Itálie sever

Severní Itálie je ideální k dobrodružným toulkám, naleznete zde nespočet krásných a starobylých měst, památek, moře, hory a divokou přírodu, velká jezera, průzračná horská jezírka, jedinečné výhledy a pohledy. Tato oblast je opravdu pestrá, takže zajímavou zastávku vymyslíte téměř na každém rohu. Zde si přijdou na své snad všichni.

Místa k navštívení

Itálie je opravdu pestrým cestovatelským státem. Čekají zde na vás vysoké hory, krásná horská jezera, romantická města, dlouhé písečné pláže i přilehlé ostrůvky jako třeba Elba s křišťálově čistu vodou. Nechybí ani skvělé jídlo a pití.

Severní Itálii nejsnadněji procestujete autem. Turistické cíle jsou propojeny dálnicemi, které jsou zpoplatněny pomocí mýtných bran. Do větších měst se ale také snadno dostanete letadlem i za několik stovek.

Cortina d‘ Ampezzo

Jednou z prvních zastávek může být třeba horské středisko Cortina d‘ Ampezzo. Toto malebné horské středisko stojí za procházku. Posedět můžete v místních kavárnách a restauracích, můžete si užít atmosféru tradičních uliček a kostelíků, nebo se vydat na některé z okolních vrcholků přesahujících i 3000 m n.m., kam vede plno turistických cest, ale i lanovka. Cortina je středisko zimních sportů, v roce 1956 se zde pořádaly zimní olympijské hry.

Cortina d' Ampezzo
Cortina d‘ Ampezzo

Marmolada

Marmolada je se svými 3343 metry nejvyšší horou Dolomit. V létě může být Marmolada krásným horským výstupem, v zimě zase ideální na lyžování.

Výstup na Marmoladu většinou začíná u jezera Lago di Fedaia. Čeká vás cca 9 km cesty a 1300 m převýšení. Cestou počítejte i s ledovcem a ferratou, nicméně výstup patří stále mezi ty lehčí. Pokud si budete chtít zhruba půlku cesty ušetřit, můžete využít lanovku, která vede také od jezera. To, zda je lanovka v provozu je vhodné ověřit předem.

I v okolí můžete podniknout nespočet výletů, horských výstupů, koupat se v jezerech, nebo si užívat výhledy na bílé Dolomity.

Ubytovat se můžete v českém kempu přímo pod Marmoladou u dolní stanice lanovky Malgy Blanc. I z této strany se na Marmoladu můžete vydat, cesta je ale delší. Na této cestě naleznete kamenné srdce jakožto symbol samotného středu Dolomit.

Kempování přímo pod Marmoládou v českám kempu Malga Ciapela Marmolada.
Kempování přímo pod Marmoládou v českám kempu Malga Ciapela Marmolada.
Srdce Dolomit nacházející se přímo v centru těchto hor.
Srdce Dolomit nacházející se přímo v centru těchto hor.
Cestou na Marmoladu.
Cestou na Marmoladu.

Drei Zinnen

Dolomity jsou určitě krásnou horskou oblastí, kterou na své cestě můžete navštívit. Jedním z vyhledávaných míst jsou právě Drei Zinnen, neboli tři zuby – symbol Dolomit. Jedná se o tři mohutné skalní útvary, které svým tvarem připomínají zuby. V nejvyšších místech dosahují výšky téměř 3000m. Jelikož se v okolí nachází lyžařské středisko, můžete do této oblasti jet v zimě lyžovat a v létě se nahoru nechat vyvést lanovkou. V okolí naleznete nespočet horských treků různých obtížností. Chcete-li se vydat přímo k zubům, můžete začít od chaty Auronzo (možnost ubytování), ke které se dostanete po placené silnici autem. Trek vede kolem štítů, nebo i mnohem dál. Možnosti jsou různé. Vydat se můžete i přímo na vrchol nevyššího zubu Cima Grande také od chaty Auronzo, to ovšem není pouhá procházka, ale horolezecký výstup. Nutné je vybavení a zkušenosti, možné je si najmout horkého vůdce, který vám část vybavení půjčí, vyžaduje to ovšem dobrou fyzickou kondici.

Lago di Garda

Lago di Garda je se svou délkou 52 km největším italským jezerem. Mnoho lidí sem jezdí trávit své dovolené, můžete zde tedy očekávat plno turistů, rekreantů a značné turistické vyžití. Mimo hotelů a restaurací můžete zajít do Gardalandu jednoho z největších zábavních parků v Evropě jehož součástí je i mořské akvárium, nebo navštívit zoo a safari v Parco natura viva, užít si projížďku na lodi, vydat se na cyklostezku podél jezera, nebo jít třeba surfovat. Prázdninového vyžití zde naleznete opravdu spoustu.

Dále můžete navštívit hrad Arco v severní části, téměř 100 vysoké jeskynní vodopády Cascata Varonne také na severu jezera, lanovkou nebo pěšky se můžete vydat za krásnými výhledy na Monte Baldo, kde se vám naskytne jedinečný pohled na jezero z výšky. Navštívit můžete také několik muzeí, botanickou zahradu, starobylé městečko Sirmione s hradem a kamennou bránou pocházejícími ze 13. století, které leží na poloostrově zasahujícím z jihu do jezera. Pro milovníky pěší turistiky se zde naskýtá nespočet dobře značených tras v okolí jezera. Obtížnosti i délky treků jsou různé, na své si zde přijde snad každý.

Sirmione
Sirmione
Pohled na Lago di Garda z výběžku v Sirmione.
Pohled na Lago di Garda z výběžku v Sirmione.
Pohled na Gardu z letoviska Riva del Garda.
Pohled na Gardu z letoviska Riva del Garda.

Lago di Ledro

O něco menší a mnohem klidnější je nedaleké jezero Lago di Ledro, které na rozdíl od Gardy není obklopeno tolika hotely, restauracemi a davy turistů, jsou zde jen hory a lesy. Užít si můžete jak koupání v jezeře, tak úžasné výhledy z přilehlých hor jako je například Monte Corno 1730m, nebo Monte Cocca 1405m, dále pak Monte Tomeabru 1782m a mnoho dalších. V okolí obou jezer je nespočet možností horských treků.

Klidné Lago di Ledro nedaleko Gardy.
Klidné Lago di Ledro nedaleko Gardy.
Vrchol Monte Corno 1730m.
Vrchol Monte Corno 1730m.
Pohled na Lago di Ledro z Monte Corno.
Pohled na Lago di Ledro z Monte Corno.

Verona

Nedaleko jezera Lago di Garda se nachází malé romantické městečko Verona. Jedete-li kolem, vyplatí se zde udělat menší zastávku a vychutnat si tak starobylou atmosféru města. William Shakespeare zasadil děj svého slavného díla Romeo a Julie právě do tohoto města. Většina turistů sem míří proto, aby spatřili slavný Juliin balkon, její dům a její bronzovou sochu. V sezóně si zde pravděpodobně budete muset na fotku s Julií vystát frontu.

Bronzová socha Julie ve Veroně.
Bronzová socha Julie ve Veroně.

Dominantou města je amfiteátr z roku 30, jeden z největších svého druhu na světě. Dodnes je používaný k různým kulturním akcím. Dále můžete ve Veroně navštívit například přes 2000 let starou bránu Porta Borsari, několik malebných náměstí, obdivovat starobylé domky, nebo třeba most Ponte di Castelvecchio přes řeku Adiže, která protéká městem. Most představuje jednu z přístupových cest do centra starého města, pochází ze 14. století a svou architekturou je jedinečný.

Odpočinou si od dlouhého chození městem můžete v některém z městských parků – například v nedalekých zahradách Giardino Giusti s opravdu precizně upravovanou zelení.

Amfiteátr ve Veroně.
Amfiteátr ve Veroně.
Starobylý most Ponte di Castelvecchio, Verona.
Starobylý most Ponte di Castelvecchio, Verona.

Benátky

Do Benátek míří asi většina turistů, kteří objevují krásy severní Itálie. Z tohoto důvodu očekávejte davy lidí, fronty a vysoké ceny za vše. I přesto stojí za to tohle místo navštívit. Atmosféra tohoto města propleteného kanály, malebnými uličkami, starobylými domky vás určitě nadchne.

Benátky
Benátky

Benátky se rozkládají na ostrovech nedaleko východního italského pobřeží. Dostat se sem můžete buď letadlem a dále pak využít místních spojů, nebo autem. Pojedete-li autem máte dvě možnosti kde auto zaparkovat. Buď zvolíte některé z parkovišť na pevnině a do centra se dostanete lodí, vlakem, nebo autobusem po 4 km dlouhém mostě, nebo přejedete autem most a zaparkujete na parkovišti přímo na ostrově. Všechny varianty jsou bohužel placené.

Staré centrum si snadno projdete pěšky, protože není příliš velké, zato ale členité a spletité. Vyplatí mít v telefonu mapu, abyste zbytečně nebloudili a například zpáteční loď na pevninu neprošvihli. Cílem vaší cesty bude nejspíš hlavní náměstí sv. Marka, které je největším a nejvýznamnějším náměstím v Benátkách. Naleznete zde slavné památky jako Dóžecí palác, několik muzeí, nebo Baziliku sv. Marka z 11. století, která vévodí celému náměstí. K bazilice přiléhá zvonice, kterou je možné za poplatek navštívit a podívat se tak na Benátky z výšky. Další zastávkou v Benátkách bývá nejstarší most přes hlavní kanál (Canal Grande) Ponte Rialto jehož unikátnost spočívá v zastřešení s arkádou pro obchůdky.

Dále můžete v Benátkách navštívit například jeden z největších kostelů ve městě Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari, jeden z nejstarších paláců Ca ‚d’Oro, operní divadlo Teatro la Fenice, nebo si můžete zaplatit projížďku na tradiční gondole, vydat se na některá z dalších přilehlých ostrovů a nebo se jen tak potulovat uličkami a objevovat nejrůznější zákoutí.

Náměstí sv. Marka s bazilikou a zvonicí sv. Marka.
Náměstí sv. Marka s bazilikou a zvonicí sv. Marka.
Dóžecí palác.
Dóžecí palác.
Tradiční benátské gondoly, v pozadí most Ponte Rialto.
Tradiční benátské gondoly, v pozadí most Ponte Rialto.

Rimini

Hledáte-li přelidněné prázdninové letovisko s dostatečným turistickým zázemím, naleznete ho zde. Dlouhá a široká písečná pláž, několik desítek řad lehátek, hotel vedle hotelu, špinavé a zakalené moře naleznete právě v Rimini. Pro milovníky klidu a přírody nestojí toto místo ani za zastávku i přesto, že právě zde velké množství lidí tráví svou dovolenou. Pokud se přeci jen rozhodnete v Rimini zastavit během sezóny, počítejte s placeným parkováním, davy lidí a přeplněnou pláží.

Rušná pláž v Rimini.
Rušná pláž v Rimini.
Kalné moře v letovisku Rimini.
Kalné moře v letovisku Rimini.

San Marino

San Marino je ministátem nacházejícím se v severní Itálii. Tento krásný ministát tyčící se na útesech můžete pozorovat již z dálky a byla by škoda ho minout. To hlavní můžete navštívit během odpoledne, užít si krásné výhledy do okolí, projít si hradby, zajít si na oběd, nebo se svézt lanovkou. Více informací a fotografií zde.

San Marino
San Marino

Bologna

Kdo by neznal slavné boloňské špagety! Bologna je významným historickým městem a zároveň dopravním uzlem severní Itálie. Naleznete zde jednu z nejstarších univerzit světa, několik bazilik, starobylé uličky a to celé v cihlově červené. Posedět si můžete v některé z tradičních kaváren a restaurací a ochutnat tak kávu, nebo víno přímo na ulici. V centru města na vás dýchne stará, místy až zatuchlá atmosféra.

Piazza Maggiore je hlavním náměstím Bologni. Náměstí je obklopeno několika paláci, v jeho středu naleznete významnou Neptunovu fontánu s bronzovou sochou antického boha Neptuna. Právě z tohoto náměstí se rozbíhají malebné starobylé uličky do všech koutů města. Zde také naleznete pozoruhodnou baziliku di San Petronio, která je jednou z největších křesťanských chrámů. Bazilika je dodnes nedokončená, což můžete pozorovat na průčelí a nedodělaných obkladech. Uvnitř naleznete velkou loď plnou uměleckých děl. Velice důležitou budovou města je Palazzo dell archiginnasio, kde sídlila slavná Boloňská univerzita. Tuto budovu naleznete vlevo za bazilikou. Nádvoří původní univerzity je volně přístupné a vy si tak můžete prohlédnout stěny vyzdobené stovkami erbů.

 Hlavní náměstí Piazza di Maggiore s bazilikou di San Petronio.
Hlavní náměstí Piazza Maggiore s bazilikou di San Petronio.

Bologna disponuje i dalšími zajímavými památkami jako jsou například věže Torre Asinelli a Garisenda, z niž jedna je nakloněna podobně jako věž v Pise, dále pak chrám svatého Dominika Basilica di San Domenico se sochami od samotného Michelangela, jezuitský barokní kostel San Paolo Maggiore, nebo bazilika Santo Stefano. Nezáleží ovšem tolika na jednotlivých památkách, ale spíš na městě jako celku, jeho atmosféře a starobylosti.

Cihlově červené je celé staré centrum města.
Cihlově červené je celé staré centrum města.

Florencie

Asi 100 km na jih od Bologni leží Florencie, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Pokud míříte z Bologni do Pisy, nebo obráceně, pojedete nejspíš stejně přes Florencii.

Florencie je dalším romantickým italským městem s tradiční atmosférou a malebnými uličkami. Pouliční umělci a prodavači, hudebníci, kavárny a restaurace vytváří jedinečnou atmosféru a to zejména ve večerních hodinách.

Hlavním náměstím, kam míří většina turistů je Piazza del Duomo, na kterém se nacházejí tři monumentální duchovní stavby – Santa Maria del Fiore na jejíž kopuli je možné vystoupit a užít si tak jedinečný výhled na Florencii, Kampanila, což je 82 m vysoká zvonice nabízející opět výhled do okolí a nakonec kostel Battistero di S. Giovani. Hned na první pohled zaujmou jednotlivé budovy svým neobvyklým pestrým zevnějškem, který je tvořený barevným mramorem. V hlavní sezóně zde očekávejte davy lidí a dlouhé fronty, vstupné je zpoplatněné.

Dalším místem, které nesmíte při prohlídce města minout je most přes řeku Arno Ponte Vecchio. Nejstarší most ve Florencii, který jako jediný přežil druhou světovou válku. Dříve byly na mostě byty a krámky, dnes slouží pro turistické účely.

Santa Maria del Fiore
Santa Maria del Fiore
Battistero di S. Giovani
Battistero di S. Giovani
Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Pisa

Jedno z nejznámějších italských měst slavné hlavně díky šikmé věži. Město jako takové není příliš zajímavé, to hlavní naleznete na náměstí Piazza del Miracoli. Jedná se o velice klidné místo (když pomineme davy lidí) bez aut s dokonalým zeleným trávníkem a s mramorově bílými budovami. Cílem návštěv je 56 m vysoká šikmá věž (Torre di Pisa) – zvonice z 12. století. Zajímavé je, že původně byl sklon věže na druhou stranu, než je dnes. Ve snaze šikmou věž narovnat se pokračovalo ve stavbě, věž ale narovnána nebyla a naopak se nakonec naklonila na opačnou stranu. Vstup na věž je zpoplatněn.

Šikmá věž, Pisa.
Šikmá věž, Pisa.

Další dominantní stavbou na náměstí Miracoli je románská katedrála –Duomo di Pisa, která je ještě o něco starší než šikmá věž. Uvnitř naleznete pět lodí, obrazy zdobící interiéry a zdobený strop z pozlaceného dřeva. Za katedrálou stojí Battistero di San Giovani – osmiboká mramorová kaple s oltářem. Za vidění stojí také historický hřbitov Campo Santo zdobený freskami a mramorovými sarkofágy, muzeum umění Museo Sinopie, kde naleznete některé hřbitovní fresky. Také můžete navštívit zbytky městských hradeb, nebo hlavní renesanční náměstí Piazza dei Cavalieri s několika paláci v mladší části města.

Duomo di Pisa
Duomo di Pisa.
Battistero di San Giovani, Pisa.
Battistero di San Giovani, Pisa.

Elba

Elba je malým ostrovem ležícím nedaleko severozápadního italského pobřeží. Putujete-li severní Itálií a chtěli byste si užít opravdu krásné, klidné a čisté pláže, určitě se zde zastavte, třeba jen na 2-3 dny. Nebo zde můžete strávit celou dovolenou. Na ostrov se dostanete buď letecky, nebo trajektem z pevniny s autem i bez. Na Elbě se můžete pohybovat pěšky, autem, nebo třeba na kole – je to dobré místo na cyklistickou dovolenou.

Vápencová pláž  Spiaggia di Sottobomba s průzračnou vodou.
Vápencová pláž Spiaggia di Sottobomba s průzračnou vodou.

Pojedete-li trajektem z pevniny, vyrazíte pravděpodobně z přístavního města Piombino do Portoferraio na Elbě. Druhou možností je přijet trajektem z nedaleké Korsiky z města Bastia. Ubytovat se na ostrově můžete v hotelech, penzionech, ale i v klasických kempech.

Na Elbě si můžete zejména užít nádherné pláže a průzračné moře. Pláže v podstatě obklopují celý ostrov, stačí si jen vybrat. Naleznete zde písečné pláže, černé pláže, kamínkové a kamenité. Velké pláže s lehátky a hromadou lidí, ale i malé divoké pláže pod útesy, kde budete sami. Nejčistší vodu naleznete u pláží z bílého vápence. Jednou z nich je třeba Spiaggia di Sottobomba. V infocentru si můžete vyzvednout mapku, kde jsou pláže vyznačeny i s daným typem (písečné, kamenité..). Pláže můžete samozřejmě objevovat i mimo mapy. Narazit tak můžete na velmi zajímavá místa.

Za návštěvu stojí i místní města s klasickou přímořskou atmosférou. Historické Portoferraio je největším městem ostrova. Právě zde žil Napoleon Bonaparte, který se zasloužil o rozvoj města, stavbu nových cest a budov. Jeho reprezentativní sídlo Palazzia dei Mulini je otevřené pro návštěvníky. Za prohlídku také stojí místní muzeum, pevnost a samozřejmě samotné centrum města. Dále na ostrově můžete navštívit romantické horské městečko Capoliveri, které nabízí krásné výhledy na moře, malebné uličky plné restaurací a obchůdků, nebo také hezkou okolní přírodu a přilehlé pláže. Navštívit můžete i další města jako třeba letovisko Procchio, Marciana, nebo velké letovisko nedaleko letiště Marina di Campo.

Portoferraio, Elba.
Portoferraio, Elba.
Klidné a čisté pláže na Elbě.
Klidné a čisté pláže na Elbě.

Elba nabízí díky svým horám krásné treky do přírody a úžasné výhledy na celý ostrov a nedalekou Korsiku. Nejvyšší bod Monte Cappane dosahuje výšky 1019 m a skýtá opravdu nádherné výhledy do všech stran. Na vrcholu se nachází restaurace a několik vyhlídkových míst. Dostanete se sem buď lanovkou z města Marciana, nebo můžete jít klidně pěšky ze stejného města, z města Poggio, nebo rovnou od moře. Nezapomeňte dostatek vody a pokrývku hlavy, jelikož se není kde schovat před sluncem. Mezi další oblíbené vrcholy ostrova patří třeba Cima del Monte, nebo Monte Grosso. Plno dalších treků snadno naleznete v mapách.cz. Povrch Elby je převážně hornatý, takže možností kam vyrazit je zde nespočet.

Výhled z nejvyšší hory Elby - Monte Cappane.
Výhled z nejvyšší hory Elby – Monte Cappane.

Janov

Janov je poměrně veliké a zdánlivě neforemné přístavní město. Naleznete zde i historickou část města, celkově ale Janov není tak malebný jako jiná italská města. Dominantou je zde přístavní maják Lanterna s městským erbem. Za procházku určitě stojí i celý přístav Porto Antico s promenádou, restauracemi, kavárnami a replikou obrovské pirátské lodi Neptune z 17. století. Navštívit zde můžete i několik muzeí, nebo největší italské akvárium.

Náměstí Piazza de Ferrari s bronzovou kašnou, Janov
Náměstí Piazza de Ferrari s bronzovou kašnou, Janov.

Ve městě naleznete zde několik kostelů, z niž největší je Duomo San Lorenzo obložený černou břidlicí a bílým mramorem. Hned vedle stojí budova muzea Diocesan museum, také vysoká věž Torre Maruffo a nedaleko stavba Abbazia di San Mateo. Dále pak můžete navštívit hlavní náměstí Piazza de Ferrari s kašnou a historickými budovami, nebo nejstarší kostel ve městě – Santa Maria di Castello. Hlavní třída plná barů a nákupních možností nese název Via XX Settembre.

Novější renesanční šlechtické paláce, které jsou od roku 2006 součástí UNESCO nalezneme v historické ulici Via Garibaldi a okolí. Komplex skýtá celkem 42 zrekonstruovaných paláců z 16. – 18. století. Mezi ty hlavní patří Palazzo dei Rolli, dnešní galerie Palazzo Bianco, Palazzo Rosso. Největším historickým městským palácem je 100 metrů široký Palazzo Reale.

Hezký výhled na město a okolí se vám naskytne z kopce Righi. Sem se můžete vydat pěšky (cca 2.5 km z přístavu), autem, místní dopravou, nebo zubačkou. Okolo kopce se táhnou 12 km dlouhé městské hradby ze 17. století.

Pohled na Janov
Pohled na Janov
Promenáda přístavu Porto Antico s kotvící lodí Neptune - replikou pirátské lodi.
Promenáda přístavu Porto Antico s kotvící lodí Neptune – replikou pirátské lodi.

Milán

Milán, světoznámé centrum módy je druhým největším městem Itálie. Pokud neplánujete rozsáhlé nákupy, bude vám stačit den, či odpoledne k návštěvě centra. Můžete to pojmou jako malou zastávku při cestách po Itálii, nebo ho lze navštívit v rámci přestupu. Právě sem seženete velice levné letenky přímo z Prahy, nebo se odsud vydáte na let do mimoevropské destinace. Přiletíte-li letadlem na jedno ze dvou milánských letišť Malpensa, nebo Bergamo, počítejte, že vás bude ještě čekat zhruba 50 – 60 km dlouhá cesta do centra města. Tu ovšem zvládnete vlakem, nebo autobusem. Pokud přijedete autem, nejezděte jím až do centra, snažte se zaparkovat někde na okraji – lze i zdarma a do centra dojeďte v klidu metrem.

Duomo Santa Maria Nascente, Milán.
Duomo Santa Maria Nascente, Milán.

Ve městě si můžete pochutnat na tradiční italské kuchyni, navštívit jednu z nejslavnějších oper světa La Scala, nebo proslulou baziliku z bílého mramoru Duomo Santa Maria Nascente, kde po zaplacení vstupného můžete vylézt na střešní ochoz a užít si tak pohled z vrchu. Dále pak nesmíte minout cihlovou pevnost  Castelo Sforzesco z 14. století. Vstup do areálu pevnosti je zdarma. Uvnitř se nachází několik muzeí a vyhlídková věž (zde už se platí). Na pevnost navazuje park Parco Sempione, kde naleznete akvárium, stadion a Mírový oblouk.

Dále můžete ve městě vidět slavnou fresku Leonarda da Vinciho – Poslední večeře, která se nachází na stěně jídelny dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie – nutná rezervace. Nejstarším kostelem ve městě je Basilica di Santo Ambroggio, který pochází již ze 4. století a rozhodně stojí také za vidění. Patříte-li mezi milovníky umění, můžete zavítat do proslulé galerie Pinacoteca de Brera, kde naleznete plno slavných děl. Navštívit můžete také muzeum vědy věnované vynálezům slavného Leonarda da Vinciho.

Další světově známou budovou v Milánu je Galerie Viktora Emanuela II. Jedná se o architektonicky zajímavou a honosnou budovu z 19. století. Uvnitř naleznete obchody nejdražších značek, luxusní restaurace a kavárny. Nachází se zde také naprosto jedinečný sedmihvězdičkový hotel. Jedná se o první oficiální sedmihvězdičkový hotel na světě.

Fontána před vstupem do pevnosti Castelo Sforzesco.
Fontána před vstupem do pevnosti Castelo Sforzesco.
Galerie Viktora Emanuela II.
Galerie Viktora Emanuela II.