Francie

Krásným a snadným státem na procestování, je Francie. Tato země má opravdu co nabídnout nádherná a romantická města plná starých budov a útulných uliček, azurové moře, divoká příroda a vysoké hory v Alpách, letní lyžařská střediska, proslulé hlavní město a světově známá kuchyně.

I přes to, že Francie nepatří mezi levné evropské státy, dovolená zde nemusí být drahou záležitostí. Pokud můžete cestovat autem a přivést si suroviny z Čech, nebo nakoupíte ve Francii v Lidu (srovnatelné ceny s ČR), ušetříte za drahé restaurace. Na plynovém vařiči můžete vařit takřka kdekoli. Spát je možné v autě, placeným dálnicím se snadno vyhnete, když zvolíte vedlejší cesty, které jsou stále kvalitní a relativně rychlé. Parkovat lze zdarma a to i ve městech. Život vám usnadní a cestu zlevní aplikace Park4night. Zde naleznete parkování zdarma na noc, nebo ve městech ve vybrané lokalitě.

Pokud jste studenti, máte vstupné téměř, nebo úplně zdarma, může po Francii putovat i několik měsíců za pár korun. V Paříži máte vstupné na všechny hlavní památky kromě Eiffelovy věže zdarma pokud jste občanem EU do 25ti let.

Krásné jsou Alpy, Azurové pobřeží, známá města jako Avignon, Nimes, nebo Carcassonne. Za návštěvu stojí i přilehlé ministáty, jako je Monaco, nebo Andorra a určitě se vyplatí stavit v Paříži.

Místa k navštívení

Lyon

Toto město nepatří mezi ta nejkrásnější města Francie. Na prohlídku toho hlavního vám postačí i 2-3 hodiny.
K vidění je zde bazilika Notre Dame de Fourvière, která stojí na kopci a z parku vedle ní lze vidět celé město. Vstup do baziliky je zdarma.

Dále můžete navštívit katedrálu Saint-Jean-Baptiste, nebo náměstí Bellecour s pomníkem Ludvíka XIV. Vše je blízko u sebe.

Pokud přijedete autem, je ideální auto nechat kus od centra (v některých ulicích lze zaparkovat zdarma) a do centra dojít pěšky, nebo městskou dopravou.

Pohled na Lyon
Pohled na Lyon

Grenoble

Poměrně rozsáhlé město v podhůří francouzských Alp. Grenoble má malé, ale hezké historické centrum, které stojí za vidění. Hlavní atrakcí je kopec Mont Jalla za městem, na který vede lanovka. Bez problémů můžete nahoru vyjít i pěšky. Nachází se zde velká vyhlídková terasa, kde budete mít celé město jako na dlani. Dále je zde zábavní (lanový) park. Ve výstupu můžete pokračovat a dojít na vyšší část kopce k ruinám a památníku, kde si můžete opět užít krásného výhledu.

Pohled na Grenoble z vyhlídky nad městem.
Pohled na Grenoble z vyhlídky nad městem.
Četnická stanice v Saint Tropez, kde se natáčela série o Četnících.
Četnická stanice v Saint Tropez, kde se natáčela série o Četnících.

Saint Tropez

Město proslavené díky sérii filmů o četnících. I přes to, že město působí jako klidná a bezvýznamná vesnička, ceny jsou zde poměrně vysoké. Parkování po blízkém okolí je drahé. Pokud chcete zdarma zaparkovat, využijte velké parkoviště u hřbitova.

Celé město je velmi malé, takže v centru města jste za chvíli.

V centru si můžete prohlédnout místa, kde se natáčely filmy. Nejznámější je určitě četnická stanice. Zde je muzeum, věnované filmu a za poplatek si jej můžete projít. Rozhodně navštivte přístavy, kotví zde luxusní jachty a jsou zde obchody se suvenýry. Také zde naleznete několik drahých restaurací.

Pokud chcete na pláže, využijte ty, které jsou dále od centra. Nejznámější jsou pláže Tahiti, Neptune, Pampelone a další na této straně poloostrova. Parkování je obvykle zpoplatněno, takže se vyplatí auto nechat dále od pláže a dojít pěšky.

Nice

Pokud pojedete autem, rozhodně ho nechte na parkovišti nedaleko centra, nebo ve čtvrti Cimiez, kde by parkování mělo být zdarma.

Jděte se projít do přístavu, kde můžete na několika cedulích vidět, jak přístav vypadal v dřívějších dobách. Mimo to v přístavu kotví nespočet lodí, od rybářských člunů přes jachty až k několikastěžníkům.

Cestou z přístavu k pláži, je velký nápis „I Love NICE„. Ten je oblíbeným cílem fotografů.

Mezi pláží a přístavem, je pozůstatek hradu na Castle Hill. Naleznete zde park s botanickou zahradou a vodopádem a především úžasný výhled na Nice směrem na staré město i směrem k přístavu. Cestou nahoru, nebo dolů, to vezměte přes věž Tour Bellanda, ze které máte výhled na pláž a staré město.

Nice jako na dlani
Nice jako na dlani z vyhlídky nad městem

Hlavním lákadlem jsou samozřejmě pláže. Neboli jedna dlouhá pláž, která se táhne od vyhlídkové věže, až k letišti a její délka je cca 4,5 km. Je to kamenitá pláž s velkými oblázky. Rozhodně doporučujeme si vzít boty do vody, přes kameny se vám bude chodit lépe a nebudete z vody chodit „po čtyřech“. Vhodná je i matrace na ležení místo obyčejného ručníku. Moře je díky kamenům velmi čisté, nevíří se tu písek (Azurové pobřeží v pravém slova smyslu). Naštěstí má rychlé klesání, takže to dlouho nebolí.

Staré město je protkáno řadou úzkých i širokých uliček, ale přes den není tak krásné jako v noci.

Noční život je v Nice zážitkem. Krásné procházky podél pobřeží, pouliční umělci na každém rohu, restaurace a hospody nacpané k prasknutí a výborná zmrzlina kterou nesmíte vynechat. V parku Promenade du Paillon, je atrakcí vodní stříkající plocha, která svými barvami dotváří krásnou atmosféru. Jedná se o typické turistické letovisko.

Za zmínku stojí i vrchol Mont Alban, který leží mimo centrum města, na kterém je pevnost Fort du Mont-Alban, která bohužel není volně přístupná, jen po předchozím objednání.

Hlavní pláž v Nice s průzračným mořem.
Hlavní pláž v Nice s průzračným mořem.

Cannes

Noblesní a vznešené Cannes, které je proslulé hlavně díky filmovému festivalu, vás nejspíš překvapí svým klidem a jednoduchostí. Bezesporu se jedná o hezké přímořské město plné klasických francouzských uliček a pouličních restaurací, naleznete zde i několik pláží a vyhlídku na město, vše se ale nese v poklidné atmosféře.

Parkování u Cannes je zdarma. Stačí si vybrat postranní ulici mimo centrum a zaparkujete. Může se stát, že bude všude plno, takže budete chvíli jezdit, než něco najdete.

Centrum města je velmi malé. Největší část tvoří obchody se značkovou módou, kde se pohybují lidé vyšší společnosti, hned vedle je ale náměstí, kde spí bezdomovci.
Za vidění stojí Palais de Festivals, do kterého se pravděpodobně nedostanete dovnitř, ale můžete se projít po červeném koberci. Uvnitř se každoročně pořádá světoznámý filmový festival v Cannes. Často se zde odehrávají i jiné akce jako přehlídky a výstavy.

Na palác navazuje bulvár lemovaný palmami, Boulevard de la Croisette. Naleznete zde i chodník slávy s otisky rukou a podpisy slavných osobností. Podél bulváru jsou pláže. Některé jsou soukromé, některé jsou veřejné. Pokud rádi ležíte na pláži a nechcete, aby na vás nekoukali lidé z rušné ulice, přejděte na druhou stranu přístavu. Jsou tam veřejné pláže a větší klid.

Přístav je často dějištěm různých výstav nebo prodejních akcí. Kotví zde mnoho druhů lodí a jachet.

Nad přístavem se tyčí historická část města. Původní Cannes se nacházelo na svazích Mont Chevalier. Jde vskutku o malebnou lokalitu umístěnou mezi kopci, která skýtá výjimečný výhled.
Staré město se vyznačuje hustou spletí úzkých uliček, schodišti, zajímavými pozůstatky z minulosti a malebnými nádvořími. V jejím centru pak naleznete kostel z 11. století, Église Notre-Dame-d’Espérance de Cannes. Můžete navštívit také muzeum historie umění se strážní věží Tour du Mont Chevalier, ze které máte město jako na dlani. Můžete také navštívit věž s maskou.

Výhled z věže Tour du Mont Chevalier na město a přístav.
Výhled z věže Tour du Mont Chevalier na město a přístav.
Chodník slávy na hlavním bulváru.
Chodník slávy na hlavním bulváru.
Uličky starého města
Uličky starého města

Marseille

Centrum Marseille není až tak zajímavé, jako spíše jeho okolí, jako ostrovy a různá zákoutí, která nejsou na první pohled vidět. Jedná se spíš o obrovské přístavní město, než útulné přímořské letovisko.

V centru je to s parkováním špatné, místa k zaparkování lépe naleznete u pláží za městem a do centra dojedete autobusem. Našli jsme místo, kde lze zaparkovat ve městě zdarma, ale ne vždy tam je místo. Do centra už je to pak jen kousek.

Hlavní atrakcí celého města, je starý přístav Port Vieux, ve kterém kotví spousta rybářských lodí. Na jeho břehu od brzkých ranních hodin rybáři prodávají své úlovky. Ze starého přístavu odjíždí lodě na okolní ostrovy. Tyto lodě jsou u turistů velmi oblíbené.
Mimo starého přístavu je zde i přístav nový, kde kotví velké trajekty a zaoceánské lodě.

Nejstarší historické centrum bylo poničeno během druhé světové války. Dnes se zde nachází náměstí Place des Moulins, nejvýše položené náměstí starého města. Najdete zde zbytky ze tří mlýnů. Kousek pod náměstím, lze najít i Vieille Charité, což byla kdysi Invalidovna, dnes jsou zde muzea a výstavy. V centru můžete najít také katedrálu „Cathédrale de la Major„, která je největší církevní stavbou 19. století. Je postavena v byzantském slohu, s pruhovanou fasádou z bílého a zeleného mramoru z Florencie.

Cathédrale de la Major – pohled zezadu.
Pláže Escale Borely za městem. V pozadí je národní park Parc National des Calanques s velkým množstvím treků a vyhlídkami na celé město.

Nad Marseille se tyčí katedrála Notre-Dame de la Garde, ze které se vám naskytnou nádherné výhledy na celou Marseille, starý přístav a ostrovy v moři. Katedrála je vidět z velké dálky a již ve středověku sloužila ke sledování okolí. Uvnitř baziliky se nachází poutní kaple s velkou pozlacenou Madonnou. Na kopec se dostanete pěšky z centra, počítejte ale s menším výstupem. Na vrcholu naleznete mimo jiné i pítko s pitnou vodou, které v horkých letních dnech oceníte. Žádné vstupné se neplatí.

Pohled na katedrálu Notre-Dame de la Garde z přístavu.
Pohled na katedrálu Notre-Dame de la Garde z přístavu.
Výhled z katedrály Notre-Dame de la Garde.
Výhled z katedrály Notre-Dame de la Garde.
Pevnost d'If na ostrově d'If
Pevnost d’If na ostrově d’If

Ostrov d’If

Kdo by jel do Marseille a opomenul by návštěvu slavného ostrova d’If (Hrabě Monte Christo), jakoby tu nebyl. Na ostrov odjíždí v pravidelných intervalech lodě ze starého přístavu, kde je ideální si výlet domluvit den předem. Na ostrov se platí vstupné, lze jej často koupit zároveň s lístkem na loď.

Na ostrově d’If naleznete pevnost (vězení), ve které byl (dle knihy) vězněn Edmond Dantes. Celou pevnost si můžete prohlédnout a při vstupu dostanete letáček ve svém jazyce s popisem pevnosti. Ostrov se proslavil díky spisovateli Alexanderu Dumasovi, který do této pevnosti zasadil děj svého románu Hrabě Monte Cristo. V pevnosti dnes naleznete texty o tom, kde a jak autor žil a díky čemu napsal všechny jeho knihy. Všechny cely, které jsou volně přístupné, mají nad vchodem jména lidí, kteří zde byli vězněni.

Edmond Dantes a Abé Faria mají své cely a mezi nimi tunel. Pravidelně zde probíhají prohlídky pevnosti ve francouzštině. Na vrcholu pevnosti je krásný výhled na Marseille, ostatní ostrovy a celé okolí. Na ostrově je také maják (ke kterému není přístup) a restaurace s odpovídajícími cenami.

Cesta lidí na ostrov d´If
Cesta na ostrov d’If
Pevnost d’If
Uvnitř pevnosti d’If
Vnitřní prostory pevnosti

Toulon

Jedno z velkoměst, které nemají historické centrum. Nejedná se o turistické letovisko, turistu zde potkáte spíš omylem.

Toulon je vlastně jeden velký přístav vojenského námořnictva. Je zde největší základna francouzského námořnictva ve Středomoří.

Když se budete procházet po městě, asi vás zde nic extra nezaujme. Město je takové mdlé. V centru města můžete najít Cathédrale Sainte Marie de la Seds, románský kostel, jehož konstrukce započala v 11. století a skončila v 18. století. Nedaleko je také Toulon Opera, druhá největší francouzská budova Opery, inaugurována 1. Října 1862.
Během víkendu jsou v přístavu a na blízkém náměstí trhy, kde lze levně sehnat potraviny, ovoce, zeleninu, také oblečení a další.

Za návštěvu stojí muzeum námořnictva, které v některé dny bývá zdarma, jinak je zpoplatněno, nebo uzavřeno. K vidění jsou zde modely lodí, zbraně a oblečení námořnictva, pěkně seřazené od nejstarších až do současnosti.
Nad Toulon je hora Mont Faron, která rozhodně stojí za návštěvu (více, než samotné město). Z města, do určitého bodu vás může vyvést lanovka, nebo sem můžete dojet jednosměrnou silnicí autem.

Na vrcholu lanovky je krásný pohled na město a přístav, kde můžete z dálky obdivovat námořní lodě. Kousek nad vrchní stanicí lanovky, je muzeum druhé světové války, kde se můžete za mírný poplatek podívat na město i jeho okolí v 360° z vyhlídkové terasy, projít si celé muzeum a poté shlédnout poučný film o vylodění spojeneckých vojsk u Toulon. Dozvíte se, že celé město bylo vybombardováno a kvůli tomu zde nejsou žádné památky. Muzeum je poučné a koho alespoň trochu zajímá 2. sv. v., ten určitě pár euro obětuje. Prohlídka zabere cca 1,5h.

Dále je na vrcholu zoologická zahrada a několik vojenských bunkrů. Ty můžete obdivovat pouze zvenčí, protože většina jich je stále funkční a uzavřena pro veřejnost.

Pohled na město a přístav z vyhlídky ve válečném muzeu nad městem
Pohled na město a přístav z vyhlídky ve válečném muzeu nad městem

Avignon

Město v pevnosti, jak by se dalo také nazvat, které je známé svým mostem do poloviny řeky.

Pokud jedete autem, vyplatí se nechat auto na západní části města až za řekou, kde můžete parkovat zdarma. Do města je to poté kousek pěšky, nebo se můžete svést kyvadlovým autobusem, který jede z hlavní silnice, nebo z centra parkoviště. Dle dostupných informací, je zdarma.

Do města, pokud půjdete pěšky, se dostanete jednou z několika bran v hradbách. Hradby jsou kolem celého historického centra města. Je poměrně rozlehlé, ale rozhodně je zde co navštívit. Pro mapu si můžete dojít do informačního centra v jižní části města. Vedle informačního centra, je krásný odpočinkový park s květinami.

Centrum města je protkáno řadou tajemných uliček, kterými se někdy dostanete na místo, které potřebujete, jindy s nimi zabloudíte. Je dobré mít u sebe mapu. Ve městě je spousta kostelů, muzeí a jiných atrakcí, z nichž vybereme jen několik.

V severní části města se dostanete k paláci, Palais des Papes (gotický Papežský palác) 1335-1370, do kterého je vybíráno vstupné. Uvnitř lze vidět výstavy zaměřené na historii města Avignon. K paláci náleží katedrála Notre-Dame-des-Doms, do které je vstup zdarma a je největší, z celého Avignonu. Na střeše katedrály si povšimněte zlaté sochy Panny Marie, vážící 4,5 tuny.

Palác v centru města
Palác v centru města

Park sousedící s katedrálou, který nese název Rocher des Doms, v sobě ukrývá nejedno překvapení. Krásné květinové parky, vodopády, jezírko a další. Je z něj krásně vidět okolí města a samozřejmě i slavný most – tedy jeho část.

Avignonský most z druhé strany řeky
Avignonský most přes polovinu řeky

Avignonský most je asi to nejznámější z celého města. Most přes část jedné řeky (celkem dvě) měl původně 22 oblouků a délku 900 m. Po povodních v 17. století z něj zůstaly pouze 4 oblouky. Na tento most je vybíráno vstupné 6€ (k 1.9.2018). Nejlepší místo k fotografování je z druhé strany řeky. Tam se dostanete přívozem, který naleznete severně od mostu a je zdarma.

Nîmes

Na první pohled nenápadné městečko mezi Avignonem a Montpellier, které v sobě skrývá několik překvapení. Pokud jedete autem, nejlepší je zastavit mimo centrum. Nejlépe za nádražím, kdekoli v sídlišti je parkování zdarma, například zde.

To nejzajímavější z města je koloseum Arènes de Nîmes, které je v centru města a je velmi podobné tomu, co je v Římě. Je menší, ale zase je stále v provozu. Lze se do něj podívat za poplatek.

Dalším místem, které stojí za navštívení je historická budova Maison Carée z 1. století.

Město jako takové, skrývá nespočet uliček, které stojí za to si projít. Rozhodně si každý najde své místo, které se mu zde zalíbí.

Maison Carée v centru Nîmes.
Maison Carée v centru Nîmes.

Montpellier

Toto město je rozsáhlé a prakticky se nenajde místo k zaparkování, které je blíže centra města a zdarma. Dají se nalézt místa vzdálená, ale do centra musíte dojet pomocí MHD.

Jakmile se dostanete do centra města, rozhodně doporučujeme nejprve vyhledat turistické centrum, kde dostanete mapu podle které se budete lépe ve městě orientovat.

Ve městě je spousta míst, které stojí za návštěvu. Například park Charles de Gaule v centru města, který volně přechází v náměstí Place de la Comedie, zakončené budovou Opery.

Dále se můžete na západní části města projít skrze Arc de Triomphe Ludvíka XIV, jeden z mnoha vítězných oblouků rozesetých po Evropě. Pokud jím projdete, dostanete se na náměstí La promenade du Peyrou. Na tomto náměstí mohou probíhat různé akce jako trhy, prodejní výstavy nebo ochutnávky.

Pokud se vám podaří dostat se na druhý konec náměstí, uvidíte vysokou stavbu, která kdysi sloužila jako vodárna. Z této vodárny je dále do města veden Akvadukt – Aquadeuc Saint-Clement, který napájel fontány ve městě.

Katedrály a kostely ve městě rozhodně nesmíte minout. Největší katedrála v Montpellier je Cathedrale Saint-Piere ze 14. století. Tato stavba sousedí s budovou lékařské fakulty, která se řadí mezi ty nejstarší v Evropě.

Aquadukt vedoucí do města.
Aquadukt vedoucí do města.

Arles

Zapomenuté, avšak nezapomenutelné městečko, které pokud navštívíte a máte rádi starý Řím, budete zbožňovat. Toto město se chlubí svými archelogickými nálezy právě z dob starověkého Říma. Je velmi malé, lze projít za několik hodin.

Mezi hlavní památky zde patří ruiny Théátre antiques d’Arles a koloseum Arénes d’Arles. Můžete si zakoupit vstup do obou památek najednou. Návštěva těchto památek je rozhodně doporučována právě pro jejich dochovanost.

Dále můžete navštívit Constantinovy Termální lázně, kostelíky a muzea. Zajímavé je zde i muzeum Vincenta van Gogha, které má před vstupem má netradiční vodotrysk vyrobený ze zahradních hadic.

Na kraji historického města teče řeka Rhona, kolem které vede cyklostezka a lze zde relaxovat.

Koloseum v Arles
Koloseum v Arles

Carcassonne

Pohled na Hrad Carcassonne z mostu pod hradem
Pohled na Hrad Carcassonne z mostu pod hradem

Pohled na Hrad Carcassonne z mostu pod hradem

Kdo by neznal legendární deskovou hru Carcassonne. Věděli jste, že to je podle skutečného místa? To skutečné místo je právě město Carcassonne a jeho pevnost Cité de Carcassonne. Tato pevnost je přes 10 let mezi památkami UNESCO. Celá pevnost vypadá jako z kreslené pohádky, nebo tajuplného filmu. Toto místo má jedinečnou atmosféru.
V centru nového moderního města můžete zaparkovat zdarma a uličkami města se dostanete k mostu, který vás pak zavede přímo k hradu, který si můžete projít.

Hrad samotný, je vlastně jen střed v pevnosti. Jedná se vlastně o velkou pevnost v pevnosti, která sloužila pro obranu hradu. Do pevnosti se lze dostat pouze dvěma vstupy. Hlavním vstupem na východě, nebo druhým vstupem na západě. V pevnosti jsou různé obchůdky s dobovým zbožím, suvenýry, také muzea a restaurace. Nachází se zde také samotný hrad Carcassonne a jeho vnitřní část, do kterého je vstup za poplatek pro osoby od 26ti let. U vstupu dostanete mapu a stručné informace o hradu. Můžete si zaplatit průvodce, nebo sluchátko, které vás hradem provedou.

Po projití hradu se lze zevnitř dostat do dvou hradeb, které jdou kolem pevnosti. Hradba A a hradba B jsou jednosměrné. Vstupenku použijete ke vstupu do hradu, dále pak na hradby. Až si projdete jednu hradbu, musíte přijít znovu vstupem do hradu, aby jste se dostali na druhou. Na konci jedné z hradeb naleznete baziliku Saint-Nazaire, která také stojí za návštěvu.

Vstup do pevnosti s rádoby uměleckou výzdobou.
Vstup do pevnosti s rádoby uměleckou výzdobou.
Pohádkové hradby obklopují celou pevnost.
Pohádkové hradby obklopují celou pevnost.
Bazilika Saint-Nazaire uvnitř pevnosti.
Bazilika Saint-Nazaire uvnitř pevnosti.

Les Deux Alpes

Les Deux Alpes, nebo také Les 2 Alpes je jedno z vyhlášených alpských středisek, které je vhodné jak pro letní, tak zimní aktivity. Středisko leží v nadmořské výšce 1800 m n.m., což ale neznamená, že by tu v létě bylo chladno. Bez problémů se lze v letních měsících chodit i koupat k místnímu jezírku, nebo do bazénu. Les 2 Alpes leží tzv. mezi dvěma alpami, což znamená, že na každé straně střediska se tyčí hory a zároveň se vám zde naskýtá kouzelný výhled na zasněžené vrcholy Alp v okolí. Nachází se zde velké lyžařské středisko, které funguje v létě i v zimě.

Výhled na centrum Les 2 Alpes z hotelu Mercure na začátku městečka. Po stranách se zvedají dvě mohutné hory, na kterých se rozkládá lyžařský areál. Na konci střediska je prudký sráz dolů, kde naleznete vesnici Venosc a za ní se zvedají majestátní více jak třítisícové hory.
Výhled na centrum Les 2 Alpes z hotelu Mercure na začátku městečka. Po stranách se zvedají dvě mohutné hory, na kterých se rozkládá lyžařský areál. Na konci střediska je prudký sráz dolů, kde naleznete vesnici Venosc a za ní se zvedají majestátní více jak třítisícové hory.

V létě si zde můžete půjčit horské kolo a zakoupit skipas, díky kterému se necháte i s kolem pohodlně vyvést na ty nejvyšší hory a pak si už jen užíváte sjezdu po vyhrazených a speciálně upravených trasách různé obtížnosti. Nebo se můžete nechat vyvést lanovkou se speciálními boby na kopec a sjíždět ho po bobové dráze, či na motokárách. Z dalších letních aktivit se zde nabízí golf a minigolf, tenis, beach-volejbal, treking v horách, klasická cyklistika pro zdatné cyklisty, jelikož se touto oblastí jezdí slavný závod Tour de France.

Výlety do okolního horského terénu jsou fyzicky dosti náročné. Asi největším lákadlem je ledovec, který se nachází nad střediskem ve výšce 3200 – 3600 m n.m. Jedná se o jeden z největších lyžařských letních areálů v Evropě. V průběhu letních měsíců se zde pořádají dětské lyžařské tábory, vášniví lyžaři zde tráví letní dovolenou na lyžích a závodní lyžaři z celého světa sem jezdí trénovat. Za krásného počasí se jedná o jedinečný zážitek, kdy se vám naskytne nádherný výhled na nejvyšší vrcholky Alp. Za dobré viditelnosti lze pozorovat v dálce (asi 100 km vzdušnou čarou) majestátní Mont Blanc. Ten opravdu nepřehlédnete, jelikož tak mohutná hora s tak rozsáhlou sněhovou pokrývkou v okolí není. Vydat se můžete v Les 2 Alpes i na protější horu Pied Moutet do výšky 2338 m n.m. Jedná se o docela pohodový výstup až na poslední část cesty, kdy musíte vyšplhat na kamenitý útes. Lezecké vybavení ale není třeba.

Ledová jeskyně vytesaná přímo v ledovci. Vchod naleznete nedaleko horní stanice kabinové lanovky.
Ledová jeskyně vytesaná přímo v ledovci. Vchod naleznete nedaleko horní stanice kabinové lanovky.
Pohled z horní části areálu.
Pohled z horní části areálu.
Lyžování na ledovci je za hezkého počasí panoramatickým zážitkem.
Lyžování na ledovci je za hezkého počasí panoramatickým zážitkem.

Do letního lyžařského areálu se dostanete kabinkou, která jezdí již od 7 ráno a na ledovci si můžete vybrat z několika sjezdovek a vleků (pouze kotva), dokonce je zde i dobře upravený snowpark. Na ledovec se ovšem můžete vypravit i bez lyží a to buď pěšky přímo z Les 2 Alpes, kdy vám celá trasa v délce 10 km zabere asi 5 hodin stoupání, nebo můžete jet opět kabinou. Kabina vás vyveze do výšky 3200 m n.m., kde začíná lyžařské středisko, zároveň je zde restaurace s vyhlídkovou terasou a ledová jeskyně vytesaná přímo v ledovci, na kterém se lyžuje. Uvnitř jeskyně můžete po zaplacení vstupného vidět různě nasvícené sochy z ledu.

Letní lyžování na ledovci v Les 2 Alpes.
Letní lyžování na ledovci v Les 2 Alpes.

U restaurace můžete (bez lístku na lanovku) nasednout na metro vyhloubené ve skále, které vede až na vrchol sjezdovek a kde můžete po sněhu dojít na vyhlídku s popiskami hor a na můstek, tyčící se nad údolím. Toto můžete absolvovat i v případě, že jste na ledovec došli po svých a zároveň můžete využít i lanovky pro cestu dolů, která je tímto směrem opět bez kontroly lístků – zdarma.

Kvůli vyšší odpolední teplotě a tajícímu ledovci, lyžování končí kolem poledne a vy tak můžete odpoledne strávit třeba v plavkách u jezera.

Letní sezóna zde končí s koncem srpna. Od září lanovky nejezdí, nic zde nefunguje, jen pár hospůdek. Hotely jsou zavřené, jelikož se středisko připravuje na zimní sezónu, která začíná v listopadu. V zimě tedy můžete naplno využít lyžařského střediska, které je velice rozsáhlé a snadno dostupné. V podstatě stačí nasadit lyže hned před hotelem a dojet k nejbližší sedačce.

Místa v okolí Les 2 Alpes

Venosc

Venosc je malá vesnička hned pod střediskem Les 2 Alpes. Dostanete se sem buď lanovkou, pěšky, nebo autem. Jedná se útulnou tradiční kamennou vesničku s několika obchůdky a restauracemi. Pokud sestoupíte o něco níž, může navštívit například lanové centrum, zkusit si sjet na raftech s instruktorem řeku, nebo se vydat k nedalekému, ale mohutnému vodopádu.

Historické baráčky ve vesničce Vénosc pod Les Deux Alpes
Historické baráčky ve vesničce Vénosc pod Les Deux Alpes

Lac Lauvitel

Průzračně čisté jezero ležící ve výšce asi 1500 m n.m. Lidé se zde zastavují při výstupu k nejvyšším horám v okolí, nebo sem podnikají krátké výlety. V létě se zde lze i koupat, voda je ovšem svěží. Cesta sem je docela frekventovaná a dobře značená. Chodí sem i rodiny s malými dětmi, nicméně je to samozřejmě stále do kopce.

Horské jezero Lac Lauvitel
Horské jezero Lac Lauvitel
Vodopád ve vesnici Venosc.
Vodopád ve vesnici Venosc.
Pohled na Lac Lauvitel z Pied Moutet, který je součástí areálu Les 2 Alpes.
Pohled na Lac Lauvitel z Pied Moutet, který je součástí areálu Les 2 Alpes.

Alpe d’Huez

Vysokohorské středisko, kde naleznete velký ski areál, spoustu hotelů, restaurací, nebo třeba bobovou dráhu. V létě se můžete vydat na náročný trek na nejvyšší horu Pic du Lac Blanc do výšky 3323 m.n.m a po cestě ještě navštívit krásná jezera, nebo můžete nahoru vyjet lanovkou. Výstup je poměrně náročný s převýšením 1500 m na 10 km. Začátkem léta můžete nahoře stále očekávat led a sníh, je tedy vhodné vzít si alespoň mačky. Závěrečné stoupání k vrcholové plošině je prudké a pohyb po zasněžené příkré cestě může být nebezpečný. Pokud se rozhodnete jet lanovkou, počítejte s chladným počasím i v létě (cca 6°C). Letní šaty a žabky nejsou ideálním oblečením, jak si bohužel plno turistů myslí.

Pohled na (v červenci stále zasněžený)  Pic du Lac Blanc od koupaliště v Les 2 Alpes.
Pohled na (v červenci stále zasněžený) Pic du Lac Blanc od koupaliště v Les 2 Alpes.
Pohled z mrazivého vrcholku Pic du Lac Blanc.
Pohled z mrazivého vrcholku Pic du Lac Blanc.

Col du Galibier + Pic Blanc du Galibier

Col du Galibier je horský průsmyk ve výšce 2550 m n.m, kterým procházela etapa závodu Tour de France. Za dobrého počasí je zde vidět Mont Blanc z vyhlídkové plošiny. K tomuto místu vyjedete autem. Pokud se chcete vydat dále na vrchol Pic Blanc du Galibier, musíte asi 1 km pěšky. Výstup je prudký, ale ne dlouhý. Výhled nádherný.

Výhled z nejvyššího bodu na okolní stále zasněžené hory.
Výhled z nejvyššího bodu (Pic Blanc du Galibier) na okolní stále zasněžené hory.

Cascade de la Pisse

Pokud plánujete spíš odpočinkový výlet v nižší nadmořské výšce a relativně po vrstevnici, ideální je trasa z Mizoenu k vodopádu Cascade de la Pisse, kde se lze za hezkého počasí i koupat. Trasa vede nad velkou nádrží Lac du Chambon. K vodopádů můžete dojet i autem, ovšem jen k jeho spodní části a nahoru pak vede ferata.

Pohled na vodní nádrž Lac du Chambon z treku.
Pohled na vodní nádrž Lac du Chambon z treku.
Vodopád Cascade de la Pisse
Vodopád Cascade de la Pisse

Lac Noir

Krásná okružní trasa kolem jezer Lac Noir a Lac Lerie. Auto můžete zaparkovat v Col Saint-Georges a dále se vydat pěšky. Jedná se o jeden z nejkrásnějších úseků proslulého treku GR54. Okruh v nadmořské výšce asi 2300 m n.m vedoucí kolem jezer s nádhernými výhledy na protější zasněžené svahy třítisícovek.

Jezero Lac Noir se zasněženými vrcholky.
Jezero Lac Noir se zasněženými vrcholky.

Tete de la Maye

Pokud se vydáte z Venoscu dál údolím směrem na východ do hor a dojedete až na konec silnice, můžete vylézt na horu Tete de la Maye do výšky 2516 m n.m. Výstup není dlouhý ale vzhledem velkému převýšení na malé trase je náročný. Není třeba horolezecké vybavení i přesto, že to tak místy vypadá. V některých částech máte k dispozici lana a skoby. Na vrcholu budete obklopeni mohutnými třítisícovkami všude kolem a zároveň se vám otevře krásný výhled do pokračujícího údolí.

Cestou k Tete de la Maye možná potkáte zvědavé oslíky.
Cestou k Tete de la Maye možná potkáte zvědavé oslíky.
Výstup naTete de la Maye není procházkou.
Výstup na Tete de la Maye není procházkou.
Výhled z Tete de la Maye.
Výhled z Tete de la Maye.

Chamonix

Asi nejnavštěvovanější středisko v Alpách. Chamonix leží přímo pod nejvyšší horou Evropy – (Mont Blanc 4810 m n.m.) ve výšce zhruba 1000 m n.m. Středisko je autem velice snadno a rychle dostupné. Lidé se sem sjíždějí z celého světa, ať už se jedná o zkušené horolezce, milovníky vysokohorské turistiky, nebo i lidi, co nemají se sportem nic společného.

Pohled na Mont Blanc z výstupu k jezeru Lac Blanc.
Pohled na Mont Blanc a středisko Chamonix z výstupu k jezeru Lac Blanc.

Obrovský zasněžený Mont Blanc spatříte už z Chamonix, ale rozhodně se vyplatí vydat se do vyšších nadmořských výšek, abyste si ho mohli prohlédnout v celé jeho kráse. Možností je zde hned několik.

Výhled na Mont Everest od jezera Lac Blanc
Pohled od jezera Lac Blanc na Mont Blanc

Velice oblíbený je zde trek k jezeru Lac Blanc do nadmořské výšky 2300m. Cesta je velice dobře ušlapaná a nejspíš zde narazíte i na davy turistů, takže ztratit se není kam. Pokud si chcete výšlap ulehčit, můžete vyjet lanovkou velkou část stoupání a pak teprve pokračovat po svých. Tuto variantu volí nejvíce lidí. Pokud ale chcete výstup absolvovat sami bez pomoci lanovky a užít si trochu samoty a klidu v horách, určitě jděte pěšky rovnou z parkoviště. I po cestě se vám naskytnou úžasné výhledy na Mont Blanc. Cílem výstupu jsou průzračně čistá jezera, kde se mohou otužilejší jedinci i koupat, a dále pak krásné výhledy na protější Mont Blanc.

Dále můžete podniknout výlet k samotnému Mont Blancu. Pomocí lanovky se dostanete na vrchol hory Aiguille du Midi až do výšky 3842 m n.m a zde můžete vrchol hory pozorovat opravdu zblízka. Nepříjemná je jen cena zpáteční jízdenky, která vyjde v přepočtu asi na 1500 Kč.

Pokud byste sem chtěli dojít pěšky, musíte se vydat přes vrchol Mont Blancu, jiná cesta sem nevede jelikož je hora velice strmá. Právě z vrchní stanice lanovky se horolezci, kteří nechtějí jít pěšky z Chamonix, vydávají na samotný vrchol Mont Blancu. Cesta na vrchol je dlouhá asi 7 km, ale bez patřičného vybavení, dobré kondice a zkušeností, není možná.

Dalším zajímavým výletem je výstup k ledovci Glacier ‘d Argentiere. Kde máte opět 2 varianty výstupu. Buď se vydáte přímo z parkoviště pěšky po černé sjezdovce vzhůru, nebo využijete lanovku a k ledovci dojdete téměř po rovině.

Nakonec i samotné centrum Chamonix stojí za návštěvu. Městečko je plné života. Je zde spousta restaurací, kaváren, obchodů a turisté zde mohou příjemně trávit večery. Bohužel to ale není nejlevnější záležitost. Jelikož je v létě ve městě poměrně horko, připomíná tak spíš přímořské letovisko než horské středisko.

Horské středisko Chaminix a v dáli mohutný Mont Blanc.
Horské středisko Chaminix a v dáli mohutný Mont Blanc.
Bazilika Johanky z Arku v Orleans
Monumentální bazilika Johanky z Arku

Orléans

Johanka z Arku, neboli Panna Orleánská. Právě toto místo je pevně spjato s touto významnou postavou historie. Město, které rozhodně stojí za návštěvu, pokud po Francii putujete autem. Návštěva města vám zabere nejspíš jen 1-3 hodiny.

Už z dálky vás upoutá obrovská bazilika, která je zasvěcená právě Johance. Uvnitř naleznete i její sochu a několik vitráží, které zachycují důležité momenty z jejího života.

Dále je ve městě k vidění socha Johanky z Arku, nebo její dům, který slouží jako muzeum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *