Malajsie – Malajský poloostrov

Pokud se těšíte na typický asijský chaos, zmatek a špínu, budete zklamáni. Malajsie je oproti ostatním státům jihovýchodní Asie relativně civilizovaná. Klasické pouliční jídlo, hezké pláže, prales a čajové plantáže vás ale určitě nezklamou. Na procestování celého poloostrova vám postačí 2-3 týdny.

Doprava

Doprava zde není tolika chaotická, ani příliš hustá jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie. Jezdí se vlevo. Nejlepším způsobem přepravy po Malajsii jsou autobusy, nebo letadla. Pronájem vlastního vozidla není doporučován z důvodu velkých vzdáleností. Ve městech se můžete dopravovat městskými autobusy, nebo v Kuala Lumpur nadzemkou. Z letiště se také dostanete snadno do centra města pomocí autobusu a nadzemky. Lístky nejsou drahé a snadno je zakoupíte u automatu.

Skútr

Skútr je vhodné pronajmout v jednotlivých destinacích a prozkoumat s ním okolí. Na dlouhé vzdálenosti není příliš vhodný, jelikož byste strávili většinu času na cestách. Ideální je na ostrovy, kde se díky němu můžete svobodně pohybovat. Pronájem začíná na cca 120 Kč za den a cena benzínu je kolem 12 Kč za litr.

Cestování na skútru může být dobrodružné (Langkawi)
Cestování na skútru může být dobrodružné (Langkawi)

Autobus

Nejlevnějším způsobem dopravy po zemi jsou autobusy. Bohužel to nemusí být tak snadné. Autobusy nejezdí úplně všude, ale spíš spojují hlavní destinace, občas je náročné dopředu zjistit, v kolik a zda vůbec nějaký autobus jede. Nefunguje to zde tak, že přijdete na zastávku a každou chvíli něco jede. Někdy autobus do dané destinace jede jen jednou denně a pokud ho prošvihnete, ztratíte den kvůli čekání na další. Je tedy dobré si spoje zjistit u místních dopředu a koupit rovnou lístek, pokud je to možné. Takovýmto autobusem se například dostanete z autobusového nádraží v Kuala Lumpur do Taman Negara s přestupem v Jerantut (2016).

Dále můžete využít cestovních kanceláří a jejich shuttle busů. Tato varianta je dražší, ale jistější a bez přestupů. Víte v kolik je odjezd a v kolik budete v destinaci. Funguje zde několik společností, kde si jednoduše den předem zaplatíte vámi vybranou cestu a oni vás tam minibusy zavezou. Dostanete se tak do klasických turistických destinací, zároveň se můžete dopravovat i mezi nimi.

Uber

V Kuala Lumpur je velice rozšířená a zároveň levná služba Uber. Která jednoduše funguje přes mobilní aplikaci, máte tak jistotu, že se s taxikářem nebudete dohadovat o ceně.

Letecky

Dalším rychlým způsobem dopravy je letadlo. Vnitrostátní lety létají často a někdy jsou levnější než autobus. Rozhodně vám ušetří spoustu času. Pokud například vaši cestu ukončíte na ostrově Langkawi, je rozumnější místo trajektu a autobusu (celý den cesty) zvolit letadlo z letiště, které se nachází přímo na ostrově nedaleko pláží. Letenku koupíte přes internet, nebo v kanceláři některé z nízkonákladovek (např. AirAsia). Pokud letenku koupíte včas, bude stát nejspíš jen pár stokorun. Let je velice krátký a jelikož se jedná o vnitrostátní let, proces na letišti velice rychlý. Nemáte-li odbavené zavazadlo, nemusíte být na letišti 2 hodiny před odletem, i hodina je příliš.

Pokud poletíte z Kuala Lumpur, je potřeba ověřit z kterého terminálu letíte. Jsou zde 2 a vzdálené jsou několik kilometrů. Případné popojíždění taxíky může být drahou záležitostí.

Ubytování

Ubytování, stejně jako všude jinde, odpovídá ceně. Pokud chcete ušetřit, lze se ubytovat za pár korun v „dormitory“ což je jednoduchá místnost pro zhruba 15 lidí. Vám patří jedna postel a malá skříňka, při troše štěstí, na zámek. Výhodou je, že se v takových místech sejdou lidé z celého světa a máte šanci poznat zajímavé cestovatele a třeba se na další cestu, či výlet vydat právě s nimi. Můžete zde s ostatními také sdílet cestovatelské zkušenosti a dozvědět se tak více o dalších destinacích.

Pokud hledáte spíš klid a pohodlí, můžete si připlatit za klasický pokoj pro 2, či více osob. I tyto pokoje seženete za rozumnou cenu. Ubytování je vhodné hledat předem přes booking.com, nebo další známé vyhledávače. Není problém ubytování v poledne objednat a večer bydlet. Je vhodné si pořídit místní SIM kartu s internetem a ubytování si v průběhu cestování hledat na internetu kdekoli a kdykoli.

Jídlo

Malajská kuchyně nepatří mezi ty nesnesitelně pálivé. Jídlo je chutné a pestré. Převládá zde typická asijská kuchyně založená na rýži, nudlích, mase a zelenině. Nejčastěji zde naleznete tedy smažené nudle s různými omáčkami a masem, kuře s rýží a smaženou rýži. Někdy dostanete k jídlu malý kalíšek s průhlednou vodou, jedná se o polívku. Pokud zatoužíte po pálivých jídlech, můžete použít místní poměrně ostré omáčky k jídlu, jídlo samo o sobě většinou nepálí.

Dát si zde můžete samozřejmě i klasické street food, které je v Malajsii poměrně časté jak ve městech, tak i na vesnicích. Klasickou pochoutkou jsou kousky různého masa na špejli (masové špízky). Výborné jsou zde ryby, které si na pultu v restauraci vyberete chlazené a počkáte až vám je ogrilují. Časté jsou i klasické hamburgery. Samozřejmostí je tropické ovoce a osvěžující džusy z něj vyrobené.
Evropana může zarazit velikost porcí, někdy se zdá, že je porce určená pro pětileté dítě a člověk si oběd musí dát 2× až 3× aby se najedl. Jedno jídlo vyjde zhruba na 20 – 30 Kč u místních pouličních prodavačů, restaurace mají samozřejmě jiné ceny.

Dračí ovoce
Dračí ovoce
Kuřecí nugetky na špejli
Kuřecí nugetky na špejli
Grilovaná ryba
Grilovaná ryba

Náboženství

Malajsie patří mezi muslimské země. Mešity a ženy se zahaleným tělem můžete vidět na každém rohu a je třeba s tím počítat. Méně často potkáte opravdu ortodoxní muslimy zahalené v černé burce od hlavy až k patě, spíš uvidíte ženy v běžném oblečení s barevným šátkem (hidžáb) na hlavě. Najdete zde samozřejmě i jiná náboženství, ale ne v takovém rozsahu. Kromě mešit, zde můžete navštívit také buddhistické a hinduistické chrámy.

Buddhistická svatyně

Místa k navštívení

Kuala Lumpur

Hlavní město Malajsie. Jelikož je Kuala Lumpur leteckým rozcestníkem při cestách po Asii, může se snadno stát, že zde budete třeba přestupovat, nebo zde započnete vaše malajské dobrodružství. Do tohoto živého velkoměsta se rozhodně vyplatí podívat. Bohužel je od letiště vzdáleno cca 60 km, je tedy třeba počítat s dostatkem času na dopravu, pokud zde pouze přestupujete. Naleznete zde světoznámé stavby, upravované parky a zahrady, klasická asijská tržiště, v noci pak divoké bary a diskotéky.

Petronas towers
Petronas towers v centru města
Pohled na KL
Pohled na Kuala Lumpur

Za návštěvu stojí proslulé Petronas Twin Towers, které můžete buď obdivovat zvenčí (ve dne i v noci mají své kouzlo) z přilehlých parků, nebo můžete nahlédnout dovnitř. V dolní části se nacházejí luxusní obchody, kam se bez problémů dostanete. Do horní části již musíte zaplatit vstupné. Dále se ve městě nachází také veliký ptačí park. Je to v podstatě velká voliéra plná nejrůznějších druhů ptáků volně se zde pohybujících. Z blízka zde můžete pozorovat různé druhy papoušků, tukany, plameňáky, nebo třeba pelikána. V určité časy zde probíhá zábavný program s ptáky. Vstupné do parku stojí zhruba 300 Kč. V okolí ptačího parku se nachází volně přístupný a hezky upravený botanický park.
Dále můžete ve městě navštívit starou tržnici, velkou spousta restaurací, ochutnat street food a zavítat i do luxusních klubů.

Ptačí park KL
Ptačí park v KL
Ptačí park v KL
Ptačí park v KL
Ptačí park v KL
Ptačí park v KL

Batu Caves

Na okraji hlavního města se nachází Batu Caves, kam se snadno dostanete z centra vlakem. Vše je dobře značené a popsané. Jelikož jde o známou turistickou atrakci, připravte se na davy turistů. Jedná se o hinduistické chrámy v jeskyních. Nahoru do vápencových jeskyní vede 275 schodů. Cestou vás budou doprovázet zvídavé a drzé opice, takže je třeba si dávat pozor na věci. Na vrcholu před vchodem do jeskyní se vám naskytne hezký výhled do okolí a na nedaleké výškové budovy v centru KL. Poté se ocitnete v komplexu několika velikých jeskyní s různými sochami a svatyněmi. Vstup sem je zdarma. Za poplatek můžete s průvodcem a půjčenou čelovkou navštívit vedlejší jeskyni s naprostou tmou. Zde můžete pozorovat vzácné jeskynní živočichy.

Batu Caves vchod
Batu Caves vchod
Schodiště vedoucí do Batu Caves
Schodiště vedoucí do Batu Caves
Všudypřítomné opice v Batu Caves
Všudypřítomné opice v Batu Caves

Taman Negara

Místo uprostřed pralesa patřící opět mezi relativně populární cestovatelské destinace. Lidé sem jezdí za návštěvou tropického pralesa v podobě treků hustou džunglí s vyhlídkami. Nejlépe se sem dostanete nějakým soukromým autobusem, nebo autobusem do Kuala Tembeling v kombinaci s plavbou lodí po řece, která trvá zhruba 3 hodiny. Cílovou destinací na okraji pralesa je Kuala Tahan. Zde naleznete několik restaurací přímo na řece, které ale servírují miniaturní porce a také jeden hostel, kde se lze ve sdílených pokojích levně ubytovat. Možné je i jiné ubytování, za jiné ceny. Hlavní atrakcí je zde procházka džunglí a stezka v korunách stromů po provazových lávkách ve výšce až 30 metrů nad zemí (Canopy walk). Ta byla od roku 2017 uzavřená, ale podle dostupných informací je od roku 2019 opět otevřena. To je ale lepší ověřit předem. Nicméně džungle stále nabízí několik okruhů s výhledy.

Canopy walk v korunách stromů
Canopy walk v korunách stromů
Tříhodinová plavba po řece do vesnice Kuala Tembeling
Tříhodinová plavba po řece do vesnice Kuala Tembeling
Pohled na vstup do pralesa Taman Negara, řeka s restauracemi na vodě, kterou je třeba překonat na loďce
Pohled na vstup do pralesa Taman Negara, řeka s restauracemi na vodě, kterou je třeba překonat na loďce

Vstup do džungle je na druhé straně řeky než je civilizace, tudíž se musíte přeplavit lodí za pár (asi 6) korun na druhý břeh. U vstupu do pralesa si musíte zakoupit povolení (cena opět není vysoká). Pro lepší orientaci dostanete papírovou mapu s vyznačenými cestičkami, trasy ale dobře ukazují i seznam mapy.cz. Lze zde strávit několik hodin, nebo klidně celý den. To záleží na délce zvolené trasy.
Z této oblasti se můžete do další destinace (většinou Cameron Highlands) dostat buď autobusem některé ze společností, nebo malou lodí opět po řece (což byla i možná varianta příjezdu) do sousední vesnice Kuala Tembeling a odsud autobusem. Výlet lodí po řece je ovšem také krásný zážitek, jelikož můžete pozorovat prales a zvířata, která chodí pít k řece, přímo z loďky.

Vyhlídka Bukit Teresek uprostřed pralesa v Taman Negara
Vyhlídka Bukit Teresek uprostřed pralesa v Taman Negara

Cameron Highlands

Cameron Highlands je krásná horská oblast ve výšce kolem 1200 m n.m. plná čajových plantáží. Mezi čajem se zde můžete zdarma a volně pohybovat, v restauraci si můžete pochutnat na zdejším čaji na terase s výhledem na plantáže. Dále si zde můžete projít příjemné městečko plné obchodů a restaurací. Dostanete se sem snadno pomocí autobusu některé z cestovních kanceláří. Autobus vás nejspíš zaveze do města Tanah Rata, kde naleznete restaurace, obchody se suvenýry a možnosti ubytování.

Rozsáhlé čajové plantáže v Cameron Highlands
Rozsáhlé čajové plantáže v Cameron Highlands
Místní čajovna a kavárna s výhledem na plantáže
Místní čajovna a kavárna s výhledem na plantáže

Dalším zajímavým místem v okolí je Mossy forest. Což je les vysoko v horách plný nejrůznějších druhů mechů. Trek začíná kousek na městem Brinchang. Jsou zde udělané stezky s výhledy, vstup je zdarma.
Jelikož se jedná o horskou oblast, je nutné počítat s nižší teplotou.

Pokud se chcete vydat v této oblasti na treky do hor, máte hned několik možností. Výstup na nejvyšší vrcholky v okolí až do výšek kolem 2000 metrů je rozhodně zážitkem. Zdolat můžete například Gunung Brinchang, Gunung Jasar, nebo Gunung Berembun – na této trase potkáte vodopády Robinson Falls. Treky jsou dobře značené na mapy.cz

Tajuplný Mossy forest
Tajuplný Mossy forest

Pangkor

Malý ostrov na západě od pevniny. Oblíbený je zejména díky specifickému čistému moři a hezkým plážím. Dostanete se sem pravidelným trajektem z města Lumut. Jedná se o hezké přímořské letovisko s čistými plážemi, spoustou turistických možností, restauracemi i obchody. Nejhezčí pláže naleznete na západě ostrova, sem se musíte dopravit přes celý (poměrně malý) ostrov. Vhodné je si zde půjčit skútr, což je za pár korun možné hned v přístavu. Palivo je tady velice levné – asi 12 Kč za litr, cestování po ostrově tedy nestojí skoro nic. Narazíte-li na prodejce šnorchlovacích výletů na blízký malý ostrůvek kousek od břehu, nenechte se napálit. Korál, který zde kdysi býval je už dávno turisty rozlámán a poničen. Přímo na pláži si také můžete půjčit kajak a na ostrůvek dojet na něm. Nevynechejte možnost ochutnat čerstvou rybu, kterou si sami vyberete a dostanete grilovanou na počkání.

Pláže na západní straně Pangkoru
Pláže na západní straně Pangkoru

Penang

Malý ostrov na severozápadě od pevniny. Oblíbený je zejména díky specifickému městu George town, dále zde naleznete také několik pláží, kopců a chrámů.
Ve městě George town si můžete užít klasické street food na každém rohu, pozorovat zajímavé malby na domech, navštívit několik chrámů, podívat se do zábavného 3D muzea, projít se po pobřeží (ale krásné pláže zde nečekejte), navštívit městečko na dřevěných kůlech na moři, nebo si udělat výlet městským autobusem k obrovskému buddhistickému chrámu Kuil Kek Lok Si za městem.

Vesnice na moři na Penangu
Vesnice na moři na Penangu
Pouliční malby v George townu
Pouliční malby v George townu
Ulice George townu
Ulice George townu

Chrám Kuil Kek Lok Si se nachází na kopci za městem, tudíž se vám zde naskytne hezký výhled do okolí. Jedná se o jeden z největších chrámových komplexů v JVA. Naleznete zde bohatě zdobené chrámy, obrovské sochy a svatyně. Určitě se vyplatí vydat se k obrovské soše až nahoru (sem se dostanete i po zavírací době). Autobusem se k chrámu dostanete přímo z George townu až na zastávku u Jalan Pasar. Autobusy mají čísla 201, 203, 204, 206, 306, nebo se stačí jednoduše zeptat. Autobus je levný a platí se při nástupu do pokladničky u řidiče. Vstupné do komplexu je zdarma.

Dále na ostrově naleznete několik pláží, vodopádů a kopců vhodných k výstupu (například Penang Hill, kam vede i zubačka). Na ostrov se snadno dostanete buď autobusem po dlouhém mostě, nebo pravidelným trajektem za pár korun z města Butterworth. Dále je možné využít i leteckou dopravu, jelikož je přímo na ostrově letiště.

Výhled z chrámového komplexu Kek Lok Si
Výhled z chrámového komplexu Kek Lok Si
Kek Lok Si
Kek Lok Si

Langkawi

Krásný ostrov nacházející se na severozápadě u hranic s Thajskem. Zde naleznete čisté pláže, prales, několik vodopádů, kde se lze koupat a známou atrakci Skywalk.

Skywalk je ikonický most vysoko v horách tyčící se nad džunglí ve výšce 100 metrů nad zemí. Zde se vám otevře nádherný výhled na velkou část ostrova. Most se nachází na hoře Gunung Machinchang (708 m n.m.), kam se dostanete za poplatek kabinkovou lanovkou z Oriental Village. Na vrcholu máte možnost dojít na několik vyhlídek. Na samotný most se platí vstupné zvlášť. Tento výlet se vyplatí pouze za hezkého počasí, v mlze (tu můžete vidět už od spodní stanice lanovky) to nemá cenu. Z Oriental Village se můžete dále vydat pěšky do kopců a pralesa po cestičkách až k vodopádu 7 Wells waterfall, kde je možné se vykoupat s výhledem na džungli.

Skywalk tyčící se nad pralesem
Skywalk tyčící se nad pralesem

Dalším zajímavým vodopádem je Temurun waterfall na severozápadě ostrova, zde se můžete také koupat. Pod nejvyšší horou naleznete Durian Perangin waterfall také vhodný ke koupání. Na severovýchodě můžete navštívit mangrovové lesy. Uprostřed ostrova se nachází nejvyšší hora Genung Raya (881 m n.m.). Sem se můžete vydat pěšky, nebo na skútru, jelikož silnice vede až na vrchol. Na vrcholku se nachází zpoplatněná rozhledna, kde se vám naskytne výhled do širokého okolí. Hlavní turistické centrum se nachází na jihozápadě v oblasti kolem letiště – Pantai Cenang. Zde naleznete dlouhé pláže s vodními sporty, restaurace, možnosti ubytování, i směnárny. Dále můžete na ostrově navštívit atrakce jako mini zoo, krokodýlí farmu, i několik chrámů.

Výhled z vrchní stanice lanovky vedoucí na Gunung Machinchang
Výhled z vrchní stanice lanovky vedoucí na Gunung Machinchang
Durian waterfall
Durian waterfall

Na ostrov se dostane trajektem z Penangu, nebo blízkého přístavu Kuala Perlis, popřípadě z Thajska. Trajekty vás zavezou do přístavu v Kuah, kde si můžete rovnou půjčit motorku a vydat se na průzkum ostrova. Při příjezdu na ostrov si můžete vzít v přístavu mapku, kde jsou krásně vyznačena všechna důležitá místa stojící za vidění. Další možností dopravy na ostrov je letadlo. Malé letiště se nachází v západní části ostrova, kousek od pláží a turistické oblasti.
Vyplatí se pronajmout skútr, ostrov je relativně velký a cestování zabere několik dní, se skútrem získáte svobodu pohybu a ušetříte za taxíky.

Cenang beach na Langkawi
Cenang beach na Langkawi

Perhentian islands

Krásné ostrovy nacházející se na severovýchodě země. Zde naleznete průzračnou vodou a bílé pláže. Sem se jezdí za šnorchlováním na korálové útesy, za želvami a barevnými rybičkami a taky za odpočinkem v tropickém ráji. Dostanete se sem lodí z Kuala Besut (sem se dostanete z Kota Bharu, kde je letiště a jezdí tam všechny dálkové autobusy, taxíkem), pozor ale na monzunové období. Během monzunů se na ostrovy nedostanete, jednat je to kvůli vlnám, větru a dešti nebezpečné, dále pak ani není příliš o co stát.

Navrhovaná cesta

Kuala Lumpur – Taman Negara (autobus, loď) – Cameron Highlands (příjezd do Tanah Rata autobusem) – Pangkor (autobus, trajekt) – Penang (autobus, trajekt) – Langkawi (autobus, trajekt) – Perhentian island (přelet letadlem, trajekt) – KL letiště/nebo jiná destinace (přelet z Kota Bharu, nebo autobus)

Divocí tukani na Pangkoru
Divocí tukani na Pangkoru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *