Berlín

Částečně moderní a zároveň historické hlavní město Německa natolik prosáklé nedávnou hrůznou dobou. Většina berlínských památek a zajímavostí upozorňuje právě na dění 20. století. Nečekejte zde útulné uličky a romantická zákoutí, spíš se jedná o moderní město působící studeným dojmem plným vzpomínek. K návštěvě toho hlavního vám postačí zhruba 2 – 3 dny.

Doprava

Do Berlína se dostane snadno vlakem z Prahy, nebo dálkovým autobusem, který jezdí přímo do centra. Také se sem můžete dostat letadlem na jedno z letišť (Tegel, Schönefeld) a z nich poté vlakem, nebo autobusem do centra.

Po Berlíně se můžete pohybovat samozřejmě pěšky, nebo pomocí MHD. V rámci MHD můžete využít místních vlaků, autobusů, nebo metra. V automatu, nebo trafice zakoupíte lístek s časovou platností na určitý počet pásem, který po nástupu označíte.

Místa k navštívení

Braniborská brána

Jeno z ikonických míst Berlína je právě Braniborská brána. Naleznete ji v centru města na začátku rozlehlého parku Tiergarten. Jedná se o mohutnou pískovcovou bránu z roku 1791. Brána je volně přístupná.

Braniburská brána, Berlín.
Braniborská brána, Berlín.

Tiergarten

Jedná se o rozlehlý park navazující na Braniborskou bránu. Uvnitř parku naleznete několik památníků, soch, jezírek, fontán a také trochu klidu v centru města. Jedním z těch větších památníků je Soviet war memorial, kde naleznete i několik tanků.

Soviet war memorial, Berlín.
Soviet war memorial, Berlín.

Židovský památník

Tento rozlehlý památník holokaustu je tvořen 2711 kvádry různých velikostí. Otevřen byl v roce 2005 a složí jako upomínka na židovské oběti holokaustu. Pomník je volně přístupný 24 h denně. Jelikož se jedná o pietní místo, nesmí se po kvádrech lézt, malovat, nebo zde kouřit. Pod povrchem se nachází ještě muzeum.

Židovský pomník, Berlín.
Židovský pomník, Berlín.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je bývalý hraniční přechod v tehdy rozděleném Berlíně. Na tomto místě bylo možné přecházet mezi sovětskou a americkou částí Berlína. Přechod byl samozřejmě ostře střežen a přejít z jedné části do druhé nemohl kdokoli. Místo je dnes volně přístupné, bohužel se ale nachází uprostřed rušné ulice.

Checkpoint Charlie, Berlín.
Checkpoint Charlie, Berlín.

Berlínská zeď

I přes to, že je do velké míry zeď, která dělila Berlín, odstraněna, stále můžete v ulicích města najít její pozůstatky. Úlomky, nebo celé kusy zdi dnes slouží jako upomínka na doby, kdy byl Berlín rozdělen. Tam kde zeď chybí úplně, můžete alespoň vidět kamenný pruh na zemi, který značí, kudy zeď vedla.

Zbytky Berlínské zdi.
Zbytky Berlínské zdi.
Pomyslné vymezení Berlínské zdi.
Pomyslné vymezení Berlínské zdi.

Budova Říšského sněmu

Součástí budovy je i moderní skleněná kopule, která je návštěvníkům přístupná. Ta slouží jako vyhlídka a nabízí hezký výhled na město. Před budovou se nachází park vhodný k odpočinku.

Budova Říšského sněmu, Berlín.
Budova Říšského sněmu, Berlín.

Alexanderplatz

Jedná se o centrální berlínské náměstí. Hlavní atrakcí jsou zde velké hodiny – Weltzeituhr, které ukazují čas ve 148 městech světa napříč časovými pásmy. Hodiny pochází z roku 1969. Na jejich vrcholu naleznete rotující sluneční soustavu.

Dále zde naleznete velké nákupní centrum Alexa, poblíž můžete navštívit červenou radnici a také druhý nejstarší kostel v Berlíně – Marienkirche, který pochází z roku 1250. Vedle kostela se nachází slavná fontána Neptunbunnen, která také stojí za vidění. Nepřehlédnutelnou je i televizní věž Fernsehturm.

Hodiny Weltzeituhr na náměstí Alexanderplatz, Berlín.
Hodiny Weltzeituhr na náměstí Alexanderplatz, Berlín.
Marienkirche a fontána Neptunbrunnen, Berlín.
Marienkirche a fontána Neptunbrunnen, Berlín.
Červená radnice, Berlín.
Červená radnice, Berlín

Berliner Fernsehturm

Televizní věž otevřená roku 1969 je nepřehlédnutelnou a hojně navštěvovanou stavbou Berlína. Nachází se na náměstí Alexanderplatz. Se svými 368mi metry je nepřehlédnutelnou dominantou města. V kopuli se nachází restaurace s výhledy na město jako z letadla a vyhlídková plošina. Kopule se neustále otáčí. Jednu otočku provede za 20 minut a vy si tak můžete vychutnat výhled kolem dokola.

Fernsehturm, Berlin.
Fernsehturm, Berlin.

Potsdamer Platz

Potsdamer Platz – Postupimské náměstí je další známé náměstí Berlína. Právě tudy procházela Berlínská zeď takže tu stále můžete vidět její pozůstatky. Dále zde naleznete také chodník slávy, nebo první evropský semafor, který ručně ovládal policista. Dnes se jedná o velice moderní a rušné náměstí s bohatým nočním životem.

Gendermenmarkt

Historické náměstí nazývané také jako náměstí tří paláců. Dominuje mu Koncertní palác uprostřed a dále pak po stranách Francouzská katedrála a Německá katedrála. Náměstí pochází ze 17. století, ale během 2. světové války bylo značně poničeno a následně prošlo velkou rekonstrukcí.

Gendermenmarkt, Berlín.
Gendermenmarkt, Berlín.

Berlínský dóm

Monumentální katedrálu pocházející z roku 1451 naleznete na malém ostrově uprostřed řeky Sprévy v centru města. V katedrále se konají koncerty a bohoslužby, ale lze ji za poplatek navštívit i jako turista. Před katedrálou se nachází travnatý park vhodný k odpočinku během teplých dní. Vedle katedrály naleznete budovu Altes Museum s antickými sbírkami, které lze také navštívit.

Berlínský dóm.
Berlínský dóm.
Altes Museum, Berlín.
Altes Museum, Berlín.

Tempelhof bývalé letiště

Prostory bývalého letiště Tempelhof, které se uzavřelo v roce 2008 dnes slouží jako volné prostranství pro místní. Letiště je volně přístupné a lidé ho tak využívají jako velké sportoviště, cyklostezku, místo k setkávání a k pořádání nejrůznějších akcí. I vy se tam můžete volně procházet po nekonečné ranveji.

Tempelhof bývalé letiště, Berlín.
Bývalé letiště Tempelhof, Berlín.