Andorra

Andorra je horský ministát nacházející se v Pyrenejích na hranicích mezi Francií a Španělskem. Do Andorry lidé jezdí zejména kvůli krásným horám. Nachází se zde velké množství turistických cest pro letní turistiku a zároveň i několik lyžařských areálů pro zimní vyžití. V Andoře se mluví hlavně španělsky, dále pak francouzsky a domluvit se lze i s trochou snahy anglicky. Platí se zde eurem. Pokud jste milovníci krásné přírody a hor, strávit zde můžete i týden.

Andorra jako na dlani
Andorra jako na dlani

Doprava

Do Andorry je ideální dojet autem. Pokud putujete autem po Francii, či míříte do Španělska, určitě se zde zastavte. Při příjezdu z Francie do Andorry máte 2 varianty cesty: placeným tunelem po rovině, nebo přes pohoří – asi 15-20 minut stoupání plné zatáček a jakmile se přehoupnete přes horizont ve výšce 2400 m.n.m., čeká vás zase to stejné klesání – tato cesta je na rozdíl od tunelu zdarma a nabízí nádherné výhledy.

Menší nevýhodou putování po Andoře autem je placené parkování ve větších městech. Systém je dobře promyšlený a zdarma se parkovat nedá. Mimo města a v horách to ale není problém.

Pokud jste v Andorře bez auta, existuje zde možnost dopravy pomocí místních autobusů.

Ceny

Andorra je oproti sousední Francii výrazně levnější. Litr benzínu vás může vyjít až o 50 centů levněji, takže s dotankováním plné nádrže rozhodně počkejte až do Andorry. Cena jídla v restauracích je také i o polovinu levnější než ve Francii. Při příjezdu do země uvidíte jako první přecpané benzínky a mnoho obchodů podobných duty free obchodům na letištích. Zvlášť o víkendu může být příjezd do Andorry komplikovanější, jelikož se sem vydává spousta francouzských rodin na levné nákupy, pro levný benzín a také alkohol, který je zde levnější než v ČR. Může tak očekávat dlouhé kolony vedoucí do Andorry. Do této země vede z francouzské strany pouze jedna cesta, není tedy možné kolony nijak objet a pomalému popojíždění směrem do kopce se tedy nevyhnete.

Místa k navštívení

Města

Hlavním lákadlem jsou hory. Za navštívení ale stojí i hlavní město Andorra la Vella, kde můžete počítat s trochou chaosu a placeným parkováním (pouze prvních 30 minut zdarma). Navštívit můžete i přilehlé městečko Les Escaldes, které je proslulé svými termálními prameny a nachází se zde i aquapark. Dále jsou pak hezké vesničky v horách s tradiční architekturou a kostelíkem. Příkladem může být třeba Canillo, nebo La Cortinada.

Pohled na hlavní město - Andorra la Vella
Pohled na hlavní město – Andorra la Vella
Jeden z tradičních a velice starých horských kostelíků
Jeden z tradičních a velice starých horských kostelíků

Hory

Nádherný, a zároveň náročný je výlet na nejvyšší horu Andorry – Pic de Coma Pedrosa 2946 m n. m. Výchozím bodem je Arsinal. Trasa nahoru má asi 8 km s převýšením přes 1500m. Cesta je náročná a zdlouhavá, nechte si na to dostatek času. Je vhodné vyrazit opravdu brzy ráno. Pokud se dostanete až pod vrchol, naskytne se vám pohled na nádherně čisté horské jezero. Z toho místa vás už čeká jen závěrečné stoupání, které vám dá zabrat. Poslední kilometr se může zdát nekonečný, někteří lidé výstup v těchto místech dokonce vzdávají. To je ale škoda! Na vrcholu se vám otevře jedinečný výhled na vrcholky Pyrenejí, kam až oko dohlédne. Lze dokonce pozorovat nejvyšší zasněžený vrchol tohoto pohoří – Pico de Aneto (3404m n.m.).

Zpět je teoreticky možné vyrazit ještě jednou trasou, která je asi o 2 km kratší. Převýšení je na této trase samozřejmě stejné, tudíž je trasa velmi příkrá. Nejlepší je tedy jít zpět stejnou cestou. Trasa je dobře značená a není třeba žádné speciální vybavení. Pokud se na výstup příliš necítíte, je možné trasu rozdělit do dvou dnů. Pod vrcholem, i v průběhu cesty je možné stanovat, nebo se za poplatek ubytovat v horské chatě cestou.

Dalším hezkým a oblíbeným místem jsou tři jezera Tristaina (Estany de Més Amunt, del Mig, Primer) sem se dostanete autem do velké nadmořské výšky (2200m n.m.) jedinou silnicí z El Serratu a pěšky pokračujete k jezerům do výšky (2400m n.m.). Výstup není náročný, pokud ale zatoužíte po větší fyzické aktivitě, vydejte se až na hraniční horu Pic de Tristaina (2878m n.m.). Výstup není příliš dlouhý, zato velmi příkrý až horolezecký, opět ale nepotřebujete žádné speciální vybavení.

Pohled z nejvyšší hory Andorry
Pohled z nejvyšší hory Andorry
Trek kolem jezer Tristaina
Trek kolem jezer Tristaina
V Andoře můžete vylézt téměř na každý kopec, kterých je zde nespočet. Pic de Palomer 2072 m n.m.
V Andoře můžete vylézt téměř na každý kopec, kterých je zde nespočet. Pic de Palomer 2072 m n.m.

Dále stojí za zmínku údolí řeky Madriu, které je považováno za dědictví UNESCO.

Zároveň tudy vede slavný trek GR11, který spojuje Atlantik se Středozemním mořem a vede tedy skrz celé Pyreneje.

Pokud máte rádi hory, výhledy z nejvyšších vrcholků, horská města a lyžování, pak Andorra je právě to, co hledáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *