeland. Pozorovat zde můžete 212 nejrůznějších soch prezentujících například vztah matky a dítěte, nebo třeba vývoj jedince od narození až do smrti. Uprostřed parku naleznete veliký sloup, který je tvořen sochami 121 lidí. Součástí tohoto parku jsou upravené zahrady a dvě muzea – Muzeum města a Muzeum Vigeland. Muzeum Vigeland se nachází v domě, kde umělec žil a pracoval na své tvorbě. Vstup do parku je volný.
Viking ship museum
Poměrně malé muzeum, kde naleznete několik dřevěných vikingských lodí a další předměty. Vstupné je zpoplatněné.
Rådhuset
Rådhuset, neboli městská radnice a současně galerie umění. Tato cihlově červená budova zaujme už zvenčí, možné je ale budovu navštívit i zevnitř a prohlédnout si malované stěny, nebo různé předměty uložené uvnitř.
Holmenkollen
Pokud se vydáte mimo Oslo, zhruba 10 km na sever od města, dostanete se až do předměstí Holmenkollen. Zde můžete navštívit slavný olympijský skokanský můstek Holmenkollbakken. Podívat se můžete přímo na můstek, užít si vyhlídkovou terasu s výhledem na nedaleké Oslo a pobřeží a také zde můžete navštívit lyžařské muzeum. Vstupné zpoplatněné
Tipy na krátké výlety z Osla do hor
Tyrifjorden
Jezero Tyrifjorden patří mezi největší norská jezera. Naleznete ho cca 40 km západně od Osla. Jezero je obklopeno několika písečnými plážemi vhodnými ke koupání, místní zde ve svých karavanech často tráví letní dovolenou. Vydat se můžete ale i do kopců, které lemují východní stranu jezera a z kterých se vám naskytne krásný výhled na celé jezero a okolí. Jedním z vyhlídkových míst je třeba King’s view, kam se dostanete pěšky ze Sundvollenu. Dále se můžete vydat na vyšší bod Gyrihaugen kam se dostanete pěšky z parkoviště u jezera. Místo je dostupné autobusem z Osla.
Besseggen
Pokud budete mít více času a hezké počasí, vydejte se na přechod horského hřebene Besseggenu. Jedná se o nádherný trek s úchvatnými výhledy mezi dvěma odlišně barevnými jezery ležícími v různé nadmořské výšce. Besseggen je součástí nádherného národního parku Jotunheimen. Samotný trek je dlouhý 14 km vedoucí kamenitým horským terénem s převýšením cca 1000 m. Trek nejspíše začnete na parkovišti a autobusové zastávce v Gjendesheim odkud se buď můžete vypravit rovnou pěšky na hřeben a na jeho konci v Memurubu sednout na loď a zpět přijet lodí. Nebo to můžete udělat obráceně, což je kvůli času odjezdu lodí a strmosti svahu výhodnější. Je nejlepší nejprve vyrazit lodí tam a pak už se nemusíte stresovat s časem na cestě zpátky, protože až k parkovišti dojdete pěšky.
Z Osla se sem dostanete autem, nebo přímým dálkovým autobusem až na začátek treku. Cesta z Osla je dlouhá cca 330 km a trvá 5 – 6 hodin. V místě zastávky autobusu a začátku treku je možné se ubytovat za nemalý poplatek ve sdíleném pokoji. Stejně tak je možné se ubytovat i v Memurubu. Je vhodné si dovést dostatek jídla, obchodů zde není mnoho. Na tento výlet si ideálně vyčleňte 2 dny i s cestou.
Gaustatoppen
Dalším zajímavým výletem může být hora Gaustatoppen s nadmořskou výškou 1883 m n.m. Na vrchol vede několik treků z různých stran kopce a vy tak můžete zvolit z různých obtížností. Většinou se ale jedná o jednodenní výstup kamenitým terénem. Na vrcholu se vám naskytne nádherný výhled do okolí.
Z osla se sem dostanete autobusem, nebo autem. Cesta je dlouhá cca 180 km.