Britské Panenské Ostrovy

Britské Panenské ostrovy jsou takovým malým zapomenutým tropickým rájem Karibiku. Souostroví více než 50 menších ostrovů hornaté povahy přináší tu pravou relaxaci v klidu a v přírodě. Nenaleznete zde velké hotely, přeplněné pláže, ani davy turistů. Naopak vás zde čeká plno svěží tropické zeleně, prázdné písečné pláže, křišťálové moře, panoramatické výhledy z příkrých kopců a mnoho dalšího. 

BVI (British Virgin Islands) jsou zámořským územím Velké Británie nacházející se v Karibském moři nedaleko Portorika. Ostrovy jsou nádherné a velice přírodní s minimem turistů. Nejedná se ale bohužel o žádnou levnou destinaci. I to nejlevnější ubytování vás přijde na značnou sumu, cena jídla v supermarketu je také astronomická a pronájmem auta na měsíc začíná na 1000 $. Tyto ostrovy jsou rájem bohatých majitelů jachet a katamaránů, kteří neřeší zda večeře stojí 200 Kč, nebo 2000 Kč. I tak ale existují způsoby, jak si BVI užít a nezruinovat účet.

Doprava

Doprava na BVI je poměrně časově i finančně náročná, protože vás čeká nejspíš několik přestupů jak v Evropě, tak i v Americe. Letiště na BVI je malé a létají sem tedy jen menší letadla zejména z okolních ostrovů. Na ostrovech neexistuje žádná hromadná doprava, tudíž vás čeká buď pronájem auta, nebo taxi. Skútrů zde mnoho nejezdí. Řízení může být zprvu obtížné. Jezdí se zde vlevo, ale většina aut má řízení vlevo, což může být matoucí. Silnice jsou navíc plné děr, hrbolů a zrádných zatáček. Cesty jsou zde až neuvěřitelně strmé, protože ostrov je velice hornatý. Auta zde jezdí hlavně terénní s náhonem na všechny 4. Benzín je na ostrovech sice levnější než v Evropě, ale vysoká spotřeba aut tento rozdíl dorovnává, dokonce převyšuje. To, že na vás zde někdo troubí, nebo mává ještě neznamená nic zlého, většinou jde jen o pozdrav, nebo upozornění. Řidiči zde jsou obecně trpěliví a ohleduplní. Doprava obecně není příliš hustá.

Letiště na Portoriku je jednou z přístupových cest na Britské Panenské ostrovy. Jednou ze společností zajišťující dopravu je Inter Caribbean.
Auto je na BVI nezbytné, žádné autobusy zde nejezdí.
Ne všechny cesty jsou asfaltové, auto je ideální terénní.

Ceny

Na BVI se platí americkými dolary. Platit můžete většinou kartou, bez poplatku. Dobrým řešením je si založit účet v dolarech, přes Wise si převést peníze ve výhodném kurzu a dál už jen platit z dolarového účtu.

BVI rozhodně nepatří mezi levnou destinaci pro baťůžkáře. I pokud zvolíte to nejlevnější, stále to bude dost drahé. Existuje ale možnost, jak návštěvu zvládnout s rozumným finančním obnosem a to je dobrovolničení, nebo housesitting. Ideálně i s půjčením auta od majitele, pak je to cenově stravitelné a vaše jediné výdaje půjdou na benzín, jídlo a letenku. Ceny jídla v supermarketu jsou zhruba 2× až 4× (v některých případech i 10x) vyšší než v ČR, ale dají se vychytat slevy. Nakupujte ve velikých supermarketech ideálně ve slevách. Tak se může objevit třeba potravina zlevněná z 12$ na 1$ a to už se vyplatí. Nenechte se ale zmást. Nepoužívají se zde kilogramy, ale libry. Jedna libra je necelé půl kilo. Takže už tak vysoké ceny za maso, zeleninu a ovoce musíte ještě vynásobit dvěma abyste měli porovnání. Kupovat je třeba i vodu na pití, protože ta z kohoutku je dešťová a vhodná spíš na vaření, umývání, ale třeba i na čaj. Voda se zde prodává v galonech (necelé 4 litry). V supermarketu koupíte jeden galon za 2,6$. Levnější je zastavit u nějakého automatu na vodu, kde se prodává jeden galon za 1$. Vodu si natočíte do vlastní nádoby.

To, co je zde cenově výhodné je benzín, karibský rum a burákové máslo. Orientační ceny 2022: červená paprika 5$/lb, brambory 1,3$/lb, mléko 1,3$/litr, toastový chléb 3,2$, burger bulky 2,5$ (jiné pečivo zde není, jen toto trvanlivé), ovesné vločky 3,5$/kg, láhev vína 10$, galon benzínu 4,13$, balení těstovin 2$.

Praktické info

Nezapomeňte adaptér! Zásuvky jsou zde americké s napětím 110V. Hlavní sezóna zde začíná v prosinci, kdy končí období dešťů. Přes léto zde panují vedra, dusno a deště. Také komárů je zde v létě mnohem více. Ostrov je bezpečný, kriminalita na minimální úrovni. Lidé většinou usměvaví a nápomocní. Nikdo vám zde nebude nic nutit a tahat z vás peníze. Místní vás vesele pozdraví, zamávají a klidně se dají do řeči. Mluví se zde anglicky, takže není problém se dorozumět. Jenom přízvuk může dělat občas trochu problém.

Jednotkový systém je zde úplně odlišný. Tachometr v autě bude ukazovat rychlost v mílích za hodinu. Takže když pojedete 50, jedete vlastně 80 km/h. Teploměr neukazuje teplotu ve stupních Celsia, ale ve stupních Fahrenheit. Takže trouba zapnutá na 400, má vlastně jen 200°C. Benzín se zde tankuje na galony, jídlo kupuje na libry.

Tak, jako v některých zemích potkáváte na každém rohu toulavé psy, kočky, nebo třeba krávy, zde jsou to slepice a kohouti. Nikomu nepatří a jsou všude. Zejména u kontejnerů, ale třeba i na letišti, nebo na pláži. Často tak můžete u silnice vidět kvočnu s malými kuřátky.

Kohouti, slepice a kuřata jsou všude po celých ostrovech, Tortola.

Lidé

Obyvatelstvo ostrova je smíšené, žijí zde zejména přistěhovalci z ostatních karibských ostrovů, částečně ale i Američané a Britové. Na ostrovech se tak mísí různé kultury a kuchyně. Značný je i americký vliv. Jazyk je zde jednotný – angličtina.
Menší nejistotu může vzbuzovat fakt, že 90 % obyvatel jsou černoši. Lidé jsou zde ale úžasní, velice přátelští a milí. Každý vesele mává a zdraví, nebo se dá rovnou do řeči. I taxikář rád ukáže cestu a poradí a nepřesvědčuje, že jedinou možností je jet taxi. V noci není problém jít do města, nebo posedět s vínem na pláži. Lidé se zde nebojí, že budou okradeni. Řidiči troubí na pozdrav a ne z rozčílení. Na Vánoce každý, koho potkáte na pláži, už z dáli vesele volá „Merry Christmas!“ Na Nový rok zase zastavovují auta a řidiči volají „Happy New Year!“ navíc se na ostrově rozjíždí velké párty na plážích a všichni slaví Nový rok. Na plážích se slaví i narozeniny, nebo se pořádají víkendové grilovačky s rodinami, které jsou zde relativně velké. V tento okamžik si na pláži zrovna v klidu neodpočinete. Pokud je nějaký svátek a vychází na víkend, tak se den volna automaticky přesouvá na pracovní den a slavit je tak možné o to déle. Dle slov místních: „K čemu by nám byl svátek o víkendu?“
Obecně zde nejsou tolika na turisty zvyklí, chybí zde i klasické turistické zázemí jako uličky se suvenýry a restauracemi, prodavači různých zájezdů, nebo půjčovny na každém rohu. Počítá se s tím, že tu lidé žijí a vědí co a jak si kde zařídit. A možná právě proto jsou zde tak milí lidé, které ještě nezkazil masový turismus. Jednou za pár dní zde zastaví obrovská zaoceanská loď a počet turistů tak lehce vzroste, když je místní bus vyveze na odpolední výlet po ostrově. Do západu slunce jsou ale zase pryč.

Fullmoon party v zátoce Trellis bay, Beef island.

Co navštívit 

Hlavním lákadlem BVI jsou zejména prázdné čisté pláže obklopené svěží džunglí. Největším ostrovem je Tortola, kde se také na přilehlém Beef islandu nachází letiště, kam přiletíte. Také je zde přístav v hlavním městě Road town, kam můžete přijet trajektem z vedlejších USVI (Amerických Panenských ostrovů). Častým cílem rekreantů je i vedlejší Virgin Gorda, kam můžete zamířit ať už za džunglí národního parku, nebo krásnými plážemi.

Virgin Gorda, BVI.

Tortola

Tortola je největším ostrovem Britských Panenských ostrovů. Nejvíce možností ubytování a stravování naleznete právě zde.

Road town

Hlavním městem BVI je Road town nacházející se na ostrově Tortola. Město je vhodné na nákup potravin, protože je zde několik větších supermarketů, na natankování benzínu a možná na kratší procházku – to je zhruba vše. Nejedná se o turistické město. Moc toho zde k vidění není. Jen pár kostelů a občas nějaká restaurace, vlastivědné muzeum Old Government House Museum a staré vězení s 11 celami, které slouží dnes již jako muzeum. Ulice jsou rušné, barevné, ale špinavé. Nachází se zde veliký přístav, kde kotví obrovské zaoceánské lodě a odkud můžete podniknout cestu menší lodí na okolní ostrovy, nebo na USVI. Kanceláře jednotlivých společností sídlí přímo v přístavu, ale lístek můžete koupit i přes internet. Dál od centra města můžete navštívit malou botanickou zahradu J.R. O’Neal Botanical Garden s dobrovolným vstupným.

Botanická zahrada je skvělým místem pro odpočinek, Road town.
Barevné ulice Road townu, Tortola.
St. George’s Church v Road town, Tortola.

Národní park Mount Sage

Budete-li si chtít zpestřit koupání a opalování na místních plážích, vyrazte do národního parku Mount Sage s nejvyšší horou ostrova, která sahá do výšky 530m. Zde vás čeká příjemná procházka deštným pralesem, kde můžete pozorovat nejrůznější tropické rostliny (bromélie, heliconie, fíkovníky, nebo třeba ozubenou huru chřestivou) a živočichy (banánové pavouky, mnohonožky, leguány, kolibříky a další ptactvo). Obávat se nemusíte, na ostrovech nežijí žádní významně jedovatí živočichové. Projít si můžete okruh měřící cca 3 km, vše je značené a cestičky udržované. Časově tento výlet trvá zhruba 2 hodiny. V jižní části trasy se nachází vyhlídka v podobě menší dřevěné rozhledny, která vám otevře pohled na moře a okolní ostrovy. Zajímavé je, že vegetace je na severní a jižní straně parku odlišná. Prší hlavně ze severu a tak severní trasa vede klasickým karibským deštným pralesem, jižní část je sušší a tak zde můžete vidět třeba kaktusy v suchém lese. Vstup do parku je zdarma.

Pěšiny v parku Mount Sage jsou dobře vyšlapané a značené, Tortola.
Barevné helikonie zdobí zejména severní vlhčí trasy, Tortola.
Velké mnohonožky jsou zde k vidění velice často v Mount Sage, Tortola.
Uprostřed džungle se nachází menší vyhlídková věž, která nabízí pohled na Tortolu z nejvyššího bodu ostrova, Mount Sage.
Pavouků je v Mount Sage také mnoho, Tortola.
Hura chřestivá má kmen i větve pokryté ostrými trny. Latex této rostliny je jedovatý a plody po dozrání doslova explodující a vystřelují semena desítky metrů daleko. Někdy je hura také nazývána jako dinamitový strom.

Mount Healthy national park

Zde naleznete malý zelený park s dominantní ruinou mlýnu na cukrovou třtinu. Naskytne se vám i výhled do okolí a možnost vydat se dál po prašné cestě kolem poloostrova.

Bat cave a Anderson point

Cestou do zátoky Brewers můžete odbočit směrem na malý poloostrov, který zátoku lemuje ze severu. Po pěšině odbočující z prašné cesty se dostanete až k jeskyni Bat cave a dále na vyhlídkovou terasu uprostřed džungle na Anderson Point. Hezký výhled se vám naskytne i z velkých balvanů cestou.

Pohled na zátoku Brewers bay z přilehlého poloostrova, Tortola.

Pláže

Pláže jsou asi hlavním lákadlem ostrova. Jsou čisté, často liduprázdné s bílým a žlutým pískem a obklopené svěží zelení. Ideální místo pro relaxaci, plavání, někde surfování, či kitesurfing. Šnorchlovat zde můžete také, ale korálové útesy zde nejsou časté. I tak tu můžete občas spatřit nějakou tu rybu, nebo korál. Nejhezčí a nejpočetnější pláže jsou na severním pobřeží ostrova, kde hezkou písečnou pláž naleznete téměř v každé zátoce.

Prázdné a čisté pláže jsou zde hotovým rájem, Tortola.

Lambert Beach

Lambert Beach je největší pláží na ostrově Tortola. Nachází se přímo před velkým hotelovým komplexem, ale vstup na pláž je možný i pro veřejnost. Parkovat můžete před vjezdem do hotelu na vyhrazených parkovacích místech. Projdete skrz komplex a jste na pláži. Pláž je dlouhá a moře často s vlnami. Ohraničená je útesy a balvany, které můžete se šnorchlem prozkoumat, pokud je voda klidná.

Lambert beach, Tortola.

Little beach

Malá, ale krásná pláž, která se nachází hned vedle Lambert beach. Voda bez vln je krásně bledě modrá a průzračná. Dobré na šnorchlování, když je voda klidná. Dostanete se sem „polní cestou“ (v době psaní článku se začala budovat silnice – 2022).

Little beach, Tortola.

Josiah’s bay

Zátoka, kde je moře divočejší a kde můžete zažít parádní (někdy až příliš velké) vlny. Přímo na pláži se nachází menší půjčovna surfů, kde si snadno surf vypůjčíte na hodinu, nebo celý den.

Josiah’s bay, Tortola.

Rogues bay 

Rogues bay je další bílá pláž s vlnami a tropickou džunglí. Na pláž se autem nedostanete, strmý kopec na pláž je třeba sejít pěšky. Není to ale daleko. Podél zálivu se táhne dlouhý výběžek pevniny do moře, kam se můžete pěšky vydat. Na jeho konci vás čeká krásná vyhlídka z útesu.

Čistá písečná pláž v Rogues bay, Tortola.
Pohled na Rogues bay z příjezdové cesty, Tortola.
Výhled z přilehlého výběžku u Rogues bay na opačnou část pobřeží, Tortola.

Brewers bay

Opět krásná a liduprázdná pláž s klidnou vodou. V rohu pláže se nachází malý plážový bar a možnost pronajmout si lehátko. V okolí pláže naleznete ruiny starých destilérek, kde se z cukrové třtiny dělal tradiční karibský rum. Na severní straně pláže je možnost hezkého šnorchlování mezi kameny a občasnými korály.

Svěží džungle a strmé kopce obklopující tuto zátoku vytváří nádhernou podívanou. Je-li moře klidné, koupání je zde jedno nejhezčích na ostrově, Tortola.
Pohled na zátoku Brewers bay z příjezdové cesty, Tortola.
Ruiny staré destilérky nedaleko pláže, Tortola.
Brewers bay je většinou velmi klidná a liduprázdná, Tortola.

Cane garden bay

Údajně nejživější pláž na ostrově s jedním větším hotelem, plážovými bary a restauracemi. Lidí je zde obecně více, ale určitě ne davy. Většina lehátek stejně zeje prázdnotou. Voda je klidná a čistá. Poblíž pláže naleznete přes 300 let starou rumovou destilérku Callwoodrum destillery, kde se můžete zúčastnit prohlídky s ochutnávkou a také si zakoupit nějaký výrobek.

Cane garden bay, Tortola.
Bílý písek a klidná voda v Cane garden bay, Tortola.
Callwoodrum destillery poblíž pláže Cane garden bay, Tortola.

Long bay beach

Dalším hezkou pláží je Long bay beach s častými vlnami a větrem. Často zde můžete vidět zkušenější surfaře. Cesta sem je asfaltová, ale na konci dlouhé pláže končí i asfalt a při cestě dál na Smugger’s cove se už vyplatí terénní auto.

Long bay beach, Tortola.
Long bay beach, Tortola.
Pohled z příjezdové cesty, Long bay beach.

Smuggler’s cove

Toto místo je sice hůře dostupné po nezpevněné cestě, ale zato moc hezké. I přes horší dostupnost je tato pláž vyhledávaným cílem turistů, kterých tu ovšem nikdy nejsou davy. Písek je hrubší, takže voda je krásně čistá a skvělá ke šnorchlování, pokud nejsou vlny. Na západní straně pláže (vlevo) je menší korálový útes přímo u břehu plný rybek a korálů. Na pláži se nachází také menší relativně drahý plážový bar a několik lehátek.

Bílá pláž s průzračnou vodou a výhledem na nedaleký ostrov Jost van Dyke, Smuggler’s cove.
Smuggler’s cove, Tortola.
Tmavší část moře skrývá korálový útes, Smuggler’s cove, Tortola.

Belmont

Již z dálky, nebo z pláže Smuggler’s cove můžete vidět vysoký kopec, na kterém se tyčí vysílače. Toto místo je pěšky dobře přístupné a výhled do okolí je odsud jedinečný. Hezký výhled vás čeká i od ostatních vysílačů na kopcích Tortoly, které jsou také volně přístupné.

Pohled z kopců na pláž Smuggler’s cove, přírodní jezero a Long bay beach, Tortola.
Výhled na opačnou stranu ostrova na menší ostrov Frenchman’s cay a přístavní městečko, Tortola.
Pohled na nedaleké Americké Panenské ostrovy. Ostrov Saint John je z velké části národním parkem a disponuje tak hustou džunglí, přírodními plážemi a korálovými útesy.

Frenchman’s cay

Tento malý ostrůvek na jihu Tortoly ukrývá velice hezký přístav plný luxusních jachet, restaurace a bary v pestrobarevných koloniálních budovách. Vylézt můžete také na nejvyšší kopec a užít si tak úžasný výhled do okolí.

S Tortolou je ostrov spojen mostem, takže se sem bez problému autem dostanete.

Přístavní městečko na ostrůvku Frenchman’s cay hraje všemi barvami.
Frenchman’s cay s Tortolou v pozadí.
Frenchman’s cay.

Nanny cay

Na malém poloostrově nedaleko hlavního města naleznete menší uměle vytvořenou písečnou pláž i s plážovým barem a restaurací. V přístavu kotví plno jachet a katamaránů. Je zde možnost ubytování.

Menší umělá pláž Nanny cay s několika plážovými bary, Tortola.

Brandywine bay beach

Spolu s předešlým místem je tato zátoka jedinou pláží na jihu ostrova. Pláž je lemovaná hlavní silnicí a mnoho zeleně zde neroste, takže to je spíš rušnější místo. Vhodnější na večerní piknik než na relax přes den. Voda je čistá, ale místo není moc hezké.

Vánoční čas na Brandywine bay, Tortola.

Beef island

Tento malý ostrov je s Tortolou spojen mostem, takže je bez problému dostupný. Nachází se zde hlavní letiště a přístav spojující ostrov s okolními ostrovy. Téměř celý Beef island je národním parkem, jelikož je obklopen z velké části mangrovy a pokryt pralesem. Nachází se zde ale i jedna dlouhá krásná písečná pláž Long bay beach hned vedle runwaye. Na pláži je plážový bar a několik lehátek k pronájmu. O víkendu zde můžete potkat místní pořádající grilování, oslavy narozenin a další sešlosti. Za větrnějšího počasí sem jezdí místní kite a wing foil škola učit své studenty.

Long bay, Beef island.

Budete-li chtít objevovat místní přírodu, vyražte na nejvyšší kopec ostrova. Cesta na vrchol je upravovaná, lehce značená pomocí šipek na kamenech. Trasa měří 2 km a výstup není náročný. Výhled z vrcholu je neskutečný. Uvidíte celý ostrov jako na dlani, okolní ostrovy, část Tortoly a v dáli USVI. Také můžete pozorovat vzlétající a přistávající letadla.

Pohled z nejvyššího vrcholu Beef islandu na letiště, Tortolu a okolní ostrovy, Beef island.

Chcete-li na ostrově zažít pořádnou párty, navštivte Trellis bay Market bar and grill. Zde se pořádají různé večerní akce s živou hudbou a s umělci (tanec s ohněm). Velké akce se zde konají jednou měsíčně za úplňku – Full moon party. To vše pod širým nebem přímo na pobřeží.

Západ slunce na Beef islandu s Tortolou v pozadí.

Virgin Gorda

Virgin Gorda je nádherný ostrov s úchvatnými národními parky. Většina návštěvníků sem míří za krásnými plážemi na jihu ostrova, nebo také do hor a do pralesa. Nejproslulejší jsou zde zátoky Trunk bay, Spring bay, the Baths a Devil’s bay na jihu od Spanish town. Písek je v těchto zátokách hrubší a voda tak křišťálově průzračná. Na pláži a ve vodě jsou rozesety obrovské sopečné balvany, které zde vytváří tu hlavní atrakci. Na pláži poslouží jako fotografická kulisa a dobrodružná prolézačka, ve vodě je to úžasný pestrý terén pro šnorchlování. Balvany jsou v moři porostlé korály a zároveň vytváří úžasné vodní skrýše a tunely, kde se to jen hemží nespočtem barevných ryb. Patříte-li mezi milovníky šnorchlování, vyhraďte si na tyto zátoky celý den. Jelikož jsou poslední dvě zátoky (the Baths a Devil’s bay) národním parkem, vstup je zpoplatněn částkou 3$. Vstupné zahrnuje obě zátoky + možnost využití plážových toalet. Obě zátoky jsou spojeny pobřežní pěšinou, která vede skrz balvany, které vytvářejí velice zábavnou cestu skrz vodu, jeskyně a po lávkách. K zátokám se dostanete z přístavu buď pěšky (2,5 km), nebo pomocí taxi, která jsou v přístavu už připravená před příjezdem trajektu.

Jedna ze soukromých pláží v zátoce Spring bay s průzračnou vodou a minimem lidí, Virgin Gorda.

Další zátoku s čistou vodou ale už bez balvanů naleznete severně od Spanish town – Savannah bay. Další zátoky pak na severu ostrova. Také se můžete vydat na nejvyšší vrchol ostrova po nenáročné stezce džunglí a užít si krásné výhledy na ostrov.

Cesta na pláž Devil’s bay je lemována kaktusy a doprovázena výhledy na moře a Tortolu, Virgin Gorda.
Devil’s bay, Virgin Gorda.
Podmořský život na Virgin Gordě.

Na Virgin Gordu se dostanete buď letadlem, nebo trajektem z okolních ostrovů. Ideální je zvolit trajekt z Tortoly z Road town, protože se jedná o velice krátkou vzdálenost a zpáteční lístek výjde na 30$, pokud zrovna nechytíte předvánoční slevy.

Průzračná voda v zátoce Spring bay, Virgin Gorda.
Pobřežní pěšina spojující Devil’s bay a The Baths je plná prolézaček, Virgin Gorda.
The Baths, Virgin Gorda.

Na ostrově se lze samozřejmě také ubytovat, ale hotely zde patří mezi ty nejdražší v Karibiku. Noc v jednom z hotelových pokojů (malé bungalovy v nádherně upravených zahradách) vyjde na zhruba 3000$ za dvě osoby. Na plažích je jen pár lidí a místo je to tak velice klidné a ideální pro relax.

Jeden z bungalovů nedaleko krásné soukromé pláže, Virgin Gorda.

Jost Van Dyke

Na tento blízký ostrov se opět dostanete snadno lodí z jihu Tortoly. K vidění je zde několik mlýnů na cukrovou třtinu a zejména pláže. Také můžete vyrazit na různé treky s hezkými výhledy do okolí a na východní straně ostrova navštívit přírodní mořskou vířivku.

Pohled na Jost van Dyke z Tortoly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *